Şimdi Ara

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum.. (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
878
Cevap
59
Favori
54.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
461 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Memurlar her türlü maaş alır para basarsın verirsin ama işte zararı şu şekilde olur milli para biriminin döviz karşısındaki değeri düşer zaten son 15 yılda devlet yönetimi altındaki kamu kurumlarının çoğu elden çıktı iş yükü tamamen özel sektöre devredildi.Bu küçük havuzdada para basma ile iş halledilir ama işte dediğim gibi para biriminin değeri düşer o eskilerdeki gibi kamu bazlı maaş ödememe sıkıntı olmaz çünkü dediğim gibi çoğu elden çıkarıldı.

Alıntıları Göster
    sizce ekonominin en kötü dönemi hangi yıl 2019 yazında mı sorunlar büyür?

• quote:

Orijinalden alıntı: buse_sporsanatbilim

sizce ekonominin en kötü dönemi hangi yıl 2019 yazında mı sorunlar büyür?

Alıntıları Göster
    Valla gidişatın önemi siyasi atılımlara ve diplomatik ilişkilerede bağlı olduğu için ne zaman olacağını kestiremeyiz ama şuan gidişat kötü yönde ama hükümetin attığı adımlar bunun ivmelenmesine pozitif veya negatif yönde etki eder e tabi bunu tahmin edemeyeceğimizden dolayıda zaman veremez kimse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Valla gidişatın önemi siyasi atılımlara ve diplomatik ilişkilerede bağlı olduğu için ne zaman olacağını kestiremeyiz ama şuan gidişat kötü yönde ama hükümetin attığı adımlar bunun ivmelenmesine pozitif veya negatif yönde etki eder e tabi bunu tahmin edemeyeceğimizden dolayıda zaman veremez kimse.

Alıntıları Göster
    sizce hükümet kitlesine çaktırmadan düzeltme hamleleri yapısal reform ve kamu harcamalarını kısma yapar mı?
  • quote:

sizce hükümet kitlesine çaktırmadan düzeltme hamleleri yapısal reform ve kamu harcamalarını kısma yapar mı?

Alıntıları Göster
    Yok.Menfaat ilişkisi var çoğu kamuda ve bu kendi bileğini kesmek olur ki bunu yapmaz zor.
  • Hükümet şuanda piyasadaki likidite sıkışıklığını aşmak için futbol kulüplerinden tutun, kred, kartı borçlularının borçlarını yeniden yapılandırmaya kadar pek çok adım atıyor.

Amaç küçük bir yapılandırma ile borcu borçla kapatıp biraz da olsa piyasada likidite hareketliliği yaratmak eğer bunu yapmazlarsa bu konu başlığında anlattığım şey yaşanacak.

Zaten şuan en sert dozunda olmasa da bir likidite sorunu bariz biçimde var.

Bunu piyasa ağzı ile şöyle anlayabilirsiniz. Esnaf vs. hep şunu der " Yaprak kımıldamıyor." Bunu likidite sorunu demektir yani piyasada ne mal, nede para alış verişi yok denecek kadar az. Bu neredeyse tamamen duracak seviyeye gelirse likidite krizi olur ve bu maalesef ülkemiz için çok kötü olur.
  • Equris kullanıcısına yanıt
    likidite krizi dediğin en kötü seviyeye gelirse neler olur? örneğin antidepresan ilaçların piyasada azalması bitmesi gibi ilaç sektöründe kötü şeyler olabilir mi?

• https://www.yenicaggazetesi.com.tr/merkez-bankasinin-karinin-yuzde-90i-hazineye-devredildi-220784h.htm

quote:

Merkez Bankası'nın kârının yüzde 90'ı Hazine'ye devredildi!
    1-2 dakika

Merkez Bankası'nın Nisan ayında yapılması beklenen Genel Kurul toplantısı, bugün gerçekleştirildi. Buna göre, Merkez Bankası'nın 37 milyar liralık kârının yüzde 90'ı Hazine'ye devredildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) nisandan ocağa çektiği genel kurulu tamamlandı. Olağanüstü genel kurulda Merkez Bankası'nın 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi karından hesaplanan tutarın yüzde 90'ının avans olarak dağıtılması kabul edildi.

Toplantıda, TCMB Genel Kurulu'nun nisan yerine her yıl hesap dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde, banka meclisinin belirleyeceği günde toplanması kararlaştırıldı.

Bankanın 2018 yılı dönem kârından avans dağıtımı yapılmasına karar verilmesi hususu Genel Kurul'un onayına sunuldu. Merkez Bankası Genel Kurulu 2018 yılı karından avans dağıtımı yapılmasına onay vererek, yüzde 90'ı avans olarak Hazine'ye aktarılacak.

Bu işlemin "piyasaya daha erken likidite sağlamak için" yapıldığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 37 milyar liralık tutarın çoğunluğunun ocak ayında devreye gireceğini açıklamıştı.

• Zaten yakında o ilaçları reçetesiz almak yasaklanacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • likidite krizi dediğin en kötü seviyeye gelirse neler olur?
  • https://youtu.be/RQmw9nojtN8

Amerikan fox kanalı 2030 yılında Türkiye nin dünyanın 5'inci büyük ekonomisi olacağını tahmin etmiş. Videonun 1:40 ncı dakikasında sıralamada gösteriyor....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • imf bu yıl dolar 10 tl olucak demiş bu olursa ne olur?
  • İmf de herkes gibi tahmin etmiş. Kimse ne 10 un ne 5 in garantisini veremez.
    Mayıs ayında çoğunluk seçimden sonra düşer diyordu aynı insanlar ağustos ayında sene sonuna 10 olur diyordu hatta merkez bankası bile sene sonu a 6.50 lerden bahsediyordu ama sene sonunda dolar 5.30 lardaydı. Şu anda aynı seneryo lar var birileri 10 diyor birileri 5 diyor bakalım bekleyip göreceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

İmf de herkes gibi tahmin etmiş. Kimse ne 10 un ne 5 in garantisini veremez.
    Mayıs ayında çoğunluk seçimden sonra düşer diyordu aynı insanlar ağustos ayında sene sonuna 10 olur diyordu hatta merkez bankası bile sene sonu a 6.50 lerden bahsediyordu ama sene sonunda dolar 5.30 lardaydı. Şu anda aynı seneryo lar var birileri 10 diyor birileri 5 diyor bakalım bekleyip göreceğiz.
    Piyasada altın kural şudur. Büyük çoğunluk ne düşünüyorsa aksi gerçekleşecek demektir.

• urfes U kullanıcısına yanıt
    Şimdide çoğunluk seçimden sonra yükselir diyor eğer öyleyse seçimden sonra 5 in altına iner.
    Genelde dediğiniz gibi oluyor çoğunluk ne derse tersi oluyor.

• arkadaşlar 2020 ye kadar dolar ne olur ekonomi çökmeden idare eder mi ne dersiniz?
  • Aslında gelecek için ne düşündüğümü hep bu konularda yazdım. Ve gelecekte neler olacağını.

Tekrar tekrar cevap vermektense merak eden arkadaşların bu açtığım konuları okuması çok daha iyi olacaktır.

Açtığım konularda yorumlarımı bulup okuma özelliği varsa forumun kullanırsanız rahat edersiniz.

Hatta böyle birşey varsa bana da öğretin bende eski yorumlarımı tek tek okuyup nerelerde hatam var ve eksikliklerim neler görmüş olup kendime birşeyler katarım.
  • Devlet çökmez. Şirket ya da şahıs gibi değildir. Lâkin, ekonomisi küçülür, halkı fakirleşir. İleri seviyede gelir-gider dengesi bozulur, ödeme zorluğu başlar, belki de ödenemeyecek duruma gelinir. Sonra alacaklılar, alacaklarına karşılık sizden şirketlerinizi, tarlalarınızı, arkalarınızı, gayr-i mülklerinizi ister ve alır da.

Ardından, görünüşte işgal altında olmayan, sözde bağımsız ülkenizde, başkalarına köle (borç karşılığında verdiğiniz şirketlerde ve tarlalarda işçi, mülklerde kiracı) olursunuz.

Bunun işgalden ne farkı var? Belki daha da beter, değil mi? Ve bu ülkede de BOP adı altında yapılan bu şu anda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

arkadaşlar 2020 ye kadar dolar ne olur ekonomi çökmeden idare eder mi ne dersiniz?
    geçen sene dolar 3.5 altındayken 2021 yılında dolar 8 lira olursa şaşırmayın demiştim

şimdi oldukça iyimser olduğumu düşünüyorum 8 yerine 10 yazıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 24 Mart 2019; 16:21:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Aslında gelecek için ne düşündüğümü hep bu konularda yazdım. Ve gelecekte neler olacağını.

Tekrar tekrar cevap vermektense merak eden arkadaşların bu açtığım konuları okuması çok daha iyi olacaktır.

Açtığım konularda yorumlarımı bulup okuma özelliği varsa forumun kullanırsanız rahat edersiniz.

Hatta böyle birşey varsa bana da öğretin bende eski yorumlarımı tek tek okuyup nerelerde hatam var ve eksikliklerim neler görmüş olup kendime birşeyler katarım.
    Hani 5 in altı geliyordu.Ben ne dedim.Çok bilmişlik taslamıyorum.Ülkenin hali ortada.Diplomasisi ve ekonomisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 24 Mart 2019; 17:6:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Aslında gelecek için ne düşündüğümü hep bu konularda yazdım. Ve gelecekte neler olacağını.

şu anki ekonomik verilerle dolar patladığı geçen seneki veriler kıyaslarsak nasıl diyebiliriz.?
  • 
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.