Şimdi Ara

Uzayda vücudunda değişiklikler gerçekleşen Alper Gezeravcı, Dünya'ya uyum sağlamaya çalışacak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Niye Dünyaya döndü ki. Gezip Avlansaydı.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt

Uzaya çıkmak için gerekli kualifikasyonları sağlamak çok zor. Herkes çıkamaz, herkesi istese dahi çıkarmazlar. Döndükten sonra da başta boy uzaması olmak üzere astronotlar ve kozmonotlar herkesin yüzleşme fırsatı bulmadığı ilginç fenomenler deneyimlerler. Biraz da olaya bireysel bazda yani Alper Gezeravcı'nın bakış açısından bakmalısınız.

Doğru, Alper Gezeravcı Yuri Gagarin veya Neil Armstrong misali tamamen ulusal bir uzay sektörü altyapısına dayanarak uzaya çıkmadı. Maliyetleri minimize edip kabiliyetleri maksimize etmeye dönük biçimde uluslararasılaşmış ve özelleşmiş bir uzay sektörü bağlamında ve çoğunlukla da Amerikan girişimiyle ve altyapısıyla uzaya çıktı. Elbette Sovyet/Rus, Amerikan, Hint, Çin, Japon uzay programlarıyla Türkiye'nin programı herhangi bir kıyas kabul etmez. Ama bu da bence büyük bir adım ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun ne kadar uzun süredir faaliyette olduğunu düşünürsek bence daha önce de yapılabilirdi. Yani bilakis bence geç kalınma durumu var.

Burada parayı basıp uzaya çıktı durumundan fazlası var. Amerikan özel sektörüne ve uluslararası müşterek girişime dayanıldığı için bu bir gerçek olsa da öyle. Alper Gezeravcı olmak kolay değil. Herkes olamaz. Herkes bu iş için seçilemez. Gezeravcı'nın yolculuğu bir turistik seyahatten çok daha fazlasıdır ve bir deneysel araştırma gezisidir; Türkiye'nin uzay programına ve genel anlamda tüm bilime - ufak dahi olsa - bir katkıdır.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• -OFLU- kullanıcısına yanıt

Uzayda nesneler sabit ise sözde kadın astrozortların saçları neden havada uçuşuyor?

Uzayda nesneler sabit ise neden mikrofon kabloları sabit durmuyor havada uçuşuyor?

Ayrıca başka mevzu; normalde dünyada yerçekimi varsa mangal yaktığın duman neden yükseliyor? Sebebi ısınan hava yükseliyorsa ısınan havayı neden çekemiyor yerçekimi? Veya bulutları neden çekemiyor, yerçekimi atmosferi de çekiyorsa bulutlar da atmosferin içinde, hadi bulut havadan hafif ise yağmur bulutları tonlarca ağırlıkta o yağmur bulutlarını neden çekemiyor yerçekimi? Uçan balonu neden çekemiyor, yerçekimi de kuvvetle muhtemel yok ayrı mevzu sadece merak ediyorum bu arada sen ilk paragrafımdaki sorularımı düşün şimdilik yeterli.

• Novagate N kullanıcısına yanıt

Yani bilgi çağında şu sorduğunuz sorular..! Hadi bunları geçtim fizik dersi de mi almadınız. Ben çok severdim fizik derslerini. Allah razı olsun o fizik dersini eğlenceli anlatan öğretmenlerimden. İsimlerini hatırlamıyorum maalesef.

1. **Uzayda nesneler sabit ise sözde kadın astrozortların saçları neden havada uçuşuyor?**

Uzayda yerçekimi neredeyse sıfıra yakındır, bu yüzden nesneler serbestçe hareket edebilir. Bir uzay aracında dönme hareketi olduğunda, bu hareket saçların havada uçuşmasına neden olabilir. Saçlar, dönme hareketinden etkilenerek yerçekiminin olmadığı ortamda serbestçe hareket eder.

2. **Uzayda nesneler sabit ise neden mikrofon kabloları sabit durmuyor havada uçuşuyor?**

Uzay aracındaki mikrofon kabloları, yerçekimi olmayan bir ortamda bulunmalarına rağmen, uzay aracının içindeki hava akımı, hareket ettikleri için havada uçuşabilirler. Uzay aracında hava akımı olabilir ve kablolar, bu akıma maruz kalarak hareket edebilir.

3. **Normalde dünyada yerçekimi varsa mangal yaktığın duman neden yükseliyor?**

Isınan hava, çevresindeki soğuk havaya göre daha hafiftir. Bu yüzden, mangal yandığında duman yükselir çünkü ısınan hava hafiflediği için yükselir. Yerçekimi, hava moleküllerinin dumanı aşağı çekmesine rağmen, ısınan hava yukarı doğru hareket eder çünkü soğuk hava daha yoğundur ve yerçekimi etkisiyle dumanın yükselmesini engellemez.

4. **Neden bulutları çekemiyor yerçekimi?**

Bulutlar, su damlacıkları veya buz kristallerinden oluşur. Bunlar çok hafif olduğu için yerçekimi onları yoğun bir şekilde aşağı çekemez. Ayrıca, bulutlar atmosferdeki hava akımları ve rüzgarlar tarafından taşınır, bu da yerçekiminin etkisini azaltır.

5. **Uçan balonu neden çekemiyor yerçekimi?**

Uçan balonlar, içlerindeki hava yoğunluğu nedeniyle hafiftir. Yerçekimi, balonun aşağı doğru düşmesini engelleyebilir ancak balonun içindeki hafif hava, balonun yükselmesini sağlar. Bu nedenle, balon yukarı doğru hareket eder ve yerçekimi tarafından aşağı çekilmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• mystiery_ kullanıcısına yanıt

Fizik dersini aldık, sen de almışssın ama cevapların hep uyduruk, uzay aracın içindeki hava akımı diye cevap mı olur:)

1) Uzay aracının içinde havanın dönmesi nasıl oluyor anlatsana:)) Uzay aracı döner benim bildiğim, uzay aracının içinde dönme nasıl oluyor, aracın içinde rüzgar mı esiyor uzayda hava var mı ayrıca:)

2) 1. in cevabı

3) Evet yazdım zaten ısınan hava yükselir diye, o yüzden havaya uçuyor dedim zaten. Yerçekimi neden çekemiyor diye soruyorum, çünkü uçuyor diyorsun eve t uçuyor biz de görüyoruz neden çekemiyor yerçekimi yok o zaman.

4) Evet bulutlar havadan hafif , onu da yazmıştım zaten, yağmur bulutları çok ağır yağmur bulutlarını neden çekemiyor. Diyeceksin ki yağmur damlalarını çekiyor ya işte diyeceksin, ben de diyeceğim ki ağırlığı olduğu için yere düşüyor diyeceğim.

Burada bir nesnenin yerde olmasının veya yere düşmesinin sebebi kendi ağırlığıdır, bu kadar basit. Yerçekimi öyle kafasına göre bir maddeyi çekip bir maddeyi çekmeyecek diye kafanıza göre fizik olmaz, bilim de olmaz. Bir nesne düşüyorsa tek sebebi havadan ağır olmasıdır, yerçekimi diye birşey yok.

Mısır piramitlerini de Türkiye’den kaçırdıkları söyleniyor.

Uzayda vücudunda değişiklikler gerçekleşen Alper Gezeravcı, Dünya'ya uyum sağlamaya çalışacakMuhsin Recaizadeyoutube
    Piramitler yıllardır burdaymış gibi davranan insanlarımız
    https://www.youtube.com/watch?si=GW7t_UfUz8X_JPPu&v=T8FUH8g0AGI&feature=youtu.be

• mystiery_ kullanıcısına yanıt

Herşeyi sorugula tavsiye, herşeyi.

• Gerizekali Newton'un kafasına elma düşmüş de yerçekimin bulmuşş. Salağın aklına elmanın ağırlığı var o yüzden düştü diye gelmemiş. Yağmur bulutları neden kafana düşmüyor gerizeka Newton.

• taner.usa T kullanıcısına yanıt

Yüksek seviyeli bir insan karşısındakinin düşüncesini belirtmesinden rahatsız olmak yerine belitilen düşünceyi çürütür.

• Vücuttaki değişiklikler

NASA''nın soytarılarına bakın giysisinden iki tane iple bağlamışlar uzaydayız yerçekimi yok diye adamları iple çekiyorlar tam tiyatro

Uzayda vücudunda değişiklikler gerçekleşen Alper Gezeravcı, Dünya'ya uyum sağlamaya çalışacak
    Uzayda vücudunda değişiklikler gerçekleşen Alper Gezeravcı, Dünya'ya uyum sağlamaya çalışacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Novagate -- 10 Şubat 2024; 9:27:21 >

• Sen uzaya cik ama orda dunyaya karsi bir cay icemeden dön.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Vaziyet alın, 01/04/2024' de karışacak buraları...

• Sağlıksız beslenme sonucu benim de vücudumda değişimler oldu ama bunun reklamını yapmıyorum

• Bir soygun daha geliyor.
    Paramız NASA'nın soytarılarının ceplerine gidiyor, uzaya gidildigi yok bugüne kadar hiç kimse uzaya gitmedi bu soyguna birileri dur desin artık.yeter

Emekliye vermezler oraya verirler

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • taner.usa T kullanıcısına yanıt

Habere yorum yapmak için beğenmem mi gerekiyor Uzayda vücudunda değişiklikler gerçekleşen Alper Gezeravcı, Dünya'ya uyum sağlamaya çalışacak 

İnsanları yanıltmayın. Arada çok fark var. Biri dünyadan uzaya çıkıp uzay istasyonuna gidip orada ortalama 2 hafta kaldı. Diğeri sadece dünyanın dış çeperinde tur atıp geri dönecek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 10 Şubat 2024; 21:28:10 >
  • -OFLU- kullanıcısına yanıt

Dünyanın düz olduğuna inanan birine yerçekimi farkını anlatmaya çalışmayın.Babunları eğitebilirsin ama bunları eğitemezsin.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.