Şimdi Ara

**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU) (109. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.954
Cevap
89
Favori
215.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 107108109110111
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evdeki tüm petek vanaları resimde ki şekilde.

İnternetten sipariş edeceğim için emin olmak istedim hangi şekilde termostatik vana almalıyım, montaj için ekstra parçaya gerek var mı yoksa sökülecek vana yerine aynen olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UGUR19 U kullanıcısına yanıt
    termostatik vana haricinde, dirsekli pex erkek rekor alınması gerekir,
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    https://www.yapimalzemeleriburada.com/eca-g-3-8-x-16-mm-erkek-dirsek-2602199279

Vecap için teşekkürler. Bunu mu almak lazım?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • UGUR19 U kullanıcısına yanıt
    evet ama almadan önce taktıracağın ustadan teyit ettirebilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: yhackup

Selamlar, termostatik vana dik takılmaz deniyor ama benim evdeki tüm peteklerin su girişi yerde dik takmaktan başka çarem yok.

Hiç faydasını görmez miyim dik takınca

http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=%7C
    https://www.guvenilirfiyat.com/urun/224-termostatik-ters-radyator-vanasi-termostatik-kontrol-basliklari-ve-termal-vana-motoruyla-kullanilmaya-uygun-krom-kaplama/

benimde sıkıntım da @yhackup ile aynı , ama bu şekilde de bağlayamaz mıyız?Yine termostatik vana yere paralel oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: hutaha

http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=%7C
    https://www.guvenilirfiyat.com/urun/224-termostatik-ters-radyator-vanasi-termostatik-kontrol-basliklari-ve-termal-vana-motoruyla-kullanilmaya-uygun-krom-kaplama/

benimde sıkıntım da @yhackup ile aynı , ama bu şekilde de bağlayamaz mıyız?Yine termostatik vana yere paralel oluyor.

Alıntıları Göster
    Ben bu şekilde parça ile çözdüm..

https://blog.yakupulutas.com/termostatik-vana-nedir-nasil-calisir-montaji-nasil-yapilir/

• İyi günler. Fotoğraftaki çekirdeğin peteğe bağlanan yerine keten teflon gibi herhangi bir yalıtım maddesi sarmalı mıyız yoksa kutusundan çıktığı gibi hiçbir şekilde araya ek bir parça koymadan sıkmalı mıyız?

Bir de öğrendiğim bir bilginin doğruluğunu teyit etmek istiyorum. Kombi üzerinde gösterilen basınçla sistemin her bir noktasındaki basınç aynı değil midir?

• Heineken643 H kullanıcısına yanıt
    Kombi tesisatı atmosfere kapalı bir sistem olduğu için basınç dağılımı dengelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi from_anatolia -- 31 Ekim 2019; 8:8:44 >

• Arkadaşlar vana üstündeki akış yönü ok istikametinin tersine bağladım termo vanayı yani sıcak gelişi ile vana üstündeki ok ters istikamette bu sıkıntı yaratır mı acaba?

• disintegration kullanıcısına yanıt
    hocam merhabalar,

kombi tesisatımın ilk iki peteğine (kombiye en yakın ilk iki petek) termostatik vana taktırdım.

bu peteklerin reglaj ayarı termostatik vanadan mı yoksa alttaki dönüş suyu vanasından mı yapılacak ?

teşekkür ederim.
  • muammer816 M kullanıcısına yanıt
    Termostatik vanadan yapilir.termostatik vana ortam isininca radyotoru kapatarak sicak suyun diger radyotorlere gitmesini saglar.yani reglaj yapmis olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: erkostu

Termostatik vanadan yapilir.termostatik vana ortam isininca radyotoru kapatarak sicak suyun diger radyotorlere gitmesini saglar.yani reglaj yapmis olur.
    teşekkür ederim değerli bilgiler için :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Heineken643

İyi günler. Fotoğraftaki çekirdeğin peteğe bağlanan yerine keten teflon gibi herhangi bir yalıtım maddesi sarmalı mıyız yoksa kutusundan çıktığı gibi hiçbir şekilde araya ek bir parça koymadan sıkmalı mıyız?

Bir de öğrendiğim bir bilginin doğruluğunu teyit etmek istiyorum. Kombi üzerinde gösterilen basınçla sistemin her bir noktasındaki basınç aynı değil midir?

Yuvarlak ile işaretlenen bölgeye teflon ve benzeri sızdırmazlık elemanı kullanılmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Heineken643

İyi günler. Fotoğraftaki çekirdeğin peteğe bağlanan yerine keten teflon gibi herhangi bir yalıtım maddesi sarmalı mıyız yoksa kutusundan çıktığı gibi hiçbir şekilde araya ek bir parça koymadan sıkmalı mıyız?

Eğer kombiyle aynı kattaysanız evet basınç aynıdır . Ama kombi alt katta ya da üst katta ise basınç , kombi ile yükseklik farkı kadar değişir. Her 1 metrede 0,1 barlık basınç farkı oluşur.

Kombi, peteklerden 6 metre yüksekte ise , peteklerde kombide okunan basınçtan 0,6 bar daha fazla basınç vardır. Kombi, petekten 6 metre aşağıda ise, peteklerde kombideki basınçtan 0,6 bar daha az basınç vardır.

Atmosfere kapalı ya da açık olması bir şey değiştirmez. Dubleks ya da tripleks evlerde bu durum dikkate alınmalıdır aksi takdirde peteklerin ısınamaması söz konusu olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 31 Ekim 2019; 11:44:34 >

• zafer135 kullanıcısına yanıt
    Evet nerede baktıysam oraya hiçbir yalıtım malzemesi kullanılmamış fakat bizim sorunumuz sadece sıkarak çözülmediği için mecbur teflon sardım. Şimdilik akmıyor fakat henüz sistem aktif değil. Birde sıcak suyu yedikten sonra gözlemlemek lazım.
  • Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Cevap için çok teşekkürler. Yakın zamanda arkadaşımın dublex evine muhtemelen bi müdahelede bulunacağım. Bu bilgi işime yarar kesin.
  • Herkese selamlar, bir sıkıntım var yardımcı olursanız sevinirim. Evimde radyal marka petekler var ve bunlarda eca marka çekirdek ve vana kullanılmış. Ben şuan bu vanadan hiç memnun değilim, sürekli çalışıyor. Termostatik olmasının bir avantajını göremedim. Oda 22-23 derecede ama vana 2,5 da olmasına rağmen sürekli çalışıyor. Vana yo değiştirmek istiyorum ama bu mümkün müdür ? Çekirdeğin resminide paylaşıyorum, kompakt tip olarak geçiyor. Sizce ne yapmalıyım ?

• Heineken643 H kullanıcısına yanıt
    Oradaki birleşim noktası tek kullanımlık gibi birşey ilk sıkıldıktan sonra daha dokunulmamalı. Küresel olan kısım ile iç kısmı sanırım sıkılınca birbirini ezip kenetleniyor ve sızdırmazlık yapıyor tekrar açıldığında ise özelliğini yitirmiş oluyor daha önce evdeki su saatinin önüne vana koymaya çalıştığımda başıma gelmişti komple değiştirmek zorunda kalmıştım.:)

• muammer816 M kullanıcısına yanıt
    Yanlış bilgilendirme olmuş reglaj ayarı alttaki vanadan yapılır kombiye yakın petek diğer peteklere nazarqn zaten en yüksek sucaklıkta minimum kayıp ile ısınacaktır Kombiye yakın peteklerin altaki vanasından reglaj ayarı yaparsanız uzaktaki peteklerede daha iyi basınç ve ısı iletimi sağlanacak bir nevi eşitlik sağlanacak ve reglaj alttaki vana ile yapmanız gerekmekte ve yakın petekler yinede daha erken ısınacağından termostatik vanalar devreye girecek ve istenilen sıcaklıkta peteği komple kapayacaktır. Isı tamamen uzaktaki peteklere gidecektir. reglaj sayesinde eskiye göre uzaktaki peteklerde yakın peteklerin kapanmasını beklemeden daha verimli ısınmış olacaktır.

• 
Sayfa: önceki 107108109110111
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.