Şimdi Ara

van'a göre klima ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Slm aleykum arkadaşlar bu forumda çok arastirdim ama bir türlü muhasebesini yapıp karar veremedim.van da ikamet etmekteyiz sobali evde oturuyoruz 30 m2 lik bir odada 650 tl den 3 ton kömür aldık 1950 tl para yapıyor odun da cabası...ve van da ortalama 6 ay soba yanar.şimdi bu hesaba göre van in kış şartlarında -10 -20 derece civarında 30 m2 oda da klima randıman verir mi ? Verirse hangi klima verir ve ayda ortalama kaç tl elektrik harcar 6 ay boyunca toplam 2000 tl elektrik harcar mi ? Bu hesaplara göre yardımcı olacak arkadaş var mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• En önemli durumu unutmuşum pardon. Bu klima 7 gün 24 saat durmadan çalışacak cunki vanin kış şartlarında turbo soba bile 1 saat yanmazsa donuyoruz bu nedenle 24 saat boyunca yanacak olan bu onereceginiz klima ayda kaç tl yakar.?

• yunnis_emre kullanıcısına yanıt
    firmaları ara kışın -20 derecelere göre ısıtabilen cihazlarını sor
    bak
    dikkat et
    lafıma dikkat et
    ısıtabilen diyorum

sana ısıtır derler

ok,

ama kaç derece

iç ünitenin ağız çıkış sıcaklığı
    normalde ortalama 55 derece civarıdır
    bu ortam ısısına cihaz kalitesine göre mevsimine göre hep değişir

şimdi sana ısıtır abi derlen ağız çıkış sıcaklığı 15-25 derece verirse
    olmaz ozaman ısınamazssın
    yani laf cambazlığına dikkat et uzun lafın kısası

bazı ayakkabıcılar vardır
    abi bu ayakkabıyı hiç giymezssen 2 sene gider der
    buradaki cinlik hiç giymezssen lafıdır

ara firmaları bazı klimalar hakikaten
    -25 de ısıtma yapabiliyorlar
    onların kompressör tabanlarında veya peteklerinde ilave rezistans vardır
    veya ilave petek ısıtıcsı vardır
    yani mantıklı
    klima 365 gün 24 saat sürekli çalışabilir
    hiç bir sıkıntısı olmaz
    tam tersine sürekli açık kalırsa daha verimli çalışıyor
    klima kışın güneş gören yerde olursa daha verimli olur
    inverter büyük kapasiteli bilindik marka al
    kolay kolay arıza vermezler
    rahat ol

klima aynı futbol ligi gibidir
    1. lig
    2.lig
    falan böyle uzar gider

ben size sadece 1.ligdeki klimaları aşağıda yazdım

sharp hıtachı panasonıc mıtsubıshı elektrik mıtsubushı HE sanyo toshıba york zıbro fujıtsu daıkın

size 1. ligdeki klimalar hizmet edebilir.
    bu markaların bazı modelleri çok soğuk havalarda yüksek ısıtma kapasitelidirler
    saygılarımla
    mahçup 0544-2375778

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahçup -- 7 Şubat 2014; 17:19:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mahçup

firmaları ara kışın -20 derecelere göre ısıtabilen cihazlarını sor
    bak
    dikkat et
    lafıma dikkat et
    ısıtabilen diyorum

sana ısıtır derler

ok,

ama kaç derece

iç ünitenin ağız çıkış sıcaklığı
    normalde ortalama 55 derece civarıdır
    bu ortam ısısına cihaz kalitesine göre mevsimine göre hep değişir

şimdi sana ısıtır abi derlen ağız çıkış sıcaklığı 15-25 derece verirse
    olmaz ozaman ısınamazssın
    yani laf cambazlığına dikkat et uzun lafın kısası

bazı ayakkabıcılar vardır
    abi bu ayakkabıyı hiç giymezssen 2 sene gider der
    buradaki cinlik hiç giymezssen lafıdır

ara firmaları bazı klimalar hakikaten
    -25 de ısıtma yapabiliyorlar
    onların kompressör tabanlarında veya peteklerinde ilave rezistans vardır
    veya ilave petek ısıtıcsı vardır
    yani mantıklı
    klima 365 gün 24 saat sürekli çalışabilir
    hiç bir sıkıntısı olmaz
    tam tersine sürekli açık kalırsa daha verimli çalışıyor
    klima kışın güneş gören yerde olursa daha verimli olur
    inverter büyük kapasiteli bilindik marka al
    kolay kolay arıza vermezler
    rahat ol

klima aynı futbol ligi gibidir
    1. lig
    2.lig
    falan böyle uzar gider

ben size sadece 1.ligdeki klimaları aşağıda yazdım

sharp hıtachı panasonıc mıtsubıshı elektrik mıtsubushı HE sanyo toshıba york zıbro fujıtsu daıkın

size 1. ligdeki klimalar hizmet edebilir.
    bu markaların bazı modelleri çok soğuk havalarda yüksek ısıtma kapasitelidirler
    saygılarımla
    mahçup 0544-2375778

Teşekkürler hocam ama marka yazan kısımdan yukarı hicbirsey anlamadim :-) senden ricam bu verdiginiz markaların bildiğiniz modelleri varsa yazabilirmisiniz bende biraz arastirayim şimdi buranın soğukluğu,odanın buyuklugu falan filan tam denk almak lazım fazlası maddi konuda azı performans konusunda zarar olur.

dostum senin aradın klima bu Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE MUZ-FH35VEHZ
  • quote:

Orijinalden alıntı: mac14

dostum senin aradın klima bu Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE MUZ-FH35VEHZ

35 lik ısıtmaz adamı yanıltmayın.

madem anlamıyorsan hiç bu işe bulaşma
    çünkü yaşadığın yer zor yer
    aldanırsın performansı yetmeyen mal alırsın yazık olur parana
    iyi bir klimayıda ortalama 5000 tl ye alırsın
    her firmanın çok çeşitli klima modelleri var
    bu artık sizin kararınıza kalmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahçup -- 8 Şubat 2014; 18:57:03 >
  • Ya arkadaşlar böyle diyorsunuz da benim bu fikir aklıma ilçede ki kuaförde gördüğüm klima yüzünden yattı...32 metre karelik bir berber dükkanıni dandik arçelik 18000 btu luk duvara asili klima ısıtıyor içeri girdiğimde montumu çıkarmak zorunda kalıyorum bu nasıl oluyor ¿

• vanda ısınmak için klima..biz adanadayız ve ısınmak için soba kullanmayı tercih ediyoruz..bence en iyi klimayı alsanızda maddi açıdan daha zararlı olursunuz. elektrik illegal değilse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunnis_emre

Ya arkadaşlar böyle diyorsunuz da benim bu fikir aklıma ilçede ki kuaförde gördüğüm klima yüzünden yattı...32 metre karelik bir berber dükkanıni dandik arçelik 18000 btu luk duvara asili klima ısıtıyor içeri girdiğimde montumu çıkarmak zorunda kalıyorum bu nasıl oluyor ¿

nemsiz ortamda en dandik kliam bile güzel ıstabilir yeterki montajı vakumu düzgün olsun. ne olur biraz fazla tüketimi olur kalite klimalare göre.

ama tabi tutupta bu lafıma güvenip alüminyum boru kullanan arçelik vestel airfel vs alın demiyorum. sorunuz olursa cevapo yazamazsamda baştan özür dilerim kalite bir şey alın derim şahsen. evet msz fh klimanın hele birde vabh serisi olrusa -25 e kadar banamısın demez.

ama aynı klimanın sf ve ge serisindede vabh -20lik seriler var. klimaplus bunları sipariş üzerine getiriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: paradoks01

vanda ısınmak için klima..biz adanadayız ve ısınmak için soba kullanmayı tercih ediyoruz..bence en iyi klimayı alsanızda maddi açıdan daha zararlı olursunuz. elektrik illegal değilse.

Hocam yukarda bizim memlekette kömür sobası hesabı yaptım ama okumamissiniz demek,cunki 6ay yanan kömür sobasınin sadece kömür masrafi tek oda için (3 ton) 1950 tl ,odunu da eklersek 2300-2500 tl arası gidiyor bu şekilde klima ayda 400 tl elektrik yaksa gene 6 ayda 2400 tl ediyor yani eşit oluyor ki sanmıyorum ayda 400 tl elektrik tüketsin. Dumansiz. kömür taşımasiz,zahmetsiz olması da cabası tuşa bas ısıtsin...bu nedenle düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Ya arkadaşlar böyle diyorsunuz da benim bu fikir aklıma ilçede ki kuaförde gördüğüm klima yüzünden yattı...32 metre karelik bir berber dükkanıni dandik arçelik 18000 btu luk duvara asili klima ısıtıyor içeri girdiğimde montumu çıkarmak zorunda kalıyorum bu nasıl oluyor ¿

nemsiz ortamda en dandik kliam bile güzel ıstabilir yeterki montajı vakumu düzgün olsun. ne olur biraz fazla tüketimi olur kalite klimalare göre.

ama tabi tutupta bu lafıma güvenip alüminyum boru kullanan arçelik vestel airfel vs alın demiyorum. sorunuz olursa cevapo yazamazsamda baştan özür dilerim kalite bir şey alın derim şahsen. evet msz fh klimanın hele birde vabh serisi olrusa -25 e kadar banamısın demez.

ama aynı klimanın sf ve ge serisindede vabh -20lik seriler var. klimaplus bunları sipariş üzerine getiriyor.

Hocam teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için kafamda belirdi az çok alacağım klima ama en az 2500 tl bütçe lazım benim 1500 tl bütçem vardı. En azından o 1500 tl yi boşa harcamadim sayenizde.

Hocam o kadar kömür harcanan yerde klima ile isinacaginizi sanmiyorum. Bende Bolu ve Adana Tufanbeyli gibi soğuk yerlerde yaşadım. Eğer klima alternatif olsa idi herkes kullanıldı. Ve kışın bu kadar ağır geçtiği yerlerde elektirik li sistemlere güven olmaz. Ve sobanın sıcaklığını hiçbir zaman bulamazsınız. Tercih yine sizin.

• quote:

Orijinalden alıntı: paradoks01

Hocam o kadar kömür harcanan yerde klima ile isinacaginizi sanmiyorum. Bende Bolu ve Adana Tufanbeyli gibi soğuk yerlerde yaşadım. Eğer klima alternatif olsa idi herkes kullanıldı. Ve kışın bu kadar ağır geçtiği yerlerde elektirik li sistemlere güven olmaz. Ve sobanın sıcaklığını hiçbir zaman bulamazsınız. Tercih yine sizin.

Aslında haklisiniz ama isitacagini bilsem alirim ama görüp emin olmam lazım. Ya soğuk memleket ama bazi yerlerde görüyorum örneğin evimizin önündeki kocaman camiiyi 2 tane arçelik klima ısıtıyor ama şu buzdolabı gibi olan klimalar ve bu cami tahmini en az 400 metrekare vardır...tabi soba gibi odayi türk hamami gibi yapmiyor ama idare eder bir sicakligi var.

hocam bence klima ya boşa masraf etmeyin.. adanada yarı buçuk yakma ile 150-200 tl civarı elektrik geliyor ve adam akıllı ısınamıyorsunuz.. adananın hava sıcaklığı ile vanın hava sıcaklığı karşılaştırılamaz bile.. ben bolu ve tufanbeylide ekimde başlardım yakmaya taki mayısa kadar.. yaklaşık 1.5 ton kömür giderdi..yalnız saat öğleden sonra 3 ile sabah 7 ye kadar.. sizin sanırım full 24 saat yanıyor.
  • Sizin verdiğiniz örnek çok afaki.Bırakın Van'ı İzmir'de bile camiyi klima zor ısıtır.Düşünün camiye siz nasıl gidiyorsunuz .Ev haliylemi,yoksa kazak ceketmi.Tabi camide ne kadar zaman geçiriyorsunuz oda var.Üstelik evdeki gibi ne kadar hareketsiz duruyorsunuz.Yani karşılaştırma çok yanlış olur.

Bu konuyada şunu söyleyerek son bşr cevap verelim.Genel iklim şartları 0 derecelerde ve altında olan iklim kuşakşarında klimayı ısınma aracı olarak görmek hata olur.Hele birde uzun kış..Kömürden kurtulmsnın tek konforlu yolu bu tarz iklim için PELLET SOBASI...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Hocam teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için kafamda belirdi az çok alacağım klima ama en az 2500 tl bütçe lazım benim 1500 tl bütçem vardı. En azından o 1500 tl yi boşa harcamadim sayenizde.

birşey değil kardeş. birşey değilde büyük şey aslında..

dün yazarken aklımda olan bir meseleyi işlemeyi unutmuşum. bugün Birol usta dile getirmiş.

ben size şunu söyleyedektim gitmiş olduğunuz berber dükkanı ile eviniz aynen Birol ustanın dediği gibi bir olmayacak. çünkü orada traşı beklerken hoşbeş ederken belli bir hareket oluyor. traş esnasındada aynı durum söz konusu..

ben şahsen almayın demem ama oldukça iyi bir şey almalısınız. denilen FH serisi GE ve SF serisi klimaların fiyatı baya yüksektir. bu klimalar norveç gibi ülkelerde iş görüyor

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=75714207 bakınız.

ama rakamlar yüksektir dediğim gibi ben bilmiyorum şahsen fiyatları.

size birde şunu söyleyebilirim 2 yıl önce ankarada bir arkadaş 30m2 ye 18 lik zass marka oldukça basit klasik bir klima aldı o klima o yıl -15 lerde iş gördü ama evinde kombiside yanıyordu. ev çok izolasyonsuz bir dubleksti kombiye destek için aldı arakdaş bu klimayı. alüminyum borusunuda bakır boru ile değiştirtti. şimdi nasıldır bilmiyorum çlaışması zanaks isimli bir arkadaş pm yapın sorun bir.

ayrıca bu arkadaşın bürosunda rubenis marka basit bir klima vardı onasıl çalışıyor bilmem bir bilgi alın.

bunu neden söylüyorum size. gücünüz yetmezse dediğiniz gibi 2500 tl lere 18 lik bir klima alırsınız oradaki servsii olan markaları tercih etmeniz lazım. bizlerin önerbileceği markalar genelde midea, york, zibro65 serisi, alarko flair serisi vb olabilir hatta alarko carrier 18 liklerinde fiyatları uygun olabilir.

ben birde lg prestij 12000 önereblirim. bence yeter 25-30 m2 ye fiyatta sanırım 2500 ler alınabilir. klimadan iyi yorumlar geliyor.

bence siz her halukarda bir deneme yapıcaksınız anladığım o. soba ile paslaşarak bile kullanabilrisiniz bu klimayı. ne bilrim 1 ton kömür geri kalanı klima gibi. her şeyin haryırlsı olsun diyelim.

• 9köy kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam ama ben verdigim örneklerde belirttim şu berber dukkani ile cami örneğinde soba ile aynı sıcağı vermiyor dedim ama çok kötü değil onlarda , örneğin kuaförde montumu çıkarıp 3,4 kişilik sıra bekliyorum kanepede oturarak hiç uşümeden veya camideooturup hutbeyle beraber 1 saatten fazla zaman geçiriyoruz örneğin cumada...ama evde soba yanarken tisort katina oturuyoruz o ayrı...ben kuaförle konuştum ayda 120 tl falan geliyor dedi oda sabah 8 de başlayıp akşam 8 e kadar 12 saat yakıyor günde ve dediğim gibi arçelik gibi diğer markalar yanında işe yaramaz birşey...ya aslında evine alan biri olsa onunla görüşsem tatmin olacam ama kimsenin evinde yok demek benim yanıldığım bir nokta var :-)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.