Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30.116
Cevap
685
Favori
1.816.473
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BloodRaw

ben arada sırada dışarıdan alışveriş yapıyorum ve izmirdeyim gümrükte takılma gibi bi problem oldumu izmirden halledemezmiyim istanbulamı gitmek zorundayım

birde 50 doları bile aşmayan fakat biraz yüksek miktarda getirilen ürünlerin takılma riski nedir örneğin 10 adet bilgisayar fanı veya daha küçük bir parça

Alıntıları Göster
    istanbul dışı gümrük işlemleri hakkında bilgim yok. özel kargo firmaları gümrük işlemleri için paketinizi normalde istanbula getiriyor. tahmin ediyorum paketler uçaklarla istanbula iniş yaptığından diğer illere götürmüyorlar. diğer illerde işlem yapmak isterseniz 100-150 lira gibi transfer ücretleri istiyorlar.

diğer sorunun cevabı ise, büyük paketlerin takılma riski yüksek, içinde çok malzeme olanların takılma riski yüksek. ama diyememki tek bir yaprak a4 kağıtta alsanız değeri 1$ da olsa takılmaz diyemem risk bu yüzde vermek imkansız. nasipse binlerce dolarlık malzemede geçer değilse geçmez. her zaman sorulan bir soru bu ve bir cevabı yok, deneyip göreceksiniz. fakat şunu her zaman anlatmaya çalışıyoruz bu işi tecrübe eden insanlar olarak, eğer birşey alacaksanız tek bir adet sipariş geçin, ilaç vs gibi mevzuata çok aykırı şeyler olmasın ve ptt ile gelmesini sağlayın dhl ups tnt gibi firmalara verdirmeyin. sonuç olarak paketiniz gümrükte takılsa bile istanbldaysanız gider ptt den halledersiniz, makul birşeyler almışsanız işi abartmadıysanız verirler paketinizi en fazla %10 vergi alırlar oda zaten 1000$ üründe 100$ eder hayli hayli karlı olur sizin için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihfx

istanbul dışı gümrük işlemleri hakkında bilgim yok. özel kargo firmaları gümrük işlemleri için paketinizi normalde istanbula getiriyor. tahmin ediyorum paketler uçaklarla istanbula iniş yaptığından diğer illere götürmüyorlar. diğer illerde işlem yapmak isterseniz 100-150 lira gibi transfer ücretleri istiyorlar.

diğer sorunun cevabı ise, büyük paketlerin takılma riski yüksek, içinde çok malzeme olanların takılma riski yüksek. ama diyememki tek bir yaprak a4 kağıtta alsanız değeri 1$ da olsa takılmaz diyemem risk bu yüzde vermek imkansız. nasipse binlerce dolarlık malzemede geçer değilse geçmez. her zaman sorulan bir soru bu ve bir cevabı yok, deneyip göreceksiniz. fakat şunu her zaman anlatmaya çalışıyoruz bu işi tecrübe eden insanlar olarak, eğer birşey alacaksanız tek bir adet sipariş geçin, ilaç vs gibi mevzuata çok aykırı şeyler olmasın ve ptt ile gelmesini sağlayın dhl ups tnt gibi firmalara verdirmeyin. sonuç olarak paketiniz gümrükte takılsa bile istanbldaysanız gider ptt den halledersiniz, makul birşeyler almışsanız işi abartmadıysanız verirler paketinizi en fazla %10 vergi alırlar oda zaten 1000$ üründe 100$ eder hayli hayli karlı olur sizin için.

Alıntıları Göster
    Bildiklerimi ve tecrübelerimi kısaca anlatayım.

1. Kesinlikle PTT yolu ile gönderilmesini sağlayın. TNT, DHL vs ile istemeyin. Belki birkaç gün geç gelir, ama gümrüğe bırakma ihtimali daha az.

2. PTT ile geldiyse ve internet alışverişi ise, yanınıza paypal faturasını, banka şubesince onaylanmış kredi kartı ekstresini alın. Eğer bunlar yok ise gümrük memurları internetten benzer bir ürün bulup, genelde en yükseğini kabul ederler ve gereksiz fazla vergi verirsiniz.

3. 100 Euro konusuna gelirsek, bu muafiyet hediyeler için geçerlidir. İnternet alışverişlerinde geçerli değildir. Bayramlardan ve yılbaşından 1 ay öncesi ve sonrası bu tutar 300 Euro olur. Dikkate alınırken nakliye tutarı da dahil edilir. Yani nakliye masrafı da vergiye tabidir.

4. Eğer gümrüğe takılırsa yapacaklarınız.
    a. Faturayı yeminli tercümana tercüme ettirin, tahminen 20 TL'ye patlar.
    b. Bulunduğunuz şehirdeki sanayi bakanlığı bölge müdürlüğüne gidin. Garanti muafiyet belgesi isteyin. Bu belgenin anlamı, ürünü kişisel kullanım için aldığınızı belgelenmesidir.
    c. Bu evraklar ile tekrar PTT gümrüğe gidin, yapacakları tek şey gerekli vergiyi hesaplayıp ürünü size teslim etmektir.

5. Eğer radyo alıcısı ve ya TV tuner içeren bir cihaz ise bandrol ücreti de ödersiniz.

6. İlaç vs alamama ihtimali çok yüksektir. Bence denemeyin

7. Balık yemleri geçebiliyor, kişisel kullanım olacak kadar ise

8. Sakın 4 adetten fazla ürünü bir defada almayın, ticari olarak işlem görür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Bildiklerimi ve tecrübelerimi kısaca anlatayım.

1. Kesinlikle PTT yolu ile gönderilmesini sağlayın. TNT, DHL vs ile istemeyin. Belki birkaç gün geç gelir, ama gümrüğe bırakma ihtimali daha az.

2. PTT ile geldiyse ve internet alışverişi ise, yanınıza paypal faturasını, banka şubesince onaylanmış kredi kartı ekstresini alın. Eğer bunlar yok ise gümrük memurları internetten benzer bir ürün bulup, genelde en yükseğini kabul ederler ve gereksiz fazla vergi verirsiniz.

3. 100 Euro konusuna gelirsek, bu muafiyet hediyeler için geçerlidir. İnternet alışverişlerinde geçerli değildir. Bayramlardan ve yılbaşından 1 ay öncesi ve sonrası bu tutar 300 Euro olur. Dikkate alınırken nakliye tutarı da dahil edilir. Yani nakliye masrafı da vergiye tabidir.

4. Eğer gümrüğe takılırsa yapacaklarınız.
    a. Faturayı yeminli tercümana tercüme ettirin, tahminen 20 TL'ye patlar.
    b. Bulunduğunuz şehirdeki sanayi bakanlığı bölge müdürlüğüne gidin. Garanti muafiyet belgesi isteyin. Bu belgenin anlamı, ürünü kişisel kullanım için aldığınızı belgelenmesidir.
    c. Bu evraklar ile tekrar PTT gümrüğe gidin, yapacakları tek şey gerekli vergiyi hesaplayıp ürünü size teslim etmektir.

5. Eğer radyo alıcısı ve ya TV tuner içeren bir cihaz ise bandrol ücreti de ödersiniz.

6. İlaç vs alamama ihtimali çok yüksektir. Bence denemeyin

7. Balık yemleri geçebiliyor, kişisel kullanım olacak kadar ise

8. Sakın 4 adetten fazla ürünü bir defada almayın, ticari olarak işlem görür.

Alıntıları Göster
    bi dk ya içim gitti şuan. ben 2 gün önce ebaydan ürün aldım okul için lazım olan bie alet(diş hekimligi) 99 dolar ve 18 dolar kargo ödedim. 174 tl tuttu benim için. şimdi ben bu ürün için 300 tl para mı vericem. tnt ile geldi olmadı geri gitsin ben almam ordan. bana gelmez ise paypal benim paramı kesin olarak iade ediyor degil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: caferkaya

bi dk ya içim gitti şuan. ben 2 gün önce ebaydan ürün aldım okul için lazım olan bie alet(diş hekimligi) 99 dolar ve 18 dolar kargo ödedim. 174 tl tuttu benim için. şimdi ben bu ürün için 300 tl para mı vericem. tnt ile geldi olmadı geri gitsin ben almam ordan. bana gelmez ise paypal benim paramı kesin olarak iade ediyor degil mi?

Satıcı iade kabul ediyorsa ve siz kargoyu kabul etmezseniz ürün satıcıya ulaştığında satıcı size kargo ücreti hariç paranızı iade eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SSH

quote:

Satıcı iade kabul ediyorsa ve siz kargoyu kabul etmezseniz ürün satıcıya ulaştığında satıcı size kargo ücreti hariç paranızı iade eder.

Alıntıları Göster
    ya bu konuya sorunlar koyulmuş sadece gibi. ben bu kadar zor oldugunu duymamıştım. neyse aldık bir kere .

(peki ben ilgilenmesem ürün ne olur geri gitmez mi kendisi? bana ulaştıgına dair belge de yok para yı paypal geri alıp vermez mi zaten? o iş tam olarak nasıl işliyor)
  • quote:

kesin takılacak diye birşey yok. eğer takılırsa minimum 233 lira ödersiniz. tnt ordino almassa minimum 88 lira ödersiniz. tahmini 300 lira ödersiniz. tabi eğer takılırsa. takılacak diye birşey yok. şansınızı görürsünüz bir kaç gün sonra.
  • quote:

ya bu konuya sorunlar koyulmuş sadece gibi. ben bu kadar zor oldugunu duymamıştım. neyse aldık bir kere .

(peki ben ilgilenmesem ürün ne olur geri gitmez mi kendisi? bana ulaştıgına dair belge de yok para yı paypal geri alıp vermez mi zaten? o iş tam olarak nasıl işliyor)

kendi kendine geri gitmez. kargo notunda gümrüğe takıldığı yazacak dolayısıyla sorumluluk sana ait olur. paypal parayı geri vermez bu durumda. geri dönüş ücretleri çok fahiş onu söyleyim. eğer almassanız gümrüğe kalır. gümrüğe kalırsa, güya resmi olarak o malın yokedilme ücretleri var, bunuda size ödetiyorlar. ama öyle birşey olurmu bilmiyorum. o malların yokedilme masrafı olmuyor genelde, birileri işine yararsa cebe atıyordur.
  • quote:

quote:

kesin takılacak diye birşey yok. eğer takılırsa minimum 233 lira ödersiniz. tnt ordino almassa minimum 88 lira ödersiniz. tahmini 300 lira ödersiniz. tabi eğer takılırsa. takılacak diye birşey yok. şansınızı görürsünüz bir kaç gün sonra.

ama şimdi bu kadar ne ücreti ılnıyor ki? gümrük vergisi ve vergi dışında neden ücret veriliyor. hemde az parada degil. benim aldıgım ürünlerin fiyatını geçiyor, hem garantisi olmayack hemde daha pahalı bu kadar da insafsız degillerdir heralde. belki de öyledir bilinmez. ama yok ya eger böyle bir durum varsa kimse alışveriş yapmasın tnt aracılıgı ile ben hızlı diyede üstüne 18 dolar verdim küçüçük hafif bir ürünün hızlı gelmesi için tnt ye.

diyelim ki takıldı , takıldıktan sonra onlarla konuşulsa da birşey degişmez mi? yani derim burda bu kadar siz burda ki degeri kadar benden ürünün geçmesi için ücret istiyorsunuz falan. zaten aldıgım şeyin fiyatı burada 350 tl . yani duymamıştım böyle bir uygulama çok sinirlendim ya.
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    bir de tnt de de takılması bildigimiz gümrük gibi mi? yani onların bir prosedürü yok mu? yoksa keyfi uygulamalarla mı yapıyorlar bunları? tnt nasıl tutuyor ki hem ordino ne demek tam olarak vergi degil bişi degil. yani ptt almıyor bunlar ne amaçla alıyorlar. 150 tl az degil ki ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: cafcuff

bir de tnt de de takılması bildigimiz gümrük gibi mi? yani onların bir prosedürü yok mu? yoksa keyfi uygulamalarla mı yapıyorlar bunları? tnt nasıl tutuyor ki hem ordino ne demek tam olarak vergi degil bişi degil. yani ptt almıyor bunlar ne amaçla alıyorlar. 150 tl az degil ki ya

Alıntıları Göster
    kardeş burayı oku anlarsın. ya okumadın ya anlamadın.

http://forum.donanimhaber.com/m_34582101/mpage_1/key_//tm.htm#34721943
  • quote:

buraya tekrar açıklık getirelim.

Özel kargo firmasıyla gelen paketin gümrüğe takılması şu şekilde oluyor.

Özel kargo firmalarında devlet adına çalışan memurlar vardır. Devlet havalimanlarına gelen paketler mühürlü tırlarla özel kargo firmalarına taşınır.
    Bu mühür memur kontrolünde açılır ve paketler kontrol edilir. Tabi hepsinin kontrol edilmesi mümkün değil, yani şansınız varsa sizin paket kontrol olmadan geçer veya kontrol edilse bile boşverin bunu teslim edin gitsin diyebilir devletin memuru. Eğer demesse paket numaranız gümrük online sistemine kaydedilir ve sittin sene işlem yapılmadan ordan çıkamaz.

Tüm bu işlemler özel kargo firmasının binasında yapılır. yoksa öyle paketlerin genel kontrol edildiği bir devlet binası yada havalimanı falan yok. her kargo firmasında devlet memuru var ve gümrüğe takılma denilen olayı bunlar yapıyor.

Uluslararası postada ise durum farklı. Dışardan posta yoluyla gelen ger bir paket sanıyorum istanbul ptt topkapıdaki avpim denilen yere geliyor ve benzer bir işlem burda yapılıyor, bu durumda muhatap olacağınız kurum PTT ve işlemler çok daha kolay ve ucuz.

ücretler her özel firmada aynı. evrak parası 150 lira ve depo parası günlük 50 liradan başlayıp sonraki günler için 1-2 lira oranında artıyor. yani kafadan 200 lira kargo firmasına ödüyorsunuz.
  • quote:

quote:

buraya tekrar açıklık getirelim.

Özel kargo firmasıyla gelen paketin gümrüğe takılması şu şekilde oluyor.

Özel kargo firmalarında devlet adına çalışan memurlar vardır. Devlet havalimanlarına gelen paketler mühürlü tırlarla özel kargo firmalarına taşınır.
    Bu mühür memur kontrolünde açılır ve paketler kontrol edilir. Tabi hepsinin kontrol edilmesi mümkün değil, yani şansınız varsa sizin paket kontrol olmadan geçer veya kontrol edilse bile boşverin bunu teslim edin gitsin diyebilir devletin memuru. Eğer demesse paket numaranız gümrük online sistemine kaydedilir ve sittin sene işlem yapılmadan ordan çıkamaz.

Tüm bu işlemler özel kargo firmasının binasında yapılır. yoksa öyle paketlerin genel kontrol edildiği bir devlet binası yada havalimanı falan yok. her kargo firmasında devlet memuru var ve gümrüğe takılma denilen olayı bunlar yapıyor.

Uluslararası postada ise durum farklı. Dışardan posta yoluyla gelen ger bir paket sanıyorum istanbul ptt topkapıdaki avpim denilen yere geliyor ve benzer bir işlem burda yapılıyor, bu durumda muhatap olacağınız kurum PTT ve işlemler çok daha kolay ve ucuz.

ücretler her özel firmada aynı. evrak parası 150 lira ve depo parası günlük 50 liradan başlayıp sonraki günler için 1-2 lira oranında artıyor. yani kafadan 200 lira kargo firmasına ödüyorsunuz.

Alıntıları Göster
    fatihfx yorumlarınız için teşekkür ederim. okudum hepsini ama işt dedgim gibi benden ürünün burada ki fiyatı oranın da masraf isterlerse resmen aptal bir işlem olur yaptıkları ki zaten 150 lira evrak parası istemeleri de öyle olduklarını kanıtlıyor.

her neyse dedigim gibi yaptık bir kere alışverişi artık bi gelsin tr ye ona göre durumlar karşısında bakarım ben. tekrar saolun. hadi bakalım bu saatten sonrası kumar :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: cafcuff

fatihfx yorumlarınız için teşekkür ederim. okudum hepsini ama işt dedgim gibi benden ürünün burada ki fiyatı oranın da masraf isterlerse resmen aptal bir işlem olur yaptıkları ki zaten 150 lira evrak parası istemeleri de öyle olduklarını kanıtlıyor.

her neyse dedigim gibi yaptık bir kere alışverişi artık bi gelsin tr ye ona göre durumlar karşısında bakarım ben. tekrar saolun. hadi bakalım bu saatten sonrası kumar :D

Alıntıları Göster
    dhl seçeneği varsa seçmeyin hep takılıyo.federalle sorun olmuyo bşirazda şans işi gümrükte dayısı olan için sorun yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: HATUKAY

dhl seçeneği varsa seçmeyin hep takılıyo.federalle sorun olmuyo bşirazda şans işi gümrükte dayısı olan için sorun yok

federalle (fedex) sorun olmuyor demeniz mümkün değilki. hepsinde olabilir. ama bazen öyle oluyorki "acaba" diyorsunuz. acaba firma bilerekmi gümrüğe taktırıyorki bolca evrak ve depo parası alsın. çünkü öyle bir para akışı varki aklınız hayaliniz durur. hiç durmadan evrak parası ödeniyor sabahtan akşama kadar, aynı şekilde depo parası. yoksa aldıkları paketleri öylece teslim etseler bunlara toplamda ne kalırki diye ben bile düşünüyorum.
  • ya bazı firmalar anlaşmalı yani sağlam işte onu biz bilemeyız ama dhl ile kesin kalıyo bunu bır çok kişidende duydum.bazı firmalar ayarlı işte bende anlamadım benimde kasam kalmıştı :S
    quote:

quote:

federalle (fedex) sorun olmuyor demeniz mümkün değilki. hepsinde olabilir. ama bazen öyle oluyorki "acaba" diyorsunuz. acaba firma bilerekmi gümrüğe taktırıyorki bolca evrak ve depo parası alsın. çünkü öyle bir para akışı varki aklınız hayaliniz durur. hiç durmadan evrak parası ödeniyor sabahtan akşama kadar, aynı şekilde depo parası. yoksa aldıkları paketleri öylece teslim etseler bunlara toplamda ne kalırki diye ben bile düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: petsiyehable

ya bazı firmalar anlaşmalı yani sağlam işte onu biz bilemeyız ama dhl ile kesin kalıyo bunu bır çok kişidende duydum.bazı firmalar ayarlı işte bende anlamadım benimde kasam kalmıştı :S
    quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Selamlar. ebay de oto radyo cd çalar aldım. ürün usps ile gelecek. sanırım gümrüğe takılmaz ama bandrol olayı nasıl olacak? 45 avro imiş oto radyo cd çalar için. ürün eve gelmezse, ben nereden alacağım, neler yapmam gerekli ve ekstra masraf çıkar mı? ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MustangGT39

Selamlar. ebay de oto radyo cd çalar aldım. ürün usps ile gelecek. sanırım gümrüğe takılmaz ama bandrol olayı nasıl olacak? 45 avro imiş oto radyo cd çalar için. ürün eve gelmezse, ben nereden alacağım, neler yapmam gerekli ve ekstra masraf çıkar mı? ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Bu genelge birçok soruya cevap verecektir...

T.C.
    BAŞBAKANLIK
    Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
    Hükümet Meydanı Ulus 06100 ANKARA Ayrıntılı bilgi için: İthalat Dairesi
    Tel: (0312) 3068977-78 Faks: (0312) 3068965-95
    Elektronik Ağ:www.gumruk.gov.tr e-posta: muafiyetler@gumruk.gov.tr
    Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.10.00-010.06-02 21/5/2009
    Konu : Posta yoluyla gelen eşya
    GENELGE
    (2009/72)
    4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin son fıkrasına istinaden çıkartılan 05.02.2000
    tarih ve 23955 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 13.01.2000 gün ve 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu
    Kararı eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 4, 32 ila 34
    ve 39 ila 41 nci maddelerinde posta yoluyla gelen eşyanın hangi koşullar altında gümrük
    vergilerinden muaf olacağı belirlenmiştir.
    2006/10733 sayılı BKK ile yukarıda bahsi geçen hükümlerde yapılan değişiklik ile alkol ve alkollü
    ürünler ile tütün ve tütün ürünlerinin posta yoluyla yurda gelmesi mümkün bulunmamaktadır.
    Posta yoluyla gelen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için; 4üncü maddede belirtilen eşyanın
    kıymetinin 100 AVRO'yu geçmemesi, 32 ila 34 nci maddede belirtilen hediye edilmek suretiyle
    gönderilen eşyanın kıymetinin ise 300 AVRO'yu aşmaması gerekir. Kıymeti 300 AVRO'yu aşan
    1500 AVRO'yu aşmayan eşyadan ise, gerçek kıymetin %10'u oranında tek ve maktu vergi tahsil
    edilecektir.
    1500 AVRO'yu aşan eşya İthalat Rejimi Hükümleri çerçevesinde değerlendirilecektir .
    2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü madde kapsamında getirilecek olan eşyaya muafiyet uygulanmasında
    zaman açısından herhangi bir kısıtlama bulunmazken, aynı BKK'nın 32 ila 34 üncü maddeleri
    kapsamındaki eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için Ramazan ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve
    noel'den bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine
    girmiş olması şartı aranmaktadır.
    Yine 32 ila 34 üncü maddelerde söz konusu eşyanın karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış
    olma şartı getirilmiş ancak 2008/13676 sayılı BKK ile 2000/53 BKK'nin 40 ıncı maddesinin (e) bendi
    yürürlükten kaldırılarak, vergileri ödenmek suretiyle posta yoluyla gönderilecek olan eşyada
    karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış olma şartı aranmamaktadır.

Dolayısıyla, 2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü maddesinde belirtilen kıymeti 100 AVRO’yu aşan ancak
    1500 AVRO’yu aşmayan
    internet yoluyla satın alınan eşya için eşyanın gerçek kıymeti üzerinden
    %10 oranında tek ve maktu vergi alınacaktır
    . Söz konusu eşyanın gerçek kıymetinin belirlenmesinde
    ise aynı Kararın 3/m maddesine istinaden kargo ücreti dahil edilmeyecektir. Ayrıca, posta yoluyla
    gelen eşyanın kullanılmış olması veya fatura ibraz edilememesi halinde eşya için yapılan ödeme
    kıymete esas teşkil edecektir.
    Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.
    S. Umman HAMİDOĞULLARI
    Müsteşar a.
    Genel Müdür V.
    DAĞITIM
    Tüm Merkez ve Taşra Teşkilatına
  • quote:

bir önceki mesajda arkadaş resmi olarak açıklasada tecrübeler işlerin öyle yürümediğini gösteriyor. yani neyle karşılaşırsınız bilemeyiz. genel tecrübeleri okuyun ona göre hareket edin.
  • quote:

quote:

bir önceki mesajda arkadaş resmi olarak açıklasada tecrübeler işlerin öyle yürümediğini gösteriyor. yani neyle karşılaşırsınız bilemeyiz. genel tecrübeleri okuyun ona göre hareket edin.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar 200 dolarlık ebaydan mikroskop alacağım vergi ne kadar veririm yani tüm masraf ne kadar olur bi arkadaşınıza yardım edin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: erciyes-38

arkadaşlar 200 dolarlık ebaydan mikroskop alacağım vergi ne kadar veririm yani tüm masraf ne kadar olur bi arkadaşınıza yardım edin :)

üşenmeyip konuyu okuyun lütfen.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.