Şimdi Ara

Türk bilim insanları Covid-19'u üç boyutlu görüntülemeyi başardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
0
Favori
3.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Fırat Üniversitesi araştırmacıları, ODTÜ’lü bilim insanları tarafından yerli imkanlarla geliştirilen atomik kuvvet mikroskobunu kullanarak koronavirüsün üç boyutlu resmini çekmeyi başardı. Yapılan çalışma, görüntüleme tekniği nedeniyle büyük önem taşıyor.

Türk bilim insanlarının bu çalışması sadece Türkiye’de değil dünyadaki pek çok çalışmaya ışık tutacak. Koronavirüsün daha önce çekilen resimlerinde genellikle elektron mikroskobu kullanıldı. Elektron mikroskobuyla yapılan görüntüleme işleminde kontrastı artırmak için boyama, dondurma ve kesit alma işlemi uygulanıyor. Bu işlem virüsün orijinalliğini bozduğu için gerçek zamanlı görüntüleme yapılamıyor. Yeni çalışma atomik mikroskobu kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışma, atomik kuvvet mikroskobuyla elde edilmiş koronavirüsün dünyadaki en yüksek çözünürlüklü görüntüsü olma özelliği taşıyor.

Fırat Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Ümit Çelik, yurt dışındaki çalışmalarda, elektron mikroskobu ile görüntülenen koronavirüsün dikenli top şeklindeki görüntüsünün, numune dondurularak vakumda alındığını, kendi çalışmalarında ise numunenin ultraviyole ışık ile inaktif edildikten sonra kurutularak doğrudan görüntülendiğini belirtti.

Ayrıca Bkz.Samsung koronavirüse karşı antimikrobiyal kılıf çıkarıyor

Ümit Çelik, yaptıkları çalışmanın kullanım alanlarıylailgili olarak, “Kovid-19 virüsünün faz ve üç boyutlu görüntüsü; virüs saflaştırılması, bireysel virüs yapılarının değişik ortamlar altında analizi, viral yapıların nanomekanik özelliklerinin araştırılması, aşıların saflaştırılması, zaman bağımlı olarak değişik yüzeylerde virüs yapısı analizi, virüs-hücre etkileşimi analizi, değişik pH veya kimyasal ortamlarında virüs analizi, virüs-ilaç etkileşim analizi gibi birçok alanda kullanılabilir." dedi.

Saç telinden 750 kat daha küçük yapıda

Ümit Çelik, görüntülemelerinde koronavirüsün çaplarını 80 nanometreden 120 nanometreye kadar değişik varyasyonlarda ölçtüklerini, yani virüsün bir saç telinden 750 kat daha küçük bir yapıya sahip olduğunu belirterek, "Faz görüntülerinden koronavirüsün iç yapısı ile ilgili bazı bilgilere ulaştık. Görüntülerde, çevresindeki çıkıntılı yapılar, yapı üzerinde faz farklılıkları gözleniyor. Çalışmamız, bir başlangıç. Şu anda koronavirüsü, yaşadığı gerçek biyolojik sıvı ortamında görüntülemek için uğraşıyoruz. Bunun örneği dünyada yok. Başaracağımıza inanıyoruz." diye konuştu.

• Bilim insanı? Bilim hayvanı da mı var?

• Mion kullanıcısına yanıt

feministler yuzunden bilim adami denmiyor artik, bir de hayvan severleri karistirmayin olaya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Koskoca bilim adamı oldu bilim insanı..

Neyse hayırlısı olsun

• Bilim insanı demek sizi rahatsız ediyorsa bilim kadınlarının da bilim adamı lafından rahatsız olma hakkı olduğunu düşünüyorum.

Bu arada mağara soğuk muydu kardeşim bunlar 2010 yılında konuşuluyordu aşın bazı şeyleri

• Bilim kadını ve bilim adamı diye 2 farklı isim kullanılmasın diye bilim insanı ismi kullanılıyor :)

• niye battı arkadaşlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu haberi okuyan insanımınızın derdi "bilim insanı" denmesi... Gelişmiş dünyadan 75 yıl gerideyiz kafa olarak...

3B görüntülemenin detaylı olmasını dilerdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CA5FFA1B5

Bilim kadını ve bilim adamı diye 2 farklı isim kullanılmasın diye bilim insanı ismi kullanılıyor :)

Adam kelimesi cinsiyet belirtmiyor yalniz. Adam demek insan demek

• Feminist zırvası.

• Ne kadar gereksiz insanlar var ya şu yazrıklarına bakın hele

• Ormanlık ve dağlık bir alana benziyor.

• Mion kullanıcısına yanıt
    Var ama kobay olarak kullanıyorlar maalesef.

• Bilim adamı yerine bilim insanı kullanmak Bana da çok garip gelmiştir hep. Kadın da olsa, erkek de olsa bilim adamı daha oturaklı.

• herkes görüntüledi ama bunu bir başarı olarak lanse etmediler..

• insanlı deneylere başladığı çoğu ülke buda bir şeydir demek artık saçmalık çok geride kaldık aşıyı bulursalar bize 1 2 sene sonra anca gelir arkadaşalar

• Bende si sürü nükleer patlama gerçekleşen bir alana benzettim

• quote:

Orijinalden alıntı: Ceqa

Bilim insanı demek sizi rahatsız ediyorsa bilim kadınlarının da bilim adamı lafından rahatsız olma hakkı olduğunu düşünüyorum.

Bu arada mağara soğuk muydu kardeşim bunlar 2010 yılında konuşuluyordu aşın bazı şeyleri

Kullanılan kobaylardan biri de sensin sanırım. Her şeyi sorgusuz sualsiz kabul etmeye devam et 10 yıla kalmaz mağarada değil güneşte yaşarsın!

• Yahu ha adamı ha kadını ha neyse ne. Of

Bilim Çalışanı diyelim bari.

Bu arada, görüntü neden böyle. Ben beğenmedim. Daha iyi görüntüler lazım.

• Oha şaka gibi yorumlar baştan aşağı bilim adamı-bilim insanı muhabbeti kaynıyor. Şaka gibi. İndikçe iniyorum bir tane normal yorum yok.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.