Şimdi Ara

Telefon Hattı ve İnternet Problemi (Superonline Ev Telefon Kullanan Var Mı?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Turkcell Superonline VDSL internet bağlattım eve. Evde sadece telefon hattı vardı ve o da Türk Telekom'du. Bağlandıktan sonra öğrendim ki ikisini (farklı operatörlerden olan telefon ve internet hattını) tek hattan kullanamıyormuşum. Sağ olsun müşteri hizmetleri de hiç bahsetmedi. Neyse, konumuz bu değil. Şu anda biri iptal.

Telefonu da interneti de kapattırmak istemiyorum.
    Eve ikinci bir telefon hattı çektirmek istemiyorum.
    Türk Telekom telefon hattı A kişisinin üstüne.
    Turkcell Superonline VDSL internet hattı B kişisinin üstüne.

En kolay yol iki hattı Superonline da toplamak gibi geliyor, haklı mıyım? İlk önce A kişisi B kişisine Türk Telekom ev telefonu hattını devreder. B kişisi o hattı Superonline a taşır ve aynı hat üzerinden hem ev telefonu hem de VDSL internet kullanılmış olunur. Bir diğer yol da B kisişinin Superonline internet hattını A kişisine devretmesi. Sonra da A kişisinin telefon hattını Superonline'a taşıması ve internet ve telefonun A kişisinde birleşmesi.

Madem telefon önemliydi neden Türk Telekom ev interneti bağlatmadın diyenler için; Türk Telekom aylardır bölgenizde port yok deyip internet vermiyor da ondan. Mecbur kaldım.

Superonline ın devir işlemlerini daha önce başka bir hat için yapmıştım ve kolaydı (sırf e-posta ile hallediyorlar). Yeni açtırdığım Superonline internet hattını B kişisine devretsem o da telefon hattını Superonline a geçirse ikisi birleşiyor (umarım, herhalde birleşiyordur). Zaman açısından en kolayı bu ve artık zerre uğraşmak istemiyorum, kaç para keseceklerse kessinler.

Sorularım şunlar;
    * Telefonu Superonline a taşırsam numaram değişir mi (%99 değişmeyecek ama artık her şeyden emin olmak istiyorum)?
    * Superonline ev telefonu randımanlı çalışıyor mu? VDSL modemin arkasından telefonu bağlamam gerekiyor sanırım. Türk Telekom gibi çalışıyor mu, kullananlar memnun mu?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Soruların içinden çıkamazsam yeni açtırdığım internet hattını iptal ettireceğim bu gidişle.

• Dsl hattı ile telefon hattı aynı şeydir. İkisini aynı kablo kablodan farklı firmalar üzerinden alabilirsiniz. Numara taşımak turkcell'in işine geliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Boone

Dsl hattı ile telefon hattı aynı şeydir. İkisini aynı kablo kablodan farklı firmalar üzerinden alabilirsiniz. Numara taşımak turkcell'in işine geliyor.
    Nasıl bağlantı yapacağım peki?

Ek olarak bunu söyleyen Türk Telekom yetkilisiydi.

Olayın tarihçesi; evde sadece Türk Telekom telefon hattı varken Turkcell Superonline VDSL bağlattım eve. Superonline yetkilileri sadece modemi kurup gitti, hat falan bağlanmadı. Sonra Türk Telekom yetkilisi geldi. Gelen eleman çok ilginç bir şekilde eve hem interneti bağladı hem de telefona başka bir telefon numarasını bağlamış (sonradan farkettim, bizim telefon atıyorum 02222222222 ise o bağlantıyı yaptıktan sonra 03333333333 oldu; nasıl anladın derseniz evden kendi cebimi arayınca başka numara çıkıyordu). Haliyle arıza kaydı açtırdım bu benim numaram değil diyerek. Sonraki gün ben yokken başka Türk Telekom elemanı gelmiş ve bir hata olmuş diyerek ya sırf telefon hattını ya da internet hattını kullanabileceğimi söylemiş. Hat taşıtmadan olmazmış, ya TTNET'de ya da Superonline da birleştirmem gerekiyormuş. Port olmaması sebebiyle TTNET'ten internet hizmeti alamadığım için tek çıkar yol Superonline kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TMoE -- 1 Ekim 2018; 20:33:35 >

• TMoE T kullanıcısına yanıt
    Siz dsl abonelik başvurusunda telefon numaranızı belirtmediyseniz sıfırdan yalın dsl açılmıştır. Sıfırdan bağlantı demek yeni kablo demek. Anlaşılan şu anda size tanımlı iki kablo var, birinde sadece dsl diğerinde sadece telefon sinyali var. İki seçeneğiniz var, ya telefon numaranızı turkcell'e taşıyıp internet telefonu (voip) olarak kullanacaksınız ya da yalın dsl hattınızın telefonlu dsl olarak dönüştürülmesini talep edeceksiniz. Tabi abonelerin farklı olması sıkıntı oluşturabilir.

Telefonlu dsl aboneliğinde hatta splitter denilen ufak bir kutu bağlıyorsunuz, bunun bir tarafı modeme diğer tarafı telefona bağlanıyor.

Turkcell'den sabit telefon hizmeti alırsanız onlar voip kullandığı için (internet üzerinden çalışır) telefonu modeme bağlamanız gerekiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Boone

Siz dsl abonelik başvurusunda telefon numaranızı belirtmediyseniz sıfırdan yalın dsl açılmıştır. Sıfırdan bağlantı demek yeni kablo demek. Anlaşılan şu anda size tanımlı iki kablo var, birinde sadece dsl diğerinde sadece telefon sinyali var. İki seçeneğiniz var, ya telefon numaranızı turkcell'e taşıyıp internet telefonu (voip) olarak kullanacaksınız ya da yalın dsl hattınızın telefonlu dsl olarak dönüştürülmesini talep edeceksiniz. Tabi abonelerin farklı olması sıkıntı oluşturabilir.

Telefonlu dsl aboneliğinde hatta splitter denilen ufak bir kutu bağlıyorsunuz, bunun bir tarafı modeme diğer tarafı telefona bağlanıyor.

Turkcell'den sabit telefon hizmeti alırsanız onlar voip kullandığı için (internet üzerinden çalışır) telefonu modeme bağlamanız gerekiyor.
    Splitter ile bağlamayı biliyorum yine öyle olur sanıyordum ama yanılmışım. Aylardır port bekleyip bir anda port var denilince ilerisini gerisini düşünmedim hemen aldım interneti. Cezayı mezayı göze alıp TTNET'e geçiriyim dedim interneti; onlarda hala port yok. Superonline a mahkumum.

Dediğiniz gibi yalın VDSL kullanıcısıyım. VOIP ile anca bağlantı kurabilirim anladığım kadarıyla. Zaten telefon kullanımı ayda 1 saat olsa şükretmek lazım ama bazı sebeplerden kapatamıyoruz. VOIP randımanlı çalışır umarım o bir saatte de.

Türk Telekom yetkilisi de apartman kutusuna iki kablonu da etiketledim dedi. Telefon için bir kablo ve internet için diğer kablo şeklinde. Elektrikçi çağır ikinci kabloyu evine çektir eğer eve tek hat geliyorsa dedi. Böyle iki farklı hattı evde kullanabilirmişim. Ancak bunu hiç yapasım yok. Elektrikçi çağır falan fişmekan uzun iş. Şimdilik e-posta yoluyla hattımı ev telefonunu üzerine alan kişiye devredip sonra da onun telefonu Turkcell e geçirmesini sağlayacağım (o da sırf telefon ederek olur diye düşünüyorum, Turkcell halleder bu hat taşımaları). Zaman kısıtı kötü şey.

Ya da komple interneti kapattırıp telefon hattı üzerine olan kişiye Superonline dan telefon hattı ile internet açtırmak da bir fikir

Teşekkürler bilgiler için.

Şimdi de şöyle bir konu buldum;
    https://forum.donanimhaber.com/superonline-den-turknet-e-tasinma-voip-telefon-durumu--121672776

Ben en iyisi interneti iptal ettireyim. Telefon numarası değişikliği falan riskli olabilir. Korkum şu ki, sabit hattı VOIP ile hizmet alacağım bir hatta taşıdım diyelim. Numara falan değişmedi. Sonra tekrar sabit hatta çevirmek istersem çevirebilecek miyim? İnterneti kapattırırsam sadece telefon kalacak mı? Telefon numarasını kaybetmek istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TMoE -- 1 Ekim 2018; 22:6:49 >

• Superonline telefon hizmetini voip ile veriyor. Voip için internet gerekiyor. Superonline'a taşıdığınız hat voip'e dönüştürüldüğü için, superonline'dan aldığınız interneti iptal ettirdiğiniz an hattınız da iptal olacaktır. Bunun önüne geçmek için superonline'ı iptal ettirmeden önce superonline'da olan hattınızı türk telekom'a taşımanız gerekiyor. Türk telekom'a taşıma bittikten sonra superonline'ı iptal ettirmeniz gerekiyor.

Onun dışında eve gelen telefon kablosu nasıl? İki telli telefon kablosu mu, yoksa cat5-6 kablo mu? Cat5-6 kablo ise onların içinde 4 çift tel vardır. 4 farklı hat bağlanabilir. Elektrikçi yeni kablo çekmeden aynı kablodaki diğer telleri kullanarak rahatlıkla diğer hattı bağlayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 1 Ekim 2018; 23:21:10 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnemyTerritory

Superonline telefon hizmetini voip ile veriyor. Voip için internet gerekiyor. Superonline'a taşıdığınız hat voip'e dönüştürüldüğü için, superonline'dan aldığınız interneti iptal ettirdiğiniz an hattınız da iptal olacaktır. Bunun önüne geçmek için superonline'ı iptal ettirmeden önce superonline'da olan hattınızı türk telekom'a taşımanız gerekiyor. Türk telekom'a taşıma bittikten sonra superonline'ı iptal ettirmeniz gerekiyor.

Onun dışında eve gelen telefon kablosu nasıl? İki telli telefon kablosu mu, yoksa cat5-6 kablo mu? Cat5-6 kablo ise onların içinde 4 çift tel vardır. 4 farklı hat bağlanabilir. Elektrikçi yeni kablo çekmeden aynı kablodaki diğer telleri kullanarak rahatlıkla diğer hattı bağlayabilir.
    Eve gelen kabloyu kontrol ettim ve sevindim :) Evde şu tip bir telefon prizi var;

https://mcdn01.gittigidiyor.net/34135/tn30/341351939_tn30_0.jpg

Ancak soketi klasik telefon kablo soketi gibi (ethernet soketi (RJ45) değil yani, diğerinin ismini unuttum). Bir tane soket yeri boştu, yani tek soket var ama diğer kısım için de yer var resimdeki gibi (diğer kısmı yeni soket için bıraktıklarını umuyorum). Prizi söküp baktım ve eve CAT5 ya da CAT6 kablo çekmişler. Kablonun içinden çıkan iki damarı var olan sokete bağlamışlar. Diğer damarlar boşta kalmış. Yani boşta en az 2 bakır tel var. Tam sayamadım ama daha çok da vardır dediğiniz gibi.

Kesin bilgi olarak kablo çekmeden falan bu şekilde halledilebilirse yani var olan iki damar da, yeni kablo çekmeden, telefon veya internet için kullanılabilirse bir elektrikçi çağırayım? Bu şekilde kolayca hallolursa harika olur :)

Aksi takdirde dediğiniz gibi telefon taşınacak Superonline a sonra da internet iptal edilecekse ilk önce Türk Telekom'a ev telefonu ve internet taşınacak ve sonra internet kapattırılacak. Tek kafama takılan soru VOIP hizmetinden klasik kablolu telefon hizmetine taşıma yapılabiliyor muyuz? Şimdi VOIP geçiş kolay ama geri dönmek istedik ola ki, bunu da garanti altına almam lazım. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

• Evet. Dediğiniz gibi boşta olan damarlar kullanılarak, yeni kablo çekmeden telefon veya internet için kullanılabilir. Voip hizmeti normal klasik kablolu telefona taşınabiliyor ama bu işi sadece türk telekom yapabiliyor. Bir de operatörlerin verdiği voip hizmeti internete bağlı. Yani superonline'dan internet hizmeti alıyorsunuz. Telefon hattınızı superonline'a taşıdınız. Superonline voip olarak hizmet verdiği için telefon hattınız voip'e döndü ve artık superonline'ın internet hizmetine bağlı. Superonline'dan interneti kapatırsanız ya da başka bir operatöre taşırsanız telefon numaranız iptal olur. Telefon numaranızı korumak için superonline'daki numarayı türk telekom'a taşımanız gerekir. Numara taşıma işlemi tamamlandıktan sonra superonline hattı ile ilgili işlemi yapabilirsiniz. (Kapatma, taşıma gibi.)

Telefon numaranızı kurtarmak için superonline'dan hem interneti, hem de telefonu taşımanıza gerek yok, sadece telefonu taşımanız yeterli. Telefon taşıma işlemi olduktan sonra superonline'da internetiniz kalacak ve onu ister iptal ettirir, ister başka operatöre taşıyabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 2 Ekim 2018; 19:36:39 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: EnemyTerritory

Evet. Dediğiniz gibi boşta olan damarlar kullanılarak, yeni kablo çekmeden telefon veya internet için kullanılabilir. Voip hizmeti normal klasik kablolu telefona taşınabiliyor ama bu işi sadece türk telekom yapabiliyor. Bir de operatörlerin verdiği voip hizmeti internete bağlı. Yani superonline'dan internet hizmeti alıyorsunuz. Telefon hattınızı superonline'a taşıdınız. Superonline voip olarak hizmet verdiği için telefon hattınız voip'e döndü ve artık superonline'ın internet hizmetine bağlı. Superonline'dan interneti kapatırsanız ya da başka bir operatöre taşırsanız telefon numaranız iptal olur. Telefon numaranızı korumak için superonline'daki numarayı türk telekom'a taşımanız gerekir. Numara taşıma işlemi tamamlandıktan sonra superonline hattı ile ilgili işlemi yapabilirsiniz. (Kapatma, taşıma gibi.)

Telefon numaranızı kurtarmak için superonline'dan hem interneti, hem de telefonu taşımanıza gerek yok, sadece telefonu taşımanız yeterli. Telefon taşıma işlemi olduktan sonra superonline'da internetiniz kalacak ve onu ister iptal ettirir, ister başka operatöre taşıyabilirsiniz.
    Tamamdır hocam. Madem kablo falan çekilmeden sırf bağlantı yapılacak; iyi bir elektrikçi bulayım da işi hallettireyim. Teşekkürler bilgi için :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.