Şimdi Ara

Tiptronic Steptronic Bilgilendirme : Mutlaka Okuyunuz.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30
Cevap
0
Favori
13.396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Öncelikle Selamlar ;

Bu Yazı Copy Paste değildir , kendi yazımdır öncelikle bunu belirteyim. Aslında birçok kişi , birçok yazar birçok eleştirmen , birçok dergi vesaire aynı hatayı yapıyor.Asıl adı farklı olan bir şanzumana marka ismi ile hitap ediyor. Tıpkı bizimde yaptığımız gibi örnek vermek gerekirse birçoğumuz mendile selpak deriz.. Yanılıyormuyum ? Olayda aslında buna benzer... Aslı Yarı Otomatik Şanzuman dır.Bahsettikleri vitesin. Tiptronic Volkswagen (Audi vs.) Grubunun markasıdır. Steptronic ise örneğin Bmw nin markasıdır. Aynı şekilde Farklı şanzuman türledi de buna örnektir : DSG Volkswagen Grubunun SMG Bmw Grubunun şanzuman sistemidir.

Buna Göre Başlıca Markaları Sıralarsak :
    Aklıma geldiği gibi yazıyorum yanlış anlaşılma olmasın.

• Tiptronic = Volkswagen Grubu ( VW , Audi , Seat , Skoda , Porsche . ) Grubunun Markasıdır.
  • Steptronic = BMW nin Şanzuman Sistemidir.
  • Multitronic = Audi nin ayrı bir şanzuman sistemidir. ( Direksiyondan Vitesli )
  • Easytronic = GM Grubunun şanzuman sistemidir.
  • Geartronic = Volvo nun şanzuman sistemidir.
  • DSG = Volkswagen grubunun ayrı bir şanzumanıdır.

• SMG 1 = Bmw Grubunun ilk çıkartmış olduğu smg şanzumanıdır. ( Direksiyondan Vites.)
  • SMG 2 = F1 Teknolojisi , 3 ayrı sürüş modu , 6 ileri vitesli şanzuman teknolojisidirç
  • SMG 3 = Son Teknoloji şanzumanıdır.

• 7G Tronic = Mercedesin 7. şanzuman sistemidir.

Umarım sizi sıkmamışımdır. Bu bilgilendirmeyi yapmak istedim hem yanlışlarımızın düzelmesi adına hemde doğrusunu bilmek adına unutmayınız ki bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Çok felsefik oldu ama idare edin. Okuyup vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yorumlar sizden. Unuttuğum bir kutu varmı diye düşündüm ama aklıma gelir ise hemen düzelteceğim. Faydalı olması dileği ile...

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf -- 21 Mayıs 2007; 23:19:05 >

• Paylaşım ve yazı için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: K@lken

Paylaşım ve yazı için teşekkürler
    Ben Teşekkür Ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf

Ben Teşekkür Ederim.

Alıntıları Göster
    bilgilendirme için teşekkürler ozdamar
  • quote:

Ben Teşekkür Ederim.

Alıntıları Göster
    Paylaşım için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: morbid

Alıntıları Göster
    common shift eksik olmuş sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: morbid

Alıntıları Göster
    Eline sağlık kardeşim. Ama ağız alışkanlıgı işte..

Markanın ısımleşmesi durumu söz konusu.

Bir örnekte benden

Pepsi kristal vs.. = Hepsine Cola diyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: ATTRACTION

Eline sağlık kardeşim. Ama ağız alışkanlıgı işte..

Markanın ısımleşmesi durumu söz konusu.

Bir örnekte benden

Pepsi kristal vs.. = Hepsine Cola diyoruz

Alıntıları Göster
    Tekrar ben teşekkür ederim. Topiğe girip okuyup ÜŞENMEYİP teşekkür ettiğiniz için. Bilgiyi alıp kaçmadınız en azından

• quote:

Tekrar ben teşekkür ederim. Topiğe girip okuyup ÜŞENMEYİP teşekkür ettiğiniz için. Bilgiyi alıp kaçmadınız en azından

Alıntıları Göster
    Buradakilerin hepsi de yarı otomatik şanzıman mıdır? Yani şu baskı balata bulunan otomatiklerden?..

Diğer markaları bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla, Tiptronikler yarı otomatik değil. Yani baskı balata yerine tork konvertörü var. Bildiğin otomatik şanzıman ama manuel kullanıma da imkan veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: dedikodu

Buradakilerin hepsi de yarı otomatik şanzıman mıdır? Yani şu baskı balata bulunan otomatiklerden?..

Diğer markaları bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla, Tiptronikler yarı otomatik değil. Yani baskı balata yerine tork konvertörü var. Bildiğin otomatik şanzıman ama manuel kullanıma da imkan veriyor.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: dedikodu

O kadar detaylı teknik bilmiyorum ama butun bu viteslerin adı Yarı Otomatik Şanzuman dır. Yani Hem Manuel hemde Otomatık kullanımlı olanlar.

• quote:

quote:

O kadar detaylı teknik bilmiyorum ama butun bu viteslerin adı Yarı Otomatik Şanzuman dır. Yani Hem Manuel hemde Otomatık kullanımlı olanlar.

Alıntıları Göster
    Streptronic => Steptronic

• quote:

Orijinalden alıntı: Eveready

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Eveready

Evet Onu yanlış yazmışım. Aceleye mi geldi ne :

Ayrıca burdada markaların vites kutuları var buyrunuz :

quote:

Acura: Sequential SportShift
    Alfa Romeo: Sportronic, Q-Tronic
    Aston Martin: Touchtronic
    Audi: Tiptronic, Multitronic (CVT)
    BMW: Steptronic
    Chrysler/Dodge/Jeep: AutoStick
    Citroën: Sensodrive
    Ford (Australia): Sequential Sports Shift
    Honda: iShift, S-matic, MultiMatic
    Hyundai: Shiftronic, H-Matic
    Infiniti: Manual Shift Mode
    Jaguar: Bosch® Mechatronic
    Lexus: E-Shift
    Mazda: Sport AT
    Mercedes-Benz: TouchShift
    MG-Rover: Steptronic
    Mitsubishi: INVECS, INVECS II, Sportronic, Tiptronic
    Nissan: Tiptronic
    Opel/Vauxhall: Easytronic
    Peugeot: 2Tronic
    Pontiac: TAPshift
    Saab : Sentronic
    Subaru: Sportshift (system developed and name used under license from Prodrive Ltd.)
    Smart : Softip
    Volkswagen : Tiptronic
    Volvo: Geartronic

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Eveready

Evet Onu yanlış yazmışım. Aceleye mi geldi ne :

Ayrıca burdada markaların vites kutuları var buyrunuz :

quote:

Acura: Sequential SportShift
    Alfa Romeo: Sportronic, Q-Tronic
    Aston Martin: Touchtronic
    Audi: Tiptronic, Multitronic (CVT)
    BMW: Steptronic
    Chrysler/Dodge/Jeep: AutoStick
    Citroën: Sensodrive
    Ford (Australia): Sequential Sports Shift
    Honda: iShift, S-matic, MultiMatic
    Hyundai: Shiftronic, H-Matic
    Infiniti: Manual Shift Mode
    Jaguar: Bosch® Mechatronic
    Lexus: E-Shift
    Mazda: Sport AT
    Mercedes-Benz: TouchShift
    MG-Rover: Steptronic
    Mitsubishi: INVECS, INVECS II, Sportronic, Tiptronic
    Nissan: Tiptronic
    Opel/Vauxhall: Easytronic
    Peugeot: 2Tronic
    Pontiac: TAPshift
    Saab : Sentronic
    Subaru: Sportshift (system developed and name used under license from Prodrive Ltd.)
    Smart : Softip
    Volkswagen : Tiptronic
    Volvo: Geartronic

Alıntıları Göster
    Sağolasın valla ben bilmiyordum ki hiçte anlamam...bunları görür görür anlamadan geçerdim...işte böyle yavaş yavaş öğreniyoruz teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: irish

Sağolasın valla ben bilmiyordum ki hiçte anlamam...bunları görür görür anlamadan geçerdim...işte böyle yavaş yavaş öğreniyoruz teşekkürler...

Alıntıları Göster
    danke canım
  • quote:

Orijinalden alıntı: irish

Alıntıları Göster
    bilgiler için teşekkürler.....

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Ozdamar

quote:

Anladım, sen kullanım tarzına bakarak "yarı otomatik" tabirini kullanmışsın.

Böyle bir standart var mı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla, yarı otomatik şanzıman ile otomatik şanzıman arasındaki ayrım kullanım tarzıyla ilgili değil. Diğer bir deyişle, iki şanzıman türü arasında teknik farklar vardır.
    Temel çalışma prensibi dikkate alındığında,
    Yarı otomatik şanzıman, aslında modifiye edilmiş bir manuel (düz) şanzımandır, öyle ki, debriyaj pedalı bulunmaz ama baskı balata mevcuttur ve bu şanzımanlar kavrama yaparlar. Bunun bir diğer adı da "otomatikleştirilmiş manuel" şanzımandır. Bu şanzımanda vites değişimlerine sürücünün yerine bir bilgisayar yazılımı (genelde aracın işletim sistemine entegredir) karar verir ve robot kollar vitesi değiştirir. Easytronic, ASM, Speedgear, DSG gibi markalar yarı otomatik şanzımana örnektir. Bunların ortak özelliği, D'deyken freni bırakınca ilerleme eğilimi göstermez, yokuşta geri kaçırır ve vites kolunun Park (P) pozisyonu yoktur. Bu şanzımanlar, background olarak birer manuel şanzıman olduğundan, performans kaybı ve yüksek yakıt tüketimi sorunları yaşatmazlar.
    Otomatik şanzımanlar ise kökeni 1940'lı yıllara kadar giden "tork konvertörü" prensibine göre çalışan mekanik düzenlerdir. Baskı balata ve kavrama bu şanzımanda yer almaz. Bu şanzımanların baskı balata değişimleri yoktur. Her ne kadar modern sistemlerde elektronik kontrol düzenekleri mevcutsa da temel prensipte vites değişimleri, mekanik bir düzenekle, otomatik olarak gerçekleşir. Sistemdeki tork konvertörü belirli bir kayba neden olduğundan düz şanzımana göre hem fazla tüketir, hem de düşük performanslı olurlar. vites kolunun P (park) pozisyonu mevcuttur. D'deyken freni bırakınca ileri atlar, yokuşta kaydırmaz. Tiptronik de denilen manuel vites değişimine imkan veren modelleri de mevcuttur.

Benim bildiğim ve aklıma gelebilenler bunlar. Uzman bir arkadaş yardımcı olur da teknik bir açıklama getirebilirse sevinirim. ve bildiğim kadarıyla Tiptronik'ler tork konvertörlü gruba giriyor.
    Yani yarı otomatik değil, "sapına kadar" otomatik.

• quote:

Öncelikle Selamlar ;

Bu Yazı Copy Paste değildir , kendi yazımdır öncelikle bunu belirteyim. Aslında birçok kişi , birçok yazar birçok eleştirmen , birçok dergi vesaire aynı hatayı yapıyor.Asıl adı farklı olan bir şanzumana marka ismi ile hitap ediyor. Tıpkı bizimde yaptığımız gibi örnek vermek gerekirse birçoğumuz mendile selpak deriz.. Yanılıyormuyum ? Olayda aslında buna benzer... Aslı Yarı Otomatik Şanzuman dır.Bahsettikleri vitesin. Tiptronic Volkswagen (Audi vs.) Grubunun markasıdır. Steptronic ise örneğin Bmw nin markasıdır. Aynı şekilde Farklı şanzuman türledi de buna örnektir : DSG Volkswagen Grubunun SMG Bmw Grubunun şanzuman sistemidir.

Buna Göre Başlıca Markaları Sıralarsak :
    Aklıma geldiği gibi yazıyorum yanlış anlaşılma olmasın.

• Tiptronic = Volkswagen Grubu ( VW , Audi , Seat , Skoda , Porsche . ) Grubunun Markasıdır.
  • Steptronic = BMW nin Şanzuman Sistemidir.
  • Multitronic = Audi nin ayrı bir şanzuman sistemidir. ( Direksiyondan Vitesli )
  • Easytronic = GM Grubunun şanzuman sistemidir.
  • Geartronic = Volvo nun şanzuman sistemidir.
  • DSG = Volkswagen grubunun ayrı bir şanzumanıdır.

• SMG 1 = Bmw Grubunun ilk çıkartmış olduğu smg şanzumanıdır. ( Direksiyondan Vites.)
  • SMG 2 = F1 Teknolojisi , 3 ayrı sürüş modu , 6 ileri vitesli şanzuman teknolojisidirç
  • SMG 3 = Son Teknoloji şanzumanıdır.

• 7G Tronic = Mercedesin 7. şanzuman sistemidir.

Umarım sizi sıkmamışımdır. Bu bilgilendirmeyi yapmak istedim hem yanlışlarımızın düzelmesi adına hemde doğrusunu bilmek adına unutmayınız ki bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Çok felsefik oldu ama idare edin. Okuyup vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yorumlar sizden. Unuttuğum bir kutu varmı diye düşündüm ama aklıma gelir ise hemen düzelteceğim. Faydalı olması dileği ile...

• multitronic kademesiz çalışan vites sistemidir.
    ayrıca tüm smg ler F1 teknolojisi baz alınarak üretilmiştir.

aklıma gelen diğerleri
    h-matic = hyundai
    cvt = nissan , honda
    dualogic = fiat
    mcp = citroen

• quote:

Orijinalden alıntı: dedikodu

quote:

quote:

Anladım, sen kullanım tarzına bakarak "yarı otomatik" tabirini kullanmışsın.

Böyle bir standart var mı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla, yarı otomatik şanzıman ile otomatik şanzıman arasındaki ayrım kullanım tarzıyla ilgili değil. Diğer bir deyişle, iki şanzıman türü arasında teknik farklar vardır.
    Temel çalışma prensibi dikkate alındığında,
    Yarı otomatik şanzıman, aslında modifiye edilmiş bir manuel (düz) şanzımandır, öyle ki, debriyaj pedalı bulunmaz ama baskı balata mevcuttur ve bu şanzımanlar kavrama yaparlar. Bunun bir diğer adı da "otomatikleştirilmiş manuel" şanzımandır. Bu şanzımanda vites değişimlerine sürücünün yerine bir bilgisayar yazılımı (genelde aracın işletim sistemine entegredir) karar verir ve robot kollar vitesi değiştirir. Easytronic, ASM, Speedgear, DSG gibi markalar yarı otomatik şanzımana örnektir. Bunların ortak özelliği, D'deyken freni bırakınca ilerleme eğilimi göstermez, yokuşta geri kaçırır ve vites kolunun Park (P) pozisyonu yoktur. Bu şanzımanlar, background olarak birer manuel şanzıman olduğundan, performans kaybı ve yüksek yakıt tüketimi sorunları yaşatmazlar.
    Otomatik şanzımanlar ise kökeni 1940'lı yıllara kadar giden "tork konvertörü" prensibine göre çalışan mekanik düzenlerdir. Baskı balata ve kavrama bu şanzımanda yer almaz. Bu şanzımanların baskı balata değişimleri yoktur. Her ne kadar modern sistemlerde elektronik kontrol düzenekleri mevcutsa da temel prensipte vites değişimleri, mekanik bir düzenekle, otomatik olarak gerçekleşir. Sistemdeki tork konvertörü belirli bir kayba neden olduğundan düz şanzımana göre hem fazla tüketir, hem de düşük performanslı olurlar. vites kolunun P (park) pozisyonu mevcuttur. D'deyken freni bırakınca ileri atlar, yokuşta kaydırmaz. Tiptronik de denilen manuel vites değişimine imkan veren modelleri de mevcuttur.

Benim bildiğim ve aklıma gelebilenler bunlar. Uzman bir arkadaş yardımcı olur da teknik bir açıklama getirebilirse sevinirim. ve bildiğim kadarıyla Tiptronik'ler tork konvertörlü gruba giriyor.
    Yani yarı otomatik değil, "sapına kadar" otomatik.

Alıntıları Göster
    Easytronic vardı bizde sanıyorum onda yoktu Park ( P ) konumu yanlış hatırlıyo da olabılırım ama şuan kullandığım steptronic te mevcut.

• quote:

Easytronic vardı bizde sanıyorum onda yoktu Park ( P ) konumu yanlış hatırlıyo da olabılırım ama şuan kullandığım steptronic te mevcut.

Alıntıları Göster
    Otomatik vitesli araçları kullanmak yoğun trafikte belki bir avantaj olabilir ama oldum olsaı otomatik vitesi sevmem Özellikle kalkışlarda istediğim verimi alamıyorum bu şanzımanlardan ( gerçi DSG bunu aşmış ama neyse ) Ellerine sağlık Ozdamar

• quote:

Orijinalden alıntı: atiyba

Otomatik vitesli araçları kullanmak yoğun trafikte belki bir avantaj olabilir ama oldum olsaı otomatik vitesi sevmem Özellikle kalkışlarda istediğim verimi alamıyorum bu şanzımanlardan ( gerçi DSG bunu aşmış ama neyse ) Ellerine sağlık Ozdamar

Alıntıları Göster
    ben asm şanzımanlı ford kullandım.

ne yalan söyleyim rahatlık yerine sıkıntı verdi.

belki de ben kullanamadım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.