Şimdi Ara

VA, Ah, Watt arasındaki farklar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
18.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar biliyorum soru biraz basit ama ben bunlar arasındaki farkı tam olarak bilmiyorum voltamper ne demek ampersaat ne demek watt ın ampersaat ten farkı ne. eğer bildiğiniz bir site filan varsa onu yazarsanızda sevinirim. yoksa anlatırmısınz lütfen

• VA: Volt x Amper demek yani sistemin güccünü belirtir.
    Ah:Amper hour yani ampersaat demektir ve sistemin saatteki yük tüketimini gösterir.
    Watt: güç birimidir ve VxA yani volt x amper dir.

Watt ile VA nın farkı; genelde endistryel elektrikte VA kullanılır çünkü büyük sistemlerde tükrtilen güç kapasitif,reaktif;vs... olabilir.
    örneğin kompanzasyon sistemlerindeki kullanılan kapasitelerde kapasiteden çok güç önemlidir ve bu güç VAr olarak gösterilir.Burdaki r reaktif anlamındadır.
  • ampersaat akü ve bataryalarda depolama kapasitesinin birimidir.

waat ac ve dc'de aktif olarak kullanılıp, tüketilen gücün birimidir. dc'de sadece aktif güç bulunduğundan tak birimdir.

görünür güç VA(voltamper) alternatörlerde üretilen ve trafo'lar üzerinden iletilen güçtür. büyük güçteki trafo ve jeneratörlerin güçleri va olarak birimlendirilir. tüketim merkezinde ise görünür gücün, aktif olarak kullanılan güç(waat) ve zahiri(sanal) olan reaktif güç(var) bileşenleri kullanılır. küçük güçteki jeneratörler ve trafolarda ise pratik olması için güç waat olarak birimlendirilir.
  • cevaplar için sağolun arkadaşlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.