Şimdi Ara

Ülkenin asıl sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1

Ülkenin asıl sorunu

(En Son Oy Tarihi: 18.9.2019)
Giriş
  • Merhaba arkadaslar 7 senedir yurt disinda yasiyorum. Bu sure zarfinda cok sey degisti 1 senelik mezunken cikmisken simdi 32 yasina gelmisim ailem cocugum olmus onun egitimini dusunur olmusum, Turkiyedeki degisiklikler saymakla bitmez zaten.
    Yurt disina cikma nedenlerim basta sadece para kariyer ve dovizle askerlik yapmakken yillar gectikce degisti ve ulkenin sorunlari ile ayni nedenlere donmeye basladi. Gecenlerde cikan rap sarkisindan sonrada bir durum dusundum benim icin en buyuk sorunlar neler? Benim gorusum olan ulken sorunlarini kendimce onem sirasina gore yukaridaki ankette listeliyorum. Diger insanlarin nasil dusundugunu merak ediyorum size gore ulkenin asil sorunu ne, yada bu aralar en cok caninizi acitan sorun hangisi?

sizde merak ediyorsaniz insanlarin asil neyi dert ettiklerini, baska insanlarla paylasirsaniz sevinirim.

• ülkenin bir çok sorunu var. ama dersen ki bunların temelinde ne var, ortadoğululuk. Türk toplumu araplardan çok arapçı olduğu sürece düzelmeyecek.

"ortadoğululuk nedir, ortadoğululuk;

-ölümü yüceltip güzel yaşamayı aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -dini yüceltip bilime kayıtsız kalmak ortadoğululuktur.
    -lideri yüceltip, iyi sistem kurmayı aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -imanı yüceltip aklı aşağılamak ortadoğululuktur.
    -duyguları yüceltip mantığı küçümsemek ortadoğululuktur. 
    -müteahhitti yüceltip, mühendisi aşağılamak ortadoğululuktur.
    -üniversiteleriyle değil, camileriyle gurur duymak ortadoğululuktur. 
    -“alnı secde görüyor” diye, zorba ve hırsız politikacılara oy vermek ortadoğululuktur. 
    -imamları yüceltip, filozofları aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -ev kadınlığını yüceltip, kariyer yapan kadını aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -kendi çocuklarını amerika’da okutup, halk çocuklarını imam hatiplere zorlamak ortadoğululuktur. 
    -sözü yüksek olanı değil, sesi yüksek olanı iyi lider sanmak ortadoğululuktur.
    -kurumsal çözümler üretmek yerine, karizmatik lidere tapmak ortadoğululuktur. 
    -hatasından öğrenmek yerine, onunla duygusal bağ kurup hayatını bataklığa çevirmek ortadoğululuktur. 
    -standart sahibi olmak yerine, düştükçe “beterin beteri var” diye kendini avutmak ortadoğululuktur. 
    -başına gelene katkısını görmek yerine, hep dış güçleri suçlamak ortadoğululuktur.
    -kendi hayatında hiçbir başarısı yokken, sürekli atalarıyla övünmek ortadoğululuktur. 
    -sıkılmış bir yumruğun, açık bir elden daha güçlü olduğuna inanmak ortadoğululuktur.

yukarıdaki maddelerin birçoğunun dinle ilgili olduğunu görüyorsunuz, neden? çünkü ortalama bir ortadoğulunun beyninin yüzde 75'i dinle kaplıdır. bu yüzden diğer şeylere çok az yer kalır. onun zihniyetiyle ilgili söylediğiniz her şeyi, dinine saldırı sayar. dinle ilgili olmayan pek fikri olmadığı için, dinini ilgilendirmeyen hiçbir eleştiri yapma şansınız da yoktur! üstünüzü ıslatmadan, elinizle balık yakalamanın imkansızlığı gibi bir şey."
    -mümin sekman

tamamı için kaynakhttps://eksisozluk.com/entry/74324883
  • Ülkenin hiç bir sorunu yok. Sorun a haber izlemeyenlerde..
  • ülkenin bir çok sorunu var. ama dersen ki bunların temelinde ne var, ortadoğululuk. Türk toplumu araplardan çok arapçı olduğu sürece düzelmeyecek.

"ortadoğululuk nedir, ortadoğululuk;

-ölümü yüceltip güzel yaşamayı aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -dini yüceltip bilime kayıtsız kalmak ortadoğululuktur.
    -lideri yüceltip, iyi sistem kurmayı aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -imanı yüceltip aklı aşağılamak ortadoğululuktur.
    -duyguları yüceltip mantığı küçümsemek ortadoğululuktur. 
    -müteahhitti yüceltip, mühendisi aşağılamak ortadoğululuktur.
    -üniversiteleriyle değil, camileriyle gurur duymak ortadoğululuktur. 
    -“alnı secde görüyor” diye, zorba ve hırsız politikacılara oy vermek ortadoğululuktur. 
    -imamları yüceltip, filozofları aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -ev kadınlığını yüceltip, kariyer yapan kadını aşağılamak ortadoğululuktur. 
    -kendi çocuklarını amerika’da okutup, halk çocuklarını imam hatiplere zorlamak ortadoğululuktur. 
    -sözü yüksek olanı değil, sesi yüksek olanı iyi lider sanmak ortadoğululuktur.
    -kurumsal çözümler üretmek yerine, karizmatik lidere tapmak ortadoğululuktur. 
    -hatasından öğrenmek yerine, onunla duygusal bağ kurup hayatını bataklığa çevirmek ortadoğululuktur. 
    -standart sahibi olmak yerine, düştükçe “beterin beteri var” diye kendini avutmak ortadoğululuktur. 
    -başına gelene katkısını görmek yerine, hep dış güçleri suçlamak ortadoğululuktur.
    -kendi hayatında hiçbir başarısı yokken, sürekli atalarıyla övünmek ortadoğululuktur. 
    -sıkılmış bir yumruğun, açık bir elden daha güçlü olduğuna inanmak ortadoğululuktur.

yukarıdaki maddelerin birçoğunun dinle ilgili olduğunu görüyorsunuz, neden? çünkü ortalama bir ortadoğulunun beyninin yüzde 75'i dinle kaplıdır. bu yüzden diğer şeylere çok az yer kalır. onun zihniyetiyle ilgili söylediğiniz her şeyi, dinine saldırı sayar. dinle ilgili olmayan pek fikri olmadığı için, dinini ilgilendirmeyen hiçbir eleştiri yapma şansınız da yoktur! üstünüzü ıslatmadan, elinizle balık yakalamanın imkansızlığı gibi bir şey."
    -mümin sekman

tamamı için kaynakhttps://eksisozluk.com/entry/74324883

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Cehalet en buyuk sorun kendini aydin gorende cahil onlarin cahil dedikleri de. Bu donguden cikamiyoruz. Herseyi bilirimcilikten vazgecmek gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herşey eğitimsizlik ve cehaletten kaynaklanıyor.Eğitimli insan iyi cocuk yetiştirir o da iyi bir vatandaş olur ve böyle gider.Ama halkın günlük problemlerine bakınca herşeyin temelinde eğitimsizlik yatıyor.

• Ülkenin sorunu olmaz insanın sorunu olur

İnsan sorundur
  • Haereldir kullanıcısına yanıt
    Heleki okugudugunu anlayanlarin ulkeden kacmaya calistigini dusunursek diye tamamlamak lazim sayin capanin sozunu.
  • Hepsi seçeneği niye yok.

• Bilindik bir soz var
    deveye sormuslar neden egri nerem dogruki demis turkiyede öyle işte

• Yukardaki arkadaşa katılıyorum. Ortadoğu kültürü yani arap kültürü bizi mahvetti. Değerlerimizi bozdu. Bunu aklı başında olan her insan katılıyor. Ama birşeyler yapmak içinde kılımızı kıpırdatmaya niyetimiz yok.

Diğer etkenler;
    -Nufüs çokluğu, artışı
    -Jeopolitik konum
    -TL değersiz oluşu
    -Eğitimin vasat olması vs...
  • Tüm bozuklukların temeli dış politika.
  • Bak ekonomi sonuna kadar kotu olsun bi sekilde duzeltilir ama adalet hukuk çöküşü ve cahillik coksa sıkıntı iste

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tabii ki egitim sistemindeki bozukluk. Zira duzgun egitim alan kendini yetistirmis bireyler duzgun cocuklar yetistirir, bu duzgun cocuklar buyudugunde ulkenin dis politikasini da yonetir, adaleti de saglar, esitligi de getirir. Egitim her seyin baslangicidir bana kalirsa.

Mevcut ekonomik durum duzeldi diyelim, ya da cok ileri goruslu biri gecti ulkenin basina ve hak adalet hukuk gibi kavramlar yerini buldu. Bir donem boyle surdu ee sonra? Ataturkun olumunden sonra olanlar ortada. Egitim yozlasmis oldugu surece sistem duzelmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heyea -- 17 Eylül 2019; 22:4:16 >
  • Tüm sorunların temelinde eğitim sisteminin kötülüğü var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Hocam bana gore hepsi zaten, cogumuza gorede oyle. ama insanlarin en cok canini acitan en temel gordugu nedeni ortaya cikarmayi amaclayan bir anket.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.