Şimdi Ara

Türkiye'deki En İyi 8 Termal Macun Kapışıyor [ Vol. 2 ] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
294
Cevap
29
Favori
42.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
66 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok Güzel bir paylaşım teşekkürler ama bu maconalr arasıdna oy verme hakkım olsaydı Xigmatek XI-3 HDT bu ürüne oyumu verirdim
  • Su arkadasa hayrina bir montaj kiti yollayin. Emege saygi. Rep+

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 20 Mayıs 2020; 16:53:50 >
  • Cooler Master
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Guzel konu ellerine saglik emeğe saygi!aslinda başka şeylerden deneseydin denemişken sende adamlar mayonez felan denemişler

Overclock yani hız aşırtma ile uğraşan kullanıcıların en büyük iki yoldaşı termal macun ve işlemci soğutucusudur. Termal macunların kalitesi daha iyi bir ısı transferi için oldukça önemlidir. Bilmeyenler için termal macunu kısaca tanımlamak gerekirse işlemci ve soğutucu arasındaki ısı alışverişini daha iletken hale getirerek işlemcinin daha kolay bir şekilde soğumasını sağlar. Hız aşırtma yapan kullanıcılar daha iyi bir soğutma için bir çok yöntem denemeye ve geliştirmeye devam ediyorlar.

Az önce internette dolaşırken gördüğüm haber beni şaşırttı. Hardware Secrets adlı donanım sitesi termal macun yerine mutfakların olmazsa olmazları haline gelen mayonez’i işlemciye sürmüş. Sürülen mayonez %100 yüz altında çalıştırılan Intel Core-i7 860 işlemciyi bir çok termal macundan daha iyi soğutmayı başarmış. Ancak mayonez sürekli ısınma ve soğuma yaşadığı için belli bir süre sonra ısı iletkenliğini kaybedecektir diye düşünüyorum.

Türkiye'deki En İyi 8 Termal Macun Kapışıyor [ Vol. 2 ]

• quote:

Orijinalden alıntı: Elessar Eredhian

Güzel inceleme olmuş. Noctua yine farkını koymuş ortaya

Bu arada termal macunun nasıl sürülmesi gerektiğine dair güzel, uygulamalı bir video. Tavsiye ederim herkese:

Anlatım ve özellikle 1:56 efsane olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

MX-4 üde test etseydiniz güzel olurmuş

Bunu yazacaktım ben de, yeni seri MX 4 olaymış iyiymiş. Bende MX 4 (yeni rev) ile NH 1 var. İkisini harmanlasak nasıl bir şey çıkar acaba :)

Elinize sağlık bu arada.

Bende mx4 ile stg2 yi harmanlayip denedim sonuc mx 4 perf dustu mx 4 iyi macun gpu ve cpu da birebir zalman stg2 mx4 ile yakin degerler veriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

Guzel konu ellerine saglik emeğe saygi!aslinda başka şeylerden deneseydin denemişken sende adamlar mayonez felan denemişler

Overclock yani hız aşırtma ile uğraşan kullanıcıların en büyük iki yoldaşı termal macun ve işlemci soğutucusudur. Termal macunların kalitesi daha iyi bir ısı transferi için oldukça önemlidir. Bilmeyenler için termal macunu kısaca tanımlamak gerekirse işlemci ve soğutucu arasındaki ısı alışverişini daha iletken hale getirerek işlemcinin daha kolay bir şekilde soğumasını sağlar. Hız aşırtma yapan kullanıcılar daha iyi bir soğutma için bir çok yöntem denemeye ve geliştirmeye devam ediyorlar.

Az önce internette dolaşırken gördüğüm haber beni şaşırttı. Hardware Secrets adlı donanım sitesi termal macun yerine mutfakların olmazsa olmazları haline gelen mayonez’i işlemciye sürmüş. Sürülen mayonez %100 yüz altında çalıştırılan Intel Core-i7 860 işlemciyi bir çok termal macundan daha iyi soğutmayı başarmış. Ancak mayonez sürekli ısınma ve soğuma yaşadığı için belli bir süre sonra ısı iletkenliğini kaybedecektir diye düşünüyorum.

Macunun amacı işlemci ve soğutucu arasındaki mikronluk boşlukları doldurmak.Bunu yaparken kullanılacak malzemede dikkat edilen özellikler en yüksek ısı iletimini en düşük elektrik iletimiyle yapmak ve zamanla oluşacak ısı farklarından dolayı macunun yapısında da değişiklik en az olmalı. Çünkü macunun kıvamını ve özelliğini kaybetmeye başlayacak ısı iletkenliği düşecektir. Bunun en büyük faktörü zaman fakat diğer önemli farklarda oluşan sıcaklık farkları. Ondan bu kriterler içinde her malzeme kullanabilir. Benim macunun kıvamını kaybedip kaskatı kesilme durumunu sadece stok macunlarda gördüm. Ama tabi bahsettiğim zamanlar eski zamanlar, kuzey köprüsü filan vardı

• quote:

Orijinalden alıntı: Feanor Tasartir

quote:

Orijinalden alıntı: Elessar Eredhian

Güzel inceleme olmuş. Noctua yine farkını koymuş ortaya

Bu arada termal macunun nasıl sürülmesi gerektiğine dair güzel, uygulamalı bir video. Tavsiye ederim herkese:

Anlatım ve özellikle 1:56 efsane olmuş.

En idal çapraz sürüm şekli galiba dogrumu

• Tamda termal macun alıcaktım konu çok işime yaradı teşekkürler
  • Zalman-STG2 aldım 23 tl ye güya toptanicidan aldım ucuz olur diye bakalım performansı nasıl olacak h100i ile güzel bir inceleme olmuş eline sağlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi has_başkan -- 2 Ocak 2015; 15:09:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

Macunun amacı işlemci ve soğutucu arasındaki mikronluk boşlukları doldurmak.Bunu yaparken kullanılacak malzemede dikkat edilen özellikler en yüksek ısı iletimini en düşük elektrik iletimiyle yapmak ve zamanla oluşacak ısı farklarından dolayı macunun yapısında da değişiklik en az olmalı. Çünkü macunun kıvamını ve özelliğini kaybetmeye başlayacak ısı iletkenliği düşecektir. Bunun en büyük faktörü zaman fakat diğer önemli farklarda oluşan sıcaklık farkları. Ondan bu kriterler içinde her malzeme kullanabilir. Benim macunun kıvamını kaybedip kaskatı kesilme durumunu sadece stok macunlarda gördüm. Ama tabi bahsettiğim zamanlar eski zamanlar, kuzey köprüsü filan vardı

benim bu yorumu yazmamdaki amaç arada eğlence amaçli başka şeylerde denemek lazim

• Noctua NT-H1 bu ürün o zaman yeni gözbebeğimiz oldu
  • Emeğenize saygı, çok güzel bir inceleme olmuş.

beni şaşırtan macunlardan biri xi 3 hdt oldu. termal iletkenliği en yüksek (9 W/mK) o olmasına rağmen fiyatına rağmen pek de iç açıcı sonuç vermemiş. Onun yerine stg1 (4 W/mK) almak daha mantıklı geliyor. Noctua nın termal iletkenliğini çok araştırdım bulamadım yok paketin üstünde bile yazmıyor. ben laptopa macun alacakken tek kriterim termal iletkenlikti çünkü ne kadar yüksek olursa o kadar ısı daha fazla transfer edersiniz (FOURİER ısı iletim denklemine göre). demekki mazunların yoğunluğu ve başka özellikleri nin çok fazla etkisi oluyormuş.

Amazonda gezerken şu ürünü buldum
    http://www.amazon.com/Phobya-NanoGrease-Extreme-Performance-Compound/dp/B00EUREJZG/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1424038152&sr=1-1&keywords=phobya+nanogrease+extreme

bunun termal iletkenliği 16 W/mK xi 3 hdt nin neredeyse 2 katı diğerlerinin 4 katı. diğer bir sefere bunuda deneyebilirseniz memnun olurum. ekteki resimede bakmayı unutmayın

Bu arada noctua nın termal iletkenliğini de merak ediyorum.

Gelid GC Extreme acaba nasıl?

• Çok güzel inceleme olmuş. Bu arada ihtiyacı olan için noctua nt-h1 30tl olmuş.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2159
  • Çok güzel bir inceleme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabbra Cadabra -- 16 Şubat 2015; 11:32:27 >
  • Dün nochtua ile 8350 montaj yaptim boşta 14 derece
    i7 4790k coler master macunla boşta 28-30 arasi geziyordu H110la kasada 12 adet fan var .bu değişiklikten sonra kasa serinledi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 5 Nisan 2015; 20:42:27 >
  • Güzel konu olmuş emekleriniz için teşekkürler. Zalman STG2 kullanıyorum bende 3 yıl önce almıştım hala bitiremedik :D
  • Emeğe Saygı

Çok güzel paylaşım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.