Şimdi Ara

Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin %5.6'sı güneş enerjisinden geliyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kurulu güç miktarı ile hesaplanıyor kullanamazsanız yada kullanmazsanız bir şey değişmiyor.

Bazen doğalgaz santrallerinide kapatıyoruz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Her şeye muhalif olmayalım bir muhalif olarak Bu gelişmeyi beğendim muhaliflik her şeyi eleştirmek değildir ülkemiz için güzel bir şey çevremiz daha temiz , dışa bağımlılığımızı azaltacak , bunun sonucunda faydasını göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benimkucukbebegim -- 12 Kasım 2018; 22:1:24 >
  • gun kullanıcısına yanıt
    Birader başlık 5.5 diyor, kullanım oranı 1.75. sence normal mi bu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalan %5 olamaz... Güneş enerjisi belli saatlerde kullanılabilir... Ayrıca Türkiye de kurulacak nükleer enerji bile %10 zar zor karşilarken...

Biraz mantikli dusunun.. %5 karsiliyor bunları cogaltalim bir %5 daha olsun.. Oldumu sana %10 sonra bir %10 daha ooop.. 2023 süper gücüz..

• amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Haber yanlış evet doğru diyorsunuz düzelteceğiz. Öyle yada böyle ama sonuçta geçen sene sonu %4’den on ayda %5.6 ya gelmiş kurulu oran bir artış var bir yıla kalmaz bu haberdeki rakamıda tuttururuz.

• Simdi olaya ekonomik olarak bakalim ki finans sektorunde calisan birisi olarak boyle bakmam cok normal

Yillara sair bir sekilde yenilebilir enerji kaynaklarini artirdigimizi farz edelim enerji ihtiyacimizin hic artmadigini var sayiyorum enerjiye hane halkinin odedigi faturada asagi yonlu bir gelisme oluyormu ?

İste bu cevabi hayir ise sen istersen 80gw lik ges yap ekonomik anlamda hicbirsey degismez yani hani diyoruz ya kaynaklari bosa kullaniyoruz diye iste bu cumle tamda bu konuyu ozetliyor.

Suan yapilan her enerji yatirimi bugun ve gelecekteki enerji acigini kapatmaya yonelik yani ekonomik bir durumu yok yani sen elektrige hicbir zaman dusuk ucret odemeyeceksin 150 m2 evin elektrigi hicbir zaman 30 lira gelmeyecek

Ben 35 yasindayim yav elektrikte turkiyede nekadar ucuz dendigini gormedim.

Akp den oncede enerji yatirimlari vardi akp den sonrada enerji yatirimlari olacak bana ekonomik olan olmadigi surece bir anlam ifade etmiyor.

Ha su acidan sadece dogayi daha az kirletiyoruz yada etkiliyoruz diyebiliriz ki orasida mechul ama...

• quote:

Orijinalden alıntı: gun

Güneş Türkiye’nin payına düşen güneş ama isterseniz kurmayalım dağı taşı ısıtsın güneş onun yerine ABD’den petrol alırız ne dersiniz ?
    Üretelim çok mu u zor lafa gelince üreten türkiye... Milleti kandırmanın anlamı yok. Kökten üreteceksin. Robot otomasyon sistemleriini üretip fabrikaklarını kuracaksın geliştireceksin.
    Bana toplamacılıkla gemeyecekler üreticilikle gelecekler.
    1998 yılında bilgisayar toplrdım ozaman hepsini ben ürettim.

Kablo üretemeyen ülkeyiz çünkü fabrikalar yabancılar kurup sen komut veriyırsun. Sonra ürettik.
    General mobil fabrikası erdi gezdi orayı her cihaz yabancı bizim eleemanlar pc ye komut veriyo makina üretiyor. Araba sürmek gibi araba yabancı ama komutları türk veriyor.
    Tür piyade tüfeği üretimi izliyorum presleme makinasının üstünde made in germany...

Yüzde 50 yapalım üretimi...
    Arayalım almanyayı sipariş geçelim gelsin paneller çoşsun türkiye..
    Ulan dolar arttı almanya bizden daha çok tepki verdi niye türkler alım gücü bitiyor kime kakalayacağız diye düşünmeye başladılar.
    Donumuza kadar yabancı gidin fabrikalara bakın cihazlara hep yabancı. Donumuzu yabancı makinalar üretiyo ahali üzerine made in türk yazsan ne yazar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartalaraz -- 13 Kasım 2018; 0:45:20 >

• hadjimurat H kullanıcısına yanıt
    Burada önemli olan cari açığa katkısı. Enerjiden dolayı normalde cari açık veren bir ülkeyiz. Bugün enerji ithal etmesek doğalgaz ve petrol o zaman net 0 oluyor cari açığımız ve oradan artan parada yatırıma yönlenir.

Bugün her yıl 50 milyar dolar ülkede kalsa fena mı olur ? Hadi ucuzlamasın ama paramızın değeri daha bir stabil olur o zamanda daha rahat alışveriş yapacağımızdan zenginleşmiş oluruz.

• Bize lazım olan gelişmiş batarya ve güneş paneli fabrikası. Fiyatlar ucuzlamış olsa kişisel üretimle (Özel sektör dahil) bu oranı çok yükseklere çıkarırız.

• quote:

Burada önemli olan cari açığa katkısı. Enerjiden dolayı normalde cari açık veren bir ülkeyiz. Bugün enerji ithal etmesek doğalgaz ve petrol o zaman net 0 oluyor cari açığımız ve oradan artan parada yatırıma yönlenir.

Bugün her yıl 50 milyar dolar ülkede kalsa fena mı olur ? Hadi ucuzlamasın ama paramızın değeri daha bir stabil olur o zamanda daha rahat alışveriş yapacağımızdan zenginleşmiş oluruz.
    bu projelerin kaynaklari icin bati sermayesi kullaniliyor. AB kalkinma bankasi ve World Bank gibi.

Beni suphelendiren... Ecevite 1 milyar dolar borc vermiyorlarken ... RTE ye deli gibi para akitti bunlar. 16 yilda 400 milyar dolar borclandi akp hukumeti ile devlet.
  • faturalara indirim yansırmı ölmeden görebilirmyiz

• Yılda 50-60 milyar dolar sadece ülkemizin enerji ihtiyacı için harcanan para ve bu da cari açığa denk. Enerjide dışa bağımlılığı ne kadar aza indirirseniz cari açığı da düşürürsünüz. Elektrikli araçlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada petrolle çalışan araçlardan pahalı. Siz yenilenebilir enerjiyi ne kadar çok artırırsanız yapacağınız elektrikli araçlarla da petrol arzını o ölçüde düşürürsünüz basit bir mantıkla

• Güneşin dünyaya gönderdiği 1 günlük enerji dünyanın enerji ihtiyacını 1 yıl karşılayabilecek düzeyde farkındasınız umarım

• quote:

Siz bu yazdiklariniz kisa vade de olma sansini goruyormusunuz bence hayir

Bende diyorum ki cari aciga katkisi tabiki olacaktir ama durum su ki enerji ucretlerinin dusebilmesi icin o sizin soylediginiz yatirimlarin odenmesi lazim enerji yatirimlari cok buyuk yatirimlardir ve kisa vadede donusu olmaz

Ayrica enerji sektorunde turkiyede korkunc bir rant var bunu da unutmayin

Siz soylediklerinizde gelismis ulkelerdeki realiteyi anlatiyorsunuz bende turkiye gerceklerinden bahsediyorum

Turkiyede enerji fiyati dusmezzzz dolar 1.5 lirayken bu ulkede benzin 4 liraydi enerji sektoru tekrar ediyorum turkiyede muthis bir rant merkezidir ole bize ucuz enerji vermez kimse bosa hayal kurmayin diyorum

• Ne hikmetse, ezilen kesime yüklenen bunca ağır yükten sonra,sevinesim gelmiyor

• hadjimurat H kullanıcısına yanıt
    Bana ne faydası var diyorsun yani. bir ağaç ekersin 10-20 yıl sonra meyve verir. sana faydası olmaz. faydasını çocukların görür.

• WILDBOYS kullanıcısına yanıt
    ezilen kesim içinde sizde var mısınız. yoksa ezilen kesim adına mı konuşuyorsunuz.

• Muhalifler bundan bile rahatsız olmuş.
    Harbiden bizdeki muhalif kafalar travma halinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

ezilen kesim içinde sizde var mısınız. yoksa ezilen kesim adına mı konuşuyorsunuz.
    Maalesef mutlu azınlığa ,tabi değilim

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A2C4E36DE

Bu güzel bir haber bu oranı %13 ten %20 lere çıkarabilirsek bu iş tamamdır
    Tamam falan değildir. Sanayide deli gibi enerji ihtiyacı var. Türkiye nin en büyük ithalat kalemi ne iphone ne bmw... enerji... en büyük gider kaleminizi ortadan kaldırmadan ülkenin kalkınması imkansız. Kiracı gibi olduğunuzu düşünün. Ev almak istiyorsunuz ama eve vereceğiniz parayı daima kiraya veriyorsunuz ve ömrünüz bu şekilde geçiyor.

Burnumuzun dibinde cücük kadar romanya, ermenistan ve bulgaristan bile 2 nükleer santrale sahip. Fransa 59, belçika nin bile 7 nükleer santrali var. Japonya 55, kore 20 taneye sahip. 2.5 milyon nufuslu Litvanya bile enerji sorununu boyle cozuyor. Kalkınma için en büyük gider kalemi ortadan kalkmalı.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.