Şimdi Ara

Temel Paketin Görüntü Kalitesi Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
62
Cevap
3
Favori
116.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Netflix temel pakete bugün üye oldum. Paketlerin özelliklerinde temel paketin HD olmadığı, SD olduğu yazıyor. Ben de diğer dizi film sitelerindeki veya youtube'daki 480p kalitede olur diye düşünmüştüm. Ama birkaç şey izledim ve sanki görüntü kalitesi başka sitelerdeki 720p gibi geliyor, tam da anlayamadım gerçi. Şimdi bu 480p mi yoksa 720p mi? 1080p değildir zaten öyle olsa HD desteklemiyor yazmazdı pakette. 480p ise de neden böyle 720p kalitesinde gibi gösteriyor ilginç geldi bana.

• Bildiğim kadarıyla açıklayayım.
    Netflix'de;
    Temel Paket: SD kalite.
    Standart Paket: HD 720p kalite.
    Özel Paket: Hem 1080p ve Ultra HD. 4K bir cihazınız TV'niz vs. varsa ve Netflix'in belirttiği bir 4K destekli içerik açtıysanız 4K izlersiniz. Netflix'de her içerik 4K değil. Hatta 4K içerik az. Yani Özel Paket 1080p ve 4K yayın destekliyor.
    Eğer Özel Paket almayı düşünürseniz;
    Google Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar sadece 720p'ye kadar yayın destekliyor. Internet Explorer, Microsoft Edge ve Netflix'in Windows 10 uygulaması 1080p destekliyor. Ama 4K için uygun bir TV, cihaz şart.
    Onu öyle anlayamazsın. Kaliteli dediğin görüntü ne ise onu görüyorken bilgisayarda shift+ctrl+alt+d kombinasyonuyla açılan ekranda içeriğin çözünürlüğünü görebilirsin. 1280x720 ise 720p'ye yakındır, 720p denebilir. Daha düşükse 480p'dir.

Netflix'in kalitesi korsan sitelerden elbette çok daha iyi ama yine de o da sıkıştırıyor içeriği.
  • Netflix'in olayı zaten görüntü kalitesi. Kullandığınız paket SD. Yani HD veya Ultra HD desteklemiyor. Dediğiniz gibi görüntü kalitesi iyiyse, bu Netflix'in kalitesinden kaynaklanıyor.
  • SD normalde ne demek? HD 1080p demek diye biliyorum. Bu durumda SD 720p mi demek yoksa 480p mi demek? Eğer 480p ise 720p ne oluyor?

Yani paketler şöyle mi,

Temel paket 480p

Standart paket 1080p

Özel paket 4K

Bence bu koşullar altında temel paketi en azından 720p yapmalılar. Bu devirde 480p komik kalıyor. Fakat görüntü kalitesi pek de 480p gibi gelmedi bana, yine de 480p olduğunu bilmek kötü
  • Bildiğim kadarıyla açıklayayım.
    Netflix'de;
    Özel Paket: Hem 1080p ve Ultra HD. 4K bir cihazınız TV'niz vs. varsa ve Netflix'in belirttiği bir 4K destekli içerik açtıysanız 4K izlersiniz. Netflix'de her içerik 4K değil. Hatta 4K içerik az. Yani Özel Paket 1080p ve 4K yayın destekliyor.
    Google Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar sadece 720p'ye kadar yayın destekliyor. Internet Explorer, Microsoft Edge ve Netflix'in Windows 10 uygulaması 1080p destekliyor. Ama 4K için uygun bir TV, cihaz şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Der Meister. -- 6 Mayıs 2017; 23:6:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HypeRockTiF

Bildiğim kadarıyla açıklayayım.
    Netflix'de;

4k tv bar ama bu netflixteki 4k içerikleri nasıl izleyecem ? misal breaking bad için4k yazıyor ama sanırım 1080p izliyorum?

• amonRa kullanıcısına yanıt
    Yayın kalitesi Yüksek veya Otomatik'de ise direk olarak 4K açar zaten.
    Şu adreste detaylı olarak yazıyor;
    https://help.netflix.com/tr/node/13444
  • quote:

Netflix'de;

standart paket de 1080p diye biliyorum hocam. özel paketin farkı bir de 4k desteklemesi. ama bu temel paket nasıl 480p aklım almıyor, dizimag gibi sitelerdeki 1080p'ye eş değer netlikte neredeyse

• quote:

Orijinalden alıntı: von Hohenheim

quote:

Netflix'de;

standart paket de 1080p diye biliyorum hocam. özel paketin farkı bir de 4k desteklemesi. ama bu temel paket nasıl 480p aklım almıyor, dizimag gibi sitelerdeki 1080p'ye eş değer netlikte neredeyse

Alıntıları Göster
    Dizimag, korsan film siteleri vs. gibi siteler gerçek 480p, 720p, 1080p kalite sunmuyorlar zaten. Hepsi kırpılmış, kalitesi, boyutu düşürülmüş videolar. Standart Paket'den emin değilseniz, Netflix destek'den Türkçe destek alarak sorabilirsiniz.

• Onu öyle anlayamazsın. Kaliteli dediğin görüntü ne ise onu görüyorken bilgisayarda shift+ctrl+alt+d kombinasyonuyla açılan ekranda içeriğin çözünürlüğünü görebilirsin. 1280x720 ise 720p'ye yakındır, 720p denebilir. Daha düşükse 480p'dir.

Netflix'in kalitesi korsan sitelerden elbette çok daha iyi ama yine de o da sıkıştırıyor içeriği.
  • Netflix görüntü kalitesi ve player olarak çok iyi bir platform. Kota dolmasına rağmen 720p donmadan rahatça izleniyor.

En iyi paket ikinci paket. Maddi sıkıntınız yoksa onu tavsiye ederim.

4k içerik. Destekleyen bir tv'niz yoksa gerek yok. Ve ben 4k denedim gerçekten mükemmel ama interneti sömürüyor resmen :)

En düşük paket kalitesini 540p diye biliyorum. Netflix canlı sohbet üzerinden sorabilirsiniz.
  • pangea1998 P kullanıcısına yanıt
    Evet hocam başta temel pakete üye olmuştum ve görüntü yeterli geliyordu ama bir arkadaşla hd pakete geçtik 2 kişilik olana ve şu an tv'de farkı anlıyorum. Gerçekten diğer sitelerdeki 1080p falan hikaye, bunda aldığım netlik bambaşka. Yalnız ben tv'ye chromecast ile bağlıyorum ve biraz izledikten sonra çok çok az fps düşmeleri hissediyorum sanki. Başka chromecastle izleyen var mı acaba merak ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Snefru

Evet hocam başta temel pakete üye olmuştum ve görüntü yeterli geliyordu ama bir arkadaşla hd pakete geçtik 2 kişilik olana ve şu an tv'de farkı anlıyorum. Gerçekten diğer sitelerdeki 1080p falan hikaye, bunda aldığım netlik bambaşka. Yalnız ben tv'ye chromecast ile bağlıyorum ve biraz izledikten sonra çok çok az fps düşmeleri hissediyorum sanki. Başka chromecastle izleyen var mı acaba merak ettim.

Akıllı tv mi hocam sizin.

Tv'nin marka modeli nedir acaba.

Chromecast ile nasıl izliyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pangea1998

quote:

akıllı değil, akıllı olsa tv'deki netflix uygulamasıyla izlerdim :( philips'in 2010'larda çıkardığı bir hdtv lcd. görüntü kalitesi vs. her şeyinden çok memnunum tv'nin ama sıkıntı chromecast 2'nin bir süre sonra yavaşlaması bence. telefondan netflix'e girip diziyi açıyorum, chromecast'e aktar seçeneği çıkıyor, basınca tv'ye aktarıyor yayını. Her şey iyi güzel gidiyor ama 15-20 dk sonra sanki fps çok az düşüyor gibi. tam da anlaşılmıyor belki benim kuruntumdur.

• quote:

quote:

quote:

akıllı değil, akıllı olsa tv'deki netflix uygulamasıyla izlerdim :( philips'in 2010'larda çıkardığı bir hdtv lcd. görüntü kalitesi vs. her şeyinden çok memnunum tv'nin ama sıkıntı chromecast 2'nin bir süre sonra yavaşlaması bence. telefondan netflix'e girip diziyi açıyorum, chromecast'e aktar seçeneği çıkıyor, basınca tv'ye aktarıyor yayını. Her şey iyi güzel gidiyor ama 15-20 dk sonra sanki fps çok az düşüyor gibi. tam da anlaşılmıyor belki benim kuruntumdur.

Elinizde bilgisayar var ise birde hdmı kablosu ile deneyin derim hocam.

Tvde tarayıcı falan var mı hocam. Bazı akıllı olmayan tvlerde de oluyor tarayıcı

• quote:

quote:

quote:

quote:

Elinizde bilgisayar var ise birde hdmı kablosu ile deneyin derim hocam.

Tvde tarayıcı falan var mı hocam. Bazı akıllı olmayan tvlerde de oluyor tarayıcı

macbook air var, ona bir hdmi converter almıştım ama yazılım güncellemelerinden dolayı şu an destek vermiyor sanırım bu convertera. bir de chromecast'e macbook'tan bağlanıp denerim hocam yarın. dediğiniz gibi tarayıcı var mı yok mu ona da bakarım teşekkürler.

• Önemli değil hocam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pangea1998 -- 15 Mayıs 2017; 1:14:44 >
  • quote:

SD normalde ne demek? HD 1080p demek diye biliyorum. Bu durumda SD 720p mi demek yoksa 480p mi demek? Eğer 480p ise 720p ne oluyor?

Yani paketler şöyle mi,

Temel paket 480p

Standart paket 1080p

Özel paket 4K

Bence bu koşullar altında temel paketi en azından 720p yapmalılar. Bu devirde 480p komik kalıyor. Fakat görüntü kalitesi pek de 480p gibi gelmedi bana, yine de 480p olduğunu bilmek kötü

SD standard definition yani standart çözünürlük ve en fazla dvd kalitesine kadar görüntü sunar çözünürlük değeri ise 720x576'dır 640x480 ise dvd'den daha da düşük çözünürlüktür..

HD high definition yani yüksek çözünürlük bu çözünürlüğün değeri ise 1280x720'dir..

FHD (FULL HD) 1920x1080 çözünürlüğü aslında full hd çözünürlüktür ama bizler hep hd olarak telafuz ettiğimizden tek hd çözünürlüğün 1080p olduğunu düşünürüz ama bu yanlış aslında hd olan 720'dir 1080 full hd'dir.

4K çözünürlüğün 4096x3112 olması gerekirken 3840x2160 olarak belirlendi aslında 3840x2160 çözünürlüğü ultra hd çözünürlüktür.

• modern yaşam 2 M kullanıcısına yanıt
    Bu durumda hd paket en fazla 720p mi 1080p mi oluyor?
  • quote:

Bu durumda hd paket en fazla 720p mi 1080p mi oluyor?

Hayır 1080P oluyor hocam işte dediğim gibi bütün herkes full hd demek yerine hd diyerek kısaltıyor bunu sadece biz söylemiyoruz bütün ülkelerdeki insanlarda söylüyor zaten üç paket var Netflix'te sd, hd ve ultra hd sd en düşük 480p hd en düşük 720p ultra hd'de en düşük 1080p oluyor sd'de bazen 720p'ye kadar çıkıyor ama çok nadir oluyor hd'de zaten maksimum 1080p ultra hd'de ise maksimum 2160p oluyor ama sadece bunlarla da bitmiyor birde bitrate olayı var ve Netflix'te bitrate tamamen internet hızına bağlı (tabi bu benim yaptığım gözlemleme sonucudur herhangi bir teknik ölçüm çalışmasından alınan değer değildir) örneğin benim kullandığım net hızı 25 mbps fiber internet kota boşken bu hızda bağlanıyor ve 4k tv'de kristal berraklığında bir görüntü sunuyor Netflix ama her videoda aynı olmuyor bazı videolar dvd olarak yüklendiği için dvd kalitesinde gösteriyor aradaki farkı ayırd etmek zor olmuyor ama kota dolduğunda hız 3 mbps'ye düştüğünde kristal berraklığında izlediğim videoda kalite düşüşü çok çabuk farkedilebiliyor işte bende burdan yola çıkarak o bitrate değerini netin hızıyla eşitledim belki de yanlış fikir yürütmüşümdür bilmiyorum ama görüntünün netliği hem kaynak dosyadan yani orjinal videonun çözünürlüğünden hem internet hızından hemde kullanılan sıkıştırma tekniğinden etkilenebiliyor. Ama o kadarda öldürmüyor gayet başarılı bir çözünürlük sunuyor Netflix 480p bile daha net oluyor Netflix'te,

• Merhaba

Ben 4 cihaz bağlantılı en üst pakete üyeyim. Filmler bende hep HD yazılı gözüküyor. Ne Sd, nede Ultra HD yazılısına rastlamadım. Böylemi oluyor acep? (Kusura bakmayın sorum biraz garip oldu sanırım. 😊)

Birde hızım şu anda 35 Mbps, Akk sonrası 16 Mbps oluyor. Bu 16 Mbps lik hız, Ultra HD görüntü için yeterli olmuyor sanırım değilmi?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.