Şimdi Ara

Türklerden neden hiç filozof çıkmamış? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
207
Cevap
0
Favori
5.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kitabın anlatmak istediği doğunun boşvermişliği... Tam konuyla alakalı yani. (Türkçe'si S..tir et)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *siteci* -- 4 Haziran 2011; 1:09:40 >
  • Türk değil ama müslümanlardan çok var diye biliyorum
  • Hilmi Ziya ÜLKEN
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

quote:

Orijinalden alıntı: Psychiatrist

quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

quote:

Orijinalden alıntı: Psychiatrist

"Victor Hugolar, Shakspeare'ler, Descartes'lar edebiyatta ve felsefede Bediüzzaman'in bir talebesi olabilirler." Mehmet Akif Ersoy

Ayıp lan ayıp. Said Nursinin kitaplarını okudum. Arkadaşım çevirdi daha doğrusu. Arkadaş şunu diyen nasıl bir mantıktır. Şu adama alim demek nedir? Kaldıki Victor Hugolar, Shakspeare'ler ne alaka. Bu adamlar edebiyatçı şair falan. Ne alaka?
    Descartes dediğin adamın beyninin %1ine sahip olamaz o dediğin adam. Adamın kitaplarında bir tane mantığa uygun şey yok. Gerçek mantıktan bahsediyorum mecazi anlamda değil. Adam her an düz mantık kullanarak bir yere gelme çabasında olmasına rağmen düz mantığı bile yanlış kullanabilecek kapasitede bir adam.
    Saygısızlık buna deniyo işte. Descartesle Said Nursiyi bir tutmak. Descartes mesela dindar birisi. Ama bir Descartesin dindarlığına bak bir Said Nursinin. Neden gelişmiyor felsefe, işte bu iki adamı al yan yana koy bak bakalım neden gelişmiyo.(Dindar dediğim inançlı bu arada ne kadar dindar bilemem artık)

Yalan söylüyorsun Bediüzzamanın hiçbir kitabını okumamışsın sen bi iki cümlesine göre genelleme yapıyorsun.Bütün kitaplarını okusaydın şuan böyle konuşmazdın emin ol.Ben hiçbir kesimi veya şahsı kötüleyen birisi değilim Descartesi de kötülemiyorum ama Bediüzzamanı okuduğum zaman gerçekten hepsini solda sıfır bırakacak bir zekaya görüşe ve anlatıma sahip olduğunu gördüm.Örnek vermek gerekirse Descartesin yazdıklarını anlayabiliyorum Ancak Bediüzzamanın öyle bir felsefesi varki aklım yetmiyor artık o dere

Ölçüt anlamamaksa Nietszche Tanrı.

Said Nursininde 3-4 kitabından oldukça fazla bölümü okudum. Beş para etmez bir adam. Yok kızlar raks etmiş ağlıyomuş falan. Yok iğne ustasız olmazmış, devlet şahsız olmazmış koca evren nası başsız olurmuş. Hey yavrum hey. Büyük filozof Bediüzzaman. Asrın incisi adam.
    Bu arada Descartes okuduğuna inanmadım merak etme.
    Said nursiyi anlamamanın nedenide derinliğinden değil %90ının Türkçe olmamasından. Bana arkadaş okuduydu mesela. Kendi başıma okuyamadıydım.

Arkadaş bende diyorum ki yalan söylemene gerek yok 3-4 kitabını da anlayarak okumadığına yemin bile edebilirim.Ulan Bediüzzaman Zaman ve mekan dışına çıkabilmiş bir adamdır sen bunu başarabilen bi insan söyle bana.Zamansızlığı anlatabilirmisin bana geçmiş şimdi ve gelecek kavramlarının olmadığı bir kavramı düşünebilr misin hayır işte bende düşünemediğim için bu tür konularında aklım donar. kelimeleri anlamadığımdan deil ;) Heyyy gidi portakal heyyy :)

• Said Nursi denen adamı ve Mehmet Akif'i Descartes ile kıyaslayan ülkeden filozof mu çıkar? İnancın fazlası, insanın zekasını köreltir, sevgisini azaltır, bencilliğe iter, araştırmayı, sorgulamayı unutturur, yalanlara inanmasına sebep olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darth Nihilus

Millet hala Osmanlı'yı katı Türk düşmanı zannediyor.

Maksat Geçmişinizi unutturmak.

Said Nursi' yi kötüleyen şahsiyetler... Öyle bir değer ki Bediüzzaman ( zamanın EN İYİSİ) ünvanını kendisi bilgisiyle almış kıymetli bir insandır. Siz daha şahsiyetin "Ş" sini almamışken...

Hastalar irsalesini okudum. Sizin beyninizin ucundan kenarından geçmeyecek fikirler var. Sevmiyorsanız bari saygınız olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6.cadde -- 4 Haziran 2011; 4:25:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeilHitler

ateistler konuyu mok etmiş yine islamla ne alakası var zaten adam yapmak istedikten sonra yapar sanatını islam özgürdür Allahı yok saymadığın sürece dinden çıkmadığın sürece sorun olmaz

yakın tarihe kadar resim yasaktı bu topraklarda panpa, hala sanat diyorlar ya

said-i nursi demişler bide klsdjfgsklghsh hahahah ohş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 4 Haziran 2011; 4:32:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6.cadde

quote:

Orijinalden alıntı: Darth Nihilus

Millet hala Osmanlı'yı katı Türk düşmanı zannediyor.

Maksat Geçmişinizi unutturmak.

Said Nursi' yi kötüleyen şahsiyetler... Öyle bir değer ki Bediüzzaman ( zamanın EN İYİSİ) ünvanını kendisi bilgisiyle almış kıymetli bir insandır. Siz daha şahsiyetin "Ş" sini almamışken...

Hastalar irsalesini okudum. Sizin beyninizin ucundan kenarından geçmeyecek fikirler var. Sevmiyorsanız bari saygınız olsun.

O unvanı kim verdi ona. Ben kabul etmiyorum. Dünya üzerinde kim kabul ediyo o ünvanı. Acaba adamı tanıyan var mı? Git Hür adam izle panpa.

• Hür Adam filminin gerçek Said Nursi ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Bunu Tarihçiler bile söylüyor. inanmazsan ispat da ederim

Sen kabul etme Sanki seni takan var. Yerli yersiz konuşma yeterli. Hayret bişey yahu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rajeesh

bunu dedin ya, şimdi şakirt gücüyle spamlayarak feto ve nursiyi 1. yaptıkları anketleri alıp gelirler. yandın kaç

Ne fetullahcı ne de nurcuyum. 5 aydır müslüman olan bir Sefaradım. Dini değerlerinize artık Biz sahip çıkıyoruz. Nasıl bir hale dönmüşsünüz anlamak imkansız.
  • Facebook listemde yeteri kadar var valla.
  • quote:

quote:

bunu dedin ya, şimdi şakirt gücüyle spamlayarak feto ve nursiyi 1. yaptıkları anketleri alıp gelirler. yandın kaç

Ne fetullahcı ne de nurcuyum. 5 aydır müslüman olan bir Sefaradım. Dini değerlerinize artık Biz sahip çıkıyoruz. Nasıl bir hale dönmüşsünüz anlamak imkansız.

Cok etkileyici bir cevapti... ( dalga gecmiyorum. )
  • quote:

quote:

niye üstüne alınıyon panpa? yoksa dini değerlerine fetoyu anketlerde 1. yaparak mı sahip çıkıyorsun

• quote:

Hür Adam filminin gerçek Said Nursi ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Bunu Tarihçiler bile söylüyor. inanmazsan ispat da ederim

Sen kabul etme Sanki seni takan var. Yerli yersiz konuşma yeterli. Hayret bişey yahu.

Beni takan yokta seni ve diğer fanatik İslamcıları takan da yok. O yüzden sizin kendi aranızda Zamanın alimi falan olabilir ama geri kalan dünyanın haberi bile olmayan bir adamın herhangi bir değeri yok. Üstelik o saçmalıklarla hiçbir değeri olamaz.

Ayrıca dini değerler, bir millete air olmaz, sadece kişileri ırgalar. Beni ilgilendirmeyen dini değerleri seni koruman bana bi fayda sağlamaz.

• Dinin olduğu yerde felsefe olmaz ,ulan felsefe varoluşu bulmaya çalışır ,devamlı düşünür,hayatı sorgular, dinin birinci kuralı ise çok sorgulamamadır ,varoluşu açıklar,hükümleri kesindir.Siz neden bahsediyorsunuz nursiler falan ,bunları sokakta falan söylemeyin sizle dalga geçerler.Ulan harbi şu ülkede ağzı olan konuşuyor arkadaş.
    Ancak islamiyet öncesi felsefeden bahsedebilirdik onunda niye Türklerde gerçekleşmediğini önceki sayfada yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 4 Haziran 2011; 5:28:08 >
  • bu saaten sonra kimse bişi yazmaz diyodum
  • quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

Dinin olduğu yerde felsefe olmaz ,ulan felsefe varoluşu bulmaya çalışır ,devamlı düşünür,hayatı sorgular, dinin birinci kuralı ise çok sorgulamamadır ,varoluşu açıklar,hükümleri kesindir.Siz neden bahsediyorsunuz nursiler falan ,bunları sokakta falan söylemeyin sizle dalga geçerler.Ulan harbi şu ülkede ağzı olan konuşuyor arkadaş.
    Ancak islamiyet öncesi felsefeden bahsedebilirdik onunda niye Türklerde gerçekleşmediğini önceki sayfada yazdım.

islam filozofu var...biz icad ettik panpa...
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

Dinin olduğu yerde felsefe olmaz ,ulan felsefe varoluşu bulmaya çalışır ,devamlı düşünür,hayatı sorgular, dinin birinci kuralı ise çok sorgulamamadır ,varoluşu açıklar,hükümleri kesindir.Siz neden bahsediyorsunuz nursiler falan ,bunları sokakta falan söylemeyin sizle dalga geçerler.Ulan harbi şu ülkede ağzı olan konuşuyor arkadaş.

islam filozofu var...biz icad ettik panpa...

harbi rezillik şu iddalar ya millet felsefenin daha temel yapısını ,temel düşünce biçimini bilmeden gelip sallıyor.

• Bizim millet çalışır, evlenir, çoluk çocuğa karışır. Hiçbir zaman durup düşünmez "Ben niye varım" diye.Sadece bizim millet için geçerli değil, Dünya'nın geneli böyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *siteci*

Kitabın anlatmak istediği doğunun boşvermişliği... Tam konuyla alakalı yani. (Türkçe'si S..tir et)

Bu kitabı aldım ben. Montaigne bitsin buna geçecen 200 sayfalık bi kitap.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.