Şimdi Ara

[ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu ! (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
232
Cevap
38
Favori
17.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
548 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evdeysen bir camı çerçeveyi filan aç sık sık havalandir hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Evdeysen bir camı çerçeveyi filan aç sık sık havalandir hocam

Anlamadım espriyi? Hdd'ler soğuk kalsın diye mi? Gariban memlekete üzülen Hüseyin'in yanan beyni soğusun diye mi? [ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu ! 

HDD için ise, hdd'ler soğutma açısından sağlam. Koridorda, routerın yanında havalandirilan bir kutuda pc'den ayrı duruyorlar.

------

Çok veri çok bela abi. Yedeklemesi zor en basitinden. Seagate central var. 3tb. En büyük diskim. Dangalak Seagate hdd'yi sürekli aktif tutuyor. 5 yıldır 7/24 HDD dönüyor abi. Tamam, bunun için dizayn edilmiş bir HDD, ama 5 yıl. Talep yoksa durdur aleti? Yok. Dön baba dönelim. Acayip tırsıyorum bir şey olacak diye. Yaşı da ilerledi. Bence bana kabaran bir veri kaybı var yani. Geliyor gelmekte olan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 18 Kasım 2020; 19:14:8 >

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Biraz oksijen al diye dedim yazdığından hicbirsey anlaşılmıyor [ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu ! 

• kLonometre mi
    Güzel emek vermişsiniz. Ama defalarca yanlış yazdığınızı görünce üzüldüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Biraz oksijen al diye dedim yazdığından hicbirsey anlaşılmıyor  

[ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu !  Ha, tamam. Mobildeydim. Ondandır belki.

Derleyip toplayalım...

Öncelikle tebrik ederim. Çok keyifle okudum. SSD performansı ilgi alanım olmamasına rağmen çok hoşuma gitti bu uğraşın. Forumda eskiden bu tarz paylaşımlar çok daha sık görürdük. 2000'lerin başlarında. O zamanlar aklıma geldi.

------------

Benim son yıllarda oyun oynama merakım tamamen bitti. Boş zamanımda da, hatta artık işimde de elektronik ile uğraşıyorum. Ondan güçlü PC ihtiyacım sadece render almak ile kısıtlı kaldı. Benim renderları da üçüncü nesil i7k zorlanmadan alıyor. Koptum biraz bu işlerden anlayacağın. Ama keyifle okudum yazını... SSD'leri ben ölüyü diriltmek için kullanıyorum. 10 yaşında pc. Tak SSD'yi ofiste gündelik bilgisayar olarak kullan. 4gb ram varsa tık demiyor. Asrın fennin son harikası. [ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu ! Böyle bir Core2Quad'ım var ofiste. Taş gibi çalışıyor. SSD olmasa çekilecek dert değil. Eşimdeki laptop... Sök HDD'yi, tak SSD'yi. Uçtu laptop. [ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu ! Ölü diriltiyorum yani SSD ile. Benim için temel amacı bu.

Benim kullanımımda yüklü bir arşiv söz konusu. 6TB civarında. Bunun 2TB'si Flac formatında müzik arşivinden oluşuyor. Gerçek Hi-Fi ürünleri ile müzik dinlerken mp3 ile flac gerçekten çok fark ediyor. Spotify flac yayını yapmadığı için de, benim için sadece pratik anlık çözüm oluyor. Arşivimi saklamam ve büyütmeye devam etmem gerekiyor.

Yeni yeni video çekimleri de eklendi. Acayip yer kaplıyorlar. Bir de video işleme için video'yu Ağdaki diskten çekmek da yavaş oluyor. Ağdaki diskimin hızı 35MB/saniyede geziniyor. Zulüm gibi.

-----------

Bu sebeple, ilk fırsatta kendi ağ diskimi kuracağım. Bunu da raspberryi pi compute, pci express raid kartı ve ilk etapta 2 adet 3tb hdd kulanarak raid kurup yapacağım. Böylece 35MB/sn olan veri aktarma hızımı hiç olmazsa 100MB/sn'ye dayarım. Ki o da zaten 800mbit/sn yapar ki, zaten ethernetimin limiti 1000mbit/sn. Ağ disklerindeki en büyük sorun kullandıkları chiplerin zayıflığı. Sonuçta ağ diskleri de içlerinde bir çeşit linux işletim sistemi kurulu olan küçük bilgisayarlar. Bunların baba versiyonlarında çok daha iyi donanım oluyor. İşlemci hızları yüksek oluyor. Dolayısı ile HDD'nin veri aktarma hızında veri aktarabiliyorlar. Bir de Raid bağlanırlarsa zaten hızı iyice arttırmak mümkün oluyor. Ama bu arkadaşlar acayip pahalılar. Bunun ucuz çözümü ise raspberry pi 4 compute, pci-e çıkışı veren eklenti kartı, pci-e raid kartı alıp, kendi ağ diskini kendin kurmak. Bunu yapmaya niyetliyim. Ama bunu yapmam için raidde kullanacağım diskin içindeki veriyi bir başka diske yedeklemem lazım. O yüzden de emaneten bir disk lazım. Acayip üşeniyorum.

Ek olarak raid kurarken mevcut 3tb'lik diskimi de kullanacağım. Yanına bir 3tb disk daha alacağım. Böyle raid kuracağım. Ama onda da mevcut diskimin 5 yaşında olması problemi var. Özetle "git iki disk al" bir çözüm. Ama çok para be güzel abim be. [ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu ! 

----------

Güncel HDD'ler (dönen 3.5" diskler) kabaca kaç mb/sn okuma/yazma hızına sahip realitede? Gbit ethernet limitine dayanmam için kaç disk lazım, onu bileyim. Belki bu vesile ile benim 3tb diske veri yedekleyip sistemden çıkarırım. Böylece bir şey bozulur, veri kaybedersem bu disk yedeğim olur.

• aşırı emek vermişsin forumun duayen insanı

• Bu adata xpg ssdlerin 5 yıl garanti olayı Türkiye de geçerli değil sanırım. İçinden çıkan 2 yıl garanti.Halbuki kutu da Türkçe 5 yıl garanti yazıyor.Model S40G 1 TB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Valve Corporation -- 18 Kasım 2020; 21:3:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Eski donanım haber geldi aklıma diyenler burada mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Khal-Drogba K kullanıcısına yanıt

Hocam mazur görün ben bile yeni farkediyorum bazı yazım yanlislarimi, daha önce komple bir mause incelesini mouse yazarak bitirmisligim de vardır :) Oluyor böyle şeyler. Testlerden sonra yoruluyor insan

• Okumaya gerek yok boşa gözlerinizi yormayın :) Samsung Nvme alın geçin normal ssdler zaten artık çöp :) Sabrent M.2 NVMe'ler şu ülkede satılsa Samsung'u bile çöpe atardım :XD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 18 Kasım 2020; 22:36:3 >
  • Emeğine sağlık hocam

• Elinize emeğinize sağlık, müthiş konu. Belki ileride "uzak durulması gereken SSD'ler, kronik sorunlu SSD'ler" tarzı bir rehber de yaparsanız çok faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evil Belief -- 18 Kasım 2020; 23:35:4 >
  • Bu işlerden gram anlamayan biri olarak 850 evo 500gb ssd aldım. Format atmadan klonlama yaptım. Sanki sata 2 destekli sonuçları verdi.

[ TEST ] SSD'ler Yarışıyor ! 10 SSD Tek İncelemede Buluştu !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ben sero -- 18 Kasım 2020; 23:50:58 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Buna bütçem muhtemelen yetmez hocam , pek ihtimali yok yani şu şartlarda.;)

• emeğine sağlık başkan...

• Yorum yapabilir misin?

Samsung 850 Evo 250 GB SSD, 5 yıllık. Sorunsuz çalışıyor.

C:/69 GB (kullanılan alan) 45.5GB (boş alan) Laptopta win 7 64 bit yüklü. Oyun yok, sadece sistem ve 50'ye yakın program yüklü.

D:/35.6GB (kullanılan alan) 82.5GB (boş alan) Win 10 64 bt yüklü. Sadece sistem ve programlar yüklü.

E:/320 GB Samsung Sata (Veri depolama) 

Silicon Power S60 SSD, 1 aylık. Sorunsuz çalışıyor.

C:/44.3GB (kullanılan alan) 75.8GB (boş alan) 13 yıllık masaüstünde win 7 64 bit yüklü. Oyun yok, sadece sistem yüklü.

D:/70.9GB (kullanılan alan) 47.2GB (boş alan) Sadece arşiv var.

E:/ 296GB (kullanılan alan) 1.71GB (boş alan) Dual Core Intel Pentium E 5200 Sadece arşiv var.

NOt: Forumlarda 6 yıl önce SSD'yi tek partition olarak işletim sistemini kurun diye yorumlar okumuştum. Ben SSD'yi 2 partition olarak böldüm. 1.sine Win 7, 2.cisine de Win 10 kurdum. 5 yıldır da bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilir mi?

• Sandisk ultra nvme ssd sini önerirmisiniz bu modelde kontrolcü dram var mı 500 gb modeli itopya da 470 tl civarına düşmüşhttps://www.itopya.com/sandisk-500gb-ultra-nvme-m2-ssd-2400mb-okuma-1750mb-yazma/

• Geç olmuş olabilir ama dolardan dolayı bu ara biraz daha uygun fiyatlar olabilir o fiyatlara Sandisk gayet güzel ürün.

• Benim SSD'lere yorum yapacak kimse var mı?

• ettu E kullanıcısına yanıt

SSD nedir hocam onu bilmeden nasıl yorum yapalım :)

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.