Şimdi Ara

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.253
Cevap
27
Favori
327.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: selcuk87

quote:

Orijinalden alıntı: cabriyo
    modemin üzerindeki o düğmenin ne olduğunu bende merak ediyorum buarada?

wep wap şifrelenmiyor bu qss açıkken. napıyor bu qss ben anlamadım?

QSS tp-link'in kendi şifreleme sistemi bildiğim kadarıyla. WEP veya WPA-PSK'nın üstüne bir de QSS şifresi ekliyor. QSS'i kullanabilmek için wireless alıcının da tp-link'in QSS destekli alıcısı olması gerekiyor. Böylece başkaları bağlanamıyor wireless'ınıza.

tşk benim işime yaramazmış.

hocam bende zyxelin bir usb wirelesi vardı. windows 7 64bitde çalıştıramadım. 32bitde zorda olsa çalışıyordu. bikere bu yönden zyxelin desteği iyi diyorlar inanmıyorum. g260 diye bir model bendeki. gittim airties 300mbit usb wireles aldım. zaten tplink değil bendeki. ha olsaydıda qssi çalıştıramam ççünkü ps3den networke bağlanıyorum. bu sefer ps3 bağlanmaz.

• RT-205 Modem saçma sapan işler yapmaya başlamıştı, bu güne kadar 10 tane modem değiştirdim airties, seviyordum ama artık saçmaladı gerçekten, resetleye resetleye kullanıyorum. İncehesap'tan satın aldım modemi gelince yorumlarımı vs. yazacağım.
  • Media playerdan pc'ye bağlanıp Hd film izleyemiyorum. devamlı donmalar olmakta. Normal divx'te bir sorun yok. Ancak 300mbps'lik 11n bağlantı ile hd film aktarımının mümkün olduğu yazıyor heryerde. Ekteki resimlere bakarmısınız. Bağlantı gücüyle ilgili bir problemmi var. bu sorunu nasıl çözebilirim.

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gnroses -- 27 Şubat 2011; 18:28:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gnroses

Media playerdan pc'ye bağlanıp Hd film izleyemiyorum. devamlı donmalar olmakta. Normal divx'te bir sorun yok. Ancak 300mbps'lik 11n bağlantı ile hd film aktarımının mümkün olduğu yazıyor heryerde. Ekteki resimlere bakarmısınız. Bağlantı gücüyle ilgili bir problemmi var. bu sorunu nasıl çözebilirim.

sinyal seviyesi oldukca dusuk, aradaki mesafe ne kadar?
    sanirim laptopta dosyalar duruyor, kablosuz bagli, media player modem'e ethernet kablosu ile bagli degil mi?
    pc ve media player'i yan yana koyma sansiniz varsa test etmek icin, once bunu deneyin, ayrica pc eger kablosuz bagli ise, adaptor ayarlarindan "guc kullanimi" ayarini maksimum guc kullanimi minimum tasarruf moduna getirip deneyin.
  • teşekkür ederim cevabınız için. PC kullanıyorum. 300mbpslik tplink 3anten*2db pci adaptör var. modem salonda, aradaki mesafe 12-13 metre. media playerda da 300mbpslik crea usb adaptör var. onun modeme uzaklığı ise 4metre kadar. açıkçası pc'yi salona götürüp denemeyi düşündüm ama zor olacağı için sonraki adıma bıraktım. önerdiğiniz ''guc kullanimi'' ayarını bulamadım açıkçası adaptör ayarlarında.
  • quote:

teşekkür ederim cevabınız için. PC kullanıyorum. 300mbpslik tplink 3anten*2db pci adaptör var. modem salonda, aradaki mesafe 12-13 metre. media playerda da 300mbpslik crea usb adaptör var. onun modeme uzaklığı ise 4metre kadar. açıkçası pc'yi salona götürüp denemeyi düşündüm ama zor olacağı için sonraki adıma bıraktım. önerdiğiniz ''guc kullanimi'' ayarını bulamadım açıkçası adaptör ayarlarında.

ilk konuda verdigim 20 mhz ayarini modemde yaparak tekrar dener misiniz?
    cift kanal kullaniyor sanirim 300 mbit olmasi icin o yuzden sinyal cok kisa mesafede cok fazla dusuyor.

bahsettigim ayari iki yerden yapabilirsiniz

max performance secin

ve

power iceren farkli isimde olabilir bu parametre.

ek: hem dosyalari host eden pc hem de media player kablosuz bagli, cok fazla degisken var , bence oncelikle media player'in ethernet portu varsa onu modem'e ethernet ile baglayin ( bence 300 mbit yazmasina ragmen sorun onun adaptorunde ya da driverinda, video isleme gucleri chipleri sayesine cok iyi o aletlerin ama isin icine WPA encryption ve 300 mbit girdiginde yeterince hizli process etmiyor olabilir. gecici olarak sifrelemeyi kaldirip denemeniz de belki sorunun kaynagini bulmada yardimci olur. ben olsam
    1. iki cihazi ethernetden baglayip sorun olmadigindan emin olurum.
    2. iki cihazi yan yana getirip wifi denerim
    3. media playeri ethernetten baglayip denerim
    4. modem'in arayuzunden kanal bant genisligini 20 Mhz yaparim
    sonuclara gore yorum yapariz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasisngn -- 28 Şubat 2011; 2:00:20 >

• [simage]

Uploaded with ImageShack.us[/simage]

bende bu modemi almayı düşünüyorum ama snr değerlerim çok değişken ve bu nedenle sürekli internet kopuyor, bu yüzden airties 111 kullanıyorum en az kopma bununla oluyor, tplinkin bu modelinde sorun yaşarmıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkimya -- 28 Şubat 2011; 11:26:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fairtail

bu modemden almayı düşünüyorum ama daha önce alıp iade ettiğim tplink 8901 4 portlu modemden pek memnun kalmamıştım şuanki kullandığım emektar airties rt 103 te speed testte stabil 7 mbit alıyorum ama tplink ile test ettiğimde 6 mbit civarlarında hız alıyordum bu neden kaylaklanıyor olabilir bundada bu sorun olurmu

Dostum benm eski modem loopcomm diye bir markaydı 5mbit anca veriyordu bu modeme geçince 7mbit sabit almaya başladım

Bu arada oasisngn hocam benm 2. sayfada bi sorum var bir tane daha sorum olucak , kablodan bağlanıyorum fakat browserdan mıdır anlayamadım herhangi bi siteye girdiğimde 2 sn hatta bazen daha fazla bekleme süresi oluyor hemen açmıyor siteyi bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir benm eski modem çatır çatır açıyordu ama 5-10dk da bir reset atıyordu

• bence dns kaynakli olabilir, dns olarak google dnslerini pc ye yazip dener misin.
  • bilgisayarı salona götürdüm. wireless güç ayarı maksimumdaydı. modem, media player ve PC yanyanaydı ve bağlantı kalitesi her iki cihazda da fulldü. ancak yine de donmalar yaşanmaya devam etti. düşük çözünürlüklü divxleri takılmadan oynatıyor ancak mkv'ler can sıkacak kadar problemli. donma yaşanan filmlerin hepsi 720p ve önemi varmı bilmiyorum ama 6000-7000 bit rate aralığında. daha sonra PC'yi geri yerine getirdim. kanal bant genişliğini 20mhz yaptım. Pc'nin bağlantı kalitesi 3 çubuktan 2ye düştü. ama donmalarda düzelme oldu açıkçası. hatta bazıları ufak tefek donmalara göz yumularak izlenebilecek duruma geldi. ama 11n teknolojinin de vaadettiği özellikleri pek kullanamadım. hevesimiz kursağımızda kaldı anlayacağınız. belki de sorun media player da diyeceğim ama genel olarak tutulan ve memnun kalınan bir ürün. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• Bu akşam kablosuz ağ üzerinden dosya transferi hızını ölçmek için bazı denemeler yaptım, kısaca sonuçları paylaşayım.

Kaynak : Ethernet kablosu ile bağlı HTPC
    Alıcılar :
    1) 802.11g destekli dizüstü
    2) 802.11n destekli dizüstü
    3) Tenda W311U (sözde) 150mbps 802.11n destekli usb adaptör
    Ölçüm için kullandığım programlar :
    - Wireless Monitor : Özel birşey yapılmasına gerek yok, ana pencerede kablosuz erişim bilgilerini gösteriyor.
    - DU Meter : İlk açılışta gelen sihirbaz ile sadece local network (yerel ağ) iletişimini seçtim, sonra sağ tıklayıp "New Stopwatch" komutu ile veri transferi takip penceresi açtım.
    Deneme Yöntemi : 1GB civarında bir dosyayı ağ üzerinden kopyalarken, yaklaşık 1,5 - 2 dakika sonunda DU meter programından alınan sonuçlar.

Aslında ekran görüntüleri de aldım ama şimdi onları vermeye uğraşırsam zaman alır. O nedenle fikir vermesi için sonuçları yazarak anlatacağım.

DÜZELTME: Sonuçları yazmıştım ama @oasisngn uyarısı sonucunda wireless mon programı açık olduğu için yazdığım sonuçların yanıltıcı (gerçeğinden daha düşük) olduğunu anladım. Bu nedenle tekrar yaptıktan sonra sonuçları yazacağım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: signore

Bu akşam kablosuz ağ üzerinden dosya transferi hızını ölçmek için bazı denemeler yaptım, kısaca sonuçları paylaşayım.

Detayli cevap yazacagim, cok guzel testler yapmissiniz.
    aklima gelen iki nokta var ( ana konuyu dun biraz gunceledim, ek yapacagim birazdan)
    1. wireless monitor (onerdigim program) acikken kablosuz baglanti kalitesi cok ama cok dusuyor.
    denemek icin ping atin isterseniz internete isterseniz daha basitlestirmek icin modeme.
    ornek
    wirelessmon acik:
    Pinging 192.168.2.1 with 32 bytes of data:
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=669ms TTL=254
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=1ms TTL=254
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=1346ms TTL=254
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time<1ms TTL=254
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=691ms TTL=254
    Request timed out.
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time=534ms TTL=254

wireless mon kapali:
    Reply from 192.168.2.1: bytes=32 time<1ms TTL=254

bunu yazmamin nedeni testleri yaparken umarim wireless mon acik degildi. yaniltici olur.

2. konu
    her 802.11n destekli cihaz 300 mbit performans vermiyor. nedeni kullanilan chipset/chip. benim yeni satellite r630 icinde broadcom 4313 chip varmis. ve 72 mbps oturdu goruluyor wireless statuse baktigimda windowstan.hatta broadcom sitesinde 65 mbit i gecmez diyor acik acik. o yuzden 802.11n cihaz var herseyi yapar dememek lazim, benim yaptigim testlerdeki max gordugum 40 mbit degeri usenmeyip sirf test icin *gecici* olarak media marktten alacagim 300 mbit usb dongle ile ne cikacak merak ediyorum.

test sonuclariniz icin ayri bir mesaj yazacagim.

• quote:

bilgisayarı salona götürdüm. wireless güç ayarı maksimumdaydı. modem, media player ve PC yanyanaydı ve bağlantı kalitesi her iki cihazda da fulldü. ancak yine de donmalar yaşanmaya devam etti. düşük çözünürlüklü divxleri takılmadan oynatıyor ancak mkv'ler can sıkacak kadar problemli. donma yaşanan filmlerin hepsi 720p ve önemi varmı bilmiyorum ama 6000-7000 bit rate aralığında. daha sonra PC'yi geri yerine getirdim. kanal bant genişliğini 20mhz yaptım. Pc'nin bağlantı kalitesi 3 çubuktan 2ye düştü. ama donmalarda düzelme oldu açıkçası. hatta bazıları ufak tefek donmalara göz yumularak izlenebilecek duruma geldi. ama 11n teknolojinin de vaadettiği özellikleri pek kullanamadım. hevesimiz kursağımızda kaldı anlayacağınız. belki de sorun media player da diyeceğim ama genel olarak tutulan ve memnun kalınan bir ürün. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

media oynaticinin ethernet portu varsa ethernetten baglayin PC wireless kalsin, sorunun cozulecegini tahmin ediyorum... sorunun modemde olmadiginda hem fikir oldugumuzu dusunuyorum cunku iki cihaz yan yanayken bile sorun oluyorsa cekim alani olamaz sorun, bahsettiginiz bitrateler bizim yaptigimiz testlerde gordugumuz 40 mbps den cok dusuk degerler, bu durumda tek olasilik kaliyor o da alicilarda olabilecek sorunlar. bence sorun 802.11nde degil onun nasil implement edildiginde. bahsi gecen media playera taktiginiz usb 802.11n bir adaptor ise laptop bulup ona takip denemek cok iyi bir adim olurdu. (maksimum kac mbit data transferi yapildigini gorurduk, ben halen media player'in gucu encyption decryption islemine yetmiyor diye dusunuyorum.)

• quote:

Orijinalden alıntı: kkimya

[simage]

Uploaded with ImageShack.us[/simage]

bende bu modemi almayı düşünüyorum ama snr değerlerim çok değişken ve bu nedenle sürekli internet kopuyor, bu yüzden airties 111 kullanıyorum en az kopma bununla oluyor, tplinkin bu modelinde sorun yaşarmıyım?

kosulsuz iade edebileceginiz bir yerden alin (media markt mesela). test edip sorun yasarsaniz iade edersiniz. splitter kullanmayi ihmal etmeyin modem ve telefonlarin onunde.

• quote:

Tenda'nın programı ile ağa bağlandım. Eğer benim dizüstü ile uyum sorunu yoksa, resmen hayal kırıklığı.

wirelessmon acik miydi bu testi yaparken, yukarida yazdigim gibi, program ne yapiyor bilmiyorum ama burst paket alisverisini engelliyor.
    eger kapali iken de yine dusuk performans sergiliyorsa o zaman belki driverlari ile oynamak gerekebilir, ya da advanced ayarlari ile.

quote:

Bir soru ???
    Tp-Link TL-WA901ND gibi bir access point alsam ve üst katta dizüstü bilgisayarın -70,-75 dBm sinyal alabildiği bir yere yerleştirsem, nasıl bir performans beklemeliyim ? Herhalde access point'in alt kattaki router ile haberleşmesi dizüstü bilgisayar gibi düşük olmaz ?

bence laptop ne kadar performans verirse AP de benzer performans saglar, ama soyle bir farki var, daha iyi bir anteni olacaktir, konum olarak daha iyi bir yere koyulabilir (mesela merdiven bosluguna) bu sayede cekisi daha artirabilirseniz stabil bir aktarim ve range verecektir. AP den zarar gelmez. (benim power'dan ethernet onerimi halen dusunmuyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn
    quote:

Tenda'nın programı ile ağa bağlandım. Eğer benim dizüstü ile uyum sorunu yoksa, resmen hayal kırıklığı.

wirelessmon acik miydi bu testi yaparken, yukarida yazdigim gibi, program ne yapiyor bilmiyorum ama burst paket alisverisini engelliyor.
    eger kapali iken de yine dusuk performans sergiliyorsa o zaman belki driverlari ile oynamak gerekebilir, ya da advanced ayarlari ile.

Uyarı için teşekkürler. Evet, tüm testler boyunca wireless mon hep açıktı. Yukarıdaki mesajdaki sonuçları sildim, testleri yeniden yapıp öyle yazacağım.

Şimdi wireless mon kapalı iken bir iki deneme yaptım ve ön sonuçlar:

802.11g destekli dizüstü :
    Antenlerin açısı ile oynayarak ve bilgisayarı antenlere neredeyse temas ettirerek, sinyali -11dBm'ye kadar arttırabilirdim (%96-97). Bu şekilde maks. 3 MB/sn (gerçek üst sınır gibi) ve ortalama 2 - 2,5 MB/sn hızlar görebildim. Ancak wireless mon kapalı olmasına rağmen, yine hızda dalgalanmalar, ani düşüşler ve artışlar oldu. Bunun nedenini araştırmam gerekiyor. Hız bazen stabil bazen çok dalgalı ve 300-400 KB/sn seviyelerine dahi düşüyor. Bu arada önemli mi bilmiyorum ama, 802.11g destekli dizüstü draft-n de destekliyor olabilir.

Tenda W311U :
    Yine modeme 10 cm mesafede ve antenler en iyi sinyale göre konumlandırıldıktan sonra, ilk denemede ortalama 2,5 MB/sn hıza ulaştım, ancak ikinci denemede 3,5 MB/sn ortalama hıza ulaştım. Bence bu kadar iyi sinyal ile Tenda en azından 6 - 7 MB/sn hızlar görebilmeli diye düşünüyorum.

• Arkadaşlar İncehesap'tan alanların eline kaç güne geldi ürün? Cumartesi 23-24 gibi sipariş verdim. Bugün kargoya vereceklerdi hala vermediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WriterHuman
    Arkadaşlar İncehesap'tan alanların eline kaç güne geldi ürün? Cumartesi 23-24 gibi sipariş verdim. Bugün kargoya vereceklerdi hala vermediler.

Ben de oradan aldım, 25 Şubat Cuma günü sipariş verdim (hızlı kargo ikonu vardı) veya aynı gün kargoya verildi, 26 Şubat Cumartesi elime ulaştı. Siz bence telefonla arayın, sizin durumunuzda bir tuhaflık var.
  • Bu sabah 802.11g destekli dizüstü ve Zyxel P-660HW-T1 v2 (54Mbps, 5dBi anten) kablosuz modem ile de deneme yaptım.

Sinyal -11dBm, %98 iken (modemin yanında)
    Maksimum : 2,6 MB/sn
    Ortalama : 2,3 MB/sn
    * Sadece bir iki kez deneme yaptım ama, nedense modemin yanıbaşında iken hızda dalgalanma oldu, bu nedenle ortalama düşük.

Sinyal -37dBm, %66 iken (aynı odada 5 metre mesafe)
    Maksimum : 2,5 MB/sn
    Ortalama : 2,4 MB/sn

Sinyal -60dBm, %38 iken (arada 3 duvar, 10 metre mesafe)
    Maksimum : 2,4 MB/sn
    Ortalama : 2,3 MB/sn
    * Modem ile dizüstü arasında doğrusal olarak net olarak 3 duvar vardı.

Sinyal -65dBm, %31 iken (arada 2-3 duvar, 10 metre mesafe)
    Maksimum : 2,1 MB/sn
    Ortalama : 2,0 MB/sn
    * Modem ile dizüstü arasında çapraz yönde 2-3 duvar vardı.

Bu sonuçlara bakınca ve Zyxel 5 dBi anten kullandığı için, acaba Tp-Link 8961'in 3 dBi'lik antenleri yerine 2 tane 5, 7 veya 9 dBi anten takarsam performans nasıl değişir sorusu aklıma geliyor. Bu konuda bahsi geçmedi yanılmıyorsam ?

• quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

bence dns kaynakli olabilir, dns olarak google dnslerini pc ye yazip dener misin.

Zaten google dns i kullanıyordum, open dns yaptım daha iyi oldu teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.