Şimdi Ara

Turknet ipv6 durumu (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
428
Cevap
8
Favori
28.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Muhtemelen yanlış bilgi veriyor operatör arkadaşlar ama aktif ipv6 kullananlar varsa yazarsa sevinirim.

Mevcutta statik ipv4 kullanıyorum mecburen. Çünkü diğer türlü cgnat’a düşüyor ve dışarıdan erişeceğim cihazlara erişemiyorum.

Açtığım destek kaydına istinaden aradılar ve hatta teknik ekip dönüş yapmış ve onu paylaşmışlar. Ve ipv4 varken ipv6 tanımlanırsa ipv4’ün iptal olacağını yazmışlar, statik ip dahil. Saçmalık ve teknik olarak garip.

Statik ip varken ipv6 kullanan varsa nedir durum yazabilir mi ? Zaten Online İşlem uygulaması tam rezalet 😡

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gps.navigation kullanıcısına yanıt

Ne alaka? Statik IP kullanıyorum, IPv6 tanımlanması için TurkNet'e destek açtım modem hem statik IP alıyor hemde IPv6'yı.

• BilgisayarMeraklısı B kullanıcısına yanıt

Evet ben de ne alaka dedim ve tek tek saçmalık olduğunu anlattım. Dedim aktif edin. Edildi ve statik ip duruyor ve ipv6 alıyor içerideki tüm cihazlar. Teknik anlamda çok yol kat etmesi lazım turk net’in

Yanlis bilgi vermisler, ben de statik ipv4 + ipv6 birlikte kullaniyorum. ipv4 iptal olursa zaten ipv6 destekleyen bir avuc site var. Nereye baglanacak bu abone.

• scansoz kullanıcısına yanıt

Evet bir kaç detaylı açıklanam sonrası “evet öyleymiş, bize bilgi verilmemiş” muhabbeti ile aktif edildi.

Siz modem ağı içindeki ipv6 almış cihazlarınıza dışarıdan (örneğin gsm üzerinden) ipv6 adresi yazarak bağlanabiliyor musunuz acaba ?

• suan sadece turknet mi veriyor ipv6 hizmeti

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • phasan P kullanıcısına yanıt

Bildiğim kadarı ile evet. O da belli bölgelerde sanırım. Çünkü VDSL tarafında TT altyapısından hizmet veriyor. Uyumu biten yerlerde ücretsiz tanımlıyor. Ancak modemde destek olması gerekiyor.

bunun bolge ile alakasi yok diye biliyorum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • phasan P kullanıcısına yanıt

Mevcut router’larda ipv6 desteği yoksa size veremez. O nedenle desteği olan yerlerde veriyor.

• Durumu sayfalarca açıkladım yazdım, test ekranlarını yolladım bugün dönüş yaptılar “olmazsa ipv6’yı kapatalım ipv4 ile devam edin” 😂😂 Muhteşem çözüm…

Benim anlamadığım ipv6 akanlar modemde aktif görünce iş bitiyor bir rahatlama mı geliyor 😀 Amacına uygun kullanmadıkça niye alıyorlar ? Garip bir dünya

Merhaba, PM üzerinden detayları paylaştınız. İlgili ekiplerimize durumu ilettim, en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TurkNetDestek -- 16 Nisan 2022; 8:45:58 >
  • Turknet IPV6 çalışıyor. Modeminiz için IPv6 Kontrol ve Güncelleme Aşamaları - TurkNet Blog adresindeki Turknet tarafından IPV6 için önerilen firmware'i yüklemeyi unutanlar sorun yaşıyor anladığım kadarıyla. Diğer firmware'lerde IPV6 ayarları mevcut olmasına rağmen IPV6 çalışmıyor, en son firmware dahil.

"Modemin ara yüzü karşımıza geldiğinde “Sistem Bilgisi” başlığı altında modemde yüklü bulunan “Firmware Versiyonu” bilgisi yer almaktadır. Modeminizde yüklü bulunan versiyonun “V5.50(ABPM.3)b2_F0” olması gerekiyor." diye özellikle belirtmişler.

• zulu123 Z kullanıcısına yanıt

Bunu kime yazdınız etiketlenmemiş ama sorun bu bahsettiğiniz şey değil. Yani bahsedilen modemleri kullananların modemleri vs desteklemiyor olabilir. Ancak bendeki sorunu zaten dün gece çözdüm GSM operatörleri ipv6 tanımlamıyor ve ipv6 yönüne tünel izni vermiyor. Bendeki sorun zaten az da olsa kullananlarda görülüyor. Eğer ağda birden fazla Network varsa subnet /64 olunca diğer ağlar ip alamıyor. Mesela bende hem normal ev ağı var, hem iş için kullandığım cihazlara özel ağ var hem de misafir vs için ayrı ağ var. Bundan dolayı turk.net’in /56 prefix vernesi lazım. Uzun yazdım ama yazınız banamıydı bilemedim. Bu arada modemim Fritzbox 7590 ve hiç bşr bir sorun olmadan tüm ayar vs kendi yapıp çıkıyor zaten internete.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 16 Nisan 2022; 20:50:38 >
  • ipv6ya geçmeye değer mi çoğu sitede desteği yok

• ben geçtim ama internet kasıldı.

Tekrar eski ıpv4 e geçiş yaptım düzeldi.

turknet harici bunu deneyebileceğim ipv6 desteği olan aboneliğim yok maalesef. ama bunu arastirmistim lokal olarak modeme erismeye calismistim;

https://[xx:xx:xx:xx::x]:portnumarasi

seklinde erisim saglaniyormus, yani ipv6 adresini bu sekilde [] içine almamiz gerekiyormus.

• Keenetic hero modem ile turknet 'de ipv6 denedim. Mevcut durumda 100 mbit vdsl bağlantıda 93 mbit max hızı 6-7 ms ping ile alıyordum. Ping değerim 4-5 ms ye düştü. Bu kadar minor bir değişiklik gözle görülür bir fark yaratmaz diye düşünüyorum.
    Ancak ilginçtir siteleri açma hızında olumlu yönde bir fark var sanki. Her 2 durumda da cloudfare dns leri kullanıyorum. Ipv6 kullanınca cgnat ın dışında kalarak sitelere direkt bağlanıyor olabilir miyim?.

Bu arada bazı arkadaşların dediği gibi Twitter veya benzeri sosyal medya videolarında da yavaş açılma hissetmedim.

Tecrübe eden arkadaşlar yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim.

• scansoz kullanıcısına yanıt

Telefonunuza WARP 1.1.1.1 uygulamasını indirip deneyebilir misiniz acaba? Uygulama cloudflare'nin uygulaması ve bildiğim kadarıyla ipv6 adresi sağlıyor. Sonuçları ben de merak ettim açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheNightMare. -- 17 Nisan 2022; 16:20:37 >
  • TheNightMare. T kullanıcısına yanıt

warp vpn dir her vpn gibi neti yine azda olsa kasar ipv6 deniycem diye kasmaya gerek yok :))

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.