Şimdi Ara

Ümraniye'den - Bursa Uludağ görünümü SS

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
3.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sabah pencereden adalara doğru baktığımda, üzerinde koca bir kirli sis tabakası vardı ve arka taraf gayet açıktı bursa uludağ resmen çıplak gözle görülebiliyor.
    Ümraniyeden uludağ görünür mü ki diyenlere uydu üzerinden görseli de ekledim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peynir Alti Suyu Tozu -- 29 Nisan 2016; 13:18:30 >

• güzelmiş te sanmıyorum hocam oranın uludağ olduğunu o kadar uzak mesafeden zor gibi gözükmesi
  • Deniz'in hemen önündeki dağ orası Uludağ degil gördüğün gibi fotoda da Deniz'in önünde hemen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • uludağı geçte havaya bak yahu ne kadar pis

• oha adam ciddi ciddi ordan uludağı görebileceğini sanmış
  • Bende imkansız diyordum ama google earth'den de bakınca aynı şeyi görebiliyoruz. Havada ki duman tamamen temizlendiği için rahat görünüyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Voidian

oha adam ciddi ciddi ordan uludağı görebileceğini sanmış

İnsan Gözünün En fazla Görebileceği Mesafe

Gözün görebilme mesafesinin bir sınırı yoktur. 6 metre ile sonsuz uzaklıktaki cisimlerin görüntüleri lam ağ tabaka üzerinde oluşur. 6 metreden yakındaki cisimleri ise göz kasları uyum yaparak görüntülerinin tam yerine odaklaşmalarını sağlarlar. Bir cismi görebilmemiz için onun ışıklarının gözümüze gelmesi yeterlidir.

Gökyüzünde gittikçe uzaklaşarak uçan bir uçak veya kuş, bir noktadan sonra görünmez olurlar. Bunun sebebi cismin ışıklarının havadaki, su buharı, katı maddelerin yoğunluğu gibi perdeleyici etkilen yenip bize ulaşamamalarıdır.

20 kilometre uzakta uçan bir kuşu göremezsiniz ama aynı mesafede yanan bir mumu, 3 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızı rahatlıkla görebilirsiniz. O halde ışığı kısıtlayıcı faktörler gözlerimizde değil ışığın bize ulaştığı yol üzerindedir.

Gözümüzde ağ tabakasının görüntü katında, biçimleri nedeniyle çubuk ve koni hücreleri olarak adlandırılan iki tip hücre mevcuttur. Her gözde ortalama 130 milyon çubuk ve 7 milyon koni hücre vardır. Çubuk hücreler görüntünün oluşmasından, koni hücreler ise renklerin algılanmasından sorumludurlar. Bu hücreler üzerlerine gelen ışınları elektrik sinyaline dönüştürüp, görme sinirleri aracılığı ile beyine ulaştırırlar. Görme olayı beyinde olur.

Araştırmacılar gözde görüntünün, algılanıp sinyal gönderilebilmesi için en az 100 çubuk hücrenin uyarılması gerektiğini ileri sürüyorlar. Yani ışık ne kadar zayıf olursa olsun 130 milyon çubuk hücreden 100 tanesini uyarabiliyorlarsa biz o cismi görebiliyoruz. Çok düşük bir sayı olarak görülüyor ama bu konuda başka bir veri de yok. Tabii bu arada gözün her dalga boyundaki ışığı göremediğini, cismi görebilmek için ışığın görülebilir tayfta olması gerektiğini de unutmamak gerekir.

İnsanlar manzaraları geniş ve güzel olsun diye apartmanların en üst katlarını tercih ederler. Yangınları erken tespit edebilmek için ormancılar kulelerin üstüne çıkarlar. Yeryüzünde görebileceğimiz mesafeleri ufuk çizgisi sınırlar. Ufuk, belli bir noktadan görülebilen bütün yeryüzü parçalarını, dünyanın yuvarlaklığı nedeni ile dairesel olarak sınırlayan çizgi olarak tarif edilir.

O halde ufuk çizgisi ne kadar uzaktadır? Apartmanın en üst katında oturmakla, balona binip yükselmekle görüş mesafesi olarak ne avantajımız olabilir? Ne kadar daha uzağı görebiliriz?

Ufuk çizgisinin mesafesi gözün deniz seviyesinden yüksekliğine bağlıdır. Araştırmacılar bunun için bir formül geliştirmişler: (karekök) (yükseklik / 6,75) = (ufuk uzaklığı) burada yükseklik, -santimetre-, ufuk uzaklığı ise -kilometre- birimindendir.

Bu formüle göre , normal bir insan deniz seviyesinde 5 kilometre, 10 katlı bir binanın tepesinde 19 kilometre, 10 bin metre yükseklikte uçan bir uçağın penceresinden 385 kilometre yarı çapında bir çevreyi görebilir.

Burada görülebilen mesafenin, ufuk çizgisi olduğunu unutmamak gerekiyor yoksa etekleri ufuk çizgisinin altında kalan yüksek dağların zirvelerini, uygun hava koşullarında, 100 kilometre öteden bile görmek mümkündür.
  • Peynir Alti Suyu Tozu kullanıcısına yanıt
    Senin uçağın penceresinden bakmaman da önemli bi etken tabi.
  • Banada biraz sacma geldi
    Hele ki dünyanın da yuvarlak oldugunu dusunursek dumduz cikmasi

• Bende Yunanistan'dan Ağrı dağını görüyorum. Süper oluyor

• Resimler çok güzel kardeşim iyi yakalamışşsın.
    Orası Uludağ olabilir ama bence orası Yalova çünkü orada da dağlık kesimler var. O kadar uzaktaki Uludağ' ın görüneceğini pek sanmıyorum.
  • Agressive34 A kullanıcısına yanıt
    hocam yalova dağlarında kar olacağını sanmıyorum benim gösterdiğim yerler bildiğin kar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Agressive34

Resimler çok güzel kardeşim iyi yakalamışşsın.
    Orası Uludağ olabilir ama bence orası Yalova çünkü orada da dağlık kesimler var. O kadar uzaktaki Uludağ' ın görüneceğini pek sanmıyorum.

Hocam Yalova'da yaşadım uzun süre evet tamam orada da dağ var, samanlı dağları ama hayatta öyle kar olamaz. Yani mantıken düşününce görülmesine imkan yok gibi geliyor bana ama fotoğrafta o arada başka hangi dağ var o kadar karlı orada ayrı mesele. Acaba nasıl kanıtlanabilir ki?
  • Ne ümraniyesi ben ümreden gördüm uludağı
  • Demek ki orda dağ olmasa Antalya'ya kadar görücen
  • Bu çok eski geyik değil mi ya ? Hatırlıyorum benim çocukluğumda da vardı bu muhabbet.Kadıköyden uludağı gördüm vs diye.Bir de Mersinden Kıbrıs beşparmak dağlarını gördüm diyenler var
  • Kardeşim biz de Uludağ'a tırmandık bugün şu uzaklardan fotoğrafımızı çeken eleman kim diyorduk şenmişsin.

• Santral olduğunu tahmin etmiştim.Oradaki Fem dershanesinin çatısından gayet iyi görülüyordu.Hey gidi günler.
    Bu arada Mersinin bazı yerlerinden açık havada Kıbrıs görülebiliyorsa Uludağın görünmesi zor olmamalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi daxtor55 -- 29 Nisan 2016; 19:13:35 >
  • vaybe helal

• Cahil ergenler dağılın görünüyor işte
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.