Şimdi Ara

Ubuntu'yu yeniledim, windows çöktü.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

dün Ubuntu'yu yenileme kararı aldım. Sistemde 32-bit olanı yüklüydü ben de 64-bite geçeyim dedim. Çünkü virtualbox üzerinde sunucu falan çalıştıracaktım, farklı birkaç işletim sistemi kuracaktım.

İndirdim, CD'yi kurdum. Windows 320lik bir diskte, 1500lük storage alanı var ve 500lük bir diskte de ubuntu vardı. Hemen kurayım dedim, kurarken problem olmadı fakat bootloader yükleneceği yeri seçerken yanlışıkla windowsun yüklü olduğu fiziksel diski seçmişim. Ubuntu problemsiz olarak kuruldu fakat bilgisayar açılmadı.

Ubuntu olan diski tekrar formatlayıp bootloaderlı olarak tekrar kurdum. Kısacası 500lük olan fiziksel diskte ubuntu sorunsuz olarak kurulu. Açılışta GRUB da açılıyor, windowsu görüyor ama windowsu seçtiğimde ekranda tek bir beyaz komut çizgisi çıkıyor ve bilgisayar herhangi bir tepki vermiyor. GRUB'dan ubuntu seçersem ubuntu herhangi bir sorun olmadan açılıyor.

Kısacası windowsun bootloaderında problem var. Ne yapmalıyım?

Teşekkürler...

• Windows CD'sinden bir kurtarma yapmayı dene. Windows 7 de aynen bu adla geçiyor , Windows 2000/XP kurulum ekranlarında ise bir yerden komut satırına düşülüyordu ve ordan /fixmbr komutuyla halledilebiliyordu şu anda tam olarak hatırlamıyorum.

Ancak Windows'un bulunduğu bölümdeki Windows'u kurtarmaya çalışmak yerine , Ubuntudan ve Knoppix ile önemli olan dosyalarınızı kurtarıp Windows'u tekrar kurmayı deneseniz daha iyi olur , çünkü o Windows'un geri dönebileceğinden pek umutlu değilim açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exit to DOS -- 10 Nisan 2011; 13:12:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exit to DOS

Windows CD'sinden bir kurtarma yapmayı dene. Windows 7 de aynen bu adla geçiyor , Windows 2000/XP kurulum ekranlarında ise bir yerden komut satırına düşülüyordu ve ordan /fixmbr komutuyla halledilebiliyordu şu anda tam olarak hatırlamıyorum.

Ancak Windows'un bulunduğu bölümdeki Windows'u kurtarmaya çalışmak yerine , Ubuntudan ve Knoppix ile önemli olan dosyalarınızı kurtarıp Windows'u tekrar kurmayı deneseniz daha iyi olur , çünkü o Windows'un geri dönebileceğinden pek umutlu değilim açıkçası.
    Şuan için windowsu formatlamak gibi bir şansım yok. 2TBa yakın data var, onları yedekleyecek sistem de elimde mevcut değil. Sonuç olarak windowsun bootunu onarmam gerekiyor...

Manuel olarak bir deniyeyim onarmayı, olmuyorsa windows cdsiyle bootu yeniden yüklerim...

• quote:

Orijinalden alıntı: ata326

Şuan için windowsu formatlamak gibi bir şansım yok. 2TBa yakın data var, onları yedekleyecek sistem de elimde mevcut değil. Sonuç olarak windowsun bootunu onarmam gerekiyor...

Manuel olarak bir deniyeyim onarmayı, olmuyorsa windows cdsiyle bootu yeniden yüklerim...

Alıntıları Göster
    Aşağıdaki sitedeki yöntemi uyguluyorum. Bakalım neler olacak...

http://www.computerhope.com/issues/ch000648.htm

• quote:

Aşağıdaki sitedeki yöntemi uyguluyorum. Bakalım neler olacak...

http://www.computerhope.com/issues/ch000648.htm

Alıntıları Göster
    Yine olmadı.

Windowsun bulunduğu diske geçiyor, boot etmek için ekran geliyor fakat boot edemiyor.

• quote:

Yine olmadı.

Windowsun bulunduğu diske geçiyor, boot etmek için ekran geliyor fakat boot edemiyor.

Alıntıları Göster
    gparted ile windows'un yuklu oldugu bolumu boot bolumu olarak isaretle. daha sonra windows cd'si ile kurtarma yap. otomatik olmazsa xp'de fixmbr, fixboot gibi komutlari kullanman lazim. aynisi windows vista ve windows 7'de /bootrec.exe/fixboot, /bootrec.exe/rebuildbcd gibi geciyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: positroN

gparted ile windows'un yuklu oldugu bolumu boot bolumu olarak isaretle. daha sonra windows cd'si ile kurtarma yap. otomatik olmazsa xp'de fixmbr, fixboot gibi komutlari kullanman lazim. aynisi windows vista ve windows 7'de /bootrec.exe/fixboot, /bootrec.exe/rebuildbcd gibi geciyor.

Alıntıları Göster
    fixmbr deneyeceğim.

Şuan normal boot çalışıyor, GRUB ile ubuntu seçip giriyorum. GRUB'dan windows seçtiğimde siyah bir ekranla bir komut satırı gibi bir şey gelip kalıyor. Timeout süresinde mi bir problem var diye baktım 5 saniye ayarlı, 5dk bekledim hiçbir şey gelmiyor yine. Bir şekilde çözmem lazım.

Şuan en azından dosyalarıma erişimim var, orası iyi. Birkaç hafta içerisinde bir storage server kuracağım, o zaman bütün datayı yedeklemeyi düşünüyorum. Anakart falan 6 yıllık oldu zaten kapasitörler gidici, yeni bir anakart-işlemci ikilisi almam lazım artık...

• quote:

fixmbr deneyeceğim.

Şuan normal boot çalışıyor, GRUB ile ubuntu seçip giriyorum. GRUB'dan windows seçtiğimde siyah bir ekranla bir komut satırı gibi bir şey gelip kalıyor. Timeout süresinde mi bir problem var diye baktım 5 saniye ayarlı, 5dk bekledim hiçbir şey gelmiyor yine. Bir şekilde çözmem lazım.

Şuan en azından dosyalarıma erişimim var, orası iyi. Birkaç hafta içerisinde bir storage server kuracağım, o zaman bütün datayı yedeklemeyi düşünüyorum. Anakart falan 6 yıllık oldu zaten kapasitörler gidici, yeni bir anakart-işlemci ikilisi almam lazım artık...

Alıntıları Göster
    Ubuntu ile windows üzerindeki datalarınıza ulaşabilirsiniz.Bence ubuntu ile windows üzerinizdeki datalarınızı ubuntu kurulu olan HDD ye alın ve windows taki datalarınızı kurtarın.Aynı sorun bende de oldu,aynı hatayı yaptım bootloader kurulumunda.Ne xp cd si ile onarabildim nede BOOTCFG Vs komutlarla...

• quote:

Orijinalden alıntı: RockForLive

Ubuntu ile windows üzerindeki datalarınıza ulaşabilirsiniz.Bence ubuntu ile windows üzerinizdeki datalarınızı ubuntu kurulu olan HDD ye alın ve windows taki datalarınızı kurtarın.Aynı sorun bende de oldu,aynı hatayı yaptım bootloader kurulumunda.Ne xp cd si ile onarabildim nede BOOTCFG Vs komutlarla...

Alıntıları Göster
    Dediğiniz gibi, komutlar da çalışmıyor. Şuan Windowsdaki dataları yedekleyecek altyapıya sahip değilim.

Az önce windows onarma işlemini yaparken Ubuntu'yu da çökerttim. Şimdi Ubuntuyu tekrar kuruyorum. Windowsa da dokunmayacağım. Datalarım dursun, en kısa sürede bir storage alıp tüm datalarımı yedekledikten sonra diskleri formatlayıp win7ye geçeceğim zaten...

• quote:

Dediğiniz gibi, komutlar da çalışmıyor. Şuan Windowsdaki dataları yedekleyecek altyapıya sahip değilim.

Az önce windows onarma işlemini yaparken Ubuntu'yu da çökerttim. Şimdi Ubuntuyu tekrar kuruyorum. Windowsa da dokunmayacağım. Datalarım dursun, en kısa sürede bir storage alıp tüm datalarımı yedekledikten sonra diskleri formatlayıp win7ye geçeceğim zaten...

Alıntıları Göster
    grub varken windows'un bootloaderına ihtiyaç yok zaten.

sudo update-grub komutunu deneyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: mcanka

Alıntıları Göster
    Grub çalışıyor zaten, windows kendini boot edemiyor sorun orada. grub'dan windows seçiyorum, windows sistemi boot edemiyor. Ubuntuda bir problem yok.

Grub yüklemesini yanlış diske yaptığım için windows bootu çöktü.
  • quote:

yanlis. grub windows'u boot etmez sadece windows boot loader'i acar.
  • quote:

quote:

Bende de windows boot loader bozulmuş durumda...
  • quote:

quote:

quote:

Aslıda bozuk değil,ben inceledim sizle aynı hatayı aldıgım sırada,eksik diye hata verdiği dosyaların hepsi system32 de mevcut.Sanki birileri 2. işletim sisteminin kurulmasını istemiyor izlemini bıraktı bende bu :)

• quote:

Orijinalden alıntı: RockForLive

quote:

quote:

quote:

Aslıda bozuk değil,ben inceledim sizle aynı hatayı aldıgım sırada,eksik diye hata verdiği dosyaların hepsi system32 de mevcut.Sanki birileri 2. işletim sisteminin kurulmasını istemiyor izlemini bıraktı bende bu :)

Alıntıları Göster
    Zaten tüm C'deki tüm boot dosyalarını tekrar düzenledim kontrol ettim. Bir eksiklik yok. Sadece boot edemiyor.

Fixmbr ile onardım, gerekli her şeyi yaptım. Sadece canı istemiyormuş gibi boota giremiyor windows.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata326 -- 11 Nisan 2011; 18:23:31 >

• quote:

Zaten tüm C'deki tüm boot dosyalarını tekrar düzenledim kontrol ettim. Bir eksiklik yok. Sadece boot edemiyor.

Fixmbr ile onardım, gerekli her şeyi yaptım. Sadece canı istemiyormuş gibi boota giremiyor windows.

Alıntıları Göster
    Windowsu yeniden kurmak için formatlamaya gerek yok ki Windows ve Programların kurulduğu klasörünü silip kurulurken diski formatladan devam et dedinmi kâfi.(Kullanıcı dosyalarının olduğu klasörün adını değiştirmekte lazım.Daha sonra kurulumda oluşturulan yeni kullanıcıya bu klasördeki belgeler aktarılır.)

• quote:

Orijinalden alıntı: sse

Windowsu yeniden kurmak için formatlamaya gerek yok ki Windows ve Programların kurulduğu klasörünü silip kurulurken diski formatladan devam et dedinmi kâfi.(Kullanıcı dosyalarının olduğu klasörün adını değiştirmekte lazım.Daha sonra kurulumda oluşturulan yeni kullanıcıya bu klasördeki belgeler aktarılır.)

Alıntıları Göster
    Sizde F8 midir bilmem ama F8 e basıp windowsun olduğu diskten başlatmasını isteyin.

Eğer çalışıyorsa LILO da çift diskli sistemleri açarken açılacak olan diski bios kandırmacasıyla ilk diskmiş gibi gösteren bir ayar vardı.Grupta karşılığı nedir bilemiyorum ama bu konuda biraz araştırma yapmanız iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: sse

Sizde F8 midir bilmem ama F8 e basıp windowsun olduğu diskten başlatmasını isteyin.

Eğer çalışıyorsa LILO da çift diskli sistemleri açarken açılacak olan diski bios kandırmacasıyla ilk diskmiş gibi gösteren bir ayar vardı.Grupta karşılığı nedir bilemiyorum ama bu konuda biraz araştırma yapmanız iyi olur.

Alıntıları Göster
    Windowsun kendini bootlayamıyor, sorun orada. Hem GRUB'dan hem de biostan windowsun olduğu diske erişebiliyorum, sorun windowsun kendini bootlayamaması. O klasörleri sildiğim zaman ihtiyacım olan şeyler zaten gitmiş olacak.

Şuan için önümde iki seçenek var ya bootu tamir etmek, yada bir süreliğine datalarımı yedekleyene kadar windowstan vazgeçmek...

• quote:

Windowsun kendini bootlayamıyor, sorun orada. Hem GRUB'dan hem de biostan windowsun olduğu diske erişebiliyorum, sorun windowsun kendini bootlayamaması. O klasörleri sildiğim zaman ihtiyacım olan şeyler zaten gitmiş olacak.

Şuan için önümde iki seçenek var ya bootu tamir etmek, yada bir süreliğine datalarımı yedekleyene kadar windowstan vazgeçmek...

Alıntıları Göster
    iyi de grub'un windows dosyalarıyla oynama gibi bir ihtimali 0. grub.cfg içeriğini ve partitionlarını gösteren bir screenshot tarzı bir şey atar mısın(df komutu belki)?

• quote:

iyi de grub'un windows dosyalarıyla oynama gibi bir ihtimali 0. grub.cfg içeriğini ve partitionlarını gösteren bir screenshot tarzı bir şey atar mısın(df komutu belki)?

Aradaki mesajarı okumamışsınız heralde, yanlış olan diske grub yükleme komutu verdiğim için yüklemeye çalıştığı diskin bootu bozuldu.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.