Şimdi Ara

Telefon Ankastresi ile Daire Arasına Kablo Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle merhaba arkadaşlar. TürkNet'ten 75Mbps'ye kadar VDSL kullanıyorum.
    Benim sorunum bina girişindeki ankastre ile dairem arasındaki kabloda. Bu bölümdeki kablolardaki ekleri minimuma getirdim ve şu an 41 Mbps internet alabiliyorum. 3. katta oturuyorum. Ankastreden 1 metrelik deneme DSL kablosuyla modemimi direkt bağladığımda 75 Mbps hızı tam olarak alabildim. Yani ankastremdeki hatta bir sıkıntı gözükmüyor anladığım kadarıyla.
    Aynı binada 4. kata cat6 kablo çekildi ve orada 35 Mbps hız olmasına rağmen modemde alabildikleri maksimum hız olarak 28 Mbps gözükmekte. Bu biraz beni tedirgin etti cat6 kabloya karşı. Sizce kendi daireme 75 Mbps hızı veya ona yakın hızları alabilmek için hangi kablodan çekmeliyim? En iyi kabloyu çeksem bile 3. katta oturduğum için kablo 25 metre civarında olacak ve bu uzunluk hız kaybına sebep olur mu? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Modemimdeki değerler bu şekilde:
    Telefon Ankastresi ile Daire Arasına Kablo Önerisi

• cat6 gibi kablo almanıza gerek yok çünkü o kablonun içinden sadece iki fazı kullanılacak onun yerine kaliteli iki fazlı telefon kablosu almanızı öneririm
  • ckm kullanıcısına yanıt
    Bu almamı önerdiğiniz iki fazlı kablonun kalınlığı cinsi vs. önemli mi acaba? İçinde ince tellerden olan kablolar var bir de içinden tek kalın tel çıkan kablolar var hangisini almalıyım?
  • metehansahin kullanıcısına yanıt
    dikkat etmeniz gereken içinde kıl gibi ince olanlardan almamanız bakır tel şeklinde olanlardan alın
  • Bütçenize göre CAT6E veya CAT7 tavsiye ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çok teşekkür ederim önerileriniz için. @ckm

CAT6E ve CAT7 kablolarda parazit koruması var mı acaba? @NT2L

• NT2L kullanıcısına yanıt
    o kablolarda parazit koruması var mı acaba?

Günaydın,
    Kablonun cinsine göre değişir.
    Şunda var diye biliyorum mesela
    https://urun.n11.com/diger/oren-kablo-cat-7-sftp-hffr-eca-23-awg-violet-kablo-P416669591

Fiyat olarak çok pahalı geldi. Zaten ankastre ile daire içine analog sinyal geliyor, o yüzden şu kablo işimi görmez mi acaba?

https://www.kablodeposu.com.tr/urun/1x2x0-50-0-50-telefon-kablosu-100m

• cat 6 aldım HCS marka tavsiye ederim ...
    Normal telefon kablosu internet için uygun değil bırakın bu mantığı elektrikci filansınız sanırım ?
  • Aynı işlemi önce iyi kalite sayabileceğimiz telefon kablosu ile yaptım ve internet kalitem eskisine göre ciddi oranda düzelmişti. Bir gün kablo kopması gibi bir sorun yaşadım ve "neyse CAT6 denemek için fırsat oldu" dedim ve CAT6 kablo döşedim. Gerçekten internet kalitesinde fark yarattı.

Telefon kablosu belki eskisine göre daha iyi olabilir. Ancak CAT6 kabloya göre yeterince iyi değil. Kablolar arasında kesinlikle fark var. Bir kere yapayım unutayım diyorsan CAT6 yap derdin bitsin.
    Telefon kablosu ile internete giren var mı hala?

• AMC A kullanıcısına yanıt
    normal telefon kablosu mu yazmisim daha okudugunu anlamakta gucluk cekerken bana soru sormayin lutfen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ne demişsiniz cat6 öneriliyor alakasız bi olaydan bahsetmişsin.
  • bende 4-5 sene önce cat6 çektirmiştim 2.kata apartman içerisinden kafam rahat sıfır sıkıntı
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    Ankastreden modeme dsl giriş için kablo çekeceğim. Yani Cat6 kablonun içinden sadece iki kabloyu kullanacağım zaten. İki fazlı kaliteli (%100 bakır) bi kablo çektikten cat6 ile arasında yine de fark olur mu ki? sonuçta kablo kesiti falan aynı olacak ben bunu anlamıyorum cat6yu özel kılan ne herkes cat6’yı savunuyor?

VDSL kullandığım için zaten evime kadar telefon kablosu geliyor şu an 42-43Mbps hız alıyorum ekli ve eski kabloya rağmen. Hem kablo yenilensin hem de eksiz olsun diye yenileyeceğim hızımın da artacağını düşünüyorum. Dayanıklılık olarak cat6 diyorsanız o ayrı ama şu an telefon kablosuyla geliyor evime internet

O kabloların miladı doldu Dial-up ile Onlarda parazit marazit her şeyi yaşarsın.
    4 senedir o kablolarla kullanıyorum bağlantı kopması vs olmadan üstelik ekli ve eski olanlarından kablolar belki 20-30 senelik ve hızım hep tam kapasiteydi. Sadece şu an hızımı yükselttiğim için tam kapasite alamıyorum. Ankastreden modem 2 metrelik bi telefon kablosuyla direkt bağladığımda tam kapasite (75Mbps) hız alabildim. Şu an hala bir şeyler eksik sanki atladığımız bir şey olmalı...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.