Şimdi Ara

• ÜTÜ İLE BASKI DEVRE PCB HAZIRLAMA - RESİMLİ ANLATIM. (Güncelleme: 02.03.2013) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
29
Favori
119.535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: MORGAN2

mrb arkadaslar öncelıkle yucel kardesımızı bole bışey sunmasından oturu tebrık etmek ıstıyorum soruma gelıyorum epson marka fotokopi özelligi olan bı yazıcı almayı dusunuyorum bunun fotokopi özlelligi sizce kırtasıyelerdkı yanı sızın tavsıye ettınız makınalardakı gıbı sonuc alırmıyım baskı devrede yoksa hıc uraşmıyıp lazer yazıcımı alsam ama lazer yazıcıların buyuk bı bolumude sızınde bıldıgınız gını renklı basamıyor almışken fotorafta basmayı dusunuyorum renklı basanlarıda malum pahalı uygun renkli basan tarayıcı ve fotokopi gorevı goren kartuşlu yazıcı var o işimi gorurmu ozellıkleri EPSON DX3850 MULTIFUNCTION YAZICI

· Epson Advanced Micro Piezo TM baskı teknolojisi

· 5760 x1440 optimize dpi çözünürlük

· 18 syf/dk Siyah ,9 syft/dk Renkli Baskı Hızları

· Sayfa başına 5 saniye siyah, 14 saniye renkli, 15 syf/dk siyah ve renkli kopyalama hızları

· Zoom standart sayfa adaptasyonu

· CIS düz yataklı tarayıcı, max tarama formatı 216x297mm

· 600 dpi max tarama çözünürlüğü

· 10 ms/satır siyah, 15 ms/satır renkli tarama hızı

· PC ve MAC bağlantıları için USB 1.1 arabirimi

· 430 x 346 x 173 mm. boyutlar

· 5.7 kg. ağırlık

· 2 yıl garanti

. Fotokopi

yokmu bışey diyen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MORGAN2 -- 4 Kasım 2006; 22:57:49 >

• evet arkadaşım
    kartuş devre basmakta olmaz.
    kağıda basarsın ama ütüleyince mürekkep su gibi akıp gider.
    ama sen bilirsin hangisini istersen onu al.
    bende de kartuşlu yazıcı var mesala
    ama ben gidip fotokopi çektiriyom lazerden iş tamam

ok
  • teşekkür edıyorum yucel arkadasım o zaman lazer yazıcı almayı dusununeyim ama almayı dusundugum modelerde genelde mono lazer dıyor bunun kotu bı etkısı olurmu basım esnasında
  • renkli yazıcıda siyah-beyaz şekil bastınmı toneri daha yoğun kullanıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MORGAN2

teşekkür edıyorum yucel arkadasım o zaman lazer yazıcı almayı dusununeyim ama almayı dusundugum modelerde genelde mono lazer dıyor bunun kotu bı etkısı olurmu basım esnasında

arkadaşım şimdi HP yazıcı markasının bir modeli vardı.
    100$ civarında siyah beyaz bie lazer yazıcı onu da tercih edebilirsin.
    Çünkü burada girdiğim elektronik dükkanllarıda hep bunlardan var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: eloko

renkli yazıcıda siyah-beyaz şekil bastınmı toneri daha yoğun kullanıyor.

evet arkadaşım sana da katılıyorum renklilerde çok koyu çıkıyor.
  • saol güzel çalışma
  • uzak.mersin.edu.tr/UZAK/TP/EndElo/bil_106/bil-12.pdf

abi bunu adres cubuguna yaz.
    ben oksijenlisu + su nohutlar ile( fecl) yaptım gayet guzel

bu arada asetat ustune tonerli cıktı aal yada normalcıtıyı fotokopicide asetata aktar.

bunu ipek yunlu arası ,yunluye yakı n utule .ters cevir 5 dk bekle sonra duzelt yavasca kaldır cıtıt cıtıt ses veriyorsa tamam dir zaten
    pcb ye seklin cıktıgını gorursun olmadı bidaha utule olana kadar devam
    ince yerleri sonra kalemle kalınlastıtır.
    dikkat
    banyao ya girfikten sonra pcb ye hic dokun ma boya cabuk kalkıyor yoksa .sadece devam et
    boyası dokulen yer olurse selpakla suyu emdir kalemle tamamla

kolay gelsimn
  • vedo kardeş bak şimdi bir çözüm buldum sana
    biraz arştırdım bak işte::

-Size önerim demir(3) klarür asiti ve perhidrol kullanmanızdır.
    -Bir plastik kab içerisine demir(3) klarür asiti 1 ölcek kaynamıs suyuda 10 ölcek koyun.Devrenin büyük ve küçüklüğüne göre oranı ayarlıyın.
    -Daha sonrada karısıma 1 ölcek perhdrol koyun daha sonra baskı devreniz 5-8 dakika içerisinde elinizde olacaktır.

Not: Bakır üzerindeki mürekkep tam olarak kurumazsa yollar atabilir.Mürekkepin tam olarak kurumasını bekleyin.

!!!!!!!!!!!Eğer demir(3) klarür asitini bulamazsanız onun yerine porçöz ve perhdrol de kullanabilirsiniz 20-30 dakika arası çözüme ulasabilirsiniz.!!!!!!!!!!!!!!!
  • yücel ve diğer arkadaşlarım bugün ilk pcb mi yaptım devamı inşallah gelir herzaman

• ÜTÜ İLE BASKI DEVRE PCB HAZIRLAMA - RESİMLİ ANLATIM. (Güncelleme: 02.03.2013)
  • Sevgili arkadaşlar
    Bu başlığı başından sonuna kadar okudum.Yıllardır fotokopi sektöründeyim bu sorununuz(kağıt) sadece iki şekilde çözülür
    1. makinede (bu printer veya fotokopi ) tam parlak minumum 80gr kuşe kağıt (100gr'dan ağırını kullanmayın toner dağılır)
    2. bu biraz daha pahalı ama daha etkili olan çözüm transfer kağıdı kullanmak bütün kopyalama merkezlerinden bu kağıtları bulabilirsiniz bu kağıt daha iyi bilmeniz için şunu diyeyim tşörtlere baskı yapılan kağıttır.ve en kesin ve en sorunsuz olanda bu dur

Diğer secenekler (fax kağıdı etiket kağıdı v.s.) kulanmakta olduğunuz makinelere zarar verecektir .Ha bunu bügüne kadar başarı ile yapmışsınız ama yineliyorum makinelerinizde oldukça masraflı sorunlar çıkartacaktır bu kaçınılmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yerbudak -- 7 Kasım 2006; 1:12:03 >
  • Bende yapmıştım bunu eğer ütüden temiz çıkarabilirseniz kağıdı mükemmel oluyor.Sanki makina yapımı gibi.
    Ben ilk yaptığımda şans eseri ilk denememde oldu.Sonraki yaptığım devrede çok uğraştım. defa yaptım 5. de oldu.Yani olay ütüde bitiyor.Kuşe kağıdı güzel.Ama ince olanından alın.Vede yüzü kaygan olsun.Birde elektronikçilerde satılan ve sadece devre yapımımda kullanulan transfer kağıtları var.Ben onu hiç denemedim.Çünkü biraz pahalı.Deneyen varsa yorumlarını beklirumm.
  • kardesler ve abiler ASETAT diyorum.ne yaptıgını goruyosun.ozellikle iki taraflı baskı yapcak kardeslerime duyurulur.
    onemli olan fazla isi uygulamadan yani asetatı deforme etmeden yapmak.bu da birkac tecrube ile oluyor.hem ucuz 25 kurus.hem printer kullanmıyon bozulma riski yok.
    bahsettigim parlak yuzeyi bir kere elde edin bu yontemden vazgecemeyeceksiniz.

nicaleus kardes senin resimde sanki bir terslik var.yanlıs yerler erimis gibi duruyo.umarım istedigini elde etmişsindir.
  • tuz ruhu zaten HCL(hidro klorik asit) dir.marketlerde seyreltilmiş(%3) olarak satılır.600 gr(500.000 TL)
    % 35 lik tuz ruhu(%100 lük çözelti olmaz)(dumanlar çıkaran ve zehirleyici ve yakıcı) kullanmaya gerek yok.
    ayrıca kullanmayı bilmeyenler için çok tehlikelidir.
    3 ölçek tuz ruhu(marketlerde satılan) ,bir 1-2 ölçek oksijenli su veya peridrol karışımına plaket atılır.
    bu oran geneldir.
  • arkadaşlar ben geçen sene yapmıştım ondan sonra ara verdim elektroniğe ama size asit olarak şunu önereyim demir oksit diye bir asit var benim ümraniyedeki elektronikçide satılıyordu almıştım ( kullanımı belirli bir oranında su katıyorsun ( hatırlamıyorum ) zaten siyah bir su gibi sonra 50 -60 derecede ısını sabit tutuyorsun bu arada hazır plaketini içine atıyorsun sonra tamamen bakır eridiği zaman içinden alıyorsunuz . ve daha sonra ki işlemlere geçebilirsiniz.. neredeyse hiç zarar vermeden plaketi eritiyor .. ben ev deki ocağın üstünde bir tane cam reçel kabıyla yaptım .. geçen sene

he birde fotokopiciyim xerox makinalar kullanıyorum birtane matbaadan kuşe kağıtta aldım geçen sene neredeyse 200 tane var kuşe kağıtla güzel oluyor..
    bu aralar zaten elektroniğe tekrar başlayacağım herkese iyi günler ... hobby

• quote:

Orjinalden alıntı: okantex

kardesler ve abiler ASETAT diyorum.ne yaptıgını goruyosun.ozellikle iki taraflı baskı yapcak kardeslerime duyurulur.
    onemli olan fazla isi uygulamadan yani asetatı deforme etmeden yapmak.bu da birkac tecrube ile oluyor.hem ucuz 25 kurus.hem printer kullanmıyon bozulma riski yok.
    bahsettigim parlak yuzeyi bir kere elde edin bu yontemden vazgecemeyeceksiniz.

nicaleus kardes senin resimde sanki bir terslik var.yanlıs yerler erimis gibi duruyo.umarım istedigini elde etmişsindir.

yok kardeşim daha eritmedim ki ordakiler yapışan ve çıkmamakta inat eden kuşe kağıt kalıntısı

şimdi ACİL SORUM VAR :
    eritme işlemine geçicem de evde tuzruhu yok acaba porçöz adı ile satılan madde de işimizi görür mü

• marketten al.porçöz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eloko -- 7 Kasım 2006; 19:00:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: eloko

marketten al.porçöz nedir?

ya marketten almamak için soruyorum zaten market biraz uzak da
    porçöz dediğimiz çaydanlık gibi eşyalardaki kireci söküyo bazı yerlerde okudum o da olur diyorlar
    birde ölçümüz 2 ölçek porçöz 1 ölçek perhidrol dimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mizra -- 8 Kasım 2006; 4:03:16 >
  • attım plaketi aside bakalım nolacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mizra -- 8 Kasım 2006; 4:30:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: nicaleus

attım plaketi aside bakalım nolacak

durum1: 2. sayfadaki resimde görülen beyaz parçalar yokoldu simsiyah toner ortaya çıktı

son durum iş mok oldu tonerler kalktı plaket elde kaldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mizra -- 8 Kasım 2006; 5:04:03 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.