Şimdi Ara

• ÜTÜ İLE BASKI DEVRE PCB HAZIRLAMA - RESİMLİ ANLATIM. (Güncelleme: 02.03.2013) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
382
Cevap
29
Favori
119.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: volpii

elek arkadaş lazer jet printerlarda toner kağıda silindir tarafından aktarıldıktan sonra kağıt hemen printerın fırınlama bölümüne girer burda sıcaklık tam hatırlamıyorum ama 200-300c a kadar çıkıyor ve böylelikle toner kağıda yapısıyor. zaten plakete aktarırlende tekrar kağıt ütü ile ısıtılıp tonerin kağıdı bırakıp bu sefer plakete yapışması sağlanıyor.

elbombaci arkadaş ilk fırsatta gidip fax kağıdını alıyorum aşamaları çekip yayınlayacam. verdiğin fotodaki devreyi sen yaptıysan çift yön konusunda aşmışşın valla takdir ettim

fax kağıdı ısıya duyarlı olduğu için kararıyor yani.ben şu fax kağıdı ile deneme yapayım.lazer yazıcıma bir zarar vermez değilmi arkadaşalar bu fax kağıdı.
  • sagol kardes iyi bir calisma yapmisin ve bizimle paylasmisin ama benim sormak istedigim bir sey utuden haric isikla cikariyolar bu baski semalarini o isigi yansitan lambanin tam ozelliklerini bilen ve nereden temin edebilecegimizi bilen arkadas varsa sevinirim ok
  • quote:

Orjinalden alıntı: vedo35

Evet elbombaci arkadas sen bu isi kapmissin. Bende gelecek sefere su lazer kagidi deneyecegim. Valla bakin tecrubeli arkadaslarin hali baska. Iyi burada herkes deneyimlerini yaziyor. Yardimci olanlardan Allah razi olsun.

kardeş bu "lazer" kağıdı dediğin nedir
  • quote:

Orjinalden alıntı: mecnun19

sagol kardes iyi bir calisma yapmisin ve bizimle paylasmisin ama benim sormak istedigim bir sey utuden haric isikla cikariyolar bu baski semalarini o isigi yansitan lambanin tam ozelliklerini bilen ve nereden temin edebilecegimizi bilen arkadas varsa sevinirim ok

onu benim bir tanıdığım yapıyordu.
    pnp kağıta devreyi lazer yazıcıdan çıkartıp
    sonra da plakete tonerli kısmı bitiştiriyordu.
    ve bir sprey sıkıyordu adını bilmiyorum.
    güneşe koyunca pnp kağıttan ışık gelen taraflar eriyordu.
    ve sadece pnp kağıdı çıkarıp yıkıyorsun
    çünkü toneri kağıda ütülemiyorsun ya tinerle felan silmeye gerek yok.
    bildiğim kadarıyla böyleydi
  • hiç yapmadım ama.pnp kağıtla yapılmıyor.asetat kağıda çıktı alınıyor.
    plaketin üstüne "pozitif 20" denen ışığa duyarlı sperey sıkılıyor.şeffaf kağıdı üstüne koyup
    ultroviole lamba ışığına tutuluyor.ışık gören kısımlar eriyor.sonra da asit banyosunda bakırlar eritiliyor.
    bunlar karanlık odada yapılıyor.ütü yöntemi varken bununla uğraşılmaz bence.önceden teşkilatı
    olanlar yapabilirler.
  • Arkadaşlar ben fax kağıdını denedim ama olmadı hem de hiç olmadı
    fax kağıdına lazer yazıcıdan fotokopi çektirdim
    zaten adam dedi bu kağıt olmaz diye
    nedeni:çünkü çok ince.
    ben de dedim abi bir dene
    neyse 3 kere üst üste çektirdim iğrenç oldu
    ama belkide ben yapamadım..

Bana göre kuşe kağıtttan iyisi yok
  • renkli lazer yazıcıdan çıktı alsaydın.birde fax kağıdının ısıya duyarlı yüzeyine çıktı almak gerekiyor falan denmişti.fotokopici ters koymuş olmasın
  • Bende denedim olmadı. Ama kuşe kağıdı nerden bulucam. Kırtasiyede yok. Yada buradakilerde yok. Antalyada olanlar bana nereden baskı devre çıkartabileceğimi söyleyebilirlermi acaba. 15*115lik bir plaket. Kayan yazı için. Bunu kendi imkanlarımla çıkartacak bir kabım yok malesef. Mecburen bu işi yapan bir yerden çıkartıcam.
  • bu arada fax kağıdının bir tarafı zaten yanıyor makinanın içinde. Benimki lazer değildi.
  • bu ütü olayında anladığım kadarı ile ne kağıdı kullanırsan kullan çok dikkatli ve titiz olmak lazım.bu metodun sağı solu belli olmaz.yine de çok iyi çıktılar alınabiliyor.eşit yüzeyli ısıtma için bir tane kimlik kaplama makinesi ayarlamak lazım. ama nasıl.bit pazarlarından acaba beleş fiata düşürebilirmiyim diye düşünüyorum
  • Arkadaşlar mükemmelsiniz,sağolun walla...
  • quote:

Orjinalden alıntı: elek

bu ütü olayında anladığım kadarı ile ne kağıdı kullanırsan kullan çok dikkatli ve titiz olmak lazım.bu metodun sağı solu belli olmaz.yine de çok iyi çıktılar alınabiliyor.eşit yüzeyli ısıtma için bir tane kimlik kaplama makinesi ayarlamak lazım. ama nasıl.bit pazarlarından acaba beleş fiata düşürebilirmiyim diye düşünüyorum

kardeş bence kuşe kağıttan iyisi yok
    hiç uğraşma öyle kimlik makinasıyla falan
    mesala burada(Adana) 1 metre kuşe kağıdı rulo şekinde aldın mı iş tamamdır
    yani 1 metresi 25 YKR

Ben alacak olsam siyah beyaz bir lazer yazıcı almak isterdim.
    ama şimdilik fotokopiyle idare ediyorum hem de süper oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yucelnet -- 16 Ekim 2006; 22:54:58 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bilgeyazilim

Bende denedim olmadı. Ama kuşe kağıdı nerden bulucam. Kırtasiyede yok. Yada buradakilerde yok. Antalyada olanlar bana nereden baskı devre çıkartabileceğimi söyleyebilirlermi acaba. 15*115lik bir plaket. Kayan yazı için. Bunu kendi imkanlarımla çıkartacak bir kabım yok malesef. Mecburen bu işi yapan bir yerden çıkartıcam.

kuşe kağıdı oradaki bir matbaa çarşısı gibi bir yer varsa ki Adana da var kesin oralarda kağıtçılarda vardır.
    ben öyle aldım. ama kuşe kağıtlar A4 boyutunda değil 1x1 metre boyunda ve 25YKR
  • konu ile alakalı değil kusura bakmayın arkadaşlar, yucelnet hocam bu devre hakkında bi pm atmıştın cevap yazalı baya baya bi bakıver.
  • evet kardeş gelen kutusunda bakılmış gözüüyor demek ki kardeşler biraz kurcalamış
  • Arkadaşlar bu arda sie bir püf noktası veriyim.
    Devreyi ütülediğinizde kağıdın ütülediğiniz kısmında devre solları belirecektir.
    ütülediğiniz(tonersiz)yerde devre yolları tam belli olunca da
    hemen cart diye kağıdı çıkartmayın;soğumasını bekleyin.
    Çünkü kağıt soğuduğunda tam olark yapışır
    ama sıcakken kaldırdığınızda kağıt yapışmaz ama devre silinik çıkar.

Bunun için devreyi ütüledikten sonra hemen suya atın kağıt yumuşayıncaya kadar
    bekleyin sonra da tamamdır
  • selam arkadaslar

http://www.fullnet.com/u/tomg/gooteepc.htm#1

adreste adam anlatıyor bir suru kagıt denemiş.isteyen okusun .uzun oldugu icin cevirmek işime gelmedi
    en iyi su alttaki link teki urun olarak bulmus.
    inkjet kagıdı imiş.ama laser printer ile yani tonerle yapcaz

http://www.staples.com/webapp/wcs/stores/servlet/StaplesProductDisplay?prodCatType=0&storeId=10001&catalogId=10051&langId=-1&productId=15593&cmArea=SEARCH

• For Inkjets" FAQ (10/2005): I've gotten quite a bit of email about the fact that the Staples paper I've recommended says "For Inket Printers", on its packaging. Yes, it does. And no, I can't GUARANTEE that it won't turn your laser printer into a piece of useless scrap. All I can say is that it hasn't seemed to hurt the old HP Laserjet 4 that I've been using it in, which I also still use heavily for all of my other printing needs. "Your mileage may vary."
    su atrılaraada dikkat edin
    adam
    inkjet kagidinı hp laserjet 4 adlı cihazinda kullanıyormus.sizin farkli bir marka makinanizda nasil sonuc verir garanti veremem diyor.yani kagidin laserjet makinaya zarar verme riski varmiş.
    bisey olursa bana suc atmayın utfen .ben sadece aracıyım.

herhangi bir inkjet kagıda fotokopicide bu isi yapmak daha iyi olur kanaatindeyim.
    bir de her toner aynı verimi vermiyormus.yayılma olabiliyormus.tonerin untunde finetoner yazan daha iyi imiş.
    sanirim ince toner demek olsa gerek.

• bu arada bu inkjet kagıt nasil bisey ben bilmiyorum.hic printer işim olmadıda.sadece fotokopi kagıdı ile tanısıklıgım var.
    bu inkjet kagıt yaglı bisey mi
    adam yaglı bir kagıttan bahsediyor.
  • arkadaslar fine toneri
    su sekilde yeniliyorum
    "microfine" toner particles"
    yazıyormus.
    bu yazı olan HP tonerle guzel sonuc almıs .yazı olamyan stables marka tonerle iyi olmamıs.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.