Şimdi Ara

tweeter'ın + ve - kutuplarını nasıl anlarım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracıma tweeter aldım. tesisatını kendim çekeceğim ama ters bağlamamak için artı ve eksi kutbunu nasıl anlarım.
    Tweeter bu şekilde bir kutbuna bobin bağlı diğer kutbuna kapasitör bağlı

tweeter'ın + ve - kutuplarını nasıl anlarım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çekilin Ben Baytarım -- 12 Nisan 2018; 22:27:50 >

• Kapasitör ün bacağına bak. Bağlayacagın tarafında + mı var- mi var diye. Zaten nasıl baglarsan bağla çalışır. Kutup aramaya gerek yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aye aye

Kapasitör ün bacağına bak. Bağlayacagın tarafında + mı var- mi var diye. Zaten nasıl baglarsan bağla çalışır. Kutup aramaya gerek yok
    Soketin içinde yazıyormuş kapasitör tarafı artıymış.

• Tweeter'larda ters veya düz bağlamanın bir önemi yok. Rastgele bağlayabilirsiniz.

Sadece wooferlarda fark eder. Biri ters biri düz olursa ikisinin bas sesleri biribirini yok eder. (tek woofer varsa o zaman fark etmez)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yok öle bas sadece içeri doğru hakeret eder.ne yok etmesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

yok öle bas sadece içeri doğru hakeret eder.ne yok etmesi.

Yav he he.
    Bu saçma cümleyi kurmadan önce hoparlöre pil bağladın heralde.

Hoparlörde faz farkı, ters faz, bunlar ne demek araştır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kadircitak kullanıcısına yanıt
    Bende bu ++ eksi olayına mutlaka dikkat ederim,,,

İki hoparlörden birisi ters bağlanırsa, bass sesler yok olur, olmasada ses değişir tatsız olur...

Ben iki adet yeni hoparlör aldım, ikisinin + ve eksiyi ters bağlayınca hoparlörler yok oldu, evet yok oldu,,, birbirini yok etti,, gittim yenisini aldım,,,

++ Eksi olayı çok kez denedim, ses kayboluyor,, ses çıkış Ünitesine göre bu durum değişiyor,,,

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    büyük çaplı hoparlörde bilerek ters bağlandığıda olur yoksa hoparlör kopuyor, elekrik sese çevrildikten havaya karışıyor sonra onu ne yok etcek onu anlamadım.
    Araçta arkadaki iki ovalde denedim, resmen bass gitti,,

Bu olaya 2000 senesinde tanık oldum,,

elektrik enerjisi kağıtsan ses olarak çıktığında onu havada ne yok eder soru bu.
    Hmmm, anladım sorunuzu açıklayayım o zaman...

Hoparlör ses üretir fakat bu sesin kulağınıza iletilmesi için havayı kullanir, bu hava dalgası aynı şekilde kulak zarınızı titreştirir ve siz sesi duyarsiniz..

Bunu arasında iki metre mesafe olan iki hoparlör için düşünelim,,,

Hoparlörün birisi bass vurduğu anda bobini doğru induklendigi için, ses konisi ileri hareket edecektir, diger hoparlörde doğru bağlı ise ikisi havayı aynı oranda titrestirdigi için, 1 sesdalgasi + 1 ses dalgası olarak size yansıyacak..

Birisini ters baglayalim,, ortamda hava mevcutken, hoparlörün birisinin konisi ters bağlantıdan dolayı farklı tepki verecektir,, diğer hoparlör ise bunun tam tersi tepki verdiginden ses size ulaşamadan bozulacaktır. Aynı durum iki hoparlörün arka pandizotta olması ile bagaj içindede oluşur, etki daha hissedilir olur,,,

Düşük frekanslarda insan havanın titresimini daha kolay hissedeceginden,, veya hava dalgası daha çabuk bozulmaya müsait olduğundan, kalın seslerde bu durum hissedilir.. ince sesler saniyede 500-800hz // 12.000Hz arasında olduğundan fark edilmeyebilir..

Bu durum elektrik aydınlatmadada karşımıza çıkar,, görsel olarak,, ışık frekansı saniyede 50hz diyelim,, iki faz arası frekans farkı var,,, dönen bir cisim bu frekansa yaklaşırsa, dönmüyor gibi görünür,,, bunun için önlemler alınır

oluşan frekans aynı sonuçta kağıt sadece iletim aracı aşağı yada yukarı hareketi önemsiz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.