Şimdi Ara

Temettü Emekliliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
7
Favori
4.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 ay öncesinde yatırımlarından ayrı olarak belirlediğim 6 şirkete her ay düzenli olarak toplamda 700-800 TL bölerek belirlemiş olduğum hisselerden alım gerçekleştirmeye başladım.

Bu hisseler temettü verimliliği yüksek olması ile birlikte aynı zamanda gelecekte değer katması düşündüğüm şirketler..

Gelen temettü payları ile birlikte tekrardan hisse alarak bu şekilde en az 5 sene birikim yapmayı düşünüyorum

Buraya ara ara konu ile ilgili yaptığım alımları ve temettüleri yazmayı düşünüyorum hem bu şekilde kalıcı olmasını istiyorum.

Bu sistemi daha önceden uygulamış veya halihazırda uygulayan varsa görüşlerini bekliyorum.

Konuyu daha iyi anlamak isteyeneler için https://www.ademayan.com/temettu-emeklisi// hocanın yazısını okuyabilir.

Temettü Emekliliği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oguzyar -- 11 Mayıs 2021; 12:39:10 >

• Hocam temettü dağıtıldıktan sonra hisse dağıtılan temettü miktarından daha fazla düşer. Temettüler dağıtıldıktan sonra hisseyi alırsan daha fazla kar edersin.

1 ay içinde kendi başıma gelen PETUN 1.2 temettü dağıttı hisse fiyatı 5 tl yakın düştü.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Governor -- 11 Mayıs 2021; 15:57:17 >
  • Mr.Governor M kullanıcısına yanıt

Evet temettü den sonra düşüş gerçekleşiyor ama gelen temettü ile tekrar lot aldığında lot miktarı artıyor ve zaman içerisinde hisse tekrar aynı fiyatına geliyor.

Tabi sizin dediğiniz gibi temettü dağıtıldıktan sonra alabilirsek daha fazla lot alırız daha fazla kar etmiş oluruz, ama ben ayrıca her ay yatırım yapmak için bu şekilde almayı düşünüyorum

• hocam ben de size yakın bir yol izliyorum diyebilirim , yatırımın büyüğü küçüğü tabiiki olmaz ama her ay bu şekilde bir yatırım yapılacaksa seçilecek şirketlerin hepsinin de temettü hissesi olması portföy büyürken yeterli tatmini oluşturmaz sanki, araya risk alarak agresif büyüyen şirketler de eklenebilir gibi , hekts,sasa,kords vs gibi , dediğim şirketleri alın diye demiyorum yatırım tahmini değildir kesinlikle :) ama dğzenli temettü+hızlı büyüme adayı şirket daha mantıklı gibi bu şekil yatırımda

gönül isterki blok şekilde 100binlik eregli ismen alalım temettüye doymayalım :)

, Y.T.D ,

• Konuyu yukarıda tutmak lazım =)

Ben de bu işe girip düzenli yatırım kararı aldım. Uzun vadede sabırlı olmak en temel konu. Fiyatlar artacak, azalacak, bunlara takılmadan düzenli yatırım yapmak lazım.

5 yıl sonunda bir şeyler belli olmaya başlar diye düşünüyorum.

Portföyümde farklı sektörlerden 8 temettü hissesi, 2 adet gelişim hissesi var. Gelişim hisselerinden özellikle birinden ümidim büyük. Aylık ortalama 2.000 gibi bir rakam yatırıyorum. %50'sini iki gelişim hissesine, kalan %50'yi 8 temettü hissesine dağıtıyorum. Fiyatlara pek bakmadan alıyorum.

İleride ben de bu mesaja dönüp güncelleme yaparım.

• Hissemiz her sene %15 yükselirken döviz-altın %25 yükseliyor, enflasyon %20 gerçekleşiyor onu ne yapacağız?

• quote:

Orijinalden alıntı: löpçük

Konuyu yukarıda tutmak lazım =)

Ben de bu işe girip düzenli yatırım kararı aldım. Uzun vadede sabırlı olmak en temel konu. Fiyatlar artacak, azalacak, bunlara takılmadan düzenli yatırım yapmak lazım.

5 yıl sonunda bir şeyler belli olmaya başlar diye düşünüyorum.

Portföyümde farklı sektörlerden 8 temettü hissesi, 2 adet gelişim hissesi var. Gelişim hisselerinden özellikle birinden ümidim büyük. Aylık ortalama 2.000 gibi bir rakam yatırıyorum. %50'sini iki gelişim hissesine, kalan %50'yi 8 temettü hissesine dağıtıyorum. Fiyatlara pek bakmadan alıyorum.

İleride ben de bu mesaja dönüp güncelleme yaparım.

ne kadar beklemek lazım alıp? hemen al sat istemiyorum ama 5 yıl da fazla gibi geliyor açıkçası

• quote:

Orijinalden alıntı: Böcekli sümük

Hissemiz her sene %15 yükselirken döviz-altın %25 yükseliyor, enflasyon %20 gerçekleşiyor onu ne yapacağız?

bu temettü emekliliği de mi enflasyon karşısında boşuna diyorsunuz hocam :)

• Güncel durum ne acaba ? 2 yıl geçmiş.Arama motorundan konu önüme düştü ,merak ettim.

• Temettü emekliliği için Cihat Çiçek videolarında kullanışlı bilgiler var , temettü hisselerinin çakılma ihtimali yada şirketin batma ihtimali ile önümüzdeki 5-10 yılda o şirket/yada şirketlerin ayakta kalacağının garantisi yok öte yandan altı/gümüş gibi emtia lar (ve bunların fonları) her geçen ay değerleniyor özellikle Altının getirisi ve garantisi dikkate alınmalı.

• mightyanime M kullanıcısına yanıt

Ford otosan ın Eczacıbaşı nın battığı bir durumda Türkiye de insanlar açlıktan birbirini yemeye başlar demektir zaten.

ya bi git param altındaydı yedi bitirdi enflasyon. adamlar doları tutuyor herşey uçuyor ,senin altın yerinde sayıyor .

• Temettü denilince insanlar çok başka bi kazanç algılıyor bi de yanına emeklilik gibi ilgi çekici kelime koyuyorlar tam oluyor.

100 liralık bir hisse 10 lira temettü verse temettü verdiği gün hisse 90 tl olur. Bir de temettünden yüzde 10 vergi kesilir ( eskiden yüzde 15 ti şimdi yüzde 10 oldu artık )

temettü algısına / tuzagına düşmeyin.

siz de güzel hisseler alıp her sene 1 gün yüzde 5-10 oranında hisselerizi satarak kendi temettü algınızı yaratmış olursunuz

• crow in cornfield C kullanıcısına yanıt
    Altın kısa vadede kazandıramıyor , baskılandığı için yükselişi yavaş ama uzun vadede getirisi iyi, kısa vade için altın uygun bir seçim olamıyor.

Aslında cihat hocam altın alın demiyor. Nas politikasında kredi kartı faiz oranları çok düşüktü ve sürekli altın dolar yükseliyordu. O dönem ucuza kredi kartı ile altın al, altın zaten artıyor diyordu. Bir çok insan ucuz kredi faizleri ile altın alıp durdu.

Şimdi ise nas politikasi bitti kredi kartından beleş para olayı bitti diyor. Şimdi de fonlara yöneltiyor milleti. Çünkü kredi kartlarında faiz oranları çok yüksek. Yani cihat hocam altın alın demiyor aslında. Nas politikasinda ucuz kredi kartindaki nakitini yukselen altına yatır diyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oguzyar

Evet temettü den sonra düşüş gerçekleşiyor ama gelen temettü ile tekrar lot aldığında lot miktarı artıyor ve zaman içerisinde hisse tekrar aynı fiyatına geliyor.

Tabi sizin dediğiniz gibi temettü dağıtıldıktan sonra alabilirsek daha fazla lot alırız daha fazla kar etmiş oluruz, ama ben ayrıca her ay yatırım yapmak için bu şekilde almayı düşünüyorum

Temettü portföyünüz devam ediyor mu hocam?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.