Şimdi Ara

Titreşim engelleme VR,İS,OİS vb. sensör vs optik sizce hangisi daha başarılı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
4.194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar titreşim engelleme sistemleri hakkındaki görüşleriniz nelerdir.

Bazı firmalar titreşim engelleme sistemini sensör kaydırmalı yaparken bazıları lens kaydırmalı yapıyorlar ki benim gördüğüm kadarıyla kompakt makinalar içinde panasonic power ois ve canon is, nikon,pentax,sony, fujinin kullandığı sensör kaydırmalı sisteme göre daha başarılı... Özellikle yüksek zoomlu like makinalarda
    D-Slr sistemlerde mesela Kr de gövde üzerinde bu sistem eski manuel bir lens kullanırkende işe yarıyor mu bu bir artı olabilir mi lens kaydırmalılara göre, başarısı sizce nasıl?

• canon ve pentaxın titreşim önleme özelliklerini kıyaslarsam şunu söyliyebilirim.
    canon un is i pentaxın sr sinden baya baya üstün ama
    pentxın titreşim önleme özelliği gövdede olduğu için manuel lenslerde canona göre çok avantajı var doğal olarak.50mm lensle canonda 1/30 enstantane altına inemezken pentaxta 1/4 le çekebiliyorum.

yani titreşim önlemeye bakılıp alıncaksa modeller
    af kullanacaklar canon
    mf kullanacaklar pentax alsın
    bu arada makinanın iso başarısı+titreşim önleme sisteminin başarısı bence birlikte değerlendirilmeli
  • quote:

Orijinalden alıntı: photo-pentax

canon ve pentaxın titreşim önleme özelliklerini kıyaslarsam şunu söyliyebilirim.
    canon un is i pentaxın sr sinden baya baya üstün ama
    pentxın titreşim önleme özelliği gövdede olduğu için manuel lenslerde canona göre çok avantajı var doğal olarak.50mm lensle canonda 1/30 enstantane altına inemezken pentaxta 1/4 le çekebiliyorum.

yani titreşim önlemeye bakılıp alıncaksa modeller
    af kullanacaklar canon
    mf kullanacaklar pentax alsın
    bu arada makinanın iso başarısı+titreşim önleme sisteminin başarısı bence birlikte değerlendirilmeli

Gövdede titreşim engelleme standart(prime) lensler işin içine girince çok büyü avantaj sağlıyor gerçekten. Bencede lensin üzerinde yer alan titreşim engelleme sensör üzerinde yer alanlardan çok daha başarılı. En iyi titreşim engelleme başarısını bana göre Canon IS lensler yapıyor. Bunu en iyi elde video çekimi yaparken anlıyorsunuz. Gövdedeki titreşim engellemede görüntüde garip bir titreme varken lens üzerinde olanlarda titreşim olmuyor.

• Gövdeden titreşim engelleme sistemlerini çok başarılı bulmuyorum. Ayrıca Pentax veya Sony gövdeler bu avantajlarını lense yansıtamıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Gövdeden titreşim engelleme sistemlerini çok başarılı bulmuyorum. Ayrıca Pentax veya Sony gövdeler bu avantajlarını lense yansıtamıyorlar.

Eyvah....Eyvah.....(!) @arandur, yandı keten helva her an çıngar çıkabilir..........
  • Benim aklıma gelenler:

Lenste:

. Titreşim önleme sistemi olan lensler fiyat açısından diğerlerinden pahalıdır.
    . Alınacak bu tür lenslerin her biri için fiyat farkı ödenir.
    . Titreşim, deklanşöre tam basılmadan önlendiğinden ve aynı görüntü vizöre de yansıtıldığından, vizördeki görüntünün de titreşimi önlenmiş olur.
    - Vizördeki görüntünün düzelmesi için kısa da olsa bir süre beklemek gerekebilir.
    . Teknoloji ilerledikçe yeni alınan lenslerdeki etkisi geliştirilmiş olabilir.

Gövdede:

. Kullanılan tüm lenslerde titreşim önleme özelliğinden faydalanılır, bu nedenle bütçe dostudur.
    . Titreşim, deklanşöre tam basıldıktan sonra önleneceğinden ve titreşimi önlenmiş görüntü vizöre yansıtılmadığından vizördeki görüntü de titreşir, konunun gözle takibi zorlaşabilir.
    . Sensör, titrediğinden dolayı daha az kirlenir. :))

• quote:

Gövdeden titreşim engelleme sistemlerini çok başarılı bulmuyorum. Ayrıca Pentax veya Sony gövdeler bu avantajlarını lense yansıtamıyorlar.

nasıl lense yansıtamıyorlar anlamadım

hayır cidden içeriğini anlamadım cümlenin..
  • Geçen yaz 6 ay Canon 5D + 70-200 IS USM kullandım sistem çok güzel çalışıyordu beğendim.

Aynı anda Pentax gövde ve Tamron 70-200 ve Pentax 85mm manuel lens kullanıyordum ondada memnun kaldım sıkıntı yaşamadım.

Canon 7D üzerine dönüştürücü ile Pentax 85mm manuel lensi taktım iç ortamda titreşim önleyiciyi aradım.

Şuan ikinci ekipman olarak D700 ve Zeiss 85mm 1.4 kullanıyorum, ikisindede IS yok yine düşük ışıklı ortamda titreşim önleyici sistemi arıyorum..

AF kullananlar için IS biraz daha başarılı (özellikle 300mm ve üzerinde IS daha iyi) ancak çok pahalı ve keskinlik farkı var

(IS sistemi nedeniyle özellikle birinci versiyon 70-200mm 2.8 IS ler yeni ikinci versiyonlara göre 2.8 de çok hafif daha blur görüntü veriyor.)

İkinci versiyonun fiyatınada ufak bir UNO alınır o ayrı (ikinci versiyonlarda nano teknoloji optik kullanılmaya başlandı)

Gövdeden titreşim önleyicide ondan aşağı kalır pek yanı kalmadı denilebilir özellikle yeni model gövdelerde (K5 ve A77 de)

çok iyi düzeye ulaşmış durumda.. Bence bu sistem geliştirilmeli.. IS ve VR sistemi para tuzağı öncelikli.. Yoksa seni beni düşünen yok..

MF kullananlar içinse gövdeden titreşim önleme vazgeçilmez bu kesin.. Her ne olursa olsun iki sistemde bana göre iyi geldi.

İyi olmayan şuan kullandığım gibi ikisininde olmaması..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 30 Aralık 2011; 15:16:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M@rvelous

quote:

nasıl lense yansıtamıyorlar anlamadım

hayır cidden içeriğini anlamadım cümlenin..

Hocam arkadaş fiyat olarak diyor sanırım. Benimde dikkatimi çeken kısmı bu zaten is sisteminin lenste olduğu halde Canon ve Nikon lensleri sony yada pentax lenlerinden çokta pahalı değiller hatta sony 70-400G lens canon ve nikon muadillerine göre daha pahalı. Tabi 70-200 lerde de durum ters istikamette Canon ve Nikon lensleri 200-400 dolar arasında daha pahalı.

• fiyat olarak pek yansıtılmadığı doğru ama bütün olay burda değil ki. yukarıda photo-pentax tam söylemek istediğimi söylemiş, 50mm lik bir lensi(alpha,k,m42 bayonet; af özelliği olsun olmasın) 1/10 gibi bir perde hızında kullanabiliyor olmamız. geçenlerde yakın dostuma canon için m42 adaptörü hediye ettim, test edelim dedik ve 50mm takumar ile çektiğimiz fotoğrafların yarısından çoğu bulanık çıktı. ilk başta şaşırmıştım ama sonradan kafama dank etti tabii.. perde hızlarına baktık ve çoğu 1/15, 1/10 falandı. tabi bu olay anı dondurmak için işe yaramaz ama genel anlamda çok işime yarıyor, canon veya nikona geçersem bu özelliği çok ararım. varsın bu sistem, lenslerdeki is sistemlerine göre 1 stop kadar başarısız olsun

70-400G nin biraz daha pahalı olmasının sebebi bence canon un 100 400 ünden ve nikon un 80-400 ünden iyi olması. aralık olarak daha iyi, diyafram f4.5 yerine f4 e kadar inebiliyor ve bu iki lense göre daha başarılı bir lens. 70 200 ler hakkında pek bir şey bilmiyorum ama şu fikir sahibi yapabilir insanı.

http://www.dpreview.com/lensreviews/canon_70-200_2p8_is_usm_ii_c16/page5.asp

http://www.dpreview.com/lensreviews/sony_70-200_2p8_m15/page5.asp

daha pahalı olmasına şaşırmamak gerek..

biraz konuyu dağıttık ama olsun

• Aslında bahsedilenlerin dışında iki farklı titreşim önleyici sistem arasında önemli bir nokta daha var. Lens içindeki sistemler o lensin fokal uzunluğu, diyafram değeri, vb. gibi çeşitli değerlerine son derece uyumlu bir şekilde tasarlanıyor, oysa gövde bazlı sistemler sadece belli ortalama değerele yönelik olarak tasarlanmakta. Dolayısıyla özellikle telefoto lenslerde fokal uzunluk arttıkça gövde içi sistemler etkinliklerini yitirmeye başlıyorken, lens içi sistemlerde titreşim önleyici etkinliği sabit kalıyor. Şahsen geniş açıda genellikle bu tür sistemlere ihtiyaç duymadığım için lens bazlı sistemler bana daha mantıklı geliyor, tabii örneğin Tair 300 gibi manuel bir lenste gövde az da olsa titreşim giderme imkanı sunacaksa hiç olmamasına tercih ederim ama bu tür bir özelliğin hiçbir zaman gövde seçimimde başlıca bir etken olmayacağını da belirtmem gerekir.
  • Optik titresim onleyicide vizorden bakınca sonucu aynen yansıtıyor. Titremenin azaldıgını cok net farkediyorsunuz.
    Fakat sensorden olanlarda sonucu ancak fotografı cektikten sonra goruyorsunuz.

Baska bir konuda optikten titresim onleyicinin ısıgı ne kadar olumsuz etkiledigi.

Mesela 17-50 tamronun eski versiyonu ile titresim onleyicili yeni versiyonu arasında bayagı fark var.

İki sisteminde birbirine gore ustunlukleri mevcut.

(Bu vesileyle Ahmet slm larımı ileteyim.)
  • Ocaklilar +1
    Benim denedigim govdeden İS sistemine sahip en basarili govde Olympua E-5'ti. K-5 ve A77'yi bu acidan denemedim.
    Lenslerdeki yeni İS sistemleri eski nesillere gore cok daha basarili, ve govdedekine gore biraz daha efektif.
    Yeni DSLR alacaklar icin bu karsilastirma cok onemli degil aslinda. Buna gelene kadar daha cok sey var :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pentax ve sony, gövdelere is koydukları için bir kaç mesaj sonra kabahatli duruma düşerler muhtemelen
  • İnsanlar böyle düşünmesin diye arkadaşlar kendilerine göre artılarını eksilerin yazıyor bence yararlıda oluyor mesela manuel kullananlar için büyük bir avantaj.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Ocaklilar +1
    Benim denedigim govdeden İS sistemine sahip en basarili govde Olympua E-5'ti. K-5 ve A77'yi bu acidan denemedim.
    Lenslerdeki yeni İS sistemleri eski nesillere gore cok daha basarili, ve govdedekine gore biraz daha efektif.
    Yeni DSLR alacaklar icin bu karsilastirma cok onemli degil aslinda. Buna gelene kadar daha cok sey var :)

@ozutert

İlk makinam Olympus E-620'ydi ve İS sistemi gerçekten çok başarılıydı. Şuan kullandığım EF 28-135'ten daha iyi olduğunu gözüm kapalı söyleyebilirim

Ayrıca Olympusların İS sistemide kendi gibi, ciddi bi şekilde kişiselleştirilebiliyor. Yanlış hatırlamıyosam 14MM ila 1000MM arasına biliyordu

• quote:

Orijinalden alıntı: mert_39

quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Ocaklilar +1

@ozutert

İlk makinam Olympus E-620'ydi ve İS sistemi gerçekten çok başarılıydı. Şuan kullandığım EF 28-135'ten daha iyi olduğunu gözüm kapalı söyleyebilirim

Ayrıca Olympusların İS sistemide kendi gibi, ciddi bi şekilde kişiselleştirilebiliyor. Yanlış hatırlamıyosam 14MM ila 1000MM arasına biliyordu

28-135'teki IS ilk versiyon, daha once yazdigim gibi yeniler cok farkli. 100-400L de ayni, sadece 2 stop avantaj sagliyor. Ornegin yeni 100mm L IS makro lenste IS'in rahatlikla 3-4 stop avantaj sagladigini soyleyebilirim. 24-105 de iyi.
    Govdeden IS sistemleri her govdede farkli olabiliyor. Ornegin Olympus Pen'de E-PLx serisindeki IS 2 stop gucunde (ormanda :) ), ama E-Px serisi 3-4 stop arasi avantaj saglar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.