Şimdi Ara

TurkNet Yeni Geçişte İnanılmaz Hız Düşüklüğü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @TurkNet Destek @Turknet @TurkNet İletişim Hizmetle

Merhabalar, geçiş yapalı 1 hafta oldu, bana taahhüt edilen hız 85mbps iken aldığım hız 60mbps idi, teknik tarafa bildirdikten sonra 35 e düştü, şuan tekrar 60 a çıktı. Ancak hala vaadedilen hızı alamıyorum. 25mbps TRT payı olarak mı kesiyorusunuz napıyorsunuz? Evden remote çalışıyorum, işim gereği yüksek hızlara ihtiyacım var, buna güvenerek sizi tercih ettim. Sorunun acilen giderilmesini talep ediyorum!

İyi çalışmalar.

Destek No: 46130525

• Hat değerleriniz ?
  • Merhaba, kontrol ettiğimde hattınızı aslında 88 Mbps tanımlı ama modem 65 Mbps' de buluşuyor. Arızanız ile ilgili ekiplerden güncel bilgi alarak gelişmeleri sizinle paylaşacağız.
  • Hat Fiziksel Durumu : AÇIK 

Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK 

NmsHızProfil : 35840/6144/V 

Upload Çıkış Gücü : -1.9 

Download Çıkış Gücü : 14.0 

Upload Kapasite Hızı : 12701 kbps 

Download Kapasite Hızı : 85179 kbps 

Upload Mevcut Hızı : 6143 kbps 

Download Mevcut Hızı : 35835 kbps (şuan 60)

Upload Noise Margin : 19.3 dB 

Upload Attenuation : 0.0 dB 

Download Noise Margin : 8.6 dB 

DownloadAttenuation : 7.9 dB

• TurkNetDestek kullanıcısına yanıt

Mevcut ticket'da da 5inden beri inceleme yapıyorlar, ancak sonuç alamadım.

• ybalcin Y kullanıcısına yanıt
    Hocam güncel ve modem arayüzündeki değerleri atsanız daha iyi olur

Birde size direkt 85 mbps taahhüt edilmez

"85mbps e kadar" taahhüt edilebilir, "e kadar" ibaresi burada önemli.

DSL altyapısında bu durum böyle.
  • Modem arayüzünde şu şekilde;

Şuan hattınız 8 snr da Max hızla buluşmuş zaten

O zayıflama değeride siz kaynaklı ise eğer ondan kurtulursaniz eğer değerleriniz bı nebze daha iyilesebilir

Şuan aldığınız hızda sorun yok yani.

Orada 85 yazıyor diye illa 85 alacak değilsiniz, sorgulama siteleri tahmini değer gösterir, o hızın üstü de olur altı da... Kesin sonuç hat değerleridir.
    Yaşamış olduğunuz sorun devam ettiği için ekiplere olumsuz teyit vererek net uzmanı arkadaşımın takibi devam ediyor.
  • Bu snr olayında başka durumlar var diye düşünüyorum, sanki snr'yi de hıza göre sabitliyorlar gibi gelmeye başladı bana.

Geçen ay 8.2~8.5 snr değeriyle 88mbit ulaşılabilir hız ve modemde 88mbit hızla (yani ulaşılabilir ile 1e1 aynı hızla) bağlantı kuruyordu, 1 kaç gün sonra yine 8.2~8.5 değerleriyle ulaşılabilir hız ve bağlantı hızı eşlenik olrk 85mbit'e indi, aradan 2 hafta geçti şimdi ise yine aynı snr değerleri 8.2~8.5 değerleriyle ulaşılabilir ve bağlantı hızı yine eşlenik olrk 80mbit'e inmiş, kısaca snr değeri hiç değişmeden ulaşılabilir ve hâliyle bağlantı hızları her geçen gün aşağıya iniyor vaziyette, 1 kaç güne 70-60-50 diye inecekmiş gibi hisetmeye başladım, sonra hattınız max bu hızı destekliyor denilip işin içinden çıkılacaktır, fakat gerçekte muhtemelen kapasite yetmiyor gibi'de duruyor.

Bu durumları bizzat görünce/deneyimleyince, bana göre bu snr değeriyle (snr hiç değişmeden) istenirse bnm hızım 100mbite'de çıkartılabilir.

Daireme ankastre denilen apartman kutusundan cat6 çektim, snr ve hız değerlerim milim oynamadı'da, boşuna uğraşmış oldum.

Snr 8.2 ve 8.5 değerleri'de şöyle; gündüz 8.2db. geceye doğru çevrede net kullanımı düştükçe 8.5db değerine doğru yükseliyor şeklinde, öğlen ve sonrasında 8.2 ye doğru düşüyor gibi.

• Conar-XP kullanıcısına yanıt
    Hocam modemler bağlantı hızlarını 8 snr a göre hesaplayarak alırlar. O yüzden snr değeriniz sürekli aynı seviyede kalıyor.

Snr ayarını değiştirebilen modemler mevcut, bu modemler sayesinde snr değerini istediğinjz gibi ayarlayabiliyorsunuz.
    (keenetic ile asus da var bu özellik diye biliyorum)

O hız düşüşleri saha dolabı kapasitesi ile alakalı, yeni müşteri geldikçe, varolan müşteri hızını yükselttikçe hızınız hep bı miktar düşecektir.

Maalesef bu olağan durumdur.

Mesela şuan "kapasiteden dolayı hızınız 35 e düşse" hattınız yine 8 snr ile buluşacak

Ama "Kapasite olmasına rağmen hattınız turknet tarafından 35 mbps lik sınırlanırsa" o zaman snr değeriniz 8 olmaz, daha yüksek olur. Burdan da anlaşır ki hattınız daha yüksek hızlara çıkabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: << PriSonerS >>

Hocam modemler bağlantı hızlarını 8 snr a göre hesaplayarak alırlar. O yüzden snr değeriniz sürekli aynı seviyede kalıyor.

Snr ayarını değiştirebilen modemler mevcut, bu modemler sayesinde snr değerini istediğinjz gibi ayarlayabiliyorsunuz.
    (keenetic ile asus da var bu özellik diye biliyorum)

O hız düşüşleri saha dolabı kapasitesi ile alakalı, yeni müşteri geldikçe, varolan müşteri hızını yükselttikçe hızınız hep bı miktar düşecektir.

Maalesef bu olağan durumdur.

Mesela şuan "kapasiteden dolayı hızınız 35 e düşse" hattınız yine 8 snr ile buluşacak

Ama "Kapasite olmasına rağmen hattınız turknet tarafından 35 mbps lik sınırlanırsa" o zaman snr değeriniz 8 olmaz, daha yüksek olur. Burdan da anlaşır ki hattınız daha yüksek hızlara çıkabilir.

Snr değeri bnm bağlantı kalitemi simgeler, kapasite hızım düştüğünde, snr değerim yükselmeli, yani kapasite düşünce bnm dolaba olan mesafem'mi uzuyor'ki düşen hıza rağmen bnm snr değerim aynı kalıyor?

Kapasite hızınız düştüğünde değil, Kapasite hızının yüksek olmasına rağmen mevcut bağlantı hızınız düştüğünde snr değeri yükselir.

Snr değeri zaten 8 in altına düşemez normal modemlerde, kapasite düştüğünde de modem kendini 8 snr a ayarlayıp sonrasında 8 snr a göre Max hızı almaya çalışır.
  • Ben bu modemle (eski 5650) daha önce adsl2 kullanıyordum fakat dediğin gibi kendini 8'e ayarlamaya çalıştığını hiç görmedim, 16mbit adsl bağlantım vardı, bu modem 5,4 ilâ 6.7db arasında gezer durrdu ve bu snr değerlerinde 16mbit nete yapışır hiç kopma sıkıntısı fnda çıkartmazdı, bu sebeple bu modemin bahsettiğin üzre kendini 8db snr değerine ayarlamaya çalıştığına pek inanamıyorum, ancak bana yollanan değerler üzerinden hareket ediyor olması ihtimalini daha yüksek buluyorum.

• Söylendiği gibi konudaki olayda da 8 e sabitlenmeye çalışan bir modem görünmüyor, buda muhtemelen 5650 veya 5750-60 gibi bir modem olmalı, keza aşağıda resimdeki Airties modem arayüzüdür : https://forum.donanimhaber.com/vdsl-hat-zayiflamasi-db-degerleri-ana-konu--124531325-158

Bir 8snr değeri en düşükte olabilecek en stabildir değerdir geyiği tüm internet mecrasında serüven gibi anlatılıyor ancak o değer hangi koşullarda ve hangi modem için en verimlidir, kısmı atlanıyor, bence uzun mesafeli bağlantılarda + dandik chipset kullanan modemler için lazım gelen en düşük snr değeri 8 olabilir ve o tip durumlarda 8snr altında kopmalar, 7-6 ve aşağısında hattı bile algılayamayan dandirik chipsetli modemler olabilir.

Misal güncel modem ile aynı linkteki konuda 0snr değeri ile sorunsuz vdsl2 kullananda mevcut.

Yukarıda linkini verdiğim konudaki mesaj ve mesajdaki resimler aşağıda da mevcut, burada modem 8snr değerine erişebilmek için herhangi bir çaba göstermiyor ve hız da düşmemiş, ancak bu kişinn kapasite hızı düşmüş, dolayısıyla modemini kapatıp açtığında kapasite hızı 75 e iner, fakat normalde bahsettiği üzre snr değerleri 4.4 lerden 6.4 lere geri yükselecektir, öyle 8snr fln aramayacaktır, üstelik bu modemlere de telnet üzerinden erişilip istendiği şekilde snr ayarı da yapılabiliyor, yani canı 8 isterse 8, 15 isterse de 15 yapabilir, nette ve youtube ta dünya kadar Airties snr ayarı videosu mevcut.

• Snr yi düşürünce gerçekten de hız gözle görülür bir şekilde arttı. 3dB ye setledim, şuan 75mbps leri görüyorum. Destekleriniz için teşekkürler.

• Dün bağlantı 2-3 dakikalığına gitti, geldi ve yine hızım düştü, bu sefer dw snr değeri 0.1 olrk oynamış ama önmsiz 1 detay tabi bu.

Son güncelleme olrk 80 küsürler den 77 küsürlere geriledi, bu gidişin sonu iyi görünmediği için destek kaydı açtım bakalım ne olacak.

Hafta sonu olduğundan bu 2 gün herhangi 1 işlem yapılacağını pek sanmıyorum, hafta içi'de internet üzerinden çalışıyorum, inş. uzun süreli 1 kesinti filn yaşamam.

Destek kaydıma gelen yanıta göre, hattımda sorun olduğu'da gözlemlenmiş ve telekom'a bildirilmiş, fakat şu anda sonu daha kötü olurmu diye'de düşünmeden edemiyorum, inşaAllah hakkımda hayırlısı olur.TurkNet Yeni Geçişte İnanılmaz Hız Düşüklüğü 

Merhaba, oluşturduğunuz destek kaydı için net uzmanı arkadaşlarım kontrol ve çalışmalarını tamamlayarak size dönüş yapacaklardır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.