Şimdi Ara

Uzun Vadeli Borsa Yatırımım(Günlüktür)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
561
Cevap
86
Favori
49.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun vadeli bir borsa yatırımcısı olarak günlük/haftalık/aylık şeklinde bu konuyu düzenleyeceğim.Uzun vadede başınıza neler gelebilir gelecek bunları göstermek istiyorum.Birde başımızdan bakalım neler geçmiş geçecek bunları yazacağım.
    Yaşım 25 hedefim 50 yaşında 25 yıllık primimi doldurup yaşı beklemeden emekli olmak.Buna göre yatırımlarımı şekillendireceğim.Hedefim lüks bir araba almak lüks bir ev almak değil.
    Trend olmadığı zaman hisseden çıkabilirim fakat geri alım mutlaka aynı hisselerde yapılacak.Temettüler ile aynı hisseden alınacak.%10 kadarı trade için maliyet düşürmek için kullanılabilir fakat bu sadece ekran başında olduğumda olur diğer türlü TRADE'den uzak durulacak.
    Bazı hisselerde ömürlük uzun vadeli olmayacak.Kar alıp uzun vadeli hisselere ekleme yapılmak için kullanılacak.

Uzun Vadeli Pörtvöyüm:
    Uzun Vadeli Borsa Yatırımım(Günlüktür)

Hisseler:
    -TBORG(Uzun vadeli geçmişe bakarsanız 2010'dan beri %1500 kazandırmış bir hissedir.Halka açıklığı azdır patron ne zaman isterse o zaman götürür.)
    -SODA(Uzun vadelidir.SISE'ye donusturulunce daha fazla sise hissesi olacak bu yuzden Soda alınmıştır.
    -Aselsan(Uzun vade)
    -Anadolu Hayat Emeklilik(Temmettü hissesidir.Portvoyde düzenli temmettu geleneği oldugu icin bulunacak.)
    -Sasa(uzun vadelidir.)
    -Eregli(Uzun vadelidir.Duzenli temettu tahtasıdır.)
    -Hektaş(Tarım alanında önemli bir şirket düzenli temettü hissesidir.)
    -Sarkuysan(Bakır alanında faliyet gösteriyor.Avrupa amerikada üretimleri var.)
    -Kchol(Türkiye=Koç.Koç'a birşey olursa muhtemelen Türkiyede iflas etmiştir.

Listem bu şekilde.FROTO,Bimas,Tupras, gibi tahtalar eklenebilir.Farklı önerisi olan varsa dinlemek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 30 Eylül 2020; 13:1:8 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• investing.com'a girin.
    • -o gün ilk yüzde 10'unu vermiş 3-4 şirket bulun. ( bist'te açığa satış yasak olduğu için bir hissenin 1 günde yapabileceği max kar ve zarar önceki güne göre yüzde 10'dur.) mesela:
    • -hissenin son 1 senesine son 1 ayına ve son 1 haftasına bakın. hissenin direnç noktalarına çok yakın olmamasına dikkat edin. kap spk haberi var mı kontrol edin. mesela:
    • -ertesi gün 9.55'de hisseler yukarı yönlü açmışsa hemen alım emri verin.
    • -akşama doğru hisseden çıkın ya da kar satışı yapın.
    • -18.10'da investing'e girip aynı işlemi tekrarlayın.
    • -pazartesi hisselerin alış cuma satış günüdür. pazartesi hisse alacaksanız açılıştan hemen sonra cuma hisse alacaksanız kapanıştan hemen önce alın.
    • -asla ve asla +10'da ya da -10'da yani tavanda ve tabanda kitlenmiş hisselerde alış ve satış emri vermeyin. zaten sizin alışverişiniz gerçekleşiyorsa hisse yükselmeye-düşmeye başlıyordur.
    • -agresif şekilde tavana kitleyen hisseler agresif şekilde tabana da kitler. o yüzden günü yukarı yönlü açıp tavana doğru giden hisseler daha güvenilirdir. yine de yüzde 1-2 için hisseden çıkmamazlık etmeyin.
    • -azıcık da teknik bilin. o kadar para kazanacaksınız şu matriksi 150 lira verip indirin ve kullanın. kadame analizi nedir rsi gibi indikatörler ne işe yarar te nedir öğrenin.
    • -yok ben 150 lira veremem diyorsanız zborsa uygulaması anlık ücretsiz hisse senedi ve 15 dakika gecikmeli kadame analizi içeriği sunuyor. deneyebilirsiniz.
    • telegram, whatsapp, twitter gibi mecralarda arkadaşlar hisseye sahip çıkın yok 1 lot da olsa destek olun hissenizi balinalara kaptırmayın tarzı size umut veren insanlara asla ama asla kulak asmayın. küçük yatırımcı hiçbir şey değilse de çok çok az bir şeydir. hisseye etkileri çok çok nadirdir. siz balinaya düşman olmayacaksınız. balinanın hareketlerini takip edip kuyruğuna tutunup yukarıya çıkıp zamanı geldiğinde o kuyruğu bırakmayı bileceksiniz. unutmayın siz hisseden erkenden çıkıp ağlayanlara güleceksiniz.
    • -bi hissenin miraca çıkacağını düşünseniz bile 3. +10'dan sonra o hisseden çıkın. yükselmeye devam etse bile gocunmayın. -unutmayın trenlerden sadece duraklarda inebilirsiniz. trenden inmeniz gereken yerde inmezseniz, tren 300 hızına da çıksa trenin hızı 0'a inmeden o trenden inemezsiniz.
    • uzun vadecilere kulak asmayın.
    • evet uzun vadede para kaybetmezsiniz ama kazandığınız para ya dövizden altından bi tık fazla verir enflasyonu geçmesiyse çok zordur.
    • -yeni tradeler için kasanızda mutlaka kazancı değecek kadar miktarda nakit bulundurun. unutmayin "cash is king".
    • -t2 veren, emir değiştirme yasağı olan, internet satışına falan kapalı olan hisselerin düşüşü ağır olur. dikkat edin.
    • evet bunlar yok bilanço araştırın yok ceolarını inceleyin diye zırvalarken siz tatlı tatlı karınızı alıyor olacaksanız.
    • -adettendir. yatırım tavsiyesi degildir. ıyi günler dilerim.
    Ben de uzun vadeli yatırım yapıyorum borsaya.
    Benim hisselerim şunlar.
    Aksa akrilik:Maliyet 1,21
    Aselsan: Maliyet 12.51
    Bimaş:Maliyet 32,80
    Ereğli:Maliyet 4,79
    Hektaş:Maliyet 3,92
    Tofaş: Maliyet 7.53
    Sasa: Maliyet 2,86

12 yıldır biriktiriyorum,aldığım temettüleri de harcamayıp kumbara'ya atıyorum.
    Birleşik getirinin gücü inanılmaz.
    1-Tüm paramla kesinlikle borsaya girmem.
    2-Bist 30 veya bist 50 hisselerinden asla vazgeçmem.
    3-Hisseyi alır unuturum,ekrana bile bakmam.
    4-Mutlaka sepet yaparım,benim sepetim TL,altın norveç kronu ve hisseler.
    5-İhtiyacım olan parayla kesinlikle yatırim yapmam.
    6-Hisse alacaksanız alıp unutacaksanız.
    7-Hep aynı sektörden hisse almayın.Örneğin ford ve tofaş gibi.
    8-Karlılığı yüksek,halka açıklık oranı yüksek,patronu güvenilir,ihracat yapan,temettü dağıtan,sektöründe lokomatif şirketleri seçin.
    Ben aylık 1000 liralik hisse alıyorum,12 yıldır.
    Şimdi kazandığim para ile rahatlıkla adana da 4+1 ev alırım.

foruma üye olup 2-3 gün finansal konularda biraz mesaj atıp sonra amarkets soran ya da orda işleme başlayacağını söyleyen arkadaşların olayı ne tam olarak ,

bir yerden sonra özellikle dikkatimi çekti siz de bakın ve dikkatli olun lütfen , çeşitli konularda böyle amarkets lafını geçiriyorlar ve birbirine yakın cümleler , profile girince de genelde 2-3 gün önce üye olmuş ve 3-4 tane finansal konuya mesaj yazdığını göreceksiniz, 1-2-3-4 oldu tesadüf dedim ama devamı geliyor sürekli bu işin.

Hocam 0 lira ile başladım.
    İlk önce aylık 100 lira ile #ereğli aldım fakat hiç sektirmedim.
    Düzenli olarak her ay aldım.
    Aksa tofaş da biriktirdim.
    Fakat portföyümün %80 i ereğli.
    Şu an maliyet 6 lira civarı temettü hariç.
    Temettüleri de eklersem maliyet 0.
    Ereğli de hedeflediğim lot sayısına ulaştım.
    Şimdi aksa ve toaso da hedefime ulaşacağım.
    İşmen ve vesbe de istifliyorum.
    Bunlara pek dokunmam ozellikle de ereğliye.
    Zamanında bimaş hektaş aselsan aksigorta şişe biriktirdim.
    Bunları gayrimenkul ya da araç almak için sattım.
    Şimdi ayda 4000 lira civarı atıyorum borsaya.
    Kira gelirimi kullanıyorum.
    Belli bir hedefim yok.
    Yaş 43.
    2 çocuğuma kalsın.
    Ben bu hayatta istediklerimi aldım.
    Portföy büyüklügü 7 rakamlı.
    Borsa oynanmaz, borsaya yatırım yapılır.
    İhtiyacım olmayan para ile yatırım yapıyorum.
    Birikimlerimi sepet yapıyorum,benim sepetim TL, altın, norveç kronu ve hisselerim.
    Hisse her ay 1000 liralık alıyorum,yaşım 42.
    Bu işe 30 yaşında başladım.
    Keşke daha önce başlasaydım.
    50 yaşina kadar yatırım yapacağım bu hisselere.
    2010 yılında ereğli,sasa,hektaş gibi hisseler 0,50 kuruş gibi bir rakamdı hatırladığım kadarıyla.
    Anhyt,aksigorta,alkim kimya gibi hisseleri de izliyorum.
    Ben hayatta al sat yapmam,teknik analizle uğraşmam,strese girmem.
    Ben al unut yaparım,temel analiz yaparım,keyfime bakarım.
    Ne iş yapıyorsunuz,medeni durumunuz nasıl bilmiyorum ama yatırım yapmanız güzel.
    Mutlaka aylık kazancınızın %10'u ile yatırım yapın.
    Bunu kendinizine görev edinin.
    Ben her ay kazancımın bu kadarını ayırırım
    Lüks den uzak duruyorum.
    Örneğin 2016 model dizel otomatik megane sedan aracım var.
    Bu aracı verip daha lüksünü almak istemiyorum
    Tatile çıktığım da çok lüks otel tercih etmiyorum.
    İşimi gören samsung j7 telefonu 3 yıldır kullanıyorum.
    Bozulana kadar da kullanırım.
    İçki alışkanlığım da yok.
    Evde eşimle,çocuklarimla zaman geçirmeyi seviyorum.
    Yalnız hayatı da ıskalamamak lazım
    31 yaşına bir daha gelmiyeceksiniz.
    Her yıl tatile giderim,2 tane çocuğum var.
    Onların isteklerini (makul) eksiksiz alırım.
    Zamanında paramı tuttum.
    Doğru yatırımlar yaptım
    2009 da 95.000 liraya audi a6 alacakken ev aldım aynı paraya.
    İkinci evim olduğu için pasif (kira)gelirlerim oldu.
    2019 da bir ofis aldım.Yine araç alacakken aradaki farka bu ofisi bulunca ofisi aldım.
    Şimdi 25.000 lira kira gelirim oldu yıllık.
    İnşallah her isteğiniz olsun.
    Fakat kenarda mutlaka yedek akçe dursun.

Valla bu hisse olayı banada mantıklı gelmeye başladı.

26.10.2021 de 21.000 TL ile yatırım fonu almıştım toplam 27.000 tl oldu aynı tarihte eregl hissesi alsam 42.000 tl oluyormuş..

Bugün itibariyle bütün fonlardan çıkış emrini verdim.

5 tane büyük temettü veren firma bulup eşit oranda hisse alacağım. en az 1 yıl sabit kalmayı düşünüyorum.

• Gerçekten faydalı bir konu olacağını düşünüyorum. Bol kazançlar.
  • -Anadolu Hayat Emeklilik günlükte Ema21 üstüne çıktığı için 150 Lot teknik alım yapıldı.
    -Tuborg Günlük Ema21 üzerine attığı için ek alım yapıldı.

• ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi p0tti -- 5 Ekim 2020; 19:12:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de uzun vadeli yatırım yapıyorum borsaya.
    Benim hisselerim şunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: SARIKIRMIZI 01

Ben de uzun vadeli yatırım yapıyorum borsaya.
    Benim hisselerim şunlar.

Siz alırken aslinda bu rakamlar ne kadar yuksek geliyordu fakat zaman gectikce bu rakamlar bedava oluyor.Ustelik 12 senedir temettu aldiginizi dusunursek aslinda maliyetiniz yok gibi birsey.Hisseler zaman icinde bolunmeside cabasi.Bizim borsamiz malesef cok ucuz Sili Brezilya Arjantin seviyesinde geziniyoruz.Elbet bu gunler atlatilir hukumet degisir ekonomi yonetimi akli selim kararlar almaya baslar bu hep boyle olmustur yine olacaktir.Amerikada 100 insandan 70'i borsada yatirimi var(trendleri cok saglam) ve uzun vadeli bizdeki gibi al sat mantigi yok zaten bizdeki borsaya yatirim yapan kisi sayisi 100 kisiden 10 kisi.

• Hocam merhaba öncelikle acill olduğundan sana sormak istedim konuyla alakasiz ama yardimci olursan bir bilgin varsa söylermisin ben vakifbanktan mobil uygulamadan hisse senedi almak istedim ama 2 günden beri piyasa fiyatli yada limit fiyatlida girsem istediğim hisseyi bir türlü alamadım.BİST'e iletildi.Bu şekilde yaziyor ama seans bitiyor benim hisseler alamiyorum sonra iptal ediyorum sebebi sizce nedir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ademArh+

Hocam merhaba öncelikle acill olduğundan sana sormak istedim konuyla alakasiz ama yardimci olursan bir bilgin varsa söylermisin ben vakifbanktan mobil uygulamadan hisse senedi almak istedim ama 2 günden beri piyasa fiyatli yada limit fiyatlida girsem istediğim hisseyi bir türlü alamadım.BİST'e iletildi.Bu şekilde yaziyor ama seans bitiyor benim hisseler alamiyorum sonra iptal ediyorum sebebi sizce nedir ?
    Muhtemelen alacağın hisse tavan tavan gidiyordur alıcı oldugu kadar satici olmazsa alamazsin.Yani satici aliciyi karsilamadigi icin zaten her gun tavan tavan gidiyor.Hangi hisse bilmiyorum ama alacagin hisse muhtemelen DNISI dir.
    Eger DNISI ise bugun tavanda 30 milyon emir vardi.Farkli bir hisse ise ismini verirsen derinligine bakabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 8 Eylül 2020; 19:40:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

Muhtemelen alacağın hisse tavan tavan gidiyordur alıcı oldugu kadar satici olmazsa alamazsin.Yani satici aliciyi karsilamadigi icin zaten her gun tavan tavan gidiyor.Hangi hisse bilmiyorum ama alacagin hisse muhtemelen DNISI dir.
    Eger DNISI ise bugun tavanda 30 milyon emir vardi.Farkli bir hisse ise ismini verirsen derinligine bakabilirim.

Alıntıları Göster
    EMNIS hissesi evet tavan gidiyor peki fener hissesine girilebilir mi çok satış yemiş bugün

• quote:

Orijinalden alıntı: ademArh+

EMNIS hissesi evet tavan gidiyor peki fener hissesine girilebilir mi çok satış yemiş bugün

Alıntıları Göster
    Hicbir zaman almayacagim hisseler tek terste kalmada butun sermayeni muhtemelen kaybedersiniz.Aldiginiz seviye'yede 5-10 sene sonra gelir herhalde.Yatırım hissesi degil bu saydiginiz hisseler kıbrısa gidip kolu çevirmekle eşdeğer bana göre.

Guncelleme:
    850 adet Soda'yı 6.91'den eklendi.Maliyet icin cok fazla kasmiyorum zaten Sise'ye cevrilince 20-25 kademe karda olacagim.Soda suanda iskontolu olarak islem goruyor gibi.
    Ek olarak 7.44'den 150 adet daha A.Hayat ekledim.
    Ayrica Kchol'de 1000 lot hedefim var.
    Diger hisseler icin uygun zamani bekliyorum nakitim var fakat piyasa biraz kotu uzun vade oldugu icin cok dusunmeye gerek yok aslinda ama olsun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 8 Eylül 2020; 19:41:11 >

• quote:

Alıntıları Göster
    Merhabalar, 3 4 senedir altin yatirimi yapan biri olarak borsaya yatirim yapmaya basladim. Acaba bu sekilde toplam alis satisi derinliği görebileceğim bir uygulama var mıdır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba,
    Hocam bu mantıkla yatırım yapan yatırımcı bulmak gerçekten ülkemizde az.
    Benim Portföyüm: Petkm ve Eregl şuan için yatırımlık nakit akışım durduğu için ekleme yapamıyorum. Uzun vade de olsa portföyü dağınık toplamak çok daha mantıklı ben bam diye daldım Petkim'e istediğim primi yapmadı geçen seneden itibaren 4.20'lerden toplamaya başladım. Eğer kafamdaki hisseleri dağınık toplasaydım %50 civarı kardaydım. Param yerinde saydı gibi oldu şimdiye kadar uzun vade olduğu için sorun değil ama daha iyisi yapılabilirdi.
    İlk hedefim Eregl 10k lota tamamlayıp bitirmek. Sonra Afyon ve Aselsan toplarım biraz daha. Güzel bir temettü portfoyüm olsun istiyorum.
    4-5 bin civarı bir nakitle de ufak aksiyonlar kovalıyorum açıkcası bunu sadece zevk aldığım için yapıyorum çok dandik uçtu kaçtı saçma hisseleri burda da sevmiyorum çok primsiz kalmış olursa belki riskli hisseye giriyorum. Çünkü sağlam bacası olan üreten bir hissede terste kalsanız sabrederseniz eninde sonunda oraya geliyor. Temettü portföyümde aksiyona girmiyorum.
    Güzel kararlar aldık bakalım 10 sene sonra konu ne durumda olacak. Benim Petkm maliyetim 3.80.

• quote:

Orijinalden alıntı: adRenaliN57

Merhabalar, 3 4 senedir altin yatirimi yapan biri olarak borsaya yatirim yapmaya basladim. Acaba bu sekilde toplam alis satisi derinliği görebileceğim bir uygulama var mıdır?

Alıntıları Göster
    Aslında bende sizin gibi 4-5 senedir altın yatırımından borsaya yatırım yapmaya başladım.Alış satışı görebileceğiniz matriks idealdata var fakat derinlik paralıdır ücretsiz malesef göremiyorsunuz.Ben şuanda idealdata web sürümünü kullanıyorum 110 TL aylık sadece derinlik göremek istediğim için yetiyor.Biraz olayları görmek için aldım açıkcası birazda trade yapmak için uzun vadeli yatırımda derinlik görmeye pek gerek yok açıkcası.

• Aselsanın o kadar da uzun vadeli bir yatırım olduğunu düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sokra.tetus

Aselsanın o kadar da uzun vadeli bir yatırım olduğunu düşünmüyorum.
    neden bu şekilde düşünüyorsunuz hocam hiç kaybettirmemiş pd/dd 2.55 çok yüksek değil ?
    şu anda zaten tepede alım yapmıyorum açıkcası fakat neden getisi olmaz açıkcası yorum almak isterim şuanda soda ve anhyt ve kchol biriktiriyorum

https://paradan.net/aselsan-uzun-vade-kazanclari/

Güncelleme:Elimde Dohol ve Bimaş vardı biraz kar alıp çıktım bunun karşılığında 300 adet 6.93 den SODA aldım.250 Adet'te ANHYT 7.47.
    Şuanda önceliğim SODA birleşmeye kadar 1725 lot yapmayı düşünüyorum.Şişeye çevrilince 2000 LOT şişe olacak elimde.514 kadar daha alım yapacağım SODA'da.
    Öncelik:Soda>Anhyt=Eregli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 9 Eylül 2020; 21:9:55 >

• quote:

Aslında bende sizin gibi 4-5 senedir altın yatırımından borsaya yatırım yapmaya başladım.Alış satışı görebileceğiniz matriks idealdata var fakat derinlik paralıdır ücretsiz malesef göremiyorsunuz.Ben şuanda idealdata web sürümünü kullanıyorum 110 TL aylık sadece derinlik göremek istediğim için yetiyor.Biraz olayları görmek için aldım açıkcası birazda trade yapmak için uzun vadeli yatırımda derinlik görmeye pek gerek yok açıkcası.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adRenaliN57 -- 4 Ekim 2020; 23:7:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adRenaliN57

.

Alıntıları Göster
    hocam zgold'a bakamanı tavsiye ederim makas ve vergiden etkilenmezsin pek :) sadece karından %10 vergi kesiliyor.Hisse gibi alıp satıyorsun.Efes bendede var tborg ile birlikte mı tutsam kararsız kaldım bizim ülkemizde içki işi vergiden dolayı sıkıntılı ama yurtdışı operasyonları olduğu için tutmak istiyorum.İçki işi genç nesille artarak devam edeceğini düşünüyorum.

• Marrusia kullanıcısına yanıt
    Borsa oynanmaz, borsaya yatırım yapılır.
    İhtiyacım olmayan para ile yatırım yapıyorum.
    Birikimlerimi sepet yapıyorum,benim sepetim TL, altın, norveç kronu ve hisselerim.
    Hisse her ay 1000 liralık alıyorum,yaşım 42.
    Bu işe 30 yaşında başladım.
    Keşke daha önce başlasaydım.
    50 yaşina kadar yatırım yapacağım bu hisselere.
    2010 yılında ereğli,sasa,hektaş gibi hisseler 0,50 kuruş gibi bir rakamdı hatırladığım kadarıyla.
    Anhyt,aksigorta,alkim kimya gibi hisseleri de izliyorum.
    Ben hayatta al sat yapmam,teknik analizle uğraşmam,strese girmem.
    Ben al unut yaparım,temel analiz yaparım,keyfime bakarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SARIKIRMIZI 01 -- 10 Şubat 2021; 0:57:9 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.