Şimdi Ara

Türklerden neden hiç filozof çıkmamış? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
0
Favori
5.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: k-s-r-g

quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli
    allahın varlığna ve birliğine inanmak... islamın şartı imanın şartı nedir duymadın mı hiç....
    bilimsel calışmalarla dini inancları bir tutmak cok mantıklı olmuş..

hz.muhammed in peygamber olduğuna ,ve bu evreni yaratattığının düşündüğün allah isimli yaratınının onla konuştuğuna dair bilimsel bir verin var mı... bilimsel kabullenme baskadır..normal kabullenme baskadır....

İmanın şartı başkadır, onları sorgulamak tamamen başka. Neden din ile çeliştiğimi halen anlayamadım. Islamın ve imanın şartlarını kabul ediyorum zaten.
    İkincisi bilimsel ispat yöntemlerini neden dini mevzulardaki ispatlarda kullanmayacağız, orasını anlamadım. Ben başka şekilde ikna olacak birisi değilim ki?
    Üçüncüsü, Benim mantığım bilimsel olarak algıladığım yöntemlere göre bir yaratıcı var diyor. Bir şekilde diyor. Doğru veya yanlış. Saçma düşünüyorum veya mantıklı düşünüyorum. Konu bu değil. İfade etmeye çalıştığım mantığım ile de inandığım din, sorgulamaya engel olmadığıdır.

din ile çeliştin demiyorum..din felsefeyi kısıtlayan bir etkendir diyorum...çünkü felsefe düşünmeyi sorgulamayı gerektiri...hayat nasıl başladı biz neyiz nerden geliyoruz...sen müslüman olarak bunların cevabını zaten bulmuş kabul ediyorsun...allah var..o yarattı herseyi diyorsun...eee bunun nesini sorgulayacaksın ki... yani dini kabullenmeler bazı seyleri irdelemeye engel olur... milliyetcilik de öyle..

kabullenme bilimsel ispat yöntemimidir onun anlamadımispat zaten kanıtlanmıs demektir..kanıtlanmamıssa ispatlanmamıstır zaten..bilimde bazı yorumlarda bulunmak için bazı kabullenmelr üzerinden yola cıkılır ..ama bu kabullenmeelr doğrudur yada kesindir diye birsey yok...zaten tartısmay acıktır her bilimsel veri...

ama sen müslüman olarak allahın varlığının kabul ediyorum dersen olay zaten artık bilimsellikten cıkıp inanca girmiştir..allahın varlığının kabul edip ,allahın varlığının mı tartısacakcaın mesela...zaten sonuca ulaşmıs kabul ediyorsun kendini...

• quote:

kabullenme bilimsel ispat yöntemimidir onun anlamadımispat zaten kanıtlanmıs demektir..kanıtlanmamıssa ispatlanmamıstır zaten..bilimde bazı yorumlarda bulunmak için bazı kabullenmelr üzerinden yola cıkılır ..ama bu kabullenmeelr doğrudur yada kesindir diye birsey yok...zaten tartısmay acıktır her bilimsel veri...

ama sen müslüman olarak allahın varlığının kabul ediyorum dersen olay zaten artık bilimsellikten cıkıp inanca girmiştir..allahın varlığının kabul edip ,allahın varlığının mı tartısacakcaın mesela...zaten sonuca ulaşmıs kabul ediyorsun kendini...

Matematiğin bir alt dali olan Mantık Bilimi (Logic), ispat olarak kabullenmeleri kabul ediyor. Ha şu düşünülürse, "nerden biliyorsun belki mantık bilimi de hatalıdır" saygı duyarım, tamamen ayrı bir konu. Ama kabul etmiş olmak, ispata engel değildir. Örneğin :
    √"2 rasyonel midir, irrasyonel midir ?" sorusunun cevaplarken ilk önce rasyonel bir sayı olarak kabul edersin. Ama Sonuçta irrasyonel olduğunu görürsün. (contrapositive olarak da geçer)

Diğer yandan, din inancının sorgulamaya engel olduğunu düşünmek ,eğer bu inanç sistemi İslamiyet ise, hiç doğru değil. Islamiyet inancıdaki yaratıcının gönderdiği iddia edilen kitap, Kur'an; zaten sürekli, düşünme, ibret alma üzerine nasihatlerde bulunuyor. Dahası, bu inanç sisteminde , herşeyi düşünüldüğünde yaratıcı ile ilşkilendirilebileceğini iddia ediyor. Böyle bir sistemim Tanrı'sının sorgulamayı, yarattığı kullarına yasaklamasını düşünmek, asıl mantıksızlık değil mi?

• FİLOZOFLARIN HEPSİ APTAL ADAMLARDIR.... ŞU AN FELSEFE OKUYAN ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMEN OLMUŞ ADAMLAR AÇ KALMASIN BİR MESLEK DAHA ÇIKARALIM DÜŞÜNCESİNDEN OLUŞMUŞTUR
  • quote:

quote:

Matematiğin bir alt dali olan Mantık Bilimi (Logic), ispat olarak kabullenmeleri kabul ediyor. Ha şu düşünülürse, "nerden biliyorsun belki mantık bilimi de hatalıdır" saygı duyarım, tamamen ayrı bir konu. Ama kabul etmiş olmak, ispata engel değildir. Örneğin :
    √"2 rasyonel midir, irrasyonel midir ?" sorusunun cevaplarken ilk önce rasyonel bir sayı olarak kabul edersin. Ama Sonuçta irrasyonel olduğunu görürsün. (contrapositive olarak da geçer)

Diğer yandan, din inancının sorgulamaya engel olduğunu düşünmek ,eğer bu inanç sistemi İslamiyet ise, hiç doğru değil. Islamiyet inancıdaki yaratıcının gönderdiği iddia edilen kitap, Kur'an; zaten sürekli, düşünme, ibret alma üzerine nasihatlerde bulunuyor. Dahası, bu inanç sisteminde , herşeyi düşünüldüğünde yaratıcı ile ilşkilendirilebileceğini iddia ediyor. Böyle bir sistemim Tanrı'sının sorgulamayı, yarattığı kullarına yasaklamasını düşünmek, asıl mantıksızlık değil mi?

dusunebilirsin ama felsefe yapamazsn tam olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: aykut1993

quote:

quote:

Felsefe yapmak ya da da yapmamanın ölçütü nedir sizin nazarınızda?

• Düz mantık;
    ben Tanrı olsam! insanların sonuna kadar düşünmelerini, sorgulamalarını isterim ki , benim varlığımı farketsinler.(Kendini gizleme çalışmayan bir tanrı olduğumu varsayıyorum.) Düşünmemelerine engel olmam, beni zaten göremiyorlar, iyice işi zora sokmanın alemi yok derim. (çok düz oldu biliyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k-s-r-g -- 4 Haziran 2011; 17:40:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykut1993

"Felsefe "düşünce bilimi" olarak da bilinir. "
    kaynakhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Felsefe
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.