Şimdi Ara

• ÜTÜ İLE BASKI DEVRE PCB HAZIRLAMA - RESİMLİ ANLATIM. (Güncelleme: 02.03.2013) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
29
Favori
119.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yucel abi
    fotokopiciler ne kuse kagıdı nede fax kagıdını makinalarına koymak istemedi.
    bende asetat ile yaptım.abi soyle diyeyim.
    hani elektrik kablo bantlarının bir isik yansıması vardır ya yandan bakınca hani
    o parlaklıgı devrenin buyuk bolumunde elde ettim.fakat bazı noktalarda kesikler var ki kalem le tamamlamak gerekecek
    kagıtla nekadar olur bilemiyourm ama fax kagıdı suda eridigi icin daha iyi aktarma yapabilir.kuse kagıt benimki ile aynı olur kanaatindeyim
    top sende
    yorum senin abi
  • Selamlar
    Yucel abi
    hani elektrik kablo bantlarının bir isik yansıması vardır ya yandan bakınca hani
    o parlaklıgı devrenin buyuk bolumunde elde ettim.fakat bazı noktalarda kesikler var ki kalem le tamamlamak gerekecek
    kagıtla nekadar olur bilemiyourm ama fax kagıdı suda eridigi icin daha iyi aktarma yapabilir.kuse kagıt benimki ile aynı olur kanaatindeyim
    top sende
    yorum senin abi
  • arkadaşlar ben de pcb yapacağım malzemeleri aldım ama kuşe kağıt olarak şu broşür olarak dağıtılan kağıtlardan kullandık üstünde resimler de var yani düz zemin değil
    üste bol tonerli baskımızı aldık yai gözle farkedilir bir toner çıkıntısı oluştu kağıtta
    acaba yanlış mı yaptık devre yerine resimler çıkmasın kağıda çünkü bi arkadaş ben öyle yapıyorum demişti acaba doğrumudur
  • quote:

Orjinalden alıntı: okantex

Selamlar
    Yucel abi
    top sende
    yorum senin abi

Elektrik kablo bantlarının ışık yansıması derken neyi kastettin arkadaş?
    yani netliğinden mi bahsetiyorsun. o kadar parlak mı?

bak sırf sen söylüyorsun diye yarın gidip asetat kağıdından(plastik) baskı devre yapacağım.
    senin dediğin gibi fax kağıdını ben denedim fotokopi makinasına girdi ama malesef çıkamadı.
    kuşe kağıdını kabul ediyorlar zaten.
    Ama asetat kağıdı bildiğim kadarıyla biraz kalın inşallah kabul eder adam.
    sende bir sorun çıktımı kalın ya biraz?

• Bu arada arkadaşın biri forumda PCB kesme hakkında bilgi vermişti ve çok güzel bir bilgi:
    arkadaşlar PCB yi ütüyle baskı yapmadan önce iyice ısıtın. Tabi keseceğiniz yeri de bilmeniz gerekli,bunu da bir işaret ile belirleyin.PCB yi ısıttıktan sonra bir bez veya başka bir elinizi yakmayacak bir şeyle tutup soğutmadan makasla kesmeye başlayın.

İnanın o sert PCB "*peynir*" gibi kesiliyor.
    bu bilgiyi bir arkadaşımız vermişti.
  • quote:

Orjinalden alıntı: nicaleus

arkadaşlar ben de pcb yapacağım malzemeleri aldım ama kuşe kağıt olarak şu broşür olarak dağıtılan kağıtlardan kullandık üstünde resimler de var yani düz zemin değil
    üste bol tonerli baskımızı aldık yai gözle farkedilir bir toner çıkıntısı oluştu kağıtta
    acaba yanlış mı yaptık devre yerine resimler çıkmasın kağıda çünkü bi arkadaş ben öyle yapıyorum demişti acaba doğrumudur

arkadaşım şimdi kuşe kağıdını eline aldığında bir parlaklık vardır.
    A4 kağıda göre de bira kalındır.(takvim kağıtları)

resimli kağıtları kullanmanı tavsiye etmem.
    çünkü resimli taraftan ütülediğin için resim direk ütüye zarar veriyor.
    ütünün altı bir tuhaf oluyor.
    Ama ütü eskiyse veya farketmez diyorsan öyle de yapabilirsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: yucelnet

quote:

Orjinalden alıntı: nicaleus

arkadaşlar ben de pcb yapacağım malzemeleri aldım ama kuşe kağıt olarak şu broşür olarak dağıtılan kağıtlardan kullandık üstünde resimler de var yani düz zemin değil

arkadaşım şimdi kuşe kağıdını eline aldığında bir parlaklık vardır.
    A4 kağıda göre de bira kalındır.(takvim kağıtları)

resimli kağıtları kullanmanı tavsiye etmem.
    çünkü resimli taraftan ütülediğin için resim direk ütüye zarar veriyor.
    ütünün altı bir tuhaf oluyor.
    Ama ütü eskiyse veya farketmez diyorsan öyle de yapabilirsin.

hehe teşekkürler içimi rahatlattın bu arada ütü konusu hiç problem değil dedem eski terzidir ver terzilerin de meşhur kara ütüleri var bilirsiniz 2 kW lık işte onun altına ince bir bez koyarak ütüyü basarsam bişi olmaz ütüyede çocukken ütü yapmayı öğrenmiştim dedemden

• quote:

Bu arada arkadaşın biri forumda PCB kesme hakkında bilgi vermişti ve çok güzel bir bilgi:
    arkadaşlar PCB yi ütüyle baskı yapmadan önce iyice ısıtın. Tabi keseceğiniz yeri de bilmeniz gerekli,bunu da bir işaret ile belirleyin.PCB yi ısıttıktan sonra bir bez veya başka bir elinizi yakmayacak bir şeyle tutup soğutmadan makasla kesmeye başlayın.

O yöntemi denedim de o konuya yazmayı unuttum ben pek sonuç alamadım açıkçası. Artık PCB'nin kenarları kömürleşmeye başladı ben de bıraktım. Epey bir ısınmasına rağmen maket bıçağıyla anca yarı derinliğine kadar kesilebildi. Metal makası da yoktu o anda deneyemedim.

• quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

quote:

Bu arada arkadaşın biri forumda PCB kesme hakkında bilgi vermişti ve çok güzel bir bilgi:

O yöntemi denedim de o konuya yazmayı unuttum ben pek sonuç alamadım açıkçası. Artık PCB'nin kenarları kömürleşmeye başladı ben de bıraktım. Epey bir ısınmasına rağmen maket bıçağıyla anca yarı derinliğine kadar kesilebildi. Metal makası da yoktu o anda deneyemedim.

kardeş o konuda arkadaş ocakta ısıt diyor.
    ocakta ısıtınca tabiki kömürleşir hatta yamulur ben denedim.
    bildiğin ütüyle ısıt sonra bildiğin bir makasla(kağıt makası) kes
    çok süper oluyor.ben fazla bir kuvvet uygulamadan hamur gibi kesildi.

• evet
    abi netliginden bahsediyorum.sanki ustune vernik atmis casına duz parlak siyah bir tabaka elde ettim.
    fakat sunu belirtmem gerek
    utu de ipek -yunlu arası br sıcaklık kullandım .yunluye yakın olarak son dene melerimi yaptım.
    once pertnaksi temizledim
    sendeki tabure gibibir taburenin ustune pamuklu bez ortum tabureyi korumak icin
    ustune pertnaksi koydum ustune A4 koyup biraz ısıttım.beki isitmadanda olur.
    sonra asetatı hizalayıp utulemeye bsladım .aseteat hemen pcb ye yapısıyor zaten.
    ara ara yapısıp yapısmadıgını kontrol ettin.kontrol amaclı kullandıgım kosede yapısmayı hic saglayamadımçfakat gerikalan kısımlar yapısıyor.
    aman dikkat asetat hemmen cıkarılmayacak.
    yaklasık 5-10 dk arası utulemden sonra.
    asetatı fotokopiciden aldıgında ısıga tut bazı yerler nokta nokta .utulemesırasında bu noktaların duz nylonsu bir yuzey olusturdugunu goreceksiniz.
    utuleme bitti diye dusunuyorsanız. pcb yi 2 A4 arasına alıp ters cevirin sıcak bezin uzerinde 10 dk kadar dinlendirin.
    yoksa yuzey olusmuyor.tonerin birkismi asetatta kalıyor.

10 dakika sonra duzeltin
    asetatın kenarından hafifce kaldırın .o zaten cıtır cıtır sesler esliginde yavas yavas ayrılacaktır.
    hizli cekerseniz birde erken cekerseniz malzeme asetat ta kalıyor.
    sayet basınıza bu geliyorsa TEKRAR utulemeye baslayın
    bu arada bben bir seferisnde asetatı yamulttum.fazla isi sorun olabiliyor.bunun icin birkac tane asetat cıktı alsanız iyi olur. vede asetat tan bazı hattalt daha baskıya gecmeden once ayrılmıs olabilir.bu tamamen fotokopicinin cihazininn az isitmasından kaynaklanır.

abi benim fotokopici sadece asetat ve A4 e fotokopi cekiyo.benden onceki gun cihzi bozulmus adam hakklı olarak yogurdu ofluyordu.
    saygılar

• bu arada ilk defa demir 3 clorur dedikleri malzemeden aldım.hani su nohuta benzeyen seylerden
    bunu nasıl cozelti haline getircem .bir yerde ustune direk su dokmeyin diye yzı okudum .ne yapcamı sasırdım.
    kullanan varsa nasl cozelti hazırladıgını anlatsın lutfen.birde ikici bir kimyasal ilavesi gerekiyor mu
    yoksa sadece sıcak su ya atıp erimesini sagladıktan sonra pertnaksi icine mi atcam.birde tuz ilavesini duyan var mı.etkisi azalan cozeltiye ilave edildigini okudum
  • quote:

Orjinalden alıntı: vedo35

Arkadaslar daha oncede dedigim gibi evde etiket kagidinin yagli yuzeyine fotokopi yada lazer printerdan cikti alip utu ile isimi goruyordum. Yaptigim pcbler genelde kucuk idi utu isi bitince bende permanent kalemle ek olarak uzerinden geciyordum. Aside atinca ufak tefek problemlerim oluyordu ama onlari lehimle saglamlastiriyordum bir problemim yoktu..

AMMAAAA!!! gecen hafta sinir oldum 1 adet 18*12 ebatinda bir pcb yi cope attim 2. olarak gene denedim ayni rezaleti yasadim ama bu defa iyi kotu idare eder turdendi. Simdi benim problemim su:
    Utu isi bitti kalemle uzerinden iyice gectim yollari saglamlastirdim. Bu arada buralarda Tuzruhu satilmiyor bende FECL3 asidi kullaniyorum. Asidi 1/3 oraninda sicak suyun icinde eritip plaketi atiyorum salla salla yarim saat baktim uzun suruyor bende bir kenara birakip tekrar arasira sallayarak devam ediyorum ancak malum asit plaketi cok yavas eritiyor. Saatler sonra islem tamam oluncada plaketi mutfak sungeri ile yada tiner ile temizleyince ekte verdigim resilerdeki gibi rezalet yollar oluyor. Sanki asit boyanin altina gecip oaralarida eritiyor gibi. Tirnakla kazinmis gibi gorunuyor.

Ne olur ne yapmam lazim bana yol gosterin. Bu arada fecl3 asidi 1/3 oraninda koymama ragmen neden boyle kotu yollar cikiyor nerede hata yapiyorum. Ustelikte baski devre kalemi ile ustunden gecmeme ragmen?

Saygilarimla degerli cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar.

Bu arada resmi birturlu koyamadim surekli hata verdi dosya boyu 10kb ama sorun ne onu anlamadim.

arkadaşım anlattığın olayda dediğin gibi asit taonerin(boya vb.)altına geçmiş.
    bak ben de denedim bunu.Devreyi çıkardım sonra asitin içine attım bayağı bir durdu.
    sonra baktım erimiş ama tinerle sildim.varya o kadar iğrenç ki hemen çöpe...

tuz ruhu ise marketlerde bile bulunur hatta mutlaka olur.
    Sana tavsiyem tuz ruhu ile yapmandır.
    etiket kağıdını ben bulamıyorum daha doğrusu nerden bulatım etiket kağıdı alsam
    etiketler çöpe gidecek onun için o yöntemi kullanmıyorum.
    herkez istediği yöntemle ütüleme yapar ama "asit" değişmez yani
    tuz ruhu ve perhidrol

ok

• quote:

Orjinalden alıntı: vedo35

Yucelnet kardes verdigin bilgi icin tesekkurler ama ben hollandada yasiyorum. Burda marketlerde insan sagligina zararli temizlik maddeleri satilmasi yasak. Tuz ruhunu turk super marketlerindede satmiyorlar. Ucakla gelirken getireyim diye dusundum ama hava alanindan gecirmek sakat imkansiz. Belki biri su asit icin baska birsey biliyordur diye sormustum. Ama gene verdigin cevap icin cok tesekkur ederim.

kardeş kusura bakma ben bilmiyordum hollanda da olduğunu..
    bak ya adamlara demek ki insan sağlığına zararlı diye satmıyorlar.
    neyse ben bir araştırıyım bir iki gün içerisinde yazarım buraya bakalım başka
    ne gibi asitler kullanabiliriz
  • mrb arkadaslar öncelıkle yucel kardesımızı bole bışey sunmasından oturu tebrık etmek ıstıyorum soruma gelıyorum epson marka fotokopi özelligi olan bı yazıcı almayı dusunuyorum bunun fotokopi özlelligi sizce kırtasıyelerdkı yanı sızın tavsıye ettınız makınalardakı gıbı sonuc verirmi baskı devrede yoksa hıc uraşmıyıp lazer yazıcımı alsam ama lazer yazıcıların buyuk bı bolumude sızınde bıldıgınız gıbı renklı basamıyor almışken fotorafta basmayı dusunuyorum renklı basanlarıda malum pahalı uygun renkli basan tarayıcı ve fotokopi gorevı goren kartuşlu yazıcı var o işimi gorurmu ozellıkleri EPSON DX3850 MULTIFUNCTION YAZICI

· Epson Advanced Micro Piezo TM baskı teknolojisi

· 5760 x1440 optimize dpi çözünürlük

· 18 syf/dk Siyah ,9 syft/dk Renkli Baskı Hızları

· Sayfa başına 5 saniye siyah, 14 saniye renkli, 15 syf/dk siyah ve renkli kopyalama hızları

· Zoom standart sayfa adaptasyonu

· CIS düz yataklı tarayıcı, max tarama formatı 216x297mm

· 600 dpi max tarama çözünürlüğü

· 10 ms/satır siyah, 15 ms/satır renkli tarama hızı

· PC ve MAC bağlantıları için USB 1.1 arabirimi

· 430 x 346 x 173 mm. boyutlar

· 5.7 kg. ağırlık

· 2 yıl garanti

. Fotokopi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MORGAN2 -- 4 Kasım 2006; 22:34:04 >

• d
  • selamlar
    vedo35
    kardes benim bu sayfanın usten 4. mailimde
    uzk.mersin.edu .....diye bir linkim var onu indir bir oku
    aradıgın sorunun cevabi ni bulacaksın .
    ayrica asagıya baska bir yerde buldugum bir maili ve cevabı kopyaladım.
    piyasada pcb eritmede 2 yontem var
    1 . perhidrol + tuz ruhu(hcl)
    2. Fe3Cl + h2o2 yani hidrojen peroksit
    yani bana kalırsa asagıdaki maile bakarak sen perhidrol alıp Fe3CL cozeltisine ilave etsen bu iş olur.

verdigim linkte ki dosyada peroksit %1,5 ilave edilsin diyor. onuda sen ayarlıyacaksın artık.

....................................................................................................................................
    bu arada su nohutcukları Fe3Cl nasıl eritiyon ben hic yapmadım da
    ................................................................................................

Ağustos 2005 sayısının kendimiz yapalım köşesinde bakırı eritmek için kullanılan perhidrol-tuz ruhu (seyreltik HCL) karışımından bahsedilmiş. Bildiğime göre tuz ruhu tek başına metallerle tepkimeye girip hidrojen açığa çıkartıyor (ama çok yavaş). Ama perhidrol-tuz ruhu-bakır karışımından çıkan gazın solunmaması öğütlenmiş. Bu karışımdan çıkan gaz hidrojen midir? Değilse cinsi nedir? İlginiz için teşekkürler. (Uğur Ünver)

PCB yapımında kullanılan tuz ruhu + perhidrol karışımı ile ilgili şu bilgileri verebilirim.

Tuz ruhu'nun kimyasal adı: Hidroklorik asit (Hydrochloric Acid) = HCl
    Perhidrol'ün kimyasal adı: Hidrojen peroksit (Hydrogen Peroxide) = H2O2

Plastik bir kapta bulunan tuz ruhu + perhidrol karışımının içine bakır plaket konulduğunda kimyasal bir tepkime başlıyor. Bu tepkime,

Cu + H2O2 + 2HCl -- > CuCl2 + 2H2O

olarak veriliyor. Yani, kimyasal tepkime esnasında su (H2O) ve bakır klorid (CuCl2) açığa çıkıyor. Bu nedenle solunması zararlı olan gaz hidrojen değil, bakır klorid (Cupric Chloride).

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler aşağıdaki internet sayfalarından öğrenilebilir.
    www.h2o2.com
    www.pcbfab.com/iepart5.html

• bu arada hidrojen peroksitin h2o2 %3luk cozeltisi bildigimiz oksijenlı su oluyor.
    ben yanlıslıkla onu aldım ama dusuk miktarlı cozelti hazırlamada fe3cl de bana kalırsa perhidrol le bir iki damla damlatcam diye ugrasmaktansa oksijenli sudan 1 kapak atmak uygulama acısından daha kolay olur .
  • 1818′de Thenard tarafından bulunan oksijenli su, hidrojen peroksitin H2O2 sulu çözeltisidir. Saf hidrojen peroksit, 1,46 yoğunluğunda, nitrik asit kokusunda, madeni tatta, 1 derecede donabilen, zor buharlaşan, şurup kıvamında renksiz bir sıvıdır. Oksijenli su ticarette yüzde 2 veya 3′lük çözeltiler (10 veya 12 hacimlik de denir, çünkü toplam hacmin 10 veya 1.2 katı hacimde oksijen verebilir) veya 100 ya da 150 hacimlik yoğun çözeltiler (bunlara bazen perhidrol de denir) halinde bulunur
  • 1818′de Thenard tarafından bulunan oksijenli su, hidrojen peroksitin H2O2 sulu çözeltisidir. Saf hidrojen peroksit, 1,46 yoğunluğunda, nitrik asit kokusunda, madeni tatta, 1 derecede donabilen, zor buharlaşan, şurup kıvamında renksiz bir sıvıdır. Oksijenli su ticarette yüzde 2 veya 3′lük çözeltiler (10 veya 12 hacimlik de denir, çünkü toplam hacmin 10 veya 1.2 katı hacimde oksijen verebilir) veya 100 ya da 150 hacimlik yoğun çözeltiler (bunlara bazen perhidrol de denir) halinde bulunur
  • arkadaslar normalde her iki eritme yontemide 5-10 dk surmesi gerekiyor diye anlatılıyor
    vedat kardesin olayı yarım saat surunce haliyle kimyasalın icinde kulllandıgı koruyucu boya dahi yumusayıp dokulmus olcak ki istenmeyen erimelere neden olmus .eger h2o2 ile sure hizlandırılırsa hollanda da dahi bu iş olur insallah
    kusura bakmayın aklıma geldikce parca parca yazdım.
    canınızı sıktıysam ozur dilerim
    okan
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.