Şimdi Ara

Ukrayna Hakkında Herşey Bu Başlıkta Yazalım Paylaşalım (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
698
Cevap
22
Favori
26.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nuksws_99

Hocam ucuz diye sakın 130 grivna olan tren biletlerinden almayın. Hayatımın en deli 10 saatini geçirdim

Alıntıları Göster
    Valla kriterim yataklı ve ucuz olmasıydı :) gece yolculuğu olacağından sabah orda olacak şekilde alacaktım. Neye dikkat etmem gerekiyor. Çocukla hiç bitmez yolculuk konforsuz geçerse :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: swerkan

Aynen havaalanı - tren garı yolculuğu harici 3 4 saat boşluk lazım garanti olması için pasaportla Giriş yapmayı düşünüyorum tren biletlerj. Okuduğum kadarıyla 1.5ay önceden satışa çıkıyormuş ozaman güzel bir plan yapmaya çalışacağım ilk yurt dışı seyahatim olacak. Umarım guzel Geçer
    İlginize teşekkürler
    Keşke zamanınız biraz daha olsaydı, Lviv'i biz çok beğendik. Hafta sonu epey hareketli.

Öyle internetten seyrettiğiniz "mutlaka gidip yenilmesi gereken" yerlere gitmeye ve yiyecek için fazla para vermeye gerek yok, her yer makul fiyatlı ve lezzetli, beğendiğiniz yere girip bakın/fiyat sorun kimse yadırgamaz. Kahve memleketi diyorlar ama uyduruk, ben kendim alıp yaptım. Yerel halk İngilizce zayıf hatta yok, ama anlaşmak kolay.

Liviv'e gidince trafik ve insana saygı neymiş göreceksiniz, öyle bağrışma gürültü patırtı yok, korna falan yok herşey sakin. Yollarda sigara içmek yok(gizli saklı hariç). Lviv'de kruvasan yemeyi sakın es geçmeyin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Valla kriterim yataklı ve ucuz olmasıydı :) gece yolculuğu olacağından sabah orda olacak şekilde alacaktım. Neye dikkat etmem gerekiyor. Çocukla hiç bitmez yolculuk konforsuz geçerse :)

Alıntıları Göster
    Dikkat edin mutlaka 5-6 saatlik hızlı trenleri alın, o zaman koltuk yatak pek fark etmez.

• Panthér kullanıcısına yanıt
    Amerika vizesi olanı sorgu odasına almıyorlarmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir341907

Amerika vizesi olanı sorgu odasına almıyorlarmı?
    Biz sadece kimlikle girişlerde form doldurup sıraya geçildiğini orada küçük bir sorguya alındığını(ülkeye ilk defa girenler için) ama pasaport girişinde bunun olmadığını sanıyorduk.
    O yüzden o sıraya değil direkt pasaport sırasına girdik, memurun önüne gelince anladık ki bizimde(ülkeye ilk defa geldiğimiz için) o sıraya girmemiz gerektiğini anladık.

Ama polis pasaportu kurcalayınca Amerika vizesini gördü, yanındaki memura birşeyler söyledi, o da herkesin önünde sırada beklediği yeri işaret etti, memur kaktı oraya gitti ve orada pasaporta damga vurdu, bize geri getirdi, geçtik gittik. Millet hala orada bekliyordu...

Hatta evi kiraladığımız kişi bu kadar çabuk gelmemize şaşırmıştı, kabaca anlatınca o da "haa! ondandır" dedi.

Her zaman böyle işler mi bilemem? ama bu şekilde olunca 5 dakikada kontrolden geçtik. O zaman iyiki almışım ABD vizesini, dedim. Daha gidemedim ama ufakta olsa fayda sağladı.

Anlaşıldı . Benim Amerika vizem de işe yarayabilir belki, yanında 3 senelik Alman vizesi cabası :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir341907

Anlaşıldı . Benim Amerika vizem de işe yarayabilir belki, yanında 3 senelik Alman vizesi cabası :))

• Arkadaşlar o ülke vize bu ülke vize meselesi değil, lviv deki olay.

Lviv , polonya sınırında yani AB sınırı, ukrayna vatandaşları avrupaya vizesiz girebiliyor,ab üyesi değil ama serbest dolaşım hakkı aldılar 2017 de.

Lviv de yapılan kontrol, sizin gerçekten turist mi yoksa, lviv üzerinden polonya ve ab ülkelerine kaçmak mı, daha önce bunu deneyip yakalanan çok kişi oldu + artı bizim ülke çok surieli,afgan,afrikalı,kafkasa vatandaşlık verdiğinden bunlarda bu yolu deniyor.

Olay kısaca şu, sen turistmisin gerçekten değilmisin, kontrol noktasında dönüş bileti,kalacak yer rezervasyonu,üzerindeki para sorgulanır. Onlar da bunu keyfinden yapmıyor,AB istiyor çünkü, ukrayna üzerinden kaçak giriş olmasını istemiyor,serbest dolaşım hakkı verirken bunu istedi onlardan.

Son olarakta bir ülkeye vize alıp shengen olur,kanada,abd vs olur, vizeniz olsa o ülkeye %100 gireceğiniz anlamına gelmez, yada vize istemeyen ülkelerden ukrayna,sırbistan,tayland vs. gittiniz, vize yok diye %100 gümrüğü geçersiniz garantisi yok, gümrük polisi sizde şüpheli hareket görür veya turist olduğunuza inanmaz,yanınızda yeterli paranız olmadığınızı belirterek sizi ülkeye almayabilir. Bunu çok yurtdışında çıkan arkadaşlar bilir, ilkez çıkacaklara bunu yazıyorum, hiçbir garantisi yok, bu tüm ülkeler için geçerli,bizim ülkemizdeki gümrük poliside, vizesi olsa dahi şüpheli hareket veya maddi yetersiz gördüğü yabancı ülke vatandaşını ülkeye sokmama hakkına sahip.

• quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

Arkadaşlar o ülke vize bu ülke vize meselesi değil, lviv deki olay.

Lviv , polonya sınırında yani AB sınırı, ukrayna vatandaşları avrupaya vizesiz girebiliyor,ab üyesi değil ama serbest dolaşım hakkı aldılar 2017 de.

Lviv de yapılan kontrol, sizin gerçekten turist mi yoksa, lviv üzerinden polonya ve ab ülkelerine kaçmak mı, daha önce bunu deneyip yakalanan çok kişi oldu + artı bizim ülke çok surieli,afgan,afrikalı,kafkasa vatandaşlık verdiğinden bunlarda bu yolu deniyor.

Olay kısaca şu, sen turistmisin gerçekten değilmisin, kontrol noktasında dönüş bileti,kalacak yer rezervasyonu,üzerindeki para sorgulanır. Onlar da bunu keyfinden yapmıyor,AB istiyor çünkü, ukrayna üzerinden kaçak giriş olmasını istemiyor,serbest dolaşım hakkı verirken bunu istedi onlardan.

Son olarakta bir ülkeye vize alıp shengen olur,kanada,abd vs olur, vizeniz olsa o ülkeye %100 gireceğiniz anlamına gelmez, yada vize istemeyen ülkelerden ukrayna,sırbistan,tayland vs. gittiniz, vize yok diye %100 gümrüğü geçersiniz garantisi yok, gümrük polisi sizde şüpheli hareket görür veya turist olduğunuza inanmaz,yanınızda yeterli paranız olmadığınızı belirterek sizi ülkeye almayabilir. Bunu çok yurtdışında çıkan arkadaşlar bilir, ilkez çıkacaklara bunu yazıyorum, hiçbir garantisi yok, bu tüm ülkeler için geçerli,bizim ülkemizdeki gümrük poliside, vizesi olsa dahi şüpheli hareket veya maddi yetersiz gördüğü yabancı ülke vatandaşını ülkeye sokmama hakkına sahip.
    Ama şunu da dikkate almak lazım; bir pasaport üzerinde Amerika vizesi var ise, ne yapsın oradan Avrupa'ya kaçak girmeyi? Yada, o kadar Amerika vizesini alabilmiş, schengen vizesini de alabilir.

Yani, pasaportunda Amerika yada başka bir vize var ise Ukrayna'dan Avrupa'ya kaçak girme ihtimali en düşük olandır, amacı %99 gezmektir. O yüzden kolaylık sağlanması mantıklı duruyor.

Hocam ingilizce seviyem çok iyi değil.Anlaşmada bir problem yaşayabilirim.Süremde kısıtlı olacak nerede kalınır, neresi gezilecek yeridir bulmakla uğraşmak istemiyorum.O yüzden tur ile gitmeyi düşünüyorum.Ama standartlarıma uyan sitelerin hangisi güvemilir bilmiyorum.O yüzden sormuştum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maverick64

Hocam ingilizce seviyem çok iyi değil.Anlaşmada bir problem yaşayabilirim.Süremde kısıtlı olacak nerede kalınır, neresi gezilecek yeridir bulmakla uğraşmak istemiyorum.O yüzden tur ile gitmeyi düşünüyorum.Ama standartlarıma uyan sitelerin hangisi güvemilir bilmiyorum.O yüzden sormuştum.
    Başlangıç seviyesi ingilizce bile yeterli, çünkü çoğu bilmiyor. Yerel halk ve işletmeler hiç bilmiyor desem yeridir, İşaretle anlaştığım çok oldu.

Youtube dan bir kaç video seyredin, gitmiş kadar olursunuz. Ben gitmeden bir kaç video ve haritaya baktım, kiraladığım evi elimle koymuş gibi buldum. Çok zor yerler değil, normalde yol hatırlama ve bulma sıkıntınız yok ise, çabuk çözülür. Ben bir kere geçtiğim yolu pek unutmam, yol hafızam kuvvetlidir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 28 Ocak 2020; 21:33:40 >

Peki hangi bölgede ev bakmalıyız hocam evler genellikle ucuz uber e vereceğim parayı eve verip merkezde bir yeri tercih etmek mantıklı mı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Peki hangi bölgede ev bakmalıyız hocam evler genellikle ucuz uber e vereceğim parayı eve verip merkezde bir yeri tercih etmek mantıklı mı
    Merkeze yakın olması her yere yürüme mesafesi olarak yakın olacağından iyidir. Booking den bir araştırın, pahalı bir yer seçmenlze gerek yok, zaten genelde dışarıda olursunuz. Havalimanı-Lviv old town arası Uber araca ve yoğunluk durumuna göre 25-30tl gibi?

Otel ve ev kiralama tercihlerinize göre bakın. Bütçenize göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 28 Ocak 2020; 23:48:10 >
  • quote:

Lviv'r gidiyorsanız, en iyi konum opera ve rynok meydanına yakın otel veya evler, bu konum şehrin kalbi, taksiye gerek kalmaz çünkü en popüler kafe,restoran gezilecek yerler bu konuma yürüme mesafesinde.
  • AVUSTRALYA AÇIK’TAKİ ATATÜRK TİŞÖRTLÜ UKRAYNALI: “ULUSUN BABASI VE REFORMİST”
    Avustralya Açık’ta Ukraynalı tenisçi Lesia Tsurenko’nun kondisyoneri Denis Vaşçuk’un Atatürk tişörtü giymesi dikkat çekti.

Avustralya Açık ilk gününde tek kadınlarda klasman lideri Ashleigh Barty, Lesia Tsurenko ile karşılaştı. Barty ilk seti 7-5 kaybetmesine karşın 6-1’lik iki setli maçı kazandı ve adını 2. tura yazdırdı.

Müsabakada esas dikkat çeken nokta ise Ukraynalı Tsurenko’nun kondisyoneri Denis Vashchuk’un Atatürk tişörtü giyiyor olmasıydı. Eurosport spikeri Buğra Balaban’ın Vashchuk’a ulaşarak aldığı bilgiye göre; Ukraynalı kondisyoner tarihle bir hayli ilgili olması sebebiyle Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıyor.

Atatürk’ü “Ulusun Babası” olarak tanımlayan ve reformist kişiliğinden etkilenen Vashchuk; tişörtü Türkiye’deki seyahatlerinden birinde, hediyelik eşya satan bir mağazadan, satın aldı. Türkiye Cumhuruyeti’nin kurucusu olan Atatürk’ün gelişimin ve ilerlemenin simgesi olarak tanımlayan kondisyoner, bu sebeple müsabaka için tişörtü giymeye karar verdi.

Denis Vashchuk, tarihle ilgili olduğunu, bu yüzden Atatürk’ü tanıdığını söyledi. Mustafa Kemal’i “Ulusun babası” ve “reformist” sıfatlarıyla tanımlıyor. Ona göre Atatürk, gelişimin ve ilerlemenin sembolü olduğu için maçta bu tişörtü tercih etmiş. (Cumhuriyet)

http://ukraynahayat.com/avustralya-aciktaki-ataturk-tisortlu-ukraynali-ulusun-babasi-ve-reformist/

• UKRAYNA’NIN SON NÜFUS VERİLERİ: KADIN SAYISI ERKEKLERDEN NE KADAR FAZLA?
    Ukrayna nüfusuyla ilgili son veriler açıklandı. Yapılan son sayıma göre, ülkede yaşayan kişilerin sayısı 37,3 milyona geriledi.

Son nüfus sayımıyla ilgili bilgi veren Bakanlar Kurulu Bakanı Dmitriy Dubilet, “1 Aralık 2019 tarihi itibarıyla Ukrayna’da yaşayan kişilerin sayısı 37 milyon 289 bin. Maalesef, işgal altındaki topraklarda ve yurt dışında yaşayan kişiler bu rakama dahil değil” dedi.

Ukrayna’da yaşayan kişilerin 20 milyon 9 bininin kadın, 17 milyon 280 bininin erkek olduğu açıklandı.

Ukrayna nüfusunun yaş gruplarına göre dağılımı ise şöyle:

0-14: %15,4

15-24: %9,6

25-54: %44,1

55-64: %14,1

65 üzeri: %16,8

http://ukraynahayat.com/ukraynanin-son-nufus-verileri-kadin-sayisi-erkeklerden-ne-kadar-fazla/

• UKRAYNA’DAN VATANDAŞLARINA KORONOVİRÜS UYARISI: “ÇİN’İ TERK EDİN”
    Ukrayna’nın Pekin Büyükelçiliği, Çin’de yaşayan vatandaşlarına yeni tip koronavirüs salgını (2019-nCoV) nedeniyle ülkeyi terk etmeleri uyarısında bulundu.

Ukrayna’nın Pekin Büyükelçiliği’nin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, salgına ilişkin ülkedeki gelişmelerin sürekli takip edildiği ve Çinli muhataplar ile temasta bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, Hubey eyaletinde karantina şartlarına maruz kalan Ukrayna vatandaşlarına yardım için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Çin’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarına, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle imkanları varsa ülkeyi terk etmeleri çağrısı yapılan açıklamada, Ukrayna hükümetinin karar alması durumunda vatandaşların tahliyesi için çalışmaların başlatılacağı vurgulandı.

Ukrayna Başbakanı Aleksey Gonçaruk, Ukrayna’da henüz virüsle ilgili endişe edilecek bulguya rastlanmadığını söylemişti.

“Vuhan Virüsü”

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak 12 Aralık 2019’da Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde tespit edilmişti.

Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli hastalığın” görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Pekin yönetimi, ülke içinde salgınla mücadele için çeşitli önlemler alarak Vuhan’a girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel durumlarda izin verileceğini açıklamıştı.

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleriyle Tayvan’da görülürken, bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal’de de vakalar doğrulanmıştı.

Yeni tip koronavirüs, çoğunlukla Çin’den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Fransa, Kanada, ABD, Avustralya ve Almanya’ya da sıçramıştı.

Virüs, resmi rakamlara göre, Çin genelinde 106 kişinin ölümüne yol açarken, 2019-nCoV salgını yüzünden virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 976’sının durumu ağır olmak üzere 4 bin 515’i buldu. (AA)

http://ukraynahayat.com/ukraynadan-vatandaslarina-koronovirus-uyarisi-cini-terk-edin/

• ComradeMRX kullanıcısına yanıt
    hocam belarusa bilet fiyatından dolayı hiç gitmedim

Turizm çalışanı olduğumdan dolayı zaten slav ırkıyla yaz kış işli dışlıyız. 2011 de ilk gitmiştim, senede 2-3 defa gidiyorum.
    son olarak 2-3 hafta önce zaporojiyadaydım , sebebide ZP daha ucuzdur herhaldeydi :) Lviv deydim ondan 1 ay öncede, Lviv neyse ZP de o fark yokmuş.

2015 de ZP ye gitmiştim Lvivden sonra inanılmaz ucuz gelmişti.

Bu arada ZP bildiğiniz Niğde :)
  • teknolojik ürün fiyatları ile alakalı bir bilgisi olan var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: proexot

hocam belarusa bilet fiyatından dolayı hiç gitmedim

Turizm çalışanı olduğumdan dolayı zaten slav ırkıyla yaz kış işli dışlıyız. 2011 de ilk gitmiştim, senede 2-3 defa gidiyorum.
    son olarak 2-3 hafta önce zaporojiyadaydım , sebebide ZP daha ucuzdur herhaldeydi :) Lviv deydim ondan 1 ay öncede, Lviv neyse ZP de o fark yokmuş.

2015 de ZP ye gitmiştim Lvivden sonra inanılmaz ucuz gelmişti.

Bu arada ZP bildiğiniz Niğde :)
    anladım, yok sıkıntı değil. ver elini belarus deyince sandımki belarusu daha ucuz sanıyorsunuz. belarus daha pahalı.

ben belarus okul,rusya 3 yıl iş hayatı,ukrayna 10 dan fazla gezi,ve ab ülkeleri çok gitmişliğim var..belarus hakkında bilgi lazımsa bu forumda konum var.
    https://forum.donanimhaber.com/belarus-beyaz-rusya--87329331

*Şunu diyeyim kısaca uçak pahalı çünkü thy ve belavia tekeli bunlar uçuyor belarusa direkt sadece istanbuldan.

*Belarusta vizesiz tek seferde 30 gün kalınıyor sonra çıkış yapmak lazım,ukrayna da bu 90 gün.

*Belarus'ta sağlık sigortası zorunlu, günlük 1 euro , bu ukrayna da yok.

* Belarus'ta 5 iş gününden fazla konaklama olacaksa, oturum kaydı yapılmalı yabancı polis şubesi ovirde, buda extra masraf ve zaman kaybı.

Ukrayna yine bu ülkeler içinde en uygunu ulaşım koşullar fiyatlar vs, demek istediğim eski ukrayna daha ucuzdu o kayboldu. ukraynanın en iyi dönemi 2014-2017 arası idi. hem onlar ekonomi toparlandı. tersine bizim ekonomi ve lira bozuldu, şuanda dolar-tl 6 lirayı zorluyor...

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.