Şimdi Ara

TurkNet IP Havuzu uygulaması nedeni ile port açamama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
2
Favori
10.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2011 yılından beri TurkNet müşterisiyim 8mbps/1mbps sınırsız/limitsiz Yalın ADSL hizmetine şuanda 84 TL ödemekteyim. Şimdiye kadar TTNet'den kanaklı sıkıntılar dışında firma ile pek sorunum yoktu. Sadece, ilk bağlantı sırasında hat bağlanması için 2 ay bekletmişlerdi.

Kısa süre öncesine kadar modemim üzerinden açtığım portlara bir dinamik dns hizmeti ile erişip sistemlerime ulaşabiliyordum. Çeşitli nedenlerden buna ihtiyacım olabiliyor.

Ancak turknet'in hizmetinde yaptığı bir değişiklik sonrası "ip havuzu" dedikleri bir uygulamaya geçmişler. Ve artık açık portlara dışarıdan erişmek mümkün değil. Müşteri hizmetleri, bu sorunu aşmak için 9 TL ödeyerek statik ip almamı önerdi. Ancak statik ip kullanmayı istemediğim gibi buna para ödemekte hiç istemiyorum.

Sonuç olarak herhangi bir sebeple port açmanız gerekiyorsa TurkNet'den hizmet almanızı önermem. Gözlerini para bürümüş bu hizmet sağlayıcıdan uzak durmanızı tavsiye ederim. Bende 7 ay sonra sözleşme bitiminde hizmetimi sonlandıracağım.

• TTNET dışı sağlayıcılarda IP havuzunun yetersizliği nedeniyle NAT 444 uygulaması (abonelere dahili IP vererek tek bir IP ile bir sürü aboneyi İnternet'e çıkarma) mevcut ancak Turknet'in IP havuzunun yetersiz olması senin problemin değil. Sıkıntıyı BTK'ya iletin bir de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgilendirmen ve önerin için teşekkürler @loquance.
  • Vodafone ve dsmart da benzer uygulama mevcut sanırım Superonline bu konuda iyi DSL abonelerine NAT içermeyen IP adresi veriyor. Artı onlar yada siz modemi resetlemedikçe IP adresiniz aynı kalıyor. Bir nevi bedava statik :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DevJan

Merhabalar,
    2011 yılından beri TurkNet müşterisiyim 8mbps/1mbps sınırsız/limitsiz Yalın ADSL hizmetine şuanda 84 TL ödemekteyim. Şimdiye kadar TTNet'den kanaklı sıkıntılar dışında firma ile pek sorunum yoktu. Sadece, ilk bağlantı sırasında hat bağlanması için 2 ay bekletmişlerdi.

Kısa süre öncesine kadar modemim üzerinden açtığım portlara bir dinamik dns hizmeti ile erişip sistemlerime ulaşabiliyordum. Çeşitli nedenlerden buna ihtiyacım olabiliyor.

Ancak turknet'in hizmetinde yaptığı bir değişiklik sonrası "ip havuzu" dedikleri bir uygulamaya geçmişler. Ve artık açık portlara dışarıdan erişmek mümkün değil. Müşteri hizmetleri, bu sorunu aşmak için 9 TL ödeyerek statik ip almamı önerdi. Ancak statik ip kullanmayı istemediğim gibi buna para ödemekte hiç istemiyorum.

Sonuç olarak herhangi bir sebeple port açmanız gerekiyorsa TurkNet'den hizmet almanızı önermem. Gözlerini para bürümüş bu hizmet sağlayıcıdan uzak durmanızı tavsiye ederim. Bende 7 ay sonra sözleşme bitiminde hizmetimi sonlandıracağım.

evet bu problem resmen cok can sikici, ne hakla kullaniciyi bilgilendirmeden boyle bir ise kalkisiyorlar

bu resmen internetin kisitlanmasi anlamina geliyor.

• Bütün firmalarda amaç az maliyetle çok müşteri ve kar olduğu için böyle bir çakallığa başvuruyorlar. Müşteri sayısından daha az sayıda ip kiralayıp müşterileri ortak ip ile internete çıkarıyorlar.
  • Dsmartın dsl hizmetinde de bu var ancak superonline altyapısını kullandığı fiber hizmetinde sıkıntı yok. İş yerinde güvenlik kamerası var ancak uzaktan izleyemiyoruz. Durduk yere çıkan bu problemi çözebilmek için uğraştım durdum meğer sorun benden kaynaklı değilmiş. Çöüzm sadece 5 TL
  • turknetle aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum port yönlendirme için statik ip alma şartı koşuyorlar halbuki bu teknik olarak zorunlu olmayan birşey ve başka firmalar 3 tl isterken bunlar 10 tl statik ip ücreti alıyor yamyamlık yani... asıl sıkıntı çözüme ulaşmak mümkün değil bunlarla istediğin gibi şikayet edebilirsin sistemimiz böyle dediler resmen .... torrent te sıkıntılı bağlanmıyor clintler .... portlarım full kapalı alarm sistemi ftp vs... bağlantı kullanacaklara turkneti kesinlikle tavsiye etmem çok sıkıntılı ve çözümsüz bir firma muhtelif şikayetlerden 50 kere belki müşteri hizmetlerine müracaat ettik ttnet ten şaşmayın şimdilik derim....
  • Aynı problemi bende yaşadım. Bir ay kadar portlarım açık ve problem yokken ne olduysa portlarım kapandı. Önce modemdendir dedim garantiye yolladım sıkıntı yok dediler. Sonra yeni modem aldım ondada aynı problem. Yan komşumda sıperonline var ve ip adresi değişken kamera cihazımı onun internetine bağlıyorum portlar açık ve çalışıyor ama benim turknet ime bağlayınca çalışmıyor. Tesadüfi olarak forumda konuya denk geldim ve bugün aradım port açamıyorum diye önce bana modeminizden kaynaklanıyor dediler ben ısrar edince başka temsilciye bağladılar ve o da port açabilmem için statik ip adresi almam gerektiğini belirtti. Önceden çalışıyordu şimdi neden böyle oldu dedim ve turknet in yeni hizmet politikasını bu yönde değiştirdiklerini belirtti kısacası port açmanız gerekiyorsa statik ip adresi almanız ve aylık 9 ₺ ücret ödemeniz gerekmekte. Port açacak kişilerin ( özellikle kamera alarm sistemi kullanıcılarının) turknet ten hizmet almalarını tavsiye etmem en azından şu anda superonline da statik ip adresi almadan port açabiliyorsunuz. Bu arada superonline da statik ip yi 9 ₺ yapmış ama zorunlu değil.

• Bu sorunla ilgili şikayette bulunan oldu mu? Ne yaptınız nasıl çözdünüz probleminizi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rijeka

Bu sorunla ilgili şikayette bulunan oldu mu? Ne yaptınız nasıl çözdünüz probleminizi?

Söz konusu firmayla sorunu çözmek için görüşmeler yaptım. +10 tl ödeyip sabit ip alarak sorunu çözebileceğimi söylediler. Kabul etmeyip iptal talebinde bulundum. Müşteri temsilcilerinden biri beni aradı, sorunun çözümüyle ilgili teknik ekiple görüşüp geri dönüş yapacağını söyledi. Geri dönüş yapmadan hattımı iptal ederek çözdüler problemimi(!) sağolsunlar varolsunlar.
  • Rijeka kullanıcısına yanıt
    taahüt olmasa 1dk durmam zaten telefon kullanmıyorum adam 65tlye sınırsız 8mbit verdikten sonra burda durulmaz yada 35mbit vdsl varken 90tlye burda durmanın anlamı yok
  • biggame B kullanıcısına yanıt
    Ben vodafone adsl'e geçtim. Bugün açıldı. sınırsız 16mbite kadar 60 gb adil kullanım kotalı yalın internet 50 tl. ekstra bağlantı ücreti falan yok. sanal ip de değil dinamik ip ile internete çıkıyorum. başvurudan sonra beşinci günün başında açıldı. Tavsiye ederim ama müşteri hizmetlerine bağlanmak çok sıkıntılı şuan. ortalama 10 dk akşamları 20 dk dan fazla beklemek gerekiyor ulaşmak için. Ayrıca şuan 4096 kbps ile bağlandım. altyapı çalışmaları varmış. daha sonra arayın yükseltelim dediler. ttnete yalın internet için 68 tl vermektense bu tip ufak tefek sıkıntıları idare edip alternatif olarak düşünülebilir bence.
  • Arkadaşlar sözleşmem bittiği anda aboneliğimi sonlandırdım. Ancak yine biraz olaylı oldu.

Son ay sözleşme bitim tarihine kadar normal sözleşme fiyatından o tarihten sonra işe fahiş fiyattan fatura göndermişler. İptal işleminin 3 gün sürdüğünü önceden öğrendiğimden 5 gün kadar önce, sözleşme bitim tarihinde iptal istediğime dair bir dilekçe hazırlayıp eposta yoluyla gönderdim. Belirttiğim tarihte arayan kişi beni ay sonuna kadar kullanmam konusunda ikna etmeye çalıştı ama ben tabiki dinlemedim iptal ettirdim. Kestikleri faturayı ödeyip tekrar bir dilekçe ile sözleşme bitiminden ay sonuna kadar alınan tutarın hesabıma iadesini istedim. 1 hafta falan sonra tutuarı gönderdiler. Burada önemli olan fatura kesim tarihinden itibaren 15 gün içinde dilekçe göndermeniz. Aksi taktirde itiraz süresini aşmış oluyorsunuz.

Sonuç TurkNet ile ilişiğimi tamamen ve sonsuza kadar kesmiş bulunmaktayım. 21 gün süren(!) kurulumdan itibaren 4 yıl boyunca aldığım ve memnun olmadığım hizmetlerinden sonunda kurtulduğum için memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DevJan -- 18 Kasım 2015; 20:37:51 >

• Ben de vodafone kullanicisiyim. Ben de hizmetinden memnunum. Simdiye kadar problem yasamadim. 32 mbit aldim. 60 gb akn. Daha once sol den aldigim (alamadigim) 50 mbit hizmet bunun yaninda zayiftan ote kalir. Port acabilirdin ancak elektrik kesilse portlar da giderdi. Musteri hizmetlerine kolay ulasirsin ama sorununu cozemez. Ekip gonderir. Modemi degistirir. Sana kullanici adini ve sifreni vermez. Tablet kampanyasindan tablet verir verdigi tablet 2nci el cikar. Acarsin icinde baskasinin fotograflari cikar. Formatlarsin hadi zaten hediye der gecersin. Ariza yapar garantiye gonderirsin garantisi yok derler. Sol den de uzak durun derim. Vodafone su an icin hem ucuz hem de vaat ettigi hizi sagliyor. Akn icin hem upload hem download toplamini hesap ediyor. Simdiye kadar gordugum tek olumsuz yani bu. Benim 2 yillik sol maceramda bir kere 20 mbit ustu gormedim. Vodafone da 30 un altina hic inmedi. Her turlu port aciyorum. Ddns destekli bir modem ile torrent box a cevirdigim raspberry pi ye her turlu erisiyorum. Gerektiginde magic paket atip evdeki pc yi acabiliyorum. Kameralar kesintisiz calisiyor. Daha ne isterim?

• Konu eski ama benim gibi Google aramadan gelenler için faydalı. o yüzden pörtletiyorum konuyu.

Whatismyip ye girdiğimde görünün ip ile modemin aldığı ip birbirinden farklı oluyor turknet'de.

Örneğin Whatismyip de görünen 111.111.111.111 ise modemin DSL bağlantı detayında görünen 222.222.222.222 oluyor.

Dolayısıyla Free Dyndns,Duckdns, affraid vb gibi dns yönlendiriciler işe yaramıyor. Eğer modeme ssh ile erişip, modemin gerçek ip sini modemden alabilirsem, sorunu çözeceğim ama. Kahretsinki Zyxel modem de de ssh erişimi kalkmış son güncellemeyle.

Ama ftp ile bağlanıp biraz linüx dosyalarını kurcalayınca gerçek ip alınabiliyor, onuda crontab a ekleyince olabiliyor.
  • Sorunu nasıl çözebiliriz?
  • turk net low cost denilen pegasus mantığıyla hizmet veriyor

thy de sizi istediğiniz noktaya götürüyor, pegasus ta.

ama pegasus arıza yaptı mı napıyorsan yap der, uçakta acıktın mı suya 5 euro çeker.

valizin kırıldı mı ilgilenmez, müşteri hizmetlerine ulaşmak paralıdır.

turk net in hedef kitlesi, youtube da video izleyen arada download yapan, online oyun oynayan kitle.

eğer bu işte biraz daha profosyonelseniz turk.net e bulaşmayın. turk.net in umrunda bile değil bu kitle zaten. He ama diğer şirketler memnun kalmazsan ver 600 lira cayma bedelini iptal ettir diyor.

turk.net o bakımdan samimi. Ben buyum istemiyorsan çıkaabilirsin kapı orada diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcrew -- 23 Nisan 2017; 22:13:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcrew

turk net low cost denilen pegasus mantığıyla hizmet veriyor

thy de sizi istediğiniz noktaya götürüyor, pegasus ta.

ama pegasus arıza yaptı mı napıyorsan yap der, uçakta acıktın mı suya 5 euro çeker.

valizin kırıldı mı ilgilenmez, müşteri hizmetlerine ulaşmak paralıdır.

turk net in hedef kitlesi, youtube da video izleyen arada download yapan, online oyun oynayan kitle.

eğer bu işte biraz daha profosyonelseniz turk.net e bulaşmayın. turk.net in umrunda bile değil bu kitle zaten. He ama diğer şirketler memnun kalmazsan ver 600 lira cayma bedelini iptal ettir diyor.

turk.net o bakımdan samimi. Ben buyum istemiyorsan çıkaabilirsin kapı orada diyor

Ben bu post'u attığımda TürkNet de cayma bedeli uyguluyordu. Tahminim, kullanıcı sayısı o kadar düştü ki yeni müşteri çekmek için bu politikayı izlemeye başladılar. Samimimiyet ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Sözleşmem bittiği gün Turkcell Superonline'a geçtim. Burada havuz uygulaması bölgeye göre değişiyor. Sorup öğrenmeniz gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DevJan -- 20 Temmuz 2017; 11:32:2 >

• DevJan D kullanıcısına yanıt
    Superonline şu an kota olayına geçti

Türk Telekom un 70 lira istediği 35 mbps limitsiz tarifesine 130 lira para istiyor.

Turkcell il bakır da artık bir iddiası yok. Bakir alt yapıda beni seçmeyin diye özellikle tarife yapmis

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.