Şimdi Ara

Toplum İslam’ı hızla terk ediyor, deizm çığ gibi yayılıyor (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
619
Cevap
2
Favori
26.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
181 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• hardday kullanıcısına yanıt

Evren mükemmel falan değil. Zamanla bütün gezegenlerin rotası değişiyor zaten. 1 cm e gerek yok.

• Camiye gidenlerin sayısından belli oluyor. Cuma günleri kalabalık diğer zamanlarda ihtiyarlar dışında kim var?

10 senedir camiye gitmemişimdir. Soğuttular. Öncesinde de ramazanda lokum verir para beklerlerdi.

• Sanki dini Akp yazdı. Ne boş yorumlar var.

Akp yüzünden dinden soğumuşlar efendiler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece bize özgü bir durum değil bu dünyada dinlere olan bağlılıklar giderek azalıyor en son yanlış hatırlamıyorsam dünyada ateist deist agnostik vs nüfusu 1.1 milyara ulaşmıştı, dünyadaki müslüman nüfus da 1.6 milyar civarında. Üstelik müslüman olmadığı halde belli sebeplerle bunu beyan etmeyen (islam ülkelerinde mürted olmanın cezası var) veya kendisine bu soru sorulmayan kişilerin azımsanmayacak miktarda olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen hristiyanlar içinde de buna yakın bir durum vardır.

Çok samimi olduğum ermeni arkadaşım var ona inancıyla ilgili bir soru sormuştum, pek bilmiyorum sadece şunu şunu biliyorum o kadar dedi adam, müslümanlar içinde de aynı durum var gözlemlediğim. Hepsini üst üste koyarsak tüm dünyada böyle olduğu ortaya çıkıyor

Yani direk bilgiye erişim kolaylaştıkça bu trend artarak devam edecek gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: Roumiruez

Hocam Google a girip, dolaşım sisteminin evrimi, üreme sisteminin evrimi yazıp okumak zor mu geliyor.

Evrim ağacının aşama aşama anlattığı makaleler var tek tek anlatmış adamlar dolaşım sisteminin sıfırdan evrimini.

https://evrimagaci.org/sistemlerin-evrimi-2-dolasim-sistemi-ve-kalbin-evrimi-273

Size tavsiyem, evrim konusunu bu ağaç denen yerden daha çok, başka kaynaklardan öğrenmeye çalışmanız. Zira ordaki arkadaşın evrim konusunu çok başka yerlere götürdüğünü, evrimi savunacağım diye akıllara zarar cevaplarını gördük!

Bakın neler anlatıyor, bilgilenelim değilmi😊

Ne anlattı burda?

Ben evrimi reddetmiyorum, ama mesafeliyim, böyle anlatıldığı gibi "kör" bir sürecin sonucu olması imkansızdır! Ayrıca bir dine inan veya inanma farketmez! Dolayısıyla artık nefret ettikleri ve kullanmamaya özen gösterdikleri "tesadüfi" gibi kelimelerle bu işi açıklamak, topu taca atmaktır.

Saygılar...

• aslanoto A kullanıcısına yanıt
    Ne alaka ya
  • Hadi inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

Sadece bize özgü bir durum değil bu dünyada dinlere olan bağlılıklar giderek azalıyor en son yanlış hatırlamıyorsam dünyada ateist deist agnostik vs nüfusu 1.1 milyara ulaşmıştı, dünyadaki müslüman nüfus da 1.6 milyar civarında. Üstelik müslüman olmadığı halde belli sebeplerle bunu beyan etmeyen (islam ülkelerinde mürted olmanın cezası var) veya kendisine bu soru sorulmayan kişilerin azımsanmayacak miktarda olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen hristiyanlar içinde de buna yakın bir durum vardır.

Çok samimi olduğum ermeni arkadaşım var ona inancıyla ilgili bir soru sormuştum, pek bilmiyorum sadece şunu şunu biliyorum o kadar dedi adam, müslümanlar içinde de aynı durum var gözlemlediğim. Hepsini üst üste koyarsak tüm dünyada böyle olduğu ortaya çıkıyor

Yani direk bilgiye erişim kolaylaştıkça bu trend artarak devam edecek gibi

Ermeni arkadaşına sorduğunu, ateist bir arkadaşına sorsan belki benzer cevabı alabilirsin. Yani neye inandığını veya inanmadığı bilmeyen bir çok kişi vardır diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ugarb

Ermeni arkadaşına sorduğunu, ateist bir arkadaşına sorsan belki benzer cevabı alabilirsin. Yani neye inandığını veya inanmadığı bilmeyen bir çok kişi vardır diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster

ateist oldum ben yaaa çok cool diyen ergen tayfa dışında bir inancı yıllarca onunla yaşadıktan sonra terk edenlerin çok da bilgisiz olacağını düşünmüyorum. Kimliğinde yazanı araştırmadan babasından dedesinden çevresinden gördüğünü devam ettirmek sorgulamakdan çok daha kolay zira.

Söylemek istediğim o değildi aslında yani bu konudaki adamın söylediği şey sadece Türkiye'ye özgü değil sadece müslümanlara da özgü değil, trend bu şekilde

• Türkler tarih sahnesine islam sayesinde çıkmadı ki islam olmayınca tarihten silinsinler.

• İslamla ilgisi yok, dinin modern hayatta artık yeri yok. Ülkeler geliştikçe ve modernleştikçe dinsizlik artıyor, iskandinav ülkelerinde %80+ inançsızlık varken avrupa ülkelerindr %50+ ama dönüp ermenistan çukuruna bakarsanız hepsi koyu dindar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xakler -- 26 Aralık 2020; 8:59:46 >
  • 😁 ters mantık ironi yapıyor çaktırma.
  • İşte sıkıntı biz göremiyecez malesef.Olsun yeni kuşak bu pislikten kurtulup rahat etsin.
  • Terk edilen din ama bu din uydurmalarla, zorlamalarla, hurafelerle "o şunu dedi, bu bunu yaptı,..." gibi rivayetlerle ortaya çıkan dindir olsa olsa. "Ben dindarım Allah'a inanıyorum" diyen birinin iddiası kendi çapında olduğu kadar "ben Ateist'im" ya da "ben Deist'im" diyenin iddiası da kendi çapındadır. "Dinden çıktı" diye suçlanan birinin çıktığı din Allah'ın zaten kabul etmeyeceği bir din olabileceği gibi "ben şu dine girdim" diyen birinin girdiği din de Allah için geçerli olmayan bir din olabilir. Hayatın boyu yaptığın ibadet, işte kıldığın 5 vakit namaz, tuttuğun oruç vs işin sonunda boşa olabileceğini unutmayalım.

• Cinali1 C kullanıcısına yanıt

Yazdığımdan bunu mu anladın?

Ciddi misin sen?

Bir insan müslümanım diyip kendini sürekli öyle tanımlıyor ve bunları yapıyorsa Müslümanlığı kirletir ve diğer insanları da dinden uzaklaştırır.

Bu kadar basit.

• Çocukluğumdan beri dindar yetiştirildim. Vakit namazlarımı genellikle kılardım. Hep arapçasını okuduğum kitap acaba ne anlatıyor diye merak ederek meal okudum ve kitabın Türkçesini okuyan hiçbir insanın müslüman kalamayacağını görüyorum.
    Bu yorumu herhangi bir art niyetle yazmıyorum hatta aramızda alim arkadaşlar varsa beni aydınlatmalarını istiyorum. Yıllarca inandığın şeyin boş çıkması insanı sarsıyor gerçekten.
    Edit: Sonuç olarak sanırım de(ğ)istim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thestell -- 26 Aralık 2020; 9:32:3 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uzaylı dedikleriniz yecüc mecüc oluyor. Ayrıca İslam inancının azalıyor olması kıyamet alametidir.

“İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki, dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp Müslümanca yaşayan kimse, avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.” (Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17).

• hardday kullanıcısına yanıt

Mesela fetoyu hocaefendi diyerek hepsi öve öve bitiremedi. İslama katkılarından bahsettiler ve cemaatin orduyu ele geçirmesine yardım edip sonra darbe yapabilecek güce ulaşmasını sağladılar.

Ben ve benim gibi seküler insanlar bu şerefsiz başımıza iş açacak derken dinlemediler 15 Temmuz günü 200 den fazla insanımızın ölümüne yol açtılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -OdATA- -- 26 Aralık 2020; 9:49:21 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.