Şimdi Ara

**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU) (110. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.955
Cevap
89
Favori
215.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: erkostu

Termostatik vanadan yapilir.termostatik vana ortam isininca radyotoru kapatarak sicak suyun diger radyotorlere gitmesini saglar.yani reglaj yapmis olur.
    Yanlış bilgilendirme reglajın mantığı başka termo vananın başkadır. Alttaki vana ile yapılır.
    Hatta özel alyan ile ayarlanıp ayarı bozulmasın diye kapakla kapatılan reglaj vanaları vardır üste termo vana alta reglaj vanası şeklinde bağlantı yapılır.
    **TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu vanalar özel reglaj vanası midir.normal radyotorlere takılan vana mi

• quote:

Orijinalden alıntı: zafer135

Yanlış bilgilendirme olmuş reglaj ayarı alttaki vanadan yapılır kombiye yakın petek diğer peteklere nazarqn zaten en yüksek sucaklıkta minimum kayıp ile ısınacaktır Kombiye yakın peteklerin altaki vanasından reglaj ayarı yaparsanız uzaktaki peteklerede daha iyi basınç ve ısı iletimi sağlanacak bir nevi eşitlik sağlanacak ve reglaj alttaki vana ile yapmanız gerekmekte ve yakın petekler yinede daha erken ısınacağından termostatik vanalar devreye girecek ve istenilen sıcaklıkta peteği komple kapayacaktır. Isı tamamen uzaktaki peteklere gidecektir. reglaj sayesinde eskiye göre uzaktaki peteklerde yakın peteklerin kapanmasını beklemeden daha verimli ısınmış olacaktır.
    eyvallah hocam.

petekleri henüz yakmaya başlamadık.başladığımızda deneyimleyeceğim.
  • erkostu E kullanıcısına yanıt
    Evet radyatör dönüş hattına takılan özel reglaj vanasıdır. Vana başı yerine alyan anahtarı ile vananın açılıp kapanması yapılarak ayar yapılıp vananın Özel tapası ile alyan kısmı kapatılır bu sayede reglaj ayarı yapıldıktan sonra evde çocuk yada yanlışlıkla çarpma,sürtme vb gibi dış etkenlerden ayar hiçbirşekilde etkilenmez. Termostatik vana ise radyatörün giriş hattına takılıyor. Ben dönüş hattı reglaj vanasını piyasada sadece eca da gördüm artı bir avantajı uzaktaki peteklerde vanayı ful açınca akış daha rahat oluyor vananın yapısı standart vanalara göre dönüş hattı için özel tasarlanmış su fazla engel görmeden zorlanmadan geçiyor vanadan tabiki ful açık konuma alınca. evdeki tüm dönüş hattını bu vanadan yaptım çok memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zafer135 -- 11 Kasım 2019; 21:24:40 >
  • Merhaba hocam danfoss marka trv aldım ayar 3 de oda sıcaklığı 21 derece civarında ama suyu tamamen kesmiyor petek sıcak halen vanayı 2 ye aldığımda ise su kapanıyor takarken dikkat etmemiz gereken bir husus varmıydı 2 tane cana var ikiside aynı

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam slm.lar.Evimde salonumu gündüz değil akşamları kullanıyorum bu yüzden termostatik vana taktiracagim.basta cosa nin uzaktan kontrolü vanasını almak istedim ama aşırı pahalı yine danfoss digital olanlarda aşırı pahalanmis.danfosun n11 de sıvı sensörlüsünü buldum 48 tl.
    Benim size sormak istediğim salonumdaki petekte takılan klasik vana köşe tip.Tesisatta değişim yapmadan bu peteklere yatay köşe termostatik vana takilabilirmi.siparisimi ona göre vereceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkostu -- 13 Kasım 2019; 22:4:1 >

merhaba resme göre yatay köşe olur yandan 15cm boşluk var görünüyor

Hocam resimdeki vanalar yatay köşe mi,yoksa köşe tip mi
    Letgodan buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkostu -- 14 Kasım 2019; 23:16:41 >

yatay köşe

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: zugo07

Herkese selamlar, bir sıkıntım var yardımcı olursanız sevinirim. Evimde radyal marka petekler var ve bunlarda eca marka çekirdek ve vana kullanılmış. Ben şuan bu vanadan hiç memnun değilim, sürekli çalışıyor. Termostatik olmasının bir avantajını göremedim. Oda 22-23 derecede ama vana 2,5 da olmasına rağmen sürekli çalışıyor. Vana yo değiştirmek istiyorum ama bu mümkün müdür ? Çekirdeğin resminide paylaşıyorum, kompakt tip olarak geçiyor. Sizce ne yapmalıyım ?
    Arkadaşlar yorum yok mudur ?

• zugo07 Z kullanıcısına yanıt
    danfoss çekirdek ve kafa kullanabilirsiniz

• Arkadaşlar merhaba,

Danfoss Living ECO Dijital termostatik vananın internet de Türkçe kullanma kılavuzunu buldum:
    ilgilenenler için link: https://docplayer.biz.tr/8461252-Kurulum-ve-kullanim-kilavuzu-living-eco-elektronik-radyator-termostati.html

Bu ürünle ilgili şöyle bir şey başıma geldi:

Vanayı yeni satın aldım.
    Bu vananın yanında M30 ve RA adlı 2 plastik adaptör geliyor. Bildiğiniz gibi adaptör, gövde ile termostatik vana arasına konuluyor. M30 Adaptörle kurulumu mu yaptım. Daha sonra bir sebepten dolayı fikir değiştirip RA adaptörle kurulumu değiştirmek istedim. İşte sorun burada başladı, M30 adaptörü sağa-sola çevirerek ne yaptıysam term.vana dan çıkaramadım. Radyatör den çıkarmaktan bahsetmiyorum, adaptörü vana dan ayırmaktan bahsediyorum. Adaptör boşa dönüyor ama çıkmıyor.

Adaptörün vana dan nasıl ayrılacağı konusun da, ürünün yanın da gelen kullanma kılavuzunda bilgi yok, Danfoss web sitesin de bulamadım (yakışmadı Danfoss'a), Youtube videolarında ise nasıl kurulacağını anlatıyor, nasıl söküleceğini değil.

Meğerse özel bir kilitleme sistemi varmış, araştırmalarım sonucun da linkini verdiğim kullanma kılavuzunu buldum, orada "living eco termostatını çıkarma" başlığı altında anlatılıyor. Anlatılanları uyguladım ve söktüm. Ardın dan derin bir rahatlama nefesi. Oldu yani.

Yani arkadaşlar, bu konu uzmanlık alanınız değilse, iddia ediyorum en zeki insan olsanız bile, kırk sene uğraşsanız aklınıza gelmeyecek bir yöntemle vanayı adaptörden ayırabiliyorsunuz. Bunu düşünen icat eden mühendisliğe hayret ettim. Eğer bu yöntemi bilmiyorsanız vanayı kırmaktan başka çare yok.

Bu linkini verdiğim türkçe kullanma ve sökme kılavuzunu kim internete koyduysa allah ondan razı olsun.

Bu kullanma kılavuzunda tek bir şey yanlış ki doğrusu şu:
    setup ayarlara girerken onay tuşuyla değil, sağ ve sol ok tuşlarına aynı anda 3-5 saniye basarak giriliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 18 Kasım 2019; 14:33:40 >

• kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Slm.lar bende almak istiyorum tecrubelerinizi anlatın lütfen.ayrica nereden ve kaç TL ye aldınız? güle güle kullanın

• Arkadaşlar merhaba. Bende siemens acvatix vanalardan var üstte ilana koyulmuş olandan. 7 tane var sadece 1 tanesinde aşırı su sesi çıkıyor vanayı açınca ve hiç gitmiyor ses. Diğerlerinde sadece ilk açılışta ses geliyor sonra ses yok. Neden olabilir.

• quote:

Slm.lar bende almak istiyorum tecrubelerinizi anlatın lütfen.ayrica nereden ve kaç TL ye aldınız? güle güle kullanın
    Merhaba,
    sağolun teşekkür ederim.

Ürünü N11 den aldım, kombi kullanmıyorum, bulunduğum apartman merkezi doğal gaz sıcak su ısıtma sistemi ile çalışıyor (TOKİ sistemi), dairem de 3 radyatörüm var, salon için "Danfoss living eco dijital vana + gövde" yi 146 TL den, diğer odalarım için danfoss dijital olmayan dan tanesi 35 TL den 2 adet aldım (70 TL). İlave olarak hepsine birlikte kargo ücreti 13 TL ödedim.
    Şu anda baktığım da dijital olana 10-15 TL arası zam gelmiş görünüyor.

Dijital vananın kutusu içinden, M30, RA adlı 2 adaptör, 2xAA alkain pil, RA adaptörü sıkmak için alyan anahtar ve ingilizce + diğer diller de yazılmış, içinde Türkçe si olmayan, basit, ayrıntılı olmayan kullanma kılavuzu.

Eski vanalarım 7 yıllık, sıcaklık değişimlerine geç tepki verdiği ve istikrarsız çalıştığı için değiştirmeye karar verdim.
    Eski mevcut vana ve gövdelerim KAS marka, satıcı Danfoss' un kendi gövdesiyle birlikte takmamı tavsiye etse de, KAS gövdeler bozuk olmadığı için, yeni gövde takmaya gerek duymadım, böylece söküp takma külfetinden kurtuldum, çünkü yeni gövde takmak zaman, uğraş ve alet gerektiriyor. Eğer ileri de gövde bozulursa Danfoss gövde ile değiştirim. Şimdilik böyle.

Aldığım bu ürünleri, gövde değiştirme olmadığı için, sorun olmadan montajını yaptım. Vidalama yöntemiyle kolay montaj olduğu için, eskisini söküp yenisini takmak her bir vana için 5 dakika da iş bitti.
    Dijital olmayan termostatik vananın, fabrika çıkışı üstünde takılı olan metal altıgen somun adaptörünün çapı 32 mm, bunu sıkmak için 12 inch lik büyük anahtar gerekiyor.

Çok ilginçtir, Dijital vana ilk kurulum da vanayı sağa çevirerek gövdeye taktıktan sonra, vana gevşek duruyor, dijital vanayı ekran "M" konumun da iken, onay tuşuna 3 sn basılı tuttuğunuz da, içinde ki motor çalışıp titreşerek vanayı radyatöre sıkıca kavratarak tutturuyor, ardın dan ekran, ayarlı dereceyi gösteren normal ekrana geçiyor, o zaman anlıyorsunuz ki kurulum tamam.
    İyi bir elektro-mekanik mühendislik.

2 günlük kullanıma göre, dijital olan ve dijital olmayan Danfoss termostatik vanalar da sorun yok görünüyor, şu anlık memnunum.
    Nihai karar kış bitiminde anlaşılacak.

linkler şunlar:
    Danfoss Living Eco dijital vana (gövdesiz) : https://urun.n11.com/termostat/danfoss-dijital-programlanabilir-radyator-termostati-living-eco-P241841019

benim aldığım >> Danfoss Living Eco dijital vana + köşeli gövde için : https://urun.n11.com/termostat/danfoss-dijital-programlanabilir-radyator-termostati-govde-P241775885

benim aldığım >> Dijital olmayan vana için, DANFOSS TERMOSTAT 013G5034 (gövdesiz) : https://urun.n11.com/termostat/danfoss-termostat-013g5034-P293006469

Daha ayrıntılı fikir sahibi olmanız için,
    Danfoss Living Eco Dijital vana için, N11' e yaptığım yorumu birebir kopyala-yapıştır la buraya aktarıyorum:

"Daha sonra, gövdeyi köşe tipe çevirme ihtimalim olduğu için, gövdesiyle birlikte olan bu dijital vanayı satın aldım. Şu anda mevcut eski KAS gövde ile kullanıyorum. Ürün M30 ve RA adlı 2 plastik adaptör ile geliyor.

Mevcut KAS marka gövde üzerine montajını kolayca yaptım. Göbeği sökmeden, eski KAS vanayı söktüm, ilk önce ürünle birlikte gelen M30 plastik adaptörü, daha sonra dijital termostatik vanayı montajladım, 5 dakika da iş bitti. Kullanma talimatlarına mutlaka uymalısınız. Youtube da montaj videoları var. Eğer ürünle birlikte gelen gövdenin montajını yaparsanız o zaman RA adaptör kullanmalısınız.

Ürünün montajını yaparken veya sökerken mutlaka dijital ekranın M (montaj) ayarında olması gerekiyor, bunu yapmazsanız ürün bozulabiliyor.

ARTILAR:
    Apartmanım merkezi ısınma sistemi, sistem çalışırken dairem de ki radyatör de ürünü test ettim, düzgün çalışıyor. 0.5 derecelik hassasiyetle çalışması, dakika da bir ölçüm yapması, sıcaklık yükseldiğin de zamanın da stop etmesi, gece ve gündüz farklı derecelere ayarlanabilmesi, kullanılmadığı zaman buzlanma ayarını seçerek vananın kolayca kapatılabilmesi, pencereler açıldığında bunu hissedip kendini otomatik olarak 30 dakika kapatması, pil ömrünün 2 yıl olması güzel özellikler.

EKSİLER:
    Kılavuz ingilizce ve ayrıntılı değil, Diyelim ki M30 adaptörü vanaya taktınız, sonra RA adaptöre dönmek istediniz, eğer adaptörün nasıl çıkarıldığını bilmiyorsanız 40 sene uğraşsanız çıkaramazsınız, özel bir yöntemi var, ne yazık ki nasıl çıkarıldığı yanında gelen ingilizce kılavuz da yazmıyor.
    Uzun uğraşılar sonucun da, İnternet de bulduğum ayrıntılı türkçe kullanma kılavuzu sayesinde nasıl söküleceğini öğrendim (linki önce ki mesajım da). Adaptörün çıkarılması için Pil yuvasının içinde bir deliğe vida sıkma alyanını veya o incelikte metal bir çubuk sokup vanayı sola çevirmek gerekiyormuş.

Pilleri çıkarınca ayarlar sıfırlanıyor. Kişiye göre değişir, bence büyük bir problem değil, çünkü 2 yıl pil ömrü var ve ayarlar kolay yapılıyor.
    "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 18 Kasım 2019; 15:7:47 >

Teşekkürler.Digital ile normal danfoss arasında kaldım ama arada fiyat farkı çok.tepkime süreleri nasıl aradaki fiyat farkına değer mi bilemedim.Aslinda uzaktan kontrollü cosa radyotör termostadı bakıyordum ama onun fiyatı çok uçuk 350 TL gibi.normal danfoss alıp ilerde belki değiştirebilirim fiyatlar düşerse.program yapıp kullandınız mı yeni vanalarinizi yaptıysanız nasıl bir program yaptınız teşekkürler

• quote:

Teşekkürler.Digital ile normal danfoss arasında kaldım ama arada fiyat farkı çok.tepkime süreleri nasıl aradaki fiyat farkına değer mi bilemedim.Aslinda uzaktan kontrollü cosa radyotör termostadı bakıyordum ama onun fiyatı çok uçuk 350 TL gibi.normal danfoss alıp ilerde belki değiştirebilirim fiyatlar düşerse.program yapıp kullandınız mı yeni vanalarinizi yaptıysanız nasıl bir program yaptınız teşekkürler
    Dijitalin tepki süresi, manuel e göre daha iyi. Kullanma kılavuzun da 60 sn de bir ölçüm yaptığını ve 0.5 derece hassaiyetle çalıştığını yazıyor. Dijital termostatı, radyatör üzerine, lcd ekranını rahatça görebileceğin ve ayar yapabileceğin şekilde konumlandırmalısın. Bunu sağlamak için farklı gövde çeşitleri var.

P0, P1, P2 ve seyahat adın da 4 hazır program var.
    Varsayılan ayarlar şöyle:

P0 : 21 derece gece-gündüz aynı.

P1 : 21 derece gündüz, 17 derece gece

p3 : Gündüz evde olmayıp, akşam eve gelen çalışanların programı.
    (Varsayılan ayarlarda, sıcaklığı geceleyin (22:30 - 06:00) ve hafta içi gün boyunca (08:00 - 16:00) 17 °C'ye düşüren genişletilmiş tasarruf programı), diğer zamanlarda 21 derece.

Ben P1' i kullanıyorum, gündüz derecesini 22 ye ayarladım.

İstersen son ayar 28 C' ye e ayarla keyif ve para senin.
    Bu hazır programların derecelerini ve saat aralıklarını ayarlar dan değiştirebiliyorsun.
    Gördüğün gibi dijital olanın sağladığı konfor daha yüksek.

Ben, bir daha ki seneye, manueller den birisini Danfoss Eco 2 Bluetooth Termostatik vana ile değiştirmeyi düşünüyorum.
    Bu Eco 2 modelin en büyük artıları, radyatör gövdesinin (yatay-düz, yatay-köşe gibi) yönünü değiştirmeye gerek kalmadan, lcd ekranı 180 derece de hangi yönden görmek istiyorsan, lcd ekranı o yöne çevirebiliyorsun, ister karşıdan, ister yukarı dan, ister yandan rahat görebiliyorsun, yani derece ayarlama düğmesini ayrı, lcd ekranın yönünü değiştirme düğmesini ayrı yapmışlar. Ayrıca Bluetooth ile cep telefonu üzerinden ayar yapabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 20 Kasım 2019; 12:49:19 >

Ekran sürekli acikmi peki üzerinde derece gosteriliyor mu yoksa uykuya mi yatıyor ekran.mumkunse fotoğraf koyabilir misiniz hem manuel hemde digital vananın fotosunu bağlantınız nasıl yaptınız merak ediyorum peteğe paralel mi yoksa dik konumdaki saygılar

• quote:

Ekran sürekli acikmi peki üzerinde derece gosteriliyor mu yoksa uykuya mi yatıyor ekran.mumkunse fotoğraf koyabilir misiniz hem manuel hemde digital vananın fotosunu bağlantınız nasıl yaptınız merak ediyorum peteğe paralel mi yoksa dik konumdaki saygılar
    Hayır, ekran sürekli açık değil, ekranla işini gördükten sonra, zaman tutmadım ama tahminen 30 sn sonra uyku moduna geçiyor. Zaten mantıken, ekran sürekli açık olsa, pilin ömrü 2 yıl olmaz.

Ekranın sürekli açık olmasının bir mantığı yok zaten,
    çünkü ekran açıkken, mevcut ortam sıcaklığını değil, ayarladığın sıcaklığı gösteriyor. Ekranın açık halini ve montaj videolarını youtube videoların da görebilirsin.

Bu cihaz ortam sıcaklığını göstermez,
    Bu yüzden ben odam da ki ortam sıcaklığının ne olduğu görmek için dijital termometre kullanıyorum.
    Bu şekilde vanaların doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol ediyorum.

Radyatörlerim eski KAS gövdeye sahip, eski gövde paralel olduğu için, paralel bağladım.
    Yer darlığı varsa, en uygun çözüm paralel bağlamadır. Çünkü dar mekanlar da dik bağlama da vanaya çarpma olasılığı daha fazla.

**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)**TERMOSTATİK VANALAR**(ANA KONU)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 19 Kasım 2019; 21:7:3 >

• 
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.