Şimdi Ara

Topraklama + Sıfırlama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yetersiz topraklama var. Laptop kullanıyorum ve kasasında statik elektrik var. Sorum şu ki, sıfırlama ile bilinen sahte topraklama ile normal topraklama kablosunu birleştirirsem ne olur ?

Yani Nötr il topraklama arasına da bir kablo atıcam.

Gelen Değerler

Faz - Nötr = 180
    Faz - Toprak = 100
    Nötr - Toprak = 80

• Sadece topraklama sorunu değil düşük voltaj sorunu da var. 220V olması gereken faz hattı 180V geliyor.

Bence öyle bir şey yapmayın, yapacağınız nötr toprak bağlantısı tehlikeli bir yöntem. Sürekli 180V geliyorsa elektrik dağıtım firmasını arayın, 180V anlık bir değer ise toprak hattını kontrol ettirmek ya da sağlamlaştırmak için bir elektrikçi çağırın.

Saygılar...
  • adaptörün toprak bağlantısını kes güle güle kullan
    olmadı mı ? başka bir adaptör dene

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dewmez -- 25 Ağustos 2015; 15:43:04 >
  • taran9313 kullanıcısına yanıt
    Ölçü aleti sağlam mi. Pillerinde kontrol edin öyle ölçüm yapın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cakin kullanıcısına yanıt
    Arkadaş haklı bneim multimetrenin işaret çubuğunun rengi kendisiyle aynı olduğu için 750vac alıyorum derken tam zıttı 2000ohm a almışım şebekeye bir dayadım cızz diye ses geldi çıkardım bir daaha soktum aynı ses alla alla dedim baktım tersmiş düzelttim şimdi şebekeyi 120v gösteriyor. direnç leri ölçmüyor. buzzer takılı kalıyor.
  • Cevaplarınız için teşekkürler. Şirkette çok fazla cihaz var, bizim oraya elektrik az geliyormuş. Üretimin oraya gittiğim de topralama da electrik de sağlam geliyordu. Regülatör takılı fiş'i kullanıyorum şimdi. 200 volt alıyor. Topraklama - Nötr arası da 200 voltta. Topraklama - far arası da 0.8 de her şey düzgün.
  • İncelemenizi tavsiye ederim aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa basit bir ölçümle tesisatınız hakkında fikir edinebilirsiniz. https://aksutep.net/multimetre-ile-topraklama-kontrolu-nasil-yapilir/

• Eger sifirlama yaparsaniz;

Binada bir ariza olur ve notur hatti temassizlik yaparsa cihazlarinizin metal aksamlarina faz gelir. Bu da olumcul sonuclar dogurur.

Ote yandan cihaz girislerindeki filitreler de islerini duzgun goremez.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.