Şimdi Ara

Turboyu kendim değiştirebilir miyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yurtdışında yaşıyorum, burada işçilik ücretleri çok fazla. Kullandığım araba da fazla pahalı bir araba sayılmaz. Yani büyük para harcamak istediğim bir araç değil. Benim turbo ıslık sesi çıkarıyor ve bu beni rahatsız ediyor. Uygun fiyata temiz bir turbo buldum. Fakat değişim işçiliği ürünün kendisinden fazla tutacak gibi gözüküyor. Acaba ben kendim bu turboyu değiştirebilir miyim. Araç VW grubu, dizel. Ben de genel olarak yağını, filtresini, kayışını kendi değiştiren biriyim. Elim kısmen yatkındır fakat bu konuyla ilgili izlediğim videolarda çok kompleks şeyler gördüm. Konuyla ilgisi olan birileri bu konuda bir şeyler söyleyebilir mi? Yapmayı düşündüğüm şey eski turboyu çıkarıp, yenisini monte etmek. Tamir işlemi değil yani.

• kayış değiştirebiliyorsanız aynı aracın değişim videolarına bakıp turboyu da değiştirebilmeniz gerek. absürt bir yerde değilse sensör, saplama ve hortum dışında bir şey yok. motorun arkasındaysa lifte kaldırmanız gerekebilir. vw "motor kodu" turbo diagram şeklinde arama yaparsanız çok büyük ihtimal şemasını bulursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: emir.ksk

kayış değiştirebiliyorsanız aynı aracın değişim videolarına bakıp turboyu da değiştirebilmeniz gerek. absürt bir yerde değilse sensör, saplama ve hortum dışında bir şey yok. motorun arkasındaysa lifte kaldırmanız gerekebilir. vw "motor kodu" turbo diagram şeklinde arama yaparsanız çok büyük ihtimal şemasını bulursunuz.

Öncelikle motive edici yaklaşımınız için teşekkürler. İzlediğim tüm videolarda araç lifte kaldırılıyordu, çünkü motor tam olarak motorun arkasında, ön camın alt bölümüne doğru. Google'da diagram çizimleri buldum ama çok anlayamadım. Biraz kurcalayacağım bunları.

• İstedikten sonra neden olmasın? Alet edevat varsa bir de servis manueli varsa gerisi hikaye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bukowski JR

Öncelikle motive edici yaklaşımınız için teşekkürler. İzlediğim tüm videolarda araç lifte kaldırılıyordu, çünkü motor tam olarak motorun arkasında, ön camın alt bölümüne doğru. Google'da diagram çizimleri buldum ama çok anlayamadım. Biraz kurcalayacağım bunları.

Alıntıları Göster

Youtube'da tamirhane diye bir kanal var, sahibi sadece vw ustası onardığı araçların videolarını paylaşıyor. İletişim kısmında mail adresi var ona durum hakkında mail atarsanız dönüş yapar. Bence mutlaka mail atıp fikir alın.

Bir de meraktan soruyorum bulunduğunuz ülkede parçayı alıp götürseniz bile sadece takmak için olsa da çok fazla işçilik alıyorlar mı ?

• Yeri onemli misal 1.6 TDCİ 2006 c- max de sol on fari sokerek turboyu cikariyor usta ben izledim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Değiştirebilirsiniz zor bir işlem değil. Ortasında yağlama borusunun girdiği bir delik var oraya yağ koyun ilk çalıştırmada yağsız kalıp mili kesmesin araç o kadar, bir de turbonun üzerinde sökülecek parçalar var, neyi söküyorsanız söktüğünüz yerin ilk önce fotoğrafını çekin. Turbo üzerinde eliniz ile bastırınca özellikle hareketli parçalar vardır, onların bağlantılarını kalem ile işaretleyin. Tekrar parçaları bağladığınız zaman vidaları oraya kadar sıkarsınız, onların bazıları ayar ile alakalı. Söktüğünüz de tabi conta,pul gibi bazı parçalar olacak onları da değiştirin, aynı pul ve contaları kullanmayın. Yedek parça olarak temin edilebilir bunlar.

Eğer turbo dağıtmış ise araçta da İntercooler varsa ara soğutucu yani ve borularının hava ve balata spreyi ile temizleneniz gerekli. İçinde parçacıklar olmamalı. Gerçi turbo dağıtmasa bile temizlemekte yarar var, sökmüşken temizleyin. Turbodan çıkan büyük boruları takip edin,bir tane radyatöre gidecektir, bahsettiğim o parça.

Genel olarak sakin sakin acele etmeden yaparsanız basit bir işlemdir turbo değiştirmek.

• Turboyi degistirmekte hicbirsey yok bende bir defa söktüm ustam yoğun olduğu icin revize edip kendisi takti fakat turbo motorun arkasindayda lift gerekiyor bilgine birde turbon neden bozulduğunu bulman lazım is sadece turbo degistirmekle bitmiyor

• Turbonun tam yerini iyice öğren ondan sonra elinde yatkınsa değiştirebilirsin

• Herkese teşekkürler. Gerçekten de motive edici oldu yazılanlar.

• emir.ksk kullanıcısına yanıt

Evet, saat ücretleri yüksek ve çoğu zaman alınan ücretler kullanılan malzemelerden daha pahalıya geliyor. Toplam maliyeti 60 euro olan parçanın değişimine 150 euro işçilik ödeme ihtimaliniz var.

• vw golf tdi turbo replacement
    Removal
    Change gibi İngilizce veya başka bir dilde kendi aracınıza ait video aratın bol bol video seyredin önemli noktalar olabilir

Turboyu kendim değiştirebilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgutozkan -- 25 Ekim 2020; 21:39:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgutozkan

vw golf tdi turbo replacement
    Removal
    Change gibi İngilizce veya başka bir dilde kendi aracınıza ait video aratın bol bol video seyredin önemli noktalar olabilir

Teşekkürler, çok baktım ama genelde çok yakın çekim yaptıkları için inanılmaz karmaşık gözüküyor her şey. Olduklarından da karmaşık gözüküyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Değiştirebilirsiniz zor bir işlem değil. Ortasında yağlama borusunun girdiği bir delik var oraya yağ koyun ilk çalıştırmada yağsız kalıp mili kesmesin araç o kadar, bir de turbonun üzerinde sökülecek parçalar var, neyi söküyorsanız söktüğünüz yerin ilk önce fotoğrafını çekin. Turbo üzerinde eliniz ile bastırınca özellikle hareketli parçalar vardır, onların bağlantılarını kalem ile işaretleyin. Tekrar parçaları bağladığınız zaman vidaları oraya kadar sıkarsınız, onların bazıları ayar ile alakalı. Söktüğünüz de tabi conta,pul gibi bazı parçalar olacak onları da değiştirin, aynı pul ve contaları kullanmayın. Yedek parça olarak temin edilebilir bunlar.

Eğer turbo dağıtmış ise araçta da İntercooler varsa ara soğutucu yani ve borularının hava ve balata spreyi ile temizleneniz gerekli. İçinde parçacıklar olmamalı. Gerçi turbo dağıtmasa bile temizlemekte yarar var, sökmüşken temizleyin. Turbodan çıkan büyük boruları takip edin,bir tane radyatöre gidecektir, bahsettiğim o parça.

Genel olarak sakin sakin acele etmeden yaparsanız basit bir işlemdir turbo değiştirmek.

Özellikle bu yazı çok yardımcı olacak gibi gözüküyor bana, teşekkürler. Birkaç ek sorum var, madde yazayım ki arada kaynayan soru olmasın;

• Söylenenlerden başka dikkat etmem gereken özel bir nokta var mı? Yanlış bir ayar vs. yaparak hasara neden olmak istemiyorum.
    • Bahsettiğiniz iri boru EGR valfine (ya da gaz kelebeği mi deniyor, emin değilim. Daha önce içine sprey sıkıp temizlemiştim. AGR ya da EGR valfi olması lazım ismi) giren kalın boru mu? İçi kirden simsiyah olmuştu, onu da çıkarıp temizlemeyi düşünüyorum.
    • Şu fotoğraftaki gibi bir oto rampası ayarlayabilirsem aracı lifte kaldırmadan da alttan işlem yapabilir miyim acaba, yeterli olur mu?: https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1heByd8Gw3KVjSZFDq6xWEpXaj.jpg_220x220.jpg

• Hayır özel bir ayarı yok, nasıl söktüyseniz aynen öyle takacaksınız. Aynen EGR valfi egzoz gazını alır emme manifolduna verir. Egzozdan çıkıp emme tarafına giren boruları takip edin bulursunuz gerçi Google'da bakın basit bir yerde olur. Belli aralıklarla o parçaların temizlenmesi iyidir 30-50 bin km aralığı diyelim. Turbodan bağımsız olarak arada temizleyin. Direk turbo ile alakası yok o parçada tıkanma arttıkça aracın gücü azalır,çekişi kötüleşir.

Yalnız benim bahsettiğim turbodan çıkıp bir radyatör var aracın önünde oraya giden borular,içinden hava geçer. O boruları ve radyatörü de temizlesen iyi olur. Radyatörü sökmek için tamponu sökmen gerekebilir belki,genelde basit bir iştir bu da. İnternette intercooler veya türkçe ara soğutucu diye aratırsan parçaları görürsün.

Senin dar alanda çalışma kabiliyetine bağlı bu iş. Sökmeden önce ve sökerken kritik zamanlarda fotoğraf çekersen yardımcı olur. Fotoğrafı çekerken de kırmızı,sarı vs farklı renklerde kalın asetat kalemler olursa yardımcı olur. Parçaların üstüne anlayacağın şekilde yazarsın ne ne değildir diye. Örneğin borunun üstüne egzoz monifolduna giriş vs gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 28 Ekim 2020; 0:38:14 >

• tenekekutu kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim Turboyu kendim değiştirebilir miyim? 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.