Şimdi Ara

VA panel mi? IPS panel mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
6
Favori
79.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her ikisinin de artı ve eksilerini göz önünde bulundurursak hangisi daha tercih edilebilir?

Görüş açısı
    Kontrast
    Detay
    Renk skalası
    Sağlamlık
    Yansıma
    Doğallık

Aklınıza gelen başka özellikleri de yazabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gümüş_süvari -- 30 Temmuz 2015; 9:19:53 >

• Tamamen benim görüşlerimdir...
    Görüş açısı IPS
    Kontrast VA
    Detay Eşit
    Renk skalası IPS renk doğruluğu ancak Samsung SUHD renk skalası genişliği bakımından avantajlı olabilir.
    Sağlamlık Baştan arızalı çıkma olasılığı ile IPS daha sorunlu ama VA panellerin birkaç sene içinde özellikle ekranın belli alanlarındaki kirlenmeler olduğunu gördüm. En azından benim kullandığım iki panelde be üç arkadaşımda bu oldu ...
    Yansıma bu panel önündeki kaplamanın ne kadar yansıtıcı olmasıyla alakalı IPS ve VA olmasının bir fark yaratacağını pek sanmıyorum.
    Doğallık kesinlikle ikisi de doğal değil belki IPS bir miktar daha iyidir.

Ancak şunu söyleyebilirim ki Özellikle LG tercih edilecekse giriş seviyesi IPS panelleri çok kötü bir de üzerine siyahlardaki başarısızlıkları eklenince felaket ....
    Ancak belirlediğin bir model var ise @albani üstat teknik olarak en doğru bilgiyi verecektir.
    TiSKE kullanıcısına yanıt
    TiSKE demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

Nerdeyse bütün markalar IPS panelli tv üretiyorlar
    Ama biz forum kullanıcıları VA panel daha iyidir diye diretiyoruz
    Pek çok başka sitede IPS panele vurgu yapıyorlar
    Forumda bundan dolayı o kadar çok kafası karışan insan var ki

İPS ekranla,
    karanlık ortamda geçen bir korku filmi izle...
    ya da tv yi pencereye bakan bir odaya koy...
    o zaman ips panelin ne olduğunu anlarız. ips panel bu iki durumda çok iyi değil. karanlık sahnelerde kapkaranlık değil, pencereye bakan tv çok kötü parlama yapar.
    ha "karanlıkta biraz aydınlık isterim diyenler, pencereden yansıyan ışığı normal kabul edenler" olabilir. onlar ips kullanabilir.
    75NU8000 almaya gitmiştim o dönem yeni çıkan 75xf8596 Sony ile karşılaştım . iki cihaz yanyana duruyordu .rtings gibi test eden sitelerde her türlü araştırmayı yapmıştım teknik olarak .bunları bilmeme ragmen
    kafaya NU8000 i koymuşken SONY yi aldım çıkdım .. Evet biliyorum VA siyahlarda çok iyi .gerçekten çok iyi gösteriyor . peki neden sony ? ..
    iki paneli görünce fikrim değişti .NU8000 görüntüyü soft yani buğu (yani pastelimsi üstü zımparalanmış gibi) gibi veriyor karanlık sahnede siyahlar güzel fakat tüm sahnede koyulaşma mevcut yani sokak görüntüsü var bir pasajın içini görmek istiyorsunuz gölge olan kısımlarda detay yok .var ama koyu düşünün . renkler daha pastelimsi ..Sony'e baktım . özellikle karanlık sahnelerde belirgin grileşme bekliyordum ama çok az gördüm . renkler okadar canlı ,net ve keskindiki bana çok farklı geldi ,beyazlar çok berrak renkler çok berrak .emin olmak için model numarasına tekrar bakmıştım . düşüncemiz orda tamamen değişmişti .
    XF8596 ips modeli aldık çıktık .. SONY ips modelde bi uyanıklıga gitmiş İPS panelin dezavantajını bu model çok iyi kapatmış .sadece ilk açılış haricinde (grileşme çok belirgin) , yazılım sayesinde karanlık sahneler grileşme azaltılmış , bunu nasılmı yapmışlar , çok kez film izledikten sonra anladık .Sony karanlık sahne geldiğinde işlenmeden önce anlık olarak tüm ekranda parlaklıgı düşürüyor . siz bunu farketmiyorsunuz bile (dikkat etmediğiniz sürece zor anlaşılır).
    parlaklık düştüğü için ışığın patladıgı yerler azalmış oldugundan karanlık sahnenin tüm alanında bi denge oluşuyor ve siz GRileşmeyi çok görmemiş oluyorsunuz .ha bunu nekadar başarıyor bayagı yok ediyor .tam anlamıyla kesmiyor ama siz çok farketmeden sahneyi geçiriyor. zaten geri kalan konular ips ve sony nin hakimiyetinde devam ediyor . renkler ve işleyiş çok iyi kalite kendini hissettiriyor . Bunu yazmamın nedeni aslında olay tercihte bitiyor biz NU8000 almaya gidelim derken ips nin dezavntajını bilmemize ragmen SONY i aldık .sony avantajları bizim için daha ağır bastı . bence teknik bilgi iyidir kagıt üstünde bilmek lazım fakat ürünü görerek almak en mantıklısı .çok handikap oluşturmuyorsa seçim değişebiliyor . ama iki modelde kendine has avantaj sağlayabiliyor . ama avantajı genele yaydıgımızda ne kadar oran belirliyor ona bakmak lazım .
    Bi şu arkadaş kadar olamadınız
    Bir bakışta şak diye çözmüş beni helal

Siz siz olun beni dinleyip
    6000+ gibi Yüksek kontrast ve ışık oranlarına sahip,
    En karanlık sahnelerde arka plan detaylarını dahi dolunaylı geceler gibi gösteren VA panelli modelleri sakın almayın!
    Siz, Max 1300 kontrast oranlara sahip,
    Siyahlar ve arka detay konusunda burnunuzun ucunu dahi göremeyeceğiniz İPS Panelli modeller alın ve
    Oyunlarda bir karış ötede göremediğiniz canavarların öğle yemeği olun

Yine aynı şekilde, Kırılganlık konusunda
    Parmağınızı sürttüğünüzde anlık renk değişimleri
    Yine parmağınızı bastırdığınızda ekranın esnemesi
    VA panelin kendine özgü elastiki yapısıyla alakalıdır
    Yani ileriye yönelik VA panel bu elastik yapısından ötürü daha dayanıklı olsada
    Siz, "Bak ağbi bu daha sağlam" diye satıcıların yumrukladığı İPS paneli alın
    Belli bir kullanımdan sonra ısıdan dolayı amiyane bir tabirle gevrekleşen sert alaşımlı panel iç camının kırılma konusunda çok çok daha riskli olduğunu ise görmezden gelin..

Son olarak
    Diğer markalar çok çok nadir kullansada, bu VA paneli %100 tüm modellerine kullanan Samsung markasını siz zaten almayın.
    Adımız marka fanatiğine çıksada
    Biz VA Panelli Marka/modeller almaya/aldırmaya devam ederiz. Sıkıntı yok..

• VA Panel siyaı ve contrastı bakımından
  • Tamamen benim görüşlerimdir...
    Görüş açısı IPS
    Kontrast VA
    Detay Eşit
    Renk skalası IPS renk doğruluğu ancak Samsung SUHD renk skalası genişliği bakımından avantajlı olabilir.
    Sağlamlık Baştan arızalı çıkma olasılığı ile IPS daha sorunlu ama VA panellerin birkaç sene içinde özellikle ekranın belli alanlarındaki kirlenmeler olduğunu gördüm. En azından benim kullandığım iki panelde be üç arkadaşımda bu oldu ...
    Yansıma bu panel önündeki kaplamanın ne kadar yansıtıcı olmasıyla alakalı IPS ve VA olmasının bir fark yaratacağını pek sanmıyorum.

Ancak şunu söyleyebilirim ki Özellikle LG tercih edilecekse giriş seviyesi IPS panelleri çok kötü bir de üzerine siyahlardaki başarısızlıkları eklenince felaket ....
    Ancak belirlediğin bir model var ise @albani üstat teknik olarak en doğru bilgiyi verecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Tamamen benim görüşlerimdir...
    Görüş açısı IPS
    Kontrast VA
    Detay Eşit

+1

• Piyasada şu an Philips'lerin çoğu IPS ve Samsung'ların çoğu VA diyebilir miyiz beyler?
  • Nerdeyse bütün markalar IPS panelli tv üretiyorlar

VA panel mi? IPS panel mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

Nerdeyse bütün markalar IPS panelli tv üretiyorlar

İPS ekranla,
    karanlık ortamda geçen bir korku filmi izle...
    ya da tv yi pencereye bakan bir odaya koy...
    o zaman ips panelin ne olduğunu anlarız. ips panel bu iki durumda çok iyi değil. karanlık sahnelerde kapkaranlık değil, pencereye bakan tv çok kötü parlama yapar.
    ha "karanlıkta biraz aydınlık isterim diyenler, pencereden yansıyan ışığı normal kabul edenler" olabilir. onlar ips kullanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksu01 -- 23 Haziran 2017; 8:21:18 >
  • aksu01 kullanıcısına yanıt
    İps panel bir 4 K düşünüyorum tv pencereye batıya bakıyor almaya yım mı.
  • tarihcix T kullanıcısına yanıt
    tv alacaksanız va- directled panelli al ips çok yansıma yapıyo tam siyahlık görüntü vermiyo gri siyah veriyor
  • Aydınlık ortamda izlenecek ise IPS alınabilir. Ama karanlık ortamlarda film-dizi izlemeyi düşünüyorsanız local dimming özelliği iyi olan bir VA TV gerekiyor.
  • enginsen10 E kullanıcısına yanıt
    Bugün sony bayinde gördüm ips panel xe 7005 43 inç ips idi renkler va ya göre bir miktar canlı geldi ancak tv 3300 lira değmez yani öyle mi ben tv yi pencere karşısında izliyorum bir de.
  • LordMurat55 kullanıcısına yanıt
    Pencere karşısında bir de batıya bakıyor ev.
    baktığınız model de kenar aydınlatmalı mış yani edgeled ışık sızma oluyor arka aydınlatma dahi directled modellere bakınız tabi bütçe aşar o da varhttps://www.displayspecifications.com/en/model/8f33bb9
    Şu anda sony 43 w 805 kullanıyorum butv yi bırakıp xe 7005 e geçmeyi düşünüyorum değmez mi yani bayi benden 2000 tl artı43 w 805 istedi.xe 7005 in artısı 4 K ve. İps olması.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarihcix

Şu anda sony 43 w 805 kullanıyorum butv yi bırakıp xe 7005 e geçmeyi düşünüyorum değmez mi yani bayi benden 2000 tl artı43 w 805 istedi.xe 7005 in artısı 4 K ve. İps olması.

kullandığın tv modeli ne 43W805C 100Hz ise değiştirme derim 100Hz mi bilmiyom emin değilim netten bilgi alamadım alıcağın model 50hz panel
    Evet 43w 100hz xe 7005 50 hz görüntü çok farkeder mi.
    fark etmez mi 100hz akıcı görüntü verir 50hz titrer hareketli sahnelerde piyasa da zor bulunuyor böyle tv trt 4k için tv alınmaz henü yayılmadı daha atv 4k geçerse o zaman alınır
    Renkler ve ekran biraz daha canlı xe de benim görüntü bir miktar mat 100 hz olduğu doğru w nin beni cezbeden tek şey renk canlılığı onun dışında ben w805 den memnunum bayi 2000 tl artı w 805 i istedi bana biraz pahalı geldi 1700 e yanaşma dı.3300 istiyor 43xe bence pahalı o ekran için

Değilmi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarihcix

İps panel bir 4 K düşünüyorum tv pencereye batıya bakıyor almaya yım mı.

arkadaş cevap vermiş. ben de yardımcı olayım.
    alacağın tv yi markette izlemelisin. tv kapalı iken tv nin ekranını ayna gibi kullanacaksın. ekrandan yoğun ışıklı olan bir pencere,lamba vb noktalara bakacaksın. pencere veya lambanın parlaması gözünü rahatsız etmezse o tv alınabilir. bazı tv ler doğal parlama yapar (genelde va paneller), bazıları ise kötü, bulanık,soluk parlama yapar (çoğunlukla ips panel). parlamayı her tv yapıyor günümüzde. amaç doğal parlama yapan tv bulmak.
  • aksu01 kullanıcısına yanıt
    Ben tv yi batıya karşı bakan pencere karşısına koyacağım. Yani öğleden sonra ekran parlama yapar görüntü mü bozulur.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.