Şimdi Ara

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum.. (42. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
878
Cevap
59
Favori
54.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
461 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mahfi Hoca Stagflasyon geliyor diyor. Ben 2016 Kasım'da yazmıştım forumda..

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46504821

Stagflasyon demek durgunluk demek ve bugün açıklanan cari fazla ise beklenenden çok fazla.

Çok fazla cari fazla demek tahmin edilenden çok daha fazla durgunluk demek.

3 aydır cari fazla veriyoruz muhtemelen kasım ayı için de vereceğiz. Türkiye tarihinde bu kadar ay arka arkaya cari açık verilen başka bir kriz yok.

Bu kadar durgunluk demek ise çok fazla likidite sorunu demek..

Neyse Mahfi Hoca ne diyor mutlaka kulak verin, bana kulak vermesiniz bile..

• Cari fazla vermek güzel bir şey diye biliyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Eğer üretim kapasitenizi arttırıp, bu malları yabancı ülkelere satıp ülkenize daha çok döviz sokuyorsanız ya da çok daha fazla turist ve çok daha fazla harcayan turist çekip ekstra döviz sokuyorsanız ülkenize, daha verimli fabrikalarınız üretimleriniz varsa ve bu sayede daha fazla ücret verip halkın tasarrufu artıyorsa ve bu sayede cari fazla veriyorsanız güzel.

Ama halkın alım gücü düştüğü için araba, cep telefonu vs. ürün alamadığı için yurtdışına döviz kaçıramıyor, üretimi bile yurtdışından ithalata dayalı sanayi talep eksikliğinden üretimi kısıyor ve para burada kaldığı için cari fazla veriyorsak bu kötü.

Yani ateşi aşırı çıkmış bir hastanın ateşi düşmüyor düşmüyor ama sonunda düşmeye başlıyor seviniyorsunuz. Daha sonra bakıyorsunuz ki hasta ölmüş bu yüzden vücut sıcaklığı düşüyor.

Türkiye'nin durumu maalesef buna benziyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Cari fazla vermek güzel bir şey diye biliyorum.
    Enflasyon %5, işsizlik %5, büyüme %7-8 olup cari fazla veriyorsan çok güzel birşey ama şu anki verilere bakınca cari fazla vermek demek durgunluk var demek. İç piyasada tüketim yok, equris hocamız yazmış zaten fazlasına gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BraveHeart

Enflasyon %5, işsizlik %5, büyüme %7-8 olup cari fazla veriyorsan çok güzel birşey ama şu anki verilere bakınca cari fazla vermek demek durgunluk var demek. İç piyasada tüketim yok, equris hocamız yazmış zaten fazlasına gerek yok.

Alıntıları Göster
    Aslinda bunun nedeni yapisal bozukluk, turkiye cari acik vermeden buyuyebilen bir ulke degil,ekonominin oturmus oldugu denge yanlis, uretimin cogu ithalata bagli,ekonomiyi ceviren sektorlerin cogu ithalata bagli o yuzden yuksek kur sonucu tuketim dustugu icin cari fazla buyumeyi geri cekiyor,buyume az olursa veya durursa issizlik artar ,tuketim kisilir, tuketim kisildikca issizlik dahada artar,issizlik artikca tuketim dahada kisilir ve bir kisir donguye gireriz,bunuda anca nefes kredisi vs vs gibi sicak ve ucuz para ile cozmeye calisiriz ama yapi bozuk oldugu icin yine doviz dengesinde bir bozulma ile dahada kotu bir yola gireriz,peki bunun cozumu ne ? Yapisal reform, yargida ve ekonomide yapisal bir reform ,uretime dayali yabanciya guven veren bir ekonomik yapi ve bunla beraber vergilerden biraz feragat edip ozel sektoru kamu bankalarindan ucuz kredi ile tuketime degilde uretime yogunlasdirirsak bu isi cozeriz ama bizdekilerde o kafa yok

Edit; cari fazla ile buyumenin hic bir ulkede %7 8 oldugu gorulmemisdir sanirim bu cok cok ekstrem bir ornek diyebiliriz,cunki bu sekilde bir buyume tamamen uretime odakli ihracata odakli bir buyume demek vede bunu yapmak sanildigi kadar kolay degil.

Edit2: cari acik vererek buyumek nedir diye merak edenler olursa soleki gsyh 2 3 seyin toplami ile bulunur 1 ic pazarda uretilen ve satilan mallar dikkat bunlara ara mallar dahil degildir, 2 ic pazarda tuketilen mallar ,3 hizmet harcamalari yani turizm diyebiliriz ic pazardaki hizmetin buyuklugu kisaca, simdi sizin uretiminiz kisitli ve genel olarak ithal ara mala bagli yani sizin uzerine kattiginiz katma deger cok cok kisitli,turizm deseniz zaten oda cok cok fazla getirmiyor peki siz gsyhnizi nasil buyuteceksiniz 3 yolu var , 1.uretimi ve argeyi arttir katma degerli mal uret final productin sayisi ve degeri yuksek olsun yuksek ihracat yap,2 inanilmaz turist cek turizm gelirleri artsin, 3 tuketimi arttir ithalati arttir,bunlardan ilk 2 si zordur hepsi emek ve yatirim ister geri donusu uzundur ama sonuncusu ise cok cok kolaydir o yuzden iktidarlar her zaman bu 3.sune odaklanmisdir cunki buyume rakamlari demek kolay is bulmak ve hizli donen para demektir halkda genel olarak uzumunu yer bagini sormazo yuzdende turkiye her 10 ila 15 sene arasinda buyuk bir krize girer kartlar yeniden dagitilir ve bir sekilde hasarlar onarilir ayni hatalar tekrar ve tekrar yapilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dodomoco -- 12 Aralık 2018; 3:44:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: BraveHeart

Alıntıları Göster
    Cari fazla ihracatın ithalatından fazla ise ve bunu vatandaşının ve ülkenin ihtiyacı doğrultusunda dengeli biçimde yapabiliyorsan iyidir.Şuanki cari fazla ülkenin dışarıdan ürün temin edememe nedeni ile oluyor yani ekonomik daralma nedeni ve ithal malların pahalılaşması nedeni ile ve senin iş, emek gücün dışarıya normalden daha ucuza gidiyor.

• Equris kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle bu zamana kadar sorduğumuz sorulara sabırla cevap verdiğiniz için size minnettarız ve çok teşekkür ederiz.

Yine bi soru sormak istiyorum. [bi oyun oynamak istiyorum der gibi oldu] şimdi Türkiye'de faiz oranları yükselince dolar rahatladı ama faiz oranları yükselince kredi ile iş yapan şirketler tıkandı çünkü malum adam %25 le kredi çekse maliyetler artacak ve fiyata yansıtsa mal elinde kalır yansıtmasa kökten zarar eder şirketler iflas etmeye başladı. Peki MB faizlere hiç dokunmasaydı atıyorum %3 lerde kalsaydı yine atıyorum dolar 10 ~ 12 tl olsaydı genel piyasanın buna tepkisi ne olurdu yani demek istediğim bu şirketler yine iflas edermiydi yada işler yine dururmuydu yoksa herkes zamını yapar ve maaşlarada aynı oranlarda zam yapılır devam eder sadece tl nin değer kaybetmesi ilemi kalırdık.

• Cari fazla, enflasyonun gerilemesi ve doların düşmesi vs. Bunlar tek başına gösterge olamaz. Doların hızlı yükselişi kadar hızlı düşmesinin dahi sakıncaları vardır.

Çok basit bir örnek, euro 7 iken yurtdışına ihracat yapan bir firma maliyetini ve fiyatını buna göre ayarladığını düşünün, kur yüksekken ihracatçı belirli ölçüde rekabetçi fiyat avantajı yakalar, bir anda kurların %10-15 düşmesi bu firmanın hem karlılığını hem ödemeler dengesini alt üst eder. Hele mal mukabili yada vadeli olarak anlaştıysanız kur 7 iken anlaştığınız, ama para size 2 ay sonra gelecek. Bu iki ayda kurlardaki ciddi düşüş sizide o ciddiyetle etkiler. Finansmanını iyi yapmadıysa hele hele ödemeler dengesini iyi ayarlamadıysa firmayı batırada bilir. Ekonomide sert ve ani dönüşlerde herzaman birileri savrulur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Hocam öncelikle bu zamana kadar sorduğumuz sorulara sabırla cevap verdiğiniz için size minnettarız ve çok teşekkür ederiz.

Yine bi soru sormak istiyorum. [bi oyun oynamak istiyorum der gibi oldu] şimdi Türkiye'de faiz oranları yükselince dolar rahatladı ama faiz oranları yükselince kredi ile iş yapan şirketler tıkandı çünkü malum adam %25 le kredi çekse maliyetler artacak ve fiyata yansıtsa mal elinde kalır yansıtmasa kökten zarar eder şirketler iflas etmeye başladı. Peki MB faizlere hiç dokunmasaydı atıyorum %3 lerde kalsaydı yine atıyorum dolar 10 ~ 12 tl olsaydı genel piyasanın buna tepkisi ne olurdu yani demek istediğim bu şirketler yine iflas edermiydi yada işler yine dururmuydu yoksa herkes zamını yapar ve maaşlarada aynı oranlarda zam yapılır devam eder sadece tl nin değer kaybetmesi ilemi kalırdık.
    Rica ederim ne demek:)

Aslında faiz oranı yükseldi ama dolar rahatladı diyemeyiz çünkü dolar 2018 sene başına göre hala %40 değer kaybetmiş durumda.

Dolar 4.30 fln olsa rahatladı diye bilirdik o zaman zaten dolar aşağı gelince firmalar dolar borcunu daha rahat öder ve piyasa canlanırdı.

%25 ile firmalar kredi çekemez çünkü bankalar kredi vermeye hevesli değil çünkü önümüzde zor bir süreç var ve nakit çok değerli;) Ancak iyi durumda olan adama kredi verir ama iyi durumda olan adam bu seviyeden kredi çekmez:) Kredi alanlar artık yüzdürmeye çalışanlar ve bankanın ihtimal verdikleri.

Merkez Bankası faizi şuan %3'e çekse, dolar 1 sene içinde herhalde 50 lira falan olur sonra komple ülkecek batarız:D

Türkiye'de dolar borcu ya da maliyeti yüzünden batacak olan firmalar dolar 5.30tl iken bile batacaklar düşünün. Onların batmamaları için kurun 4.00 ile 3.50tl arası olması lazım. Ama artık çok geç... Zaten gerekte yok artık batan batmalı çünkü ekonomiye yükler. Dolar 5 lira iken batıyorlarsa 10-12 tl iken ne olurlar siz tahmin edin. Sanırım bir anda yok olurlar piyasadan:)

10-12tl dolar seviyesini kaldırabilmemiz için 1-2 yıl geçmesi lazım. Ha yine kur şoku olur sonra 6-7'ye dönerse ayrı ama çıkıp orda uzun süre kalacaksa bu bizi mahveder.İhracatı bile destekleyemez çünkü ihracat yapmak için bile ithal ediyoruz. İthal edemeyiz üretmek için.

• Cem kullanıcısına yanıt
    O ihracatcı kurun düşmesinden oluşacak zararı hedge edebilir yani sigorta yapabilir. Tıpkı arabanızı kaskolamak gibi. Belli bir prim ödersiniz ve o size ilerde kur o seviyenin altına düşse bile daha yüksek kurdan tl'ye dönmenizi sağlar dövizinizi.

Ama bizim ülkede ihracatcılar kurun düşüşüne karşı kendini korumayı, diğerleri ise kurun yükselişine karşı kendilerini hedge etmeyi bilmezler.

Ondan bu haldeyiz..
  • Organismus O kullanıcısına yanıt
    Zaman git gide yaklaşıyor.. Likidite sıkıntısı her yerde sorun..

Bakalım hükümet VDMK, İDMK gibi pek çok yeni ürünle yeni likidite yaratmaya çalışıyor ama ne kadar etkili olacak? Göreceğiz..
  • Organismus O kullanıcısına yanıt
    Boşuna akıl yaşta değil başta dememişler. Sizin yaşınız başınız yerinde ve sizi olgun bi insan olarak biliyorum. Soru soran insanlara defalarca cahil diye laf attınız her seferinde size sataşmamak için kendimi tuttum ama bu tavrınızda ısrar haddinizi aşıyor. Ayrıca insanlarla bildiklerini paylaşan kişilerede engel olmaya çalışıp akıl veriyorsunuz kaç kurtul diyorsunuz. Belki siz bu meseleleri biliyorsunuz ama bilgi sahibine bi olgunluk bi erdem katıyorsa sahibini güzel yapar aksi halde sahibinede çevresinde faydası olmaz.

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler. Herkes herşeyi ana rahminde öğrenmiyor.

Buranın forum olduğunuda hatırlatmak isterim. Forumda insanların amacı zaten bilgi ve fikir alışverişidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Equris

O ihracatcı kurun düşmesinden oluşacak zararı hedge edebilir yani sigorta yapabilir. Tıpkı arabanızı kaskolamak gibi. Belli bir prim ödersiniz ve o size ilerde kur o seviyenin altına düşse bile daha yüksek kurdan tl'ye dönmenizi sağlar dövizinizi.

Ama bizim ülkede ihracatcılar kurun düşüşüne karşı kendini korumayı, diğerleri ise kurun yükselişine karşı kendilerini hedge etmeyi bilmezler.

Ondan bu haldeyiz..
    Kurumsal firmalar haric, cogu aile sirketi oldugundan vob islemleri ile ilgili en ufak bilgisi yok, dolayisiyle degidiniz gibi kendilerini koruyamiyorlar. Kurumsal firmalarda zaten finansman ve ileri donuk ekonomik gelismeleri iyi takip ettiginden onlarin etkilenme duzeyleri asgari kaliyor. Ama bunu saglayabilen kac tane ihracatci firma varki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cem kullanıcısına yanıt
    Aslında artık biliyorlar çünkü bu firmalara bunları anlatıyorlar fakat bizim kurnaz ihracatçılarımız ticaretini sigortalamak için ödeyeceği parayı zarar olarak görüyor.

Sonra bu durum gerçekleşince "keşke" diyorlar ama iş işten geçmiş oluyor.

Ama emin olun ilerde işleri toparlasınlar yine o kaskoyu yapmayacaklar belli bir ücret verip.

Türkiye'de ekonomiyi 10 yıldır yakından takip ediyorum hep aynı şeyler konuşulup duruyor değişen birşey yok maalesef..
  • O arkadaş daha önce ben birşeyler anlatırken bana karşı kötü konuşanlar, bilmediği halde yorumlarımı eleştirenlere cevap yetiştirmeme kızmıştı. Arada bana öyle yazar. Ne anlatıyorsun kendini yorma diye:)

Ama maalesef haklılık payı var. Forumda herkes sizin gibi, benim gibi öğrenmeye meraklı değil:)
  • Equris kullanıcısına yanıt
    Hocam bunun cevabını kendisi vermeli. Sadece Muhalefet olmak için soranlarımı kastediyor yoksa size soru soran herkesi mi?

Art niyetli soru soran insanlara anlatılmasını bende gerekli görmüyorum.

• ekonominin çökmesi kaç yılı bulur ve çökerse maaş alamaz mı memurlar?
  • Yine likidite krizim geldi nakitim yok çok zor gerçekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: buse_sporsanatbilim

ekonominin çökmesi kaç yılı bulur ve çökerse maaş alamaz mı memurlar?
    Memurlar her türlü maaş alır para basarsın verirsin ama işte zararı şu şekilde olur milli para biriminin döviz karşısındaki değeri düşer zaten son 15 yılda devlet yönetimi altındaki kamu kurumlarının çoğu elden çıktı iş yükü tamamen özel sektöre devredildi.Bu küçük havuzdada para basma ile iş halledilir ama işte dediğim gibi para biriminin değeri düşer o eskilerdeki gibi kamu bazlı maaş ödememe sıkıntı olmaz çünkü dediğim gibi çoğu elden çıkarıldı.
  • 
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.