Şimdi Ara

Ukrayna Hakkında Herşey Bu Başlıkta Yazalım Paylaşalım (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
698
Cevap
22
Favori
26.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mustalation

hocam sen hangi şehirden giriş yaptın ben geçen yaz 2.defa gittiğim halde lvivde 2 saat bekletildim hadi ben sapım bilmem ne de pasaportunda abd vizesi olan çiftler bile sorguya çekildi bu yaz yine gitmeyi düşünüyorum umarım dediğin gibi yine bekletip sinir etmezler beni
    Kyiv, hocam. Ben de gitmeden önce çok çekindim. Pasaportun süresi de 4.5 ay kaldığı için. Hatta Esenboğa'dan çıkarken seni 134 günlük pasaportla almazlar, istersen gitme dedi. Ama 5 sn bile durmadan geçtim. Bunda tipimin de etkisi olabilir. Sakallar dahil sarışınım :))
  • muratkorkmaz67 M kullanıcısına yanıt
    ben kharkivden girdiğimde de hemen geçmiştim mesele sarışınlıksa bana kimse türk demez alman gibiyim lvivden polonyaya kaçan çok türk oluyormuş ya da fuhuş için lviv gözde bir şehir vs. zaten dönüş biletimi ve airbnb rezervasyonunu gösterdim yine de bana mısın demeden 2 saat diktiler ayakta sorun bende değil kaçanların ve pasaportumuzun etkisinin cezasını çekiyoruz umarım bundan sonra böyle bir problem yaşamam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

ben kharkivden girdiğimde de hemen geçmiştim mesele sarışınlıksa bana kimse türk demez alman gibiyim lvivden polonyaya kaçan çok türk oluyormuş ya da fuhuş için lviv gözde bir şehir vs. zaten dönüş biletimi ve airbnb rezervasyonunu gösterdim yine de bana mısın demeden 2 saat diktiler ayakta sorun bende değil kaçanların ve pasaportumuzun etkisinin cezasını çekiyoruz umarım bundan sonra böyle bir problem yaşamam
    Doğrudur hocam. Malum bizim hükumet askeri eğitim ve 35 milyon US dolar yardım yaptı 15 gün önce Ukrayna'ya. Sanırım tavırları bu yüzden değişmiş olabilir.
  • Yanınızda ne kadar vardı hesaptaki parayı kabul ediyorlar mı sorguda

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: swerkan

Yanınızda ne kadar vardı hesaptaki parayı kabul ediyorlar mı sorguda
    Bana bir şey sormadılar ama yanımda 750 dolar, dönüş bileti çıktısı ve booking hazır şekilde vardı.
  • Ukraynalılar , Ukraynayı neden terk ediyor?

Ukrayna’da personel bulma sıkıntısı tüm sektörlerde olduğu gibi perakende için de ciddi sorun teşkil ediyor. Yetişmiş iş gücünün ve kalifiye elemanın ülkeyi terk etmesi, sektör oyuncularını endişelendiriyor. Ülkenin en büyük mağaza zinciri ATB Corporation bu konudaki endişelerini dile getirerek iş gücünün ülkeyi terk etmesinin mağazacılık sektörüne olumsuz yönde sekte vurduğunu kaydetti.

ATB Genel Direktörü Boris Markov, Ukraynalıların yurt dışına çıkmasının sadece Ukrayna ekonomisi için değil, bir bütün olarak ülke için de ciddi bir tehdit olduğuna inanıyor.

Personel sıkıntısı Ukraynalı perakendecileri, maaşları önemli ölçüde artırmaya zorluyor. Araştırma şirketlerine göre, 2019 yılında Ukrayna’da perakende sektöründe maaşlar yaklaşık yüzde 15 arttı, bu da pazar için rekor bir artış oldu. Maaşlar 2020’de de yükselmeye devam etmsi bekleniyor. Ancak maaşları artırmak iş gücünün ülkeyi terk etmesini engellemeye yetmiyor. Ülkeyi terkeden yetişmiş iş gücü yalnızca maaş düşüklüğü sebebiyle başka ülkelere göç etmiyor. Bu sebepler arasında yaşam standartları, güvenlik ve sosyal güvenceler de önemli etkenler olarak görülüyor.

Kaynak / Ukraynahayat.com

• JAPONYA DUYURDU: BİR UKRAYNA VATANDAŞINDA KORONAVİRÜS SAPTANDI
    Japonya’nın Yokohama Limanı’nda karantinaya alınan yolcu gemisi Diamond Princess’te bir Ukrayna vatandaşının da koronavirüs taşıdığının tespit edildiği bildirildi.

Ukrayna medyasının Japon gazetesi The Mainichi’ye dayananarak verdiği habere göre, Japonya’da karantina altındaki yolcu gemisinde koronavirüs taşıyan kişilerin sayısı 70’e yükseldi.

Geminin mürettebatından 20 yaşındaki bir Ukrayna vatandaşında da virüs tespit edildiği belirtildi.

Japonya Sağlık Bakanlığı, gemide son olarak koronavirüs taşıdığı saptanan bir Ukrayna, bir ABD ve dört Filipinler vatandaşının genel sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

Japonya’nın Yokohama Limanı’nda demirli İngiltere bandıralı yolcu gemisi Diamond Princess’te bazı yolcuların koronavirüs taşıdığı tespit edilmişti. Gemi, yaklaşık 3 bin 700 yolcu ve mürettebatıyla Yokohama Limanı’nda karantinaya alınmıştı.

http://ukraynahayat.com/japonya-duyurdu-bir-ukrayna-vatandasinda-koronavirus-saptandi/

• YAŞAM MALİYETİ ENDEKSİ: “UKRAYNA PAHALILIKTA TÜRKİYE’YE YAKLAŞTI”
    Farklı ülkelerde yaşam maliyetlerinin karşılaştırıldığı endeksin sonuçları açıklandı. İşte Ukrayna ve Türkiye’nin yeri:

Ceoworld Magazine tarafından yapılan araştırmada 132 ülkedeki yaşam maliyetleri karşılaştırıldı. Ukrayna, hayat pahalılığı listesinde bir yılda beş basamak yükselerek 107’nci sıraya yükseldi. Türkiye ise 102’nci sırada yer aldı.

Araştırmada, Ukrayna’da restoranda yemek yemenin ve kiraların Türkiye’ye göre daha pahalı olduğu sonucuna varıldı.

Gıda ürünlerinin fiyatları ve genel yaşam maliyetleri endeksinde ise Türkiye Ukrayna’nın önünde yer aldı.

http://ukraynahayat.com/yasam-maliyeti-endeksi-ukrayna-pahalilikta-turkiyeye-yaklasti/

İngilizce Kaynak

https://ceoworld.biz/2020/02/03/most-expensive-countries-in-the-world-to-live-in-2020/

• quote:

hocam sen hangi şehirden giriş yaptın ben geçen yaz 2.defa gittiğim halde lvivde 2 saat bekletildim hadi ben sapım bilmem ne de pasaportunda abd vizesi olan çiftler bile sorguya çekildi bu yaz yine gitmeyi düşünüyorum umarım dediğin gibi yine bekletip sinir etmezler beni
    Ben ve eşim 5 ay önce gittik, ukraynaya ilk gidişimizdi ve Amerika vizemiz vardı. Amerika vizesini gördüklerinde pasaport kontrolden geçmemiz 5 dakika sürdü.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Panthér kullanıcısına yanıt
    sizin adınıza sevindim temmuzda balayı için gelen bir çift vardı ikisinde de 10ar senelik abd vizresi onları ve turla gelen başka çiftleri sorguya çektiler son zamanlarda biraz daha ılımlı yaklaşıyorlarmış galiba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

sizin adınıza sevindim temmuzda balayı için gelen bir çift vardı ikisinde de 10ar senelik abd vizresi onları ve turla gelen başka çiftleri sorguya çektiler son zamanlarda biraz daha ılımlı yaklaşıyorlarmış galiba
    Pasaport polisinin ruh haline bağlı olabilir. Yada yaş/görünüş vs. bıraktığı izlenim...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • RESMİ VERİ: “UKRAYNA’DA YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞAYANLARIN SAYISI AZALDI”

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 2018 yılında nüfusun yüzde 31,7’si resmi olarak “yoksul” kategorisinde kabul edilirken, bu oranın 2019”un ilk çeyreğinde yüzde 25,5’e gerilediğini açıkladı.

Ubru.ua’nın haberine göre, Ukrayna’da devletin çalışabilir nüfus için belirlediği aylık yoksulluk sınırı geçen sene 2 bin 102 grivnaya (520 TL) yükseldi. 2018’de bu rakam 1921 grivnaydı.

Ülkede asgari ücret 4 bin 723 grivna (1170 TL), en düşük emekli maaşı 1638 grivna, ortalama emekli maaşı 3 bin 83 grivna.

Bakanlar Kurulu verilerine göre, Ukrayna’da geçen sene ortalama maaş ise yüzde 18,4 artarak 10 bin 497 grivnaya (2 bin 600 TL) yükseldi.

http://ukraynahayat.com/resmi-veri-ukraynada-yoksulluk-sinirinin-altinda-yasayanlarin-sayisi-azaldi/

• UKRAYNA’DA “KORONAVİRÜS” PROTESTOSU: YÜZLERCE KİŞİ SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Koronavirüs salgınının yaşandığı Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen 48 Ukrayna vatandaşını taşıyan uçak, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e indi. Çin’den gelen kişileri şehirlerinde istemeyen yüzlerce Ukraynalı, hastanelerin önünde barikat kurarak protestoya başladı.

Çin’in Wuhan kentinden koronavirüs salgını nedeniyle tahliye edilen 48’i Ukrayna, 29’u farklı ülkelerin vatandaşı olan 77 kişi Ukrayna’ya getirildi. Wuhan’dan dün kalkan ve Kazakistan aktarmalı olarak Ukrayna’ya gelen uçağın yakıt ikmali için Kiev’e indiği, kısa süre sonra Harkiv kentine doğru yola çıkacağı belirtildi.

Yapılan sağlık kontrollerinde koronavirüs taşımadıkları belirlenen 77 kişinin, 14 gün boyunca önlem olarak Poltova ilinde bir askeri hastanede özel gözetim altında tutulacağı açıklandı.

YÜZLERCE KİŞİ SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Ülkenin farklı illerinde panik yaşayan yüzlerce kişi, Çin’den gelen kişilerden ‘hastalık kapabilecekleri’ endişesiyle sokağa dökülerek protesto gösterilerine başladı.

HASTANELERİN ÖNÜNDE BARİKAT KURULDU

Kiev, Lviv ve Ternopil illerindeki bazı kasabalarda hastanelerin önünde barikat kurarak eylem yapan vatandaşlar, hastanelerin havalandırma ve izolasyon sistemlerinin yetersiz olduğu ve doktorların korunmasız oldukları gerekçesiyle, Çin’den getirilen kişilerin kendi bölgelerindeki sağlık kuruluşlarına yerleştirilmemesini talep ediyor.

Lviv’in Vinniki kasabasında bir hastanenin önünde toplanan yüzlerce kişinin, lastikler ve tahtalarla barikat kurarak tepki gösterdikleri görüldü. Yerel basına konuşan bir Ukrayna vatandaşı, “O kişileri buraya getirebilirler ve içlerinden biri virüs taşıyor olabilir. Hastane personelleri burada yaşıyor, marketlere girip çıkıyor, çocukları okula gidiyor. Çin’de doktorlar uzay elbiseleri giyiyor. Bizde ise hiçbir önlem yok” diyerek endişesini dile getirdi.

POLİS VE ASKERLERLE ÖNLEM

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Wuhan’dan getirilen kişilerin karantinada tutulacağı yerde 30 polis ve 17 asker ile yoğun güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı.

http://ukraynahayat.com/ukraynada-koronavirus-protestosu-yuzlerce-kisi-sokaga-dokuldu/

• ÇİN’DEN GETİRİLEN UKRAYNALILARIN OTOBÜSLERİ TAŞLANDI: 10 POLİS YARALANDI

Çin’in Wuhan kentinden koronavirüs salgını nedeniyle tahliye edilen 27’si yabancı uyruklu toplam 72 kişi Ukrayna’ya getirildi.

Yapılan sağlık kontrollerinde koronavirüs taşımadıkları belirlenen 72 kişinin, 14 gün boyunca önlem olarak Poltova ilinde bir askeri hastanede özel gözetim altında tutulacağı açıklandı.

Söz konusu 72 kişinin havaalanından 7 otobüsle Poltava bölgesi Novie Sanjarı kentindeki bir sağlık merkezine nakledilişi sırasında bir grup Ukraynalı, otobüslerin şehre girişini engellemeye çalıştı.

Koronavirüs salgınına yakalanacaklarından endişelendiklerini belirten protestocular, otobüsleri taşladı. Protestocular ile polis arasında arbede yaşandı.

Olay yerine giden Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan arbedede 10 polisin yaralandığını belirterek, sağlık merkezinin etrafında sıkı güvenlik önlemlerinin alındığını söyledi.

Ukrayna Sağlık Bakanı Zoriana Skaletska da Facebook hesabından yaptığı açıklamalarda, tahliye edilenlerin tedbir amacıyla iki hafta karantinada kalacağını, tahliye edilenlerle birlikte olacağını bildirdi.

Tahliye sürecini Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun şekilde yürüttüklerini vurgulayan Skaletska, “Bu insanlar yurttaşlarımız, bize yabancı değiller. Aynı ülkede yaşıyoruz ve onların sağlık ve güvenliğine dikkat etmeliyiz.” ifadesini kullandı.

http://ukraynahayat.com/3ukraynada-koronavirus-protestosu-yuzlerce-kisi-sokaga-dokuldu/

• Ukrayna’da Corona virüsü paniği! Vali istifa etti
    Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Ofisi’nden "Ukrayna vatandaşlarının Çin’den tahliye edilmesi sürecinde, Ternopol Bölge Yönetimi’nin halkı yeteri kadar bilgilendirmemesinden dolayı oluşan kargaşa sonucuna ilişkin olarak; Ternopol Valisi İgor Sopel’in istifası, Devlet Başkanı Vladimir Zelesnkiy tarafından kabul edilmiştir" açıklaması yapıldı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/ukraynada-corona-virusu-panigi-vali-istifa-etti-5640855/
  • Merhaba Kiev'den Lviv'e tren bileti alacağım daha önce tren kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Intercity+ second class hızlı trene bilet alacağım ancak bir taraf ters gidiyor.Eşim ters gidemiyor trende 3'lü koltuk olan taraf mı ters yoksa 2'li koltuk olan taraf mı ters gidiyor Lviv yönünde yardımcı hatırlayan var mıdır?

Şimdiden teşekkürler
  • UKRAYNA’DA YENİ TASARI: “HER DOĞAN ÇOCUĞA 50 BİN GRİVNA” DEVLET YARDIMI
    Ukrayna’da, nüfus azalmasının yol açacağı sorunların önüne geçebilmek için “çocuk desteği” ile ilgili yeni düzenlemeler gündemde.

Ubr.ua’nın haberine göre, Ukrayna Parlamentosu’nda sunulan yasa tasarısı, “çocukların geleceklerinin garanti altına alınması” amacıyla, her yeni doğan çocuk için 50 bin grivna (12 bin 500 TL) tutarında devlet yardımı yapılmasını öngörüyor.

Bu miktarın, ebeveynlerin belirleyeceği bir banka mevduat hesabına yatırılması, çocukların 18 yaşına basıncaya kadar bu kaynağı kullanabilmeleri teklif ediliyor.

Tasarıda ayrıca bazı durumlarda çocukların tedavileri, eğitimleri, herhangi bir felakete maruz kalmaları halinde konut edinebilmeleri için de devletin kaynak ayırması öngörülüyor.

Ukrayna’da devletin, altı yaşın altındaki çocuklarını tek başına büyüten annelere sunduğu maddi yardımın miktarını bu yıl 1779 grivnadan 1921 grivnaya yükseltileceği açıklanmıştı.

6-18 yaş arasındaki çocuklar için ise bu yardımın 2 bin 218 grivnadan 2 bin 395 grivnaya çıkarılması kararlaştırıldı.

http://ukraynahayat.com/1ukraynada-yeni-tasari-dogan-cocuga-50-bin-grivna/

• İTALYA’DA BİR UKRAYNA VATANDAŞI KORONAVİRÜSE YAKALANDI
    İtalya’da bir Ukrayna vatandaşına Covid-19 (koronavirüs) teşhisi konduğu bildirildi

Unian ajansının İtalyan basınına dayanan haberinde, İtalya’da 26 yaşındaki Ukrayna vatandaşı bir kadının koronavirüse yakalandığı bildirildi.

Virüsün yaygın olarak görüldüğü Lombardiya bölgesinden, İtalya’nın güneyinde bulunan ailesinin yanına giden Ukrayna vatandaşının, kendisini kötü hissetmesinin ardından hastaneye kaldırıldığı ve yapılan testlerde koronavirüse yakalandığının belirlendiği belirtildi.

Ailesi başta olmak üzere hasta ile temas eden herkesin karantinaya alındığı kaydedildi.

İtalya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye, virüs tespit edilen kişilerin sayısının ise 374’e ulaştığı açıklandı.

http://ukraynahayat.com/italyada-bir-ukrayna-vatandasi-koronaviruse-yakalandi/

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.