Şimdi Ara

Uzun Vadeli Borsa Yatırımım(Günlüktür) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
561
Cevap
86
Favori
50.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fezalii

Hocam gerçek manada o istediğinizi borsa da ya da ticarette bulmanız çok zor. Ticaret dediğin vade ile mal alirsin-verirsin, ihtiyac halinde kredi kullanırsın, fazla paran var ise vadeye koyarsın vs vs. Ticaretin kanunu budur,

Yapmıyorum diyen de kendini kandırır ancak.

Size en uygunu altin, başka cekincelerin yoksa da doviz.

Bir de döviz ile alınan kira sözleşmesi var ama bence o da eurobond dan farksiz.

Siz yine de bir araştırın.

Alıntıları Göster

Doğru söylüyorsunuz ben de maden ve dövizde devam edeceğim böyle giderse, meraktan araştırıyordum bir süredir. zaten derdim kısa yoldan zengin olayım değil bari ufacık birikimim değerini kaybetmesin. kira sertifikası, kar payı vs onları da faiz olarak görüyorum açıkçası daha doğrusu değilse de şüpheli gördüğümden pek bulaşmıyorum. herkesin kişisel tercihi farklı işte, kendimce böyle bir yöntem buldum, saolun cevabınız için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Habzij

Öyle bir fetva var hatta katılım endeksi şirketlerini de ona göre belirliyorlar (toplam krediler veya faiz gelirleri toplam değerin %30'unu aşmayacak, helal olmayan faaliyetler %5'i aşmayacak vs). Açıkçası finansal konularda olduğu gibi dini konularda da alim sayılmam neye göre fetva veriliyor bilmem ama birşeyin çoğu haramsa azı da haram bunun yüzdesi oranı olmaz ki. ikircikli bir durum yani, ben kıymetli madende devam etmeyi düşünüyorum. teşekkür ederim cevabınız için.

Alıntıları Göster

En doğrusu şüphe varsa uzak durmak haklısınız , ve fakat şunu da eklemek isterim altın gibi kıymetli maden vs. alım satımında kabzın o anda fiziken gerçekleşmesi gerekiyor, internet üzerinden alım satım caiz değil bu konuyu da bir araştırın isterseniz. 

• quote:

Orijinalden alıntı: vaypcnet

En doğrusu şüphe varsa uzak durmak haklısınız , ve fakat şunu da eklemek isterim altın gibi kıymetli maden vs. alım satımında kabzın o anda fiziken gerçekleşmesi gerekiyor, internet üzerinden alım satım caiz değil bu konuyu da bir araştırın isterseniz. 

Alıntıları Göster

Evet araştırmıştım hesap sözleşmesinde min X kg ulaşınca maden fiziki olarak verilir şeklinde bir hüküm varsa kıymetli maden hesabında tutulabilir yorumu kafama yatmıştı. Mesela kesintisi çok daha az olmasına rağmen ziraatin zgold fonunu fiziki karşılığı yok diye kullanmadım hiç. Her ay fiziki alıp evde tutmayı da güvenli bulmuyorum, kasa kiralasan nakit çek kuyumcuya git oradan bankaya git her ay her ay uğraşılacak iş değil o yüzden belli miktardan sonra fiziki alma imkanı var diye normal vadesiz hesapta tutuyorum. Neyse konu dışına çıkmış olmayayım borsa yine de benim için ilginç bir alan burada da daha tecrübeli arkadaşlar var anladığım, takılıp bişeyler öğrenmeye devam ederim burada.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bugun biraz daha şişe aldım geri çekilmeyi fırsat görüp bakalım iyi gidiyorduk maliyetler çok aşalarda kaldı artık :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni covid yasakları nasıl etkiler sizce piyasayı? Hangi sektörlerde olumlu hangilerinde olumsuz görülür etkileri?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merak ettim, şunu hiç hesapladınız mı? Hedeflediğiniz lotların hepsini bugün tamamlamış olsanız temettü geliri günümüzde ne olurdu?

• quote:

Orijinalden alıntı: dsgtan

Yeni covid yasakları nasıl etkiler sizce piyasayı? Hangi sektörlerde olumlu hangilerinde olumsuz görülür etkileri?
    mantıklı bir piyasa olsa marketler bımas falan gider ama bilemem :)

• quote:

Orijinalden alıntı: BigCLawRex

Merak ettim, şunu hiç hesapladınız mı? Hedeflediğiniz lotların hepsini bugün tamamlamış olsanız temettü geliri günümüzde ne olurdu?

10-15 yıl önce 10.000 tl lik aselsan alanın şuanda hemen hemen milyonu var satmadıysa gelen temettülerle tekrar hisse aldıysa

• Marrusia kullanıcısına yanıt

O paraya zamanında Apple alanının parası dediğiniz miktarın 10 katı oldu şuan. Aynı şekil amazon da öyle. Sorduğum soru basit, hedeflediğiniz lotları şuan toplamış olsanız temettü geliri ne olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigCLawRex -- 18 Kasım 2020; 18:8:18 >
  • quote:

O paraya zamanında Apple alanının parası dediğiniz miktarın 10 katı oldu şuan. Aynı şekil amazon da öyle. Sorduğum soru basit, hedeflediğiniz lotları şuan toplamış olsanız temettü geliri ne olurdu.

Arkadasa sormuşsunz ancak ben yanitlayayim elimden geldiğince,

Arkadas 10 hisse seçmiş, bakınca bunların 5 i duzenli temettu veren şirketler, bu şirketlerin de temettu verimi yaklasik %6 gibi, dolayisi ile hisseleri eşit ağırlıkta hesaplarsaniz ortalama verim % 3 gibi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fezalii -- 18 Kasım 2020; 20:14:34 >
  • fezalii kullanıcısına yanıt

Hesaplamanız afaki olmuş. Neyin %3'ü belli değil.

100 liranın %3'ü 3 lira eder. Bunun gibi bir cevap istiyorum. Bu hesaplama çıkartılır, zor değil. Lot miktarı oranına göre temettü geliri bulunur, şirketlerin bu yıl veya geçmiş yıldaki temettü dağıtımı baz alınarak hesaplanır.

Uzun vadede para bağlayacaksam bunu hesaplamam gerekir.

Uzun vade de şirketlerin kazancı düşer veya artar bu da temettü gelirine etki eder. Ama dediğim gibi, arkadaşın hedeflediği lot oranını bugün bitirmiş olsa mesela geçen seneki temettü geliri ne olurdu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigCLawRex -- 18 Kasım 2020; 20:27:46 >
  • quote:

Hesaplamanız afaki olmuş. Neyin %3'ü belli değil.

100 liranın %3'ü 3 lira eder. Bunun gibi bir cevap istiyorum. Bu hesaplama çıkartılır, zor değil. Lot miktarı oranına göre temettü geliri bulunur, şirketlerin bu yıl veya geçmiş yıldaki temettü dağıtımı baz alınarak hesaplanır.

Uzun vadede para bağlayacaksam bunu hesaplamam gerekir.

Uzun vade de şirketlerin kazancı düşer veya artar bu da temettü gelirine etki eder. Ama dediğim gibi, arkadaşın hedeflediği lot oranını bugün bitirmiş olsa mesela geçen seneki temettü geliri ne olurdu?

Portfoyun toplam tutarı 100 lira ise 3 lira temettu alir demek,

Temettu verimi kavramının anlamini bilen bir insan bunu anlar zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fezalii -- 18 Kasım 2020; 20:41:51 >

Yanlış açıklayıp insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen. Lot kavramı o hesabın neresinde?

Hepsini geçtim, konuyu açan arkadaş bir lot hedefi oluşturmuş. İyi güzel, ama temettü gelirini açıklayamıyor. Bu sıkıntı.

• BigCLawRex B kullanıcısına yanıt

Arkadaşım neyi anlamiyorsun, bir de yanlış yönlendirme demişsin. Ben yüzde hesabi yaptim sen onu portföy ile carpacaksin iste. arkadas bir portföy olusturmus iste, her hisseden de yaklasik 12-15 bin TL Lik alim yaptigini varsaymis, toplam tutar 120 150 bin TL yani, bugünkü fiyat ile,

%3 verimden hesaplarsan 120 lira yillik 3500 - 4500 arasi temettu geliri yapar.

Bu kaba hesap, ince hesap yapsan da 3 asagi 5 yukari benzer bir sonuca ulaşırsın. Sırf fikir versin diye hızlıca yazdım ben.

Neyse konuyu kirlettik, başlık sahibi arkadas kusura bakmasin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fezalii -- 18 Kasım 2020; 21:4:37 >

Bak canım kardeşim, ben yıllardır döviz, mta piyasasını takip eder ve zaman zaman forex de oynarım. Borsa ile hiç işim olmadı, senin hesabın yanlış. İnsanları yanlış yönlendiriyorsun.

Neyse, araştırdım ve sorumun cevabını kendim buldum. Arkadaşın Anadolu Hayat hissesini 1500 lot olarak tamamladığını varsaydım. Anadolu hayat'ın bu yılki temettü dağıtımına baktım.

2020 yılı için 0.65 kuruşmuş. Bu miktarı hisse senedi oranına göre çarpıyormuşsun.

0.65x1500 = 975 lira yapıyor.

Bundan da %15 stopaj düşüyorsun, eline kalan 830 lira gibi bir para yapıyor. Bu tek hisseden tabi ki. Hisse yine senin hissen. Şirket batmadığı müddetçe. Artar/değerlenir.

1500 hissenin günümüzdeki değeri 12.285 lira ediyor. Güncel faiz oranlarından 12.285 liranın yıllık getirisi 1.692 lira yapıyor net.

Demem o ki, ben borsa da yatırım yapacak olsam nasdaq tercih ederdim. Yabancı borsa da temettü işini ayrıca araştıracağım, ama bunu sizden öğrenemeyeceğim kesin.

• BigCLawRex B kullanıcısına yanıt

Madem borsa ile isiniz olmadi, neden biliyormuş gibi konuşup bir de insanlari bilgisizlik ile sucluyorsun canim kardeşim,

Cok guzel okumuşsun, hesabi öğrenmişsin. simdi bu hesabi diğer kalan 9 hisse için de yapip tum portfoyun toplam temettu gelirini hesaplar misin. Daha sonra benim hesabım ile kıyaslayip farkli birsey bulacak misin acaba,

Neyse, bundan sonra borsada tecrubeli insanlar ile fikir alışverişi yapmayı tercih ederim, bu son mesajım di, daha fazla mesaj yazmayacağım.

Mantık her zaman doğru yola götürür.

Bilgin olmayan şeye yatırım yapma (Warren Buffet)

İnsanların bir çoğu bir umut deryasına kapılıyor, hesaplamaları önceden yapmıyor ve sonu hüsran oluyor.

Şirket bu sene temettü vermiyorum diyebilir, oranı düşürebilir. Araştırdığım kadarıyla Anadolu Hayat ortalama üstü bir temettü veriyor. (genel olarak)

Mesela geçen sene 0.3 kuruş vermiş. Üstteki hesaplamanın yarısından aza tekabül eder bu.

Şimdi 10 birim için oturup hepsini neden ayrı, ayrı hesaplayayım ki? Benim borsa da yatırımım yok, olsa yapardım.

İşin acı tarafı ne biliyor musun? Benim borsa da yatırımım olmadığı halde olanlardan daha fazla biliyorum. Buna öncelikle sen dahilsin.

• @SARIKIRMIZI 01 Hocam prensiniz yüzünüzü güldürmeye devam ediyor :)

@Marrusia Hocam ben de ufak ufak şişe toplamaya başlayacağım sanırım.

• quote:

Mantık her zaman doğru yola götürür.

Bilgin olmayan şeye yatırım yapma (Warren Buffet)

İnsanların bir çoğu bir umut deryasına kapılıyor, hesaplamaları önceden yapmıyor ve sonu hüsran oluyor.

Şirket bu sene temettü vermiyorum diyebilir, oranı düşürebilir. Araştırdığım kadarıyla Anadolu Hayat ortalama üstü bir temettü veriyor. (genel olarak)

Mesela geçen sene 0.3 kuruş vermiş. Üstteki hesaplamanın yarısından aza tekabül eder bu.

Şimdi 10 birim için oturup hepsini neden ayrı, ayrı hesaplayayım ki? Benim borsa da yatırımım yok, olsa yapardım.

İşin acı tarafı ne biliyor musun? Benim borsa da yatırımım olmadığı halde olanlardan daha fazla biliyorum. Buna öncelikle sen dahilsin.

10-15 yıl sonra bölünmelerle temettü miktarı artacak zaten.Duzenli temettu veren hisseler sectim suanda tabi ki az temettu olur gelen kar payi ile tekrar hisse alınırsa zaten 10 yil sonra maliyet 0'a yaklasir.Seneye mesela eregli 2 liraya yakin temmettu dagitacak bu yil sirketler dagitamiyor pandemi dolayısiyla.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.