Şimdi Ara

Türknet 'VAE' den 'YAPA' ya geçiş. 5 Aydır çözülemeyen problemler...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
2
Favori
3.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 25.05.2019 tarihinde evime bireysel olarak "TURKNET" firmasından evime bağlatmış olduğum internet ile ilgili bir sorundan bahsetmek istiyorum. 35 Mbps olarak anlaştığım internet paketinde evime gelip bağlantı işlemlerini yapmış olup altyapımın bana karşılayabileceği max hız 35 mbps olarak belirtilmişti. İlk gün interneti kullandığımda 32 mbps hız aldığımı farkettim daha sonra internet bağlantası kesildi ve 2-3 gün süre ile kullanamadım. Çağrı merkezleri ile iletişime geçtim fakat bayram dolayısıyla kimse gelip internet arızasına bakmadı. Bayramdan sonra saha ekipi gelip müdahelede bulundu, fakat interneti kullanmaya başladığım günden 3 gün süre ile sadece 4 mbps hız aldım. Sonrasında hızım normale döndüğünde 24 mbps olarak geliyordu.
    https://ibb.co/yVMPXMh

Bu kayıttan sonra altyapımın desteklediği hız en fazla 26 mbps olduğunu belirtildi bu hızı kullanmaya devam ettim. 03.06.2019 tarihinde sms ile bir mesaj aldım. Altyapı çalışması olacağını internette kopmalar kesilmeler olabileceğinden bahsediyordu. Çalışmaların yapıldığı günün ertesinden itibaren 04.06.2019 tarihinden çalışmanın tamamlandığını dair bir sms aldım ve ardından, internet hızımı kontrol ettiğimde yalnızca 7mbps geliyordu bana vaad edilen 35 mbps olup sonradan bu vaadlerini 26mbps'ye düşürümüş olmalarına rağmen... Velhasıl 2-3 gün bu hız böyle geldi düzelmediğini görünce yeniden bir arıza kaydı oluşturdum.
    https://ibb.co/0D5M8x2

Bu kayıttan sonra internet hızımı 14mbps'ye güncellediler (Hala 35 değil, vaadlerini değiştirip desteklediklerini söyledikleri 26mbps değil) Bu şekilde interneti kullanıp hala hız artışı gözlemlemediğim 11'ci gün tekrardan bir arıza kaydı oluşturdum.
    https://ibb.co/rMMGW1z

Kayıtlardanda okuyabileceğiniz üzere 14'den 12'ye düşen hızı 13'e yükseltme zahmetinde bulundular çok onurlandık.
    Sizce bitti mi? Hahaha tabi ki hayır...
    İlk ekran görüntüsünde attığım mesajın aynısını yenileyerek terar bir arıza kaydı oluşturdum.
    https://ibb.co/r79NRMxhttps://ibb.co/gZNKjfHhttps://ibb.co/ChPM6Pthttps://ibb.co/yNmT3Vdhttps://ibb.co/sgPwMpG

Bunlardan sonra beni arayıp attıkları mesajlarda ki durumu tekrar edip altyapınızı değiştirmişsiniz dediler onların merkezlerinden bir müdahalede bulunamadıklarını söylediler.

Mesajları görüyorsunuz ve bugün itibari ile evimde ki hız 04.07.2019
    https://turknet2.speedtestcustom.com/result/22cfe840-9e6f-11e9-98d8-9dd325284e05

Bu arıza kayıtlarını açıp günlerce uğraşmama rağmen benim parasını düzenli bir şekilde ödeyip bir tavsiye sonucunda abonesi olduğum bu zamana kadar arıza kaydı oluşturup benim haberim olmadan kullandığım altyapıyı değiştirip bana "bu altyapıya geçiş yaptığınızı görüyorum şeklinde" mesaj gönderip ve müdahele edemiyeceklerini söyleyip, kendi kafalarına göre bağlantı türümü değiştirip almam gereken hızı bana vermedikleri için ve bu süre zarfı boyunca benden fatura parasını benden eksiksiz bir şekilde bekliyorlar.

Anlıyacağınız size haber vermeden altyapınızı değiştirebiliyorlar, sonrada biz yapamıyoruz sistemden değişmiyor diyorlar. Zaten öğrenciyim okul tatile sürekli evdeyim saha dolabı apartmanın aşşağısında, gelen yok, giden yok, telekomdan saha ekibi falanda görmedim. Ne çalışması yaptıklarından haberdar değiliz 4mbps internet sunup 76₺ para almasınıda çok iyi biliyorlar. Hele ilk veyahut ikinci ay 105.99₺ + 17.73₺ para ödedim bunuda bir aylık fazla fatura yansıyacağını söyleyerek ödettiler.

Ailem çalışan insanlar oldukları için, kapattırıp yeni bir internet sağlayıcısına geçiş yapacak uğraşları yok. Okul nedeni ile evde olmayacağım için, biz ADSL haliylede kullanmaya razıyız diyorlar. Fakat ben böyle düşünmüyorum. Bu sağlayıcıya geçerken VDSL vaadi ile geçtim, yayınlar açarak ilerlemeyi düşünüyordum. Tüm hazırlıklarım boşa çıktı, takipçilerim ve abonelerime yayın açamaz oldum (Çok olmasada çok yeni olsamda). Ben mağdur durumdayım. Haberiniz olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaanKoz -- 13 Eylül 2019; 23:42:31 >

• Merhaba, hizmetinizi kontrol ettiğimde ADSL kurulum yapıldığından dolayı ADSL hız alıyorsunuz. Modeminizi resetledikten sonra VDSL kurulumu yapmanız halinde hız değerleriniz yükselecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TurkNetDestek

Merhaba, hizmetinizi kontrol ettiğimde ADSL kurulum yapıldığından dolayı ADSL hız alıyorsunuz. Modeminizi resetledikten sonra VDSL kurulumu yapmanız halinde hız değerleriniz yükselecektir.
    @TurkNetDestek

İlk kurulum yapıldığı günden beri modemde hiç bir ayar değişitirilmedi modemim Hız Algılama hizmeti sunuyor gelen veriyi ADSL olarak algılıyor. İlk zamanlarda ADSL kurulum yapılsa ben ilk kullandığım süre zarfında zaten 35MBPS görmezdim. Yinede denedim VDSL'e geçirdiğimde gelen giden bağlantı görmüyor ve internet bağlantım kesiliyor.

Türknet "VAE" den "YAPA" ya geçiş. 5 Aydır çözülemeyen problemler...

Ekran görüntüsünde bulunan olaylar başlamadan internet, internet kesintilerim olmadan önce "VAE -> AÇIK" yazıyor 35mbps geliyordu. Gördüğünüz üzere "VAE -> KAPALI" yazıyor ve zaten 35 mbps modeme gelen bi hız yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaanKoz -- 5 Temmuz 2019; 16:1:15 >

• Türknet "VAE" den "YAPA" ya geçiş. 5 Aydır çözülemeyen problemler...

ADLS ile bağladığımda internet mevcut

VDSL ile bağlandığımda bağlantı yok

Modem ışıkları

• quote:

Orijinalden alıntı: KaanKoz

ADLS ile bağladığımda internet mevcut

VDSL ile bağlandığımda bağlantı yok

Modem ışıkları
    Dostum forumda mevcut bir konu vardı asus modem yüzünden adsl alan fakat kurulumda bir ayarı yapıp sonra sinyali vdsle dönüşenler var..

Yani sorunun modem ayarlarından (ince ayar) kaynaklanabilir, araştır derim.

• konu linkinide buldum en başta asus vdsl ayarı yaızyor incele lütfen..

https://forum.donanimhaber.com/cozuldu-turknet-beni-adsl-e-gecirdi--137154600
  • quote:

Orijinalden alıntı: qAddAr

konu linkinide buldum en başta asus vdsl ayarı yaızyor incele lütfen..

https://forum.donanimhaber.com/cozuldu-turknet-beni-adsl-e-gecirdi--137154600
    Teşekkür ederim, bir değişiklik olmadı. Yine internet bağlantısı gelmiyor. Yalnızca ADSL üzerinden bağlantı ve veri akışı alabiliyorum.

Şöylede bir husus var ben daha bu TurkNET'e geçmeden önce ilk sorguladığım zaman altyapı 35mbps değil 75mbps olarak gösteriyorlardı. Ben bağlatmak için gerekli adımları attıktan sonra telefonla bir görüşme yapıldı o zaman bana 75mbps değil 35mbps desteklediğini söylediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaanKoz -- 6 Temmuz 2019; 21:32:42 >

• Aslında ADSL'e geçirilmemişim, modem ayarları ile alakalı bir durumdu. Benzer sorunla karşılaşırsanız diye;

Yönetim - DSL Ayarı - DSL Modülasyonu "VDSL"
    Yönetim - DSL Ayarı - G.INP (G.998.4) "devredışı"

yaptığımda modem VDSL olarak online oldu.

Şu ayarı yapıp VDSL sinyal alamadınız mi ? Ayardan sonra kapatıp açın bir de ? Adsl de 16 geliyor ise vdsl sinyal alsa 35/10 bulabilir bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • turknet yapa da adsl yok diye biliyorum.
    modem ayalarında sıkıntı var .başka bir modem ile deneme yap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kütahyalı_ramazan

Aslında ADSL'e geçirilmemişim, modem ayarları ile alakalı bir durumdu. Benzer sorunla karşılaşırsanız diye;

Yönetim - DSL Ayarı - DSL Modülasyonu "VDSL"
    Yönetim - DSL Ayarı - G.INP (G.998.4) "devredışı"

yaptığımda modem VDSL olarak online oldu.

Şu ayarı yapıp VDSL sinyal alamadınız mi ? Ayardan sonra kapatıp açın bir de ? Adsl de 16 geliyor ise vdsl sinyal alsa 35/10 bulabilir bence
    Yok abi, VDSL sinyal gelmiyor. Zaten SS'lerdede dalga geçer gibi söylüyorlar 12'den 14'e çıkardım diye 35 veriyorum demiyorlar. Bunlar bi altyapı çalışması yaptı o günden sonra herşey mahvoldu, başka modemlede denedim VDSL sinyali almıyorum.
  • KaanKoz K kullanıcısına yanıt
    Yapa ya almışlar seni de ondan,

Asus modemlerde bu ayar ile Yapa da VDSL sinyal alıyordu.

Bir de bu ayar yapılı iken kayıt aç sinyalimi VDSL e çevirir misiniz modemim VDSL destekli ayarlar yapılı ama dslam iniz VDSL sinyal göndermiyor diye bakalım ne olacak

• quote:

Bir de bu ayar yapılı iken kayıt aç sinyalimi VDSL e çevirir misiniz modemim VDSL destekli ayarlar yapılı ama dslam iniz VDSL sinyal göndermiyor diye bakalım ne olacak
    Açtım abi cevap bekliyorum
  • quote:

Bir kaç saat önce bi internet kesildi geldi modemden VDSL'ye aldım DSL ışığı sürekli yanıp sönüyor. Sabit yanmıyor şimdi.
  • Benim düşüncem bunlar altyapı çalışması yaptıktan sonra bana gelen veriyi ADSL olarak değiştirdiler. VDSL gelmediği için bende altyapımın desteklediği hızı alamıyorum...
  • KaanKoz K kullanıcısına yanıt
    Aslında Yapa da makina mesafeye göre otomatik karar veriyor adsl mi vdsl mi olacağına

Herkese 100/100 VDSL basıyorlar nerede buluşur ise ( Tr standartlarına göre VDSL 17a ile Max 100/55 olur ama santral i camdan görüyor olman lazım)

• quote:

Aslında Yapa da makina mesafeye göre otomatik karar veriyor adsl mi vdsl mi olacağına

Herkese 100/100 VDSL basıyorlar nerede buluşur ise ( Tr standartlarına göre VDSL 17a ile Max 100/55 olur ama santral i camdan görüyor olman lazım)
    1-2 Defa internet gidip geldi fakat destek kaydına bir cevap yazmamışlar. İlk söyledikleri 75/5 di işlemler sonrası 35/5 dediler. İlk kullandığım süre 35/4.4 gibi değerler aldım stabil sabit geliyordu. Sonra zaten olaylar patladı...
  • Sabah aradıklarını söylediler, beni arayan olmadı diye belirttim. Sonra internetim kesildi, sistemde ADSL olan bağlantı şekli VDSL'ye döndü. Ardından TTNET'den aradılar, bizim tarafımızda sorun yok. Ankastreden eve kadar olan hattı kontrol etsinler diye geri dönüş yapın dediler. Şuan ADSL bağlantı yok kurulumunda DSL ışığıda yanmıyor, VDSL kurulum yapma aşamasındada DSL ışığı yanıp sönmeye devam ediyor. Benim beynim yandı sorun şimdi nerde bende mi onlarda mı kabloda mı evde mi hatta mı iyice tırlattım...
  • Türknet "VAE" den "YAPA" ya geçiş. 5 Aydır çözülemeyen problemler...

• Saatlerdir internet yok yanıtta gelmedi, yarına saldılar beni galiba (saat itibari ile bugün).
  • Eveeeet!

10 Suları ile itibarı aradılar. Buradan kontrolleri sağladığımızda VDSL sinyali gönderdiğimizi ayrıyetten ADSL bağlantınızında olduğunuzu görüyoruz diye söylediler. 2 Gündür internetim olmadığını, ADSL modem ile denediğimde DSL ışığının yanmadığını, VDSL modem ile denediğimde DSL ışığının 24 saatir yalnızca yanıp söndüğünü belirttim.

Israrla evimdeki bağlantının sorunlu olduğunu, elektrikçinin gelip kontrol etmesi gerektiğini, kendilerinin sabit sinyal verdiğini söylüyorlar. Açıkcası sinirden suratlarına kapattım...

Ardından elektrikçiyi aradım, 1 saat sonra falan geldi. Elektrik konusundan hiç anlamam, ankastreye indi adam tek tek başkalarının portlarını dahi kontrol etti. Benim portuda kontrol etti. Bir sıkıntı olmadığını rahatlıkla bağlantı sağlayabilmem gerektiğini söyledi, bir zımbırtı sokup boşta ki portlara baktı bunlarda elektrik yok dedi büyük ihtimal eve gelen tek bağlantı var dedi. Sonra eve girdik tek tek prizleri sağı solu kontrol etti bişeyler takıp takıp baktı. Tek port geliyor dedi, başka yok dedi.

VDSL ve ADSL modemlerim ile tekrar denedim aynı şey devam ediyor sorun çözülmedi. Çalışan internette gitti, sinyal verdiklerini söylüyorlar bir şey yok.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.