Şimdi Ara

Ukrayna Hakkında Herşey Bu Başlıkta Yazalım Paylaşalım (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
698
Cevap
22
Favori
26.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Pegasusdan Belarus atağı bekliyoruz :)

evet bizim para değer kaybetti, onlar toparlandı. ve o eski ucuz tanımını yitirdi. Örneğin youtube da videolar var Lviv ÇOK Ucuz felan diye , adam ne zaman cekmiş videoyu bakıyorum 3 ay önce 5 ay önce, diyorum bunlar gerçekten ucuz olduğu dönemde gitse kafayı yiyecekti herhalde, hepsi içerik dikkat çeksin diye çok ucuz yazıyor şahsi fikrim. Lviv ucuz felan değil arkadaş. Antalyada fiyatlar neyse Lviv de de o açıkcası. Sigara ve alkol v.b. hariç tabiki.

Bu ülkenin %85 bayan marketingi bence tuttu ve gerçekten uçak firmaları için ukrayna güzel bir pazar haline geldi.
  • Merhaba,

Daha önce defalarca Ukrayna'da bulundum. Sanırım 14 ya da 15 defa. MRX'i uzun süre önce Ukrayna ve Belarus yorumlarından biliyorum. Bundan 2-3 sene kadar önce gece hayatı ile ilgili bir site çok revaçtaydı. Orada yaşadıklarımızı tavsiyelerimizi yazardık.

Ukrayna'nın ucuz zamanlarını görmüş biri olarak kendimi şanslı hissediyorum. 2017 yılına kadar gerçekten ucuzdu Türkiye'ye göre. Maalesef artık eski ucuzluğu kalmadı ama yine de gece hayatı açısından Türkiye'den ucuz. Ben striptiz kluplerini çok severim, striptiz izlemek büyük bir zevk benim için. Bu yüzden Ukrayna'ya gitmemin neredeyse tek nedeni bu. Tabi insan işten bunalınca biraz uzaklaşmak istiyor. Bunun da etkisi var. Daha önce Kiev, Odesa, Kharkiv ve Poltava şehirlerinde bulundum. Kharkiv en sık gittiğim şehir. Diğer büyük şehirlere göre daha ucuz. Poltava ondan da ucuz fakat küçük bir şehir ve bahsettiğim tarzda klupler yok. Yine de güzel gece klupleri var.

Neyse, yine Kharkiv planları yaparken "ne işim var lan bu soğukta Ukrayna'da" dedim ve ani bi kararla Tayland'a uçak bileti aldım. Corona virüsüne denk gelmeseydik iyi olurdu :))

Genelde Kharkiv'de her şey dahil (yemek, eğlence, uçak bileti, konaklama) 5 gün için 800-1000 dolar arası para harcıyordum. Tayland için 8 gece her şey dahil harcayacağım para aşağı yukarı 2000-2400 dolar, tabi bir aksilik yaşamazsam. Yani Tayland'ın maliyeti Ukrayna'nın aşağı yukarı 3 katı diyebiliriz. Herkese iyi seyahatler.

• quote:

Orijinalden alıntı: raskol_85

Merhaba,

Daha önce defalarca Ukrayna'da bulundum. Sanırım 14 ya da 15 defa. MRX'i uzun süre önce Ukrayna ve Belarus yorumlarından biliyorum. Bundan 2-3 sene kadar önce gece hayatı ile ilgili bir site çok revaçtaydı. Orada yaşadıklarımızı tavsiyelerimizi yazardık.

Ukrayna'nın ucuz zamanlarını görmüş biri olarak kendimi şanslı hissediyorum. 2017 yılına kadar gerçekten ucuzdu Türkiye'ye göre. Maalesef artık eski ucuzluğu kalmadı ama yine de gece hayatı açısından Türkiye'den ucuz. Ben striptiz kluplerini çok severim, striptiz izlemek büyük bir zevk benim için. Bu yüzden Ukrayna'ya gitmemin neredeyse tek nedeni bu. Tabi insan işten bunalınca biraz uzaklaşmak istiyor. Bunun da etkisi var. Daha önce Kiev, Odesa, Kharkiv ve Poltava şehirlerinde bulundum. Kharkiv en sık gittiğim şehir. Diğer büyük şehirlere göre daha ucuz. Poltava ondan da ucuz fakat küçük bir şehir ve bahsettiğim tarzda klupler yok. Yine de güzel gece klupleri var.

Neyse, yine Kharkiv planları yaparken "ne işim var lan bu soğukta Ukrayna'da" dedim ve ani bi kararla Tayland'a uçak bileti aldım. Corona virüsüne denk gelmeseydik iyi olurdu :))

Genelde Kharkiv'de her şey dahil (yemek, eğlence, uçak bileti, konaklama) 5 gün için 800-1000 dolar arası para harcıyordum. Tayland için 8 gece her şey dahil harcayacağım para aşağı yukarı 2000-2400 dolar, tabi bir aksilik yaşamazsam. Yani Tayland'ın maliyeti Ukrayna'nın aşağı yukarı 3 katı diyebiliriz. Herkese iyi seyahatler.
    iyi tatiller hocam

• kiev metrosuna hastayım abi binmeden edemiyorum.
  • Arkadaşlar pasaportu daha önce kontrol etmeyi unutmuşum
    Pasaport (Umuma Mahsus) geçerlilik süresi 26.06.2020'de doluyor.
    13.02.2020'de Ukrayna biletim ve booking'im var.
    Daha önce 2 kere ülkeye giriş çıkış yaptım.
    Pasaport tarihinden dolayı girişte sorun olmaz değil mi?
    Bakanlığın sitesinde 1 Ay geçerlilik istiyor görünüyor ama pasaportu kontrol edince içime kurt düştü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratkorkmaz67

Arkadaşlar pasaportu daha önce kontrol etmeyi unutmuşum
    Pasaport (Umuma Mahsus) geçerlilik süresi 26.06.2020'de doluyor.
    13.02.2020'de Ukrayna biletim ve booking'im var.
    Daha önce 2 kere ülkeye giriş çıkış yaptım.
    Pasaport tarihinden dolayı girişte sorun olmaz değil mi?
    Bakanlığın sitesinde 1 Ay geçerlilik istiyor görünüyor ama pasaportu kontrol edince içime kurt düştü.
    sıkıntı olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

sıkıntı olmaz

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim hocam. Daha aslında 9 Ocak 2020'de oradaydım. Yani 5.5 ay kalan pasaport ile girdim ülkeye. Ama 4.5 ay kalan ile alırlar mı göreceğiz bakalım :) Dikkatten kaçmış maalesef tarihler.
    http://www.mfa.gov.tr/umuma-mahsus.tr.mfa

Geçenlerde bir arkadaşım da 4 aylık pasaport ile Fransa'ya giriş yaptı. Herhalde ben de sorun olmadan Ukrayna'ya giriş yapabilirim.

Teşekkür ederim cevabınız için.

@octechs

Edit: Ukrayna Türkiye Başkonsolosluğu ile konuştum. 3 aya kadar herhangi bir sorun olmaz. Yanınızda dönüş biletinin çıktısı olsun yeterli dendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratkorkmaz67 -- 5 Şubat 2020; 16:37:23 >

• quote:

Teşekkür ederim hocam. Daha aslında 9 Ocak 2020'de oradaydım. Yani 5.5 ay kalan pasaport ile girdim ülkeye. Ama 4.5 ay kalan ile alırlar mı göreceğiz bakalım :) Dikkatten kaçmış maalesef tarihler.
    http://www.mfa.gov.tr/umuma-mahsus.tr.mfa

Geçenlerde bir arkadaşım da 4 aylık pasaport ile Fransa'ya giriş yaptı. Herhalde ben de sorun olmadan Ukrayna'ya giriş yapabilirim.

Teşekkür ederim cevabınız için.

@octechs

Edit: Ukrayna Türkiye Başkonsolosluğu ile konuştum. 3 aya kadar herhangi bir sorun olmaz. Yanınızda dönüş biletinin çıktısı olsun yeterli dendi.

Alıntıları Göster
    rica ederim hocam, iyi tatiller.

• malesef yine Dolar - TL 6 yı aştı

1 dolar : 6,03 tl

malesef grivna yine değer kazanıyor , bu da bizim gibi ukrayna severler için kötü..

1 dolar : 24,57 grivna

buda TL- Grivna grafiği

https://turk-lirasi.tlkur.com/grivna
  • Ukrayna'nın farklı şehirlerine defalarca gitmiş biri olarak belki bilmediğim birşeyler öğrenirim diye 22 sayfalık konunun tamamını okudum. O kadar çok gereksiz post var ki! Yazan adamın emeğine saygı duyarım da yani ukrayna'da madencilerin grevini buraya yazmanın ne anlamı olabilir? Bir turist olarak ya da öğrenci olarak gidecek adamı ne açıdan alakadar edebilir madencilerin grevi? Ya da ukrayna nüfusunun bilmem kaç bin düşmesi ya da konut satışlarının artması? Dediğim gibi emeğe saygı duyarım sonuçta kişisel bir çıkar olmadan post atılıyor foruma ama post atmadan evvel acaba bu bilgi burayı okuyan adamın işine yarar mı diye düşünülse, en azından benim gibi tüm konuyu okumak isteyenler 22 sayfa yerine 4-5 sayfa okurdu...

Mart ayında Allah kaza bela vermezse doğu yakasında Zapo ve Xarkov şehirlerine 1 haftalık seyahat düşünüyorum. Konaklama ücretleri artan grivna kuruyla inanılmaz artmış, en kıytırık evlerin günlüğü 400 uah'tan başlıyor. Basit hesapla böl 4'e 100 lira. Fiyatlar bu kadar artmışken belki ekonomi anlamında birkaç ipucu yakalarım diye 22 sayfa okudum ama aradığımı bulamadım. Kendim yazayım dedim belki birilerinin işine yarar.

* Öncelikle şunu bilin dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin kadın-erkek nüfusu +-%1 eşittir. %80 kadın masallarına inanmayın. İkinci bilmeniz gereken şey, alalade bir fizik ve yakışıklılığınız ya da çok paranız yoksa Ukrayna'da göreceğiniz muamele Türkiye'de Suriyeliler'in gördüğü muameleden çok farklı olmayacaktır. Kimse bacaklarını açıp Ortadoğulular gelse de beni bi rahatlatsa diye beklemiyor!

* Uçak biletini yalnızca kampanya döneminde alın, pegasus nerdeyse her ayın ilk haftası kampanya yapıyor.

* Tek başınıza değil 1-2 arkadaşınızla gidin. Konaklama, taksi gibi giderleri bölüşmüş olursunuz. Hem de daha güvenli. Kazık yeme, dolandırılma, gasp gibi istenmeyen olayların başınıza gelme ihtimali azalır.

* Mümkünse kimlikle değil pasaportla gidin. Kimlikle gidenler bazen 4-5 saat sorguda kalıyor. Tatilde boşa geçen kıymetli saatler can yakar, bir de bir ton stres.

* Otel değil ev tutun, hem daha ucuz hem daha rahat. Anahtarın cebinde istediğin saatte gir-çık karışan eden olmaz. Misafir çağırırsanız otelde sıkıntı çıkabilir.

* Ekonomi yapmak isterseniz yemeğinizi restorantta yemek yerine evde pişirin. Markette et ucuz, al yarım kilo bi kilo et evde pişir ye. Restoranta vereceğin paranın 4te 1ine karnın doyar.

* Taksi için uklon, yandex taxi ya da über gibi programları kullanın. Yoldan çevireceğin taksi 2-3 misli fiyat çeker.

* Adımbaşı dövizci var, hepsinde kur farklı. İyice incele ona göre döviz boz. Aralarında 20 metre mesafe olan iki dövizcide 100 dolarda 100 grivna fark olabiliyor, 25 tl az para değil! Havaalanında sadece cüzi bir miktar bozun, en kazık kur orda. Örneğin en son gittiğimde havalimanında kur 2650, şehir içinde 2700-2800...

* 1 liranın 10 grivna ettiği günler geride kaldı. Güncel kur 1 lira 4 grivna. Hesabınızı kitabınızı iyi yapın. Youtuberların yalanlarına inanmayın. Daha bugün gördüm adam villa gibi ev tutmuş günlüğü 40 lira diyor, çok ucuz diye de başlık atıyor, üşendim bookingden adamın tuttuğu evi arayıp bulmaya en az 50 dolardır günlüğü yalancıyı da düdüklemiyorlar malesef. Bunu görüp inanan masum köylü cebine 100 dolar koyup gidiyor, pasaport sorgusunda bu paraya şey bile çekilmez (niyet) denilip geri postalanıyor ya da şansı varsa (!) parası sorulmadan içeri alınıyor. Bu masum köylümüz krallar gibi bir tatil beklerken mülteci gibi yaşıyor birkaç gün, sonra türkiyedeki eşini dostunu arayıp westernden bi 100$ gönder diye yalvarıyor. Onu da yapamayıp diğer türkiyeli turistlerden dileneni de gördüm!

Aklıma gelenler şimdilik bunlar sorusu olana yardımcı olurum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Havaalanında sorguda para görmek istediklerini söylüyorlar hesaba gore ben çocuğum ve eşim 5 gece için 1000 dolar gostermem gerekiyor bunu nakit mi görmek istiyorlar okadar para taşımak istemiyorum açıkçası 250 dolar taşısam yanımda hesap defterimi yada online hesabımı göstersem kabul ediyorlarmı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: agire-sores

Ukrayna'nın farklı şehirlerine defalarca gitmiş biri olarak belki bilmediğim birşeyler öğrenirim diye 22 sayfalık konunun tamamını okudum. O kadar çok gereksiz post var ki! Yazan adamın emeğine saygı duyarım da yani ukrayna'da madencilerin grevini buraya yazmanın ne anlamı olabilir? Bir turist olarak ya da öğrenci olarak gidecek adamı ne açıdan alakadar edebilir madencilerin grevi? Ya da ukrayna nüfusunun bilmem kaç bin düşmesi ya da konut satışlarının artması? Dediğim gibi emeğe saygı duyarım sonuçta kişisel bir çıkar olmadan post atılıyor foruma ama post atmadan evvel acaba bu bilgi burayı okuyan adamın işine yarar mı diye düşünülse, en azından benim gibi tüm konuyu okumak isteyenler 22 sayfa yerine 4-5 sayfa okurdu...

Mart ayında Allah kaza bela vermezse doğu yakasında Zapo ve Xarkov şehirlerine 1 haftalık seyahat düşünüyorum. Konaklama ücretleri artan grivna kuruyla inanılmaz artmış, en kıytırık evlerin günlüğü 400 uah'tan başlıyor. Basit hesapla böl 4'e 100 lira. Fiyatlar bu kadar artmışken belki ekonomi anlamında birkaç ipucu yakalarım diye 22 sayfa okudum ama aradığımı bulamadım. Kendim yazayım dedim belki birilerinin işine yarar.

* Öncelikle şunu bilin dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin kadın-erkek nüfusu +-%1 eşittir. %80 kadın masallarına inanmayın. İkinci bilmeniz gereken şey, alalade bir fizik ve yakışıklılığınız ya da çok paranız yoksa Ukrayna'da göreceğiniz muamele Türkiye'de Suriyeliler'in gördüğü muameleden çok farklı olmayacaktır. Kimse bacaklarını açıp Ortadoğulular gelse de beni bi rahatlatsa diye beklemiyor!

* Uçak biletini yalnızca kampanya döneminde alın, pegasus nerdeyse her ayın ilk haftası kampanya yapıyor.

* Tek başınıza değil 1-2 arkadaşınızla gidin. Konaklama, taksi gibi giderleri bölüşmüş olursunuz. Hem de daha güvenli. Kazık yeme, dolandırılma, gasp gibi istenmeyen olayların başınıza gelme ihtimali azalır.

* Mümkünse kimlikle değil pasaportla gidin. Kimlikle gidenler bazen 4-5 saat sorguda kalıyor. Tatilde boşa geçen kıymetli saatler can yakar, bir de bir ton stres.

* Otel değil ev tutun, hem daha ucuz hem daha rahat. Anahtarın cebinde istediğin saatte gir-çık karışan eden olmaz. Misafir çağırırsanız otelde sıkıntı çıkabilir.

* Ekonomi yapmak isterseniz yemeğinizi restorantta yemek yerine evde pişirin. Markette et ucuz, al yarım kilo bi kilo et evde pişir ye. Restoranta vereceğin paranın 4te 1ine karnın doyar.

* Taksi için uklon, yandex taxi ya da über gibi programları kullanın. Yoldan çevireceğin taksi 2-3 misli fiyat çeker.

* Adımbaşı dövizci var, hepsinde kur farklı. İyice incele ona göre döviz boz. Aralarında 20 metre mesafe olan iki dövizcide 100 dolarda 100 grivna fark olabiliyor, 25 tl az para değil! Havaalanında sadece cüzi bir miktar bozun, en kazık kur orda. Örneğin en son gittiğimde havalimanında kur 2650, şehir içinde 2700-2800...

* 1 liranın 10 grivna ettiği günler geride kaldı. Güncel kur 1 lira 4 grivna. Hesabınızı kitabınızı iyi yapın. Youtuberların yalanlarına inanmayın. Daha bugün gördüm adam villa gibi ev tutmuş günlüğü 40 lira diyor, çok ucuz diye de başlık atıyor, üşendim bookingden adamın tuttuğu evi arayıp bulmaya en az 50 dolardır günlüğü yalancıyı da düdüklemiyorlar malesef. Bunu görüp inanan masum köylü cebine 100 dolar koyup gidiyor, pasaport sorgusunda bu paraya şey bile çekilmez (niyet) denilip geri postalanıyor ya da şansı varsa (!) parası sorulmadan içeri alınıyor. Bu masum köylümüz krallar gibi bir tatil beklerken mülteci gibi yaşıyor birkaç gün, sonra türkiyedeki eşini dostunu arayıp westernden bi 100$ gönder diye yalvarıyor. Onu da yapamayıp diğer türkiyeli turistlerden dileneni de gördüm!

Aklıma gelenler şimdilik bunlar sorusu olana yardımcı olurum...
    bilgiler için teşekkürler , haklısın bende baktım bazı şeyler gereksiz,ama gerekli şeylerde çok yazdım, ilk sayfada lviv hakkında uzunca yazım var,onu okuyup halen ukraynaya gidemeyen adam varsa hiç gitmesin zaten, burda bilgili arkadaşlar extra şey arar onu bende bulamıyorum,ama hiç bilmeyen ve az bilenler ve haberleri paylaşmaktı amacım,gönüllü yapıyoruz,sonuçta maddi ve manevi çıkarım yok,rehber değilim,iş güç sahibi beyaz yaka çalışanım,bazen vaktimiz de olmuyor sonuça iş güç hayat,forum mantığı herşeyi konu sahibi yazmaz ki, diğer üyelerde yazdıkça bilgiler çoğalır,senelerce ukrayna gitmişsin ama 2020 yılında post atıyorsun :) ,daha önceden sen neden birşeyler karalamadın?_

neyse martta iyi tatiller,dönüşte deneyimlerini bekliyeceğiz.

• Kiev de Airbnb den daha önce kaldığınız yerleri paylaşabilir misiniz. Referans olması açısından.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Ukrayna'ya sorunsuz şekilde giriş çıkış yaptım.
  • quote:

Hocam cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Ukrayna'ya sorunsuz şekilde giriş çıkış yaptım.
    rica ederiz, tatilin nasıl geçti?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

rica ederiz, tatilin nasıl geçti?

Alıntıları Göster
    Çok iyiydi hocam. Fakat eskiden bahsedilen o ucuzluk yok. Pasaport kontrolde bahsedilen sorunlar da düzelmiş gibiydi. Türk yolcunun biri eski usul nüfus cüzdanı ile girmeye kalktı. Onu dahi aldılar :))
  • muratkorkmaz67 M kullanıcısına yanıt
    hocam sen hangi şehirden giriş yaptın ben geçen yaz 2.defa gittiğim halde lvivde 2 saat bekletildim hadi ben sapım bilmem ne de pasaportunda abd vizesi olan çiftler bile sorguya çekildi bu yaz yine gitmeyi düşünüyorum umarım dediğin gibi yine bekletip sinir etmezler beni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.