Şimdi Ara

Türk gençliği nereye gidiyor? Hepsi yatarak para kazanma derdinde!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
3.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk gençlerinin geldiği yer beni son derece huzursuz bir duruma sokuyor.

Bakıyorum da açılan konulara, işsizlikten ya dert yakınanlar, ülkedeki vergilerden yana şikayet edenler ve hiçbir şey yapmayıp her şeyi devletten bekleyen asalak bir yeni nesil oluşmuş durumda. Git çalış diyorsun çalışmıyor, git doğru düzgün oku diyorsun onu da yapmıyor, ticarete atıl diyorsun kılını bile kıpırdatmıyor. Anası odasına yemeğini getirsin, bundan rahatsızlık duymaz, babası cebine harçlık versin, bundan da gocunmaz, hiçbir sorumluluk almasın, bundan yana da eksiklik hissetmez. 30 yaşına gelip de hiçbir iş tecrübesi kazanmayıp, utanmadan yaşadığı ülkeyi ve sistemi eleştirme gücünü kendinden gören cahiller var. Adam doğru düzgün bir üniversite ve bölüm bitirmemiş, gelmiş işsizlikten yana dert yakınıyor. Yabancı dil diyorsun hak getire, gram İngilizce bilmeden her şeyi eleştirme hakkını kendinde görüyor. Torpil falan diye laf geveleyenler var ama onlara da torpilin ucunu göstersen hayır diyeni yok, lafa gelince herkes torpilden adam kayırmadan şikayetçidir ama kimsenin de bundan faydalanma imkanı varken tenezzül etmediğini görmedim şimdiye kadar. Yani samimi ve dürüst de değilsiniz.

Bu kafayla devam eden gençler acı içinde kıvranmaya devam edecekler. Çok yazık...

• Eski nesil çok bir şey başarmış gibi yeni nesle laf atıyor.

İki nesil arasında da bir fark yok. Her neslin %10-15'i bir şeyler için çabalar gerisi yatar genellikle.

Kendileri gençken harıl harıl bir şeyler için çabalamışlar gibi yeni nesli linçlemeye kalkıyorlar. Bunu yapanların büyük kısmı da %85-90'lık yatan kısımdan çıkıyor.

Bir de şu "her şeyi devletten beklemek" kısmı var.

Benim ekonomi görüşüm, devletten hiçbir şey beklememeyi gerektiriyor.

Ama sen çocuğun aldığı çoraptan bile vergi alırsan o çocuk her şeyi devletten bekler, haksız da olmaz.

TR'de "her şeyi devletten beklemeyin" deme lüksünüz yok, bunu demeniz için şu en basitinden TRT vergisi gibi vergileri sıfırlamanız gerek.

Önce ÖTV-TRT vergilerini bir sıfırlayın, devletten bir şey beklenmemesi gerektiğini sonra halka izah ederiz.

Alıntı

metni:
    *AUDI A4 2.0 TDI S-Line Black*HYUNDAI I30 1.6 CRDI DCT Elite*Apple Series Watch 5 44mm. Space Gray*Apple AirPods 2. Generation White* iPhone 11 Pro Max 512 GB Space Gray* iPad Pro 12,9" Space Gray 1 TB Wifi + Cellula* İstanbul-Kadıköy'de 4+2 145 m2 net daire, birçok dükkan ve daha niceleri...

çok teşekkürler. senin gibi birinden kesinlikle tavsiyeye ihtiyacımız vardı abi. büyüksün, sağol varol

• bi bitmediniz be bi bitmediniz bomboş post kasıyorsunuz başka bişey değil kimse seni ciddeye alıp cevap dahi vermez sil bence bu konuyu

• Boş yatarak kazanabiliyorsan sende kazan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haklisiniz ama internete takilan yorum tutturmaya calisanlar endustri meslek ergenleri tiktok gencleri felan oluyor onlarda buyuyunce fabrikada işci a101de kasiyer hamal felan oluyor bu kitle her zaman var

• Hocam sizin yorumlarınızı beğeniyorum ama bu konuda haksızsınız kabul edin artık.
  • Şu anki gençlik çalışmak istemiyorsa sebebi vereceği emeğe kıyasla, alacağı tutarın sakız parası falan olması. Ve bunun bilinciyle insanlar gençliklerini çalışma mecburiyeti yoksa insanların bokunu patronların bokunu çeke çeke harcamak istemiyor. Eskisi gibi değil ekonomi konuyu açan kardeş. Bilmiyorsan diye söylüyorum. İş sektörüne yeni atılan bir genç isen, verdiğin emeğin gerçek karşılığını alman imkansız, köle gibi it gibi çalışacağın halde hem de. İnsan çekiniyor yani bilmem anlatabildim mi. Ancak önüne ekmek gelmeyecek kadar mecburi bir durum varsa gider iş arar bir genç bence. Aşırı hırslı olanlar dışında tabii. Bunun sebebi ekonominin bitmiş olması. Boomer boomer halinizle 30-40 yaş halinizle gelip yeni nesle laf ediyosunuz tamam ben de bazı yönlerden bayılmıyorum yeni nesile ama senin iş tecrübeni gerçekleştirdiğin zamanki ekonomi ve insan psikolojisiyle şu anki ekonomi ve insan psikolojisi aynı değil, insanlar hayatını sakız parasına satmak istemiyor mecbur değilse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drummer07 -- 27 Kasım 2020; 16:40:6 >

• Ya bak işine kardeş, yok tembelmiste yok eleştiri haketmiyormusta ,sen bu ülkenin tüm gençlerine mal edemezsin , özelde asgari ücretle mühendis çalıştıran dünya kadar kurum var , lak lak etmeyin , 14 yaşında hayata atıldım yüksek mühendis oldum iyi bir okuldan ,yine haketmiyorum maaşımı , bal gibi de rahatsızlığımi dile getiririm yaşımda 30 , ne geleceğe dair bir umudum var ne de bir birikim yapacak para kalıyor yarına ....sukurcu kafadasin sanırım ,eski nesil gibi 40 50 yaşında da emekli olamayacağım neden memnun olayim ben bu sistemde?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AAF52D74F

Haklisiniz ama internete takilan yorum tutturmaya calisanlar endustri meslek ergenleri tiktok gencleri felan oluyor onlarda buyuyunce fabrikada işci a101de kasiyer hamal felan oluyor bu kitle her zaman var

Meslek liselerini çok boş görmemek lazım ciddi ara eleman kaynağıdır ve nekadar nitelikli olursa ekonomide o kadar verimli olur. Almanya ve japonyanın sırrı bu iken rusyada en başından beri eksik olan da budur.

Bunun dışında sadece gençlere "git çalış" demek yetmiyor sokağa çık çalış nasıl muğlak bir yönlendirme düşünün. Çünkü çevrede işi arabası maaşı ile statü sağladığını idda eden insanlar var. Birçok psikolojik engel var bugün eline aldığın iş yarın daha fazla kazanç ve itibar vaad eden bir fırsatı kaçırmana yol açabilir bu gerçek sokak pisikolojisi.

Örneğin en önemli engellerden biri de sadece diploma ile meslekte uzman olduğu varsayımı ile özel sektörde olağan dışı muammele bekleyen kitleler sadece diplomam var deyip mesleğin piyasadaki statüsünü haksız yere üstenip daha fazla refah ortamı aradığı için çalışmaktan imtina etmek çok yaygın

Bu sebepten özel sektöre yük olmadan yani bireyler için mecburi işletmeler için ise Devlet destekli sürdürülebilir teşvik paketleri ile stajyerleriin sosyal güvenlik ve refah seviyesi gözetilerek her bir seviyede zorunlu staj programları hazırlanmalı.

Yani diploması var veya yok ekonomiye katılmak isteyen her birey meslek edinmiş olduğunu idda etmesi için tamamen sektör şartlarında tam zamanlı ve en az 2 yıl staj sürecini tamamlamış olmalı

• Yok ya Olurmu herşey Z kuşağı çok çalışkan Türkiyeyi süper güç yapacaklar

Bu Z kusağı varya Dünyayi yerinden oynatacak.

Şaka la şaka önce kafalarını telefondan kaldırsınlarda twitterdan 2 twitt atarak ülke mi değişir.Klavye kahramanı z kuşağı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaxPayne87 -- 27 Kasım 2020; 16:59:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagleoneye

Boş yatarak kazanabiliyorsan sende kazan

Boş yatarak kazanılmıyor zaten. Gençler bunu bir anlasın önce.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AAF52D74F

Haklisiniz ama internete takilan yorum tutturmaya calisanlar endustri meslek ergenleri tiktok gencleri felan oluyor onlarda buyuyunce fabrikada işci a101de kasiyer hamal felan oluyor bu kitle her zaman var

Kendileri bilir asgari ücretlilere de ihtiyaç var bu ülkede.  

• quote:

Orijinalden alıntı: samuray_x

Hocam sizin yorumlarınızı beğeniyorum ama bu konuda haksızsınız kabul edin artık.

Yooo hiç de haksız olduğum bir yer yok. Gençler kendilerinin vasıfsız olduğu gerçeğini kabul etmiyorlar sadece.

• quote:

Orijinalden alıntı: Drummer07

Şu anki gençlik çalışmak istemiyorsa sebebi vereceği emeğe kıyasla, alacağı tutarın sakız parası falan olması. Ve bunun bilinciyle insanlar gençliklerini çalışma mecburiyeti yoksa insanların bokunu patronların bokunu çeke çeke harcamak istemiyor. Eskisi gibi değil ekonomi konuyu açan kardeş. Bilmiyorsan diye söylüyorum. İş sektörüne yeni atılan bir genç isen, verdiğin emeğin gerçek karşılığını alman imkansız, köle gibi it gibi çalışacağın halde hem de. İnsan çekiniyor yani bilmem anlatabildim mi. Ancak önüne ekmek gelmeyecek kadar mecburi bir durum varsa gider iş arar bir genç bence. Aşırı hırslı olanlar dışında tabii. Bunun sebebi ekonominin bitmiş olması. Boomer boomer halinizle 30-40 yaş halinizle gelip yeni nesle laf ediyosunuz tamam ben de bazı yönlerden bayılmıyorum yeni nesile ama senin iş tecrübeni gerçekleştirdiğin zamanki ekonomi ve insan psikolojisiyle şu anki ekonomi ve insan psikolojisi aynı değil, insanlar hayatını sakız parasına satmak istemiyor mecbur değilse

İhtiyacı olan çalışır. Çalışmamak için bahane üretmez.

• Üsluba bak seni kim ciddiye alıyor hayatta acaba hahahahah,,,

• Malum kesim sürekli saldırgan alaycı bir tutum ile karşında ki kişiyi morti ettiğini sanıyor,,,

Konu sahibi gayet haklı,,,

Tartışmaktan acizler,,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hz.hehheheh -- 27 Kasım 2020; 19:7:46 >
  • calisarak para kazanabiliyor mu?

• Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Hocam vasıflı vasıfsız o konuya girmeyeceğim çünkü bazı ekstrem %1’lik üniversite mezunlarının dışında yeni işe giren tecrübesiz bir üniversitelinin işverene sadece 2 sene boşa maliyeti var. Sadece işi öğretmek iki sene sürüyor. Bunu ben söylemiyorum bakın büyük şirketlerin müdürleri, danışmanları söylüyor. Fakat sizin anlamadığınız şey şu piyasada çok büyük bir adaletsizlik var. Örneğin şu anda kendi bildiğimden gideyim, İTÜ’den çıkma bir makine, elektrik, elektronik ve haberleşme veya kontrol mühendisinin çok dipte bir öğrenci değilse başlangıç maaşı 5-7 bin arasıdır ve rahat çalışma saatleridir. Diğer açıdan A üniversitesinden çıkma aynı mühendisin maaşı ne kadardır yeri gelir asgari ücret ve daha ağır çalışma koşulları. Şu bir gerçek evet arada fark olucak ama bu kadar büyük olması gençleri kaybetmeye yol açan bir durum. Çünkü böyle olacağına girerim bir yere en azından 4 sene üniversite çilesi çekmem veya geçerim başka bir bölüme atarım kapağı devlete yaşar giderim moduna giriyorlar.

• Eski nesil çok bir şey başarmış gibi yeni nesle laf atıyor.

İki nesil arasında da bir fark yok. Her neslin %10-15'i bir şeyler için çabalar gerisi yatar genellikle.

Kendileri gençken harıl harıl bir şeyler için çabalamışlar gibi yeni nesli linçlemeye kalkıyorlar. Bunu yapanların büyük kısmı da %85-90'lık yatan kısımdan çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevengeRain -- 28 Kasım 2020; 0:51:11 >
  • vergi teroru olmasa insanlar kpssye hazirlanmak yerine tuccar olurdu
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.