Şimdi Ara

The Prestige (2006) | Christopher Nolan (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
344
Cevap
2
Favori
17.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Menanty

merhabalar
    Beyler filmi yeni izlemedim ama şöyle bir durum var. Ben filmde parmağından vurulan sihirbazı hep ikiz olarak düşündüm ama birisi oda teslanın cihazıyla kendisini klanladı dedi. Öyle tartışma oldu. İşin aslı nedir_?

Ayrıca ikiz ise mühendisi (ikiz veya klonu) kaçırıldığında niye tesla adını verdi. KAfasını karıştırmak için mi yoksa ikizi olduğunu gizlemek için mi?

Belki tartışılmıştır ama birde bana yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkürler

aslında tesla bu aletten bahsetmiş oluyor , ama aletin asıl yapılma amacı yer değiştirmek yani ışınlamak ama ışınlamak yerine kopyalıyor. ama tabi bale bunu bilmiyor alet çalışmadı biliyor. ve kardeşini kurtarmak için boş bir amaç veriyor . sonra tesla makinaın ne yaptıgını çözüyor bizim hugh ise tam bir ün ve şöhret hastası oldugu için bunu birisiyle paylaşmak istemediğinden klonlarını öldürüyor. bu arada birisi asıl kahramanlar yaşıyor demiş hayır hugh öldü , ikiz kardeşte öldü .

bu arada süper ötesi bir fildir benim için . hem çok sevdiğim 3 oyuncu , hem sevdiğim bir tür hemde sevdiğim yönetmen . ilk benim ilk 10 filmimden birisidir 6 kez izlemişimdir

• en sevdiğim filmdir.
  • favorilerimden
  • İzlenmesi gereken filmlerden biridir izlemeyenler hemen izlesinlerv
  • İnanır mısınız bu filmi yıllardır izleyememiştim, şuan izlemiş bulunmaktayım. Şok etkisindeyim. Harika bir film, aynı zamanda insana harika ders veriyor. İzlenmesi gereken bir film.

8,5/10
  • Muhtesem film onceden izlemistim ama konusunu yeni gordum. Sonuna daha fazla sasirdigim baska bir film olmamistir herhalde.
  • Eğer filmin sonunda biri diğerinden üstün gelseydi film efsane olmazdı
  • Sonu çok şaşırtıcıydı.
  • Filmi bu kadar karmaşık olduğunu düşünmeye gerek yok. Zaten filmin bir sahnesinde ana karakterler Angier ve Borden konuşmalarında bunun mesajını veriyorlar.
    Son sahnede Bordon, ikizi olduğunu ve gösteriyi ikizi yani dublörü sayesinde gerçekleştirdiğini anlattığında, Angier ona "Cutter dublör kullandığını söylemişti ama ben bu kadar basit olacağına inanmamıştım" diyor. İşte filmin bütün mesajı bu cümlede. Yani film için farklı farklı senaryolar üretmeye gerek yok, filmin en sade anladığınız şekli doğru.

İkiz meselesine gelince Alfred ve Bordon ikiz. Bunu Angier'in eşinin boğulma olayından sonra çok daha iyi anlıyoruz ki filmin farklı yerlerinde defalarca vurguluyor. Tesla'nın ismini vermesinin sebebi ise, bir bilim fuarında Borden'in Tesla'nın başarısızlığını görerek, Angier'i oyalama çabası. Zaten Angier onu bu fuara kadar takip ettiği için birşeyler bulduğunu zannederek Amerika'ya kadar gidebileceğini hesap ediyor. Halbuki hesap edemediği şey Tesla'nın gerçekte bir makine yapabileceği.

Angier ise zengin bir aileden geliyor. Gerçek ismi ise Lord Caldlow. Fakat takıntıları yüzünden ilizyonizme merak salmış ve ailesinen uzak yaşamış. Filmde aslında işlenen konu en başta bir güvercini bile incitmeyecek olan bir insanın tutkuları, kıskançlığı ve takıntıları sebebiyle kendi benzerlerini bile öldürebilecek kadar canileşebilmesi anlatılmakta.

• quote:

Orijinalden alıntı: san lorenzo

Filmi bu kadar karmaşık olduğunu düşünmeye gerek yok. Zaten filmin bir sahnesinde ana karakterler Angier ve Borden konuşmalarında bunun mesajını veriyorlar.
    Son sahnede Bordon, ikizi olduğunu ve gösteriyi ikizi yani dublörü sayesinde gerçekleştirdiğini anlattığında, Angier ona "Cutter dublör kullandığını söylemişti ama ben bu kadar basit olacağına inanmamıştım" diyor. İşte filmin bütün mesajı bu cümlede. Yani film için farklı farklı senaryolar üretmeye gerek yok, filmin en sade anladığınız şekli doğru.

İkiz meselesine gelince Alfred ve Bordon ikiz. Bunu Angier'in eşinin boğulma olayından sonra çok daha iyi anlıyoruz ki filmin farklı yerlerinde defalarca vurguluyor. Tesla'nın ismini vermesinin sebebi ise, bir bilim fuarında Borden'in Tesla'nın başarısızlığını görerek, Angier'i oyalama çabası. Zaten Angier onu bu fuara kadar takip ettiği için birşeyler bulduğunu zannederek Amerika'ya kadar gidebileceğini hesap ediyor. Halbuki hesap edemediği şey Tesla'nın gerçekte bir makine yapabileceği.

Angier ise zengin bir aileden geliyor. Gerçek ismi ise Lord Caldlow. Fakat takıntıları yüzünden ilizyonizme merak salmış ve ailesinen uzak yaşamış. Filmde aslında işlenen konu en başta bir güvercini bile incitmeyecek olan bir insanın tutkuları, kıskançlığı ve takıntıları sebebiyle kendi benzerlerini bile öldürebilecek kadar canileşebilmesi anlatılmakta.

+1

• Filmi dün gece ilk defa izledim , başları biraz karmaşık olsada son bölümde damgayı vurdu , fakat bir şeyi çok basit yapmışlar o kadar kişi arasında gidiyorlar birbirlerini seçiyorlar , anladıkları zamanda müdahale etmiyorlar bu biraz saçma olmuş onun dışında herşey dört dörtlük .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MarjinaL_Kedi

bu flim i sinemada izleyenler çok şanşlısınız

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu film çıktığında ben 90 yapımı falan sanmıştım daha sonra öğrendim 2006 yapımı olduğunu. yani çok da kaliteli bir film değil aslında. senaryosu güzel hepsi o kadar. neyse fazla sinirlendirmeden sizi susiyim ben..
  • hamzaarı bugün gördüğüm kaçıncı falsolu yorumundur bu yav. bir önizleme yap mesajı göndermeden önce
  • "Dikkatli bakıyor musunuz? Siz sırrı bilmek değil kandırılmak istiyorsunuz. "

Üstüne çok düşünce hatalar olduğunu fark etsek de kesinlikle bir baş yapıt.
  • valla her film tavsiyesi isteyene bu filmi tavsiye ediyorum. adam korku ya da aksiyon diyor ben prestij diyorum. o derece yayıyorum bu filmi millete.
  • Filmi izlediğimde tepkim buydu
  • quote:

Orijinalden alıntı: oray

önemli bi noktaya değinmişsin, Strange_Passenger,

quote:

Filmin garip bir yanı vardı.Çünkü diğer filmleri izlerken yaptığımız gibi iyi-kötü kavramları ile bu filmi izleyemiyorsunuz. Şu kazansın bu yensin falan diyemiyorsunuz.Kim iyi kim kötü bir karar veremiyorsunuz.Saplantılı olmak mı daha kötü, sahtekar olmak mı?

Dikkat, hafif bi spoiler olabilir
    Filmden ilk bittiği an bunu düşündüm. Aslında her iki kişinin gözüyle de olaya baktığında haklılar gibi duruyor. Film her ikisinin gözüyle de olayları tamamen yansıtmış... Bundan dolayı iyi kötü kavramını tam olarak yapamıyorsun.

Kesinlikle izlenmesi gereken bir film, ben kendimi anlamak için zorladığımı düşünmedim, aslında momento kadar karışık değil, oldukça açık bi şekilde geçmişe dönüş ve o ana geliş yapıyor film. Tahmin yapabiliyorsunuz çoğu yerde, fakat sonunu tahmin etmek gerçekten zor :)

SPOiLER - Filme gitmemiş olanlar okumasın
    - Çocuğun babası ölüyor mu sizce? yoksa ölen amcası mı? :)

Tekrar izledim filmi hortlatçam ama ölen kızın amcası :D

• AtakanCelikkol kullanıcısına yanıt
    bu da hortlatmanin alasi olmus, filmi hatirlamiyorum bile
  • Hahaha sesli güldüm valla ama tekrar uplanacak bir film herkese tavsiye ediyorum
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.