Şimdi Ara

TCMB’nin kripto para raporu ortaya çıktı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
4.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Allah akıl fikir versin ne diyeyim 😁

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rasterx

Merkez Bankası tamamen devlete ait bir banka değildir.2001 yılında sadece %15 i Türkiye Cumhuriyeti ne ait, geri kalanı yahudi sermaye iştiraki olan bu oran günümüz itibari ile %49 una sahip olduğumuz bir kurumdur.Bu kararlar tek başına verilmiyor.

Bu adamlar tek başına karar veremiyorsa ihtiyat akçesi dahil uçan paralara niye müdahale etmemişler? Türkiye aşkından dolayı mı yoksa paraları bitsin de bizim bankalardan kredi alsınlar diye mi?

Ha doğru kredi de alamıyorlardı😂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pcpcpcpc P kullanıcısına yanıt
    He yaa alamıyorlar 😅

• quote:

Orijinalden alıntı: rasterx

Merkez Bankası tamamen devlete ait bir banka değildir.2001 yılında sadece %15 i Türkiye Cumhuriyeti ne ait, geri kalanı yahudi sermaye iştiraki olan bu oran günümüz itibari ile %49 una sahip olduğumuz bir kurumdur.Bu kararlar tek başına verilmiyor.

Vikipedi den:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın organizasyon yapısı, yönetim, merkez teşkilatı, şubeler ve temsilcilikler olmak üzere dört gruba ayrılabilir.

Yönetimsel birimleri[7][8][değiştir | kaynağı değiştir]

1. Genel Kurul: Bankanın pay sahipleri yönetim kurulunun doğal üyeleridir. Esas olarak yılda bir kere toplanırlar. Bankanın yıllık raporlarının değerlendirilmesi, Banka Meclisi ve Denetleme kurulu üyelerinin seçimi, sermaye artırımı, banka ana sözleşmesinin değiştirilmesi ve bankanın gerektiğinde tasfiye edilmesi konusunda yetkilidir. Genel kurul üyeleri taşıdıkları hisse sınıfı tiplerine göre dört kategoriye ayrılabilirler,
    • A sınıfı hisse sahipleri: A tipi hisselere sadece Türkiye Cumhuriyeti Hazine'si sahip olabilir ve hiçbir şekilde bu hissenin sermaye içerisindeki oranı %51'in altına düşemez.
    • B sınıfı hisse sahipleri: Türkiye'de faaliyette bulunan ulusal bankalarca sahip olunan hisse senetleridir.
    • C sınıfı hisse senetleri: Yabancı bankalar ile imtiyazlı şirketlerce sahip olunan hisse senetleridir. En çok %6 oranında hisse bu grupta yer alabilmektedir.
    • D sınıfı hisse senetleri: Türk uyruklu kişi ve ticari kuruluşlarca sahip olunan hisse senetleridir.

Bu da 2020 yılı hissedarlar listesi yukarıdaki metin ile uyumlu:

Hazine%55

T.C. Ziraat Bankası%19

TCMB Mensupları Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı%5

Türkiye Garanti Bankası%3

Türkiye İş Bankası%2

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu%2

Türkiye Kızılay Derneği%1,

Türkiye Halk Bankası%1

Diğer%12

Sizin bilgi neye dayanıyor bilemiyorum. Memlekette özelleştirilmeyen çok az şey olsa da sizin söylem Merkez bankası kavramına ters. Ziraat bankası da özelleştirilmedi. Sizin bu yaklaşımınıza göre Hem hazinemizde hem milli bankalarımızda yahudiler olsa gerek...

• ooo, kripto para raporundan politik muhaliflik kasan tayfa da buradaymis. siz de hos geldiniz :D

• Biri na açıklayabilir mi: değeri olmayan bir şeyin değeri nasıl oynak olur?

Ve evet, merkezi olmadığı için işlerine gelmiyor; hiç bir "merkezi otorite"nin işine gelmiyor.

• :d tl'nin daha değersiz ve oynak olması rezaleti

• engelleyemezsiniz sayın tcmb...

bunu biliyorsunuz o nedenle engellemeye yönelik değil de kripto paranın ne olduğuna dayalı oturum yapıyorsunuz. çünki sizin engel dediğiniz şey sadece tlye dönüşmesine engel kripto paranın dolaşmasına değil...

• Hiç olmazsa BTC iniyor çıkıyor. TL sürekli değer kaybediyor. Sürekli fakirleşiyoruz. Onu napacağız??? Boş boş kripto para yorumu yapacağınıza TL 'ye odaklanın !

• Bir biz kabullenemedik kripto paraları

• Ekonomistlerin dolarizasyon olarak tanımladığı meseleye geliyor konu. TCMB sağlam kurum da, bu hükümetle birleşince komik oluyor.

"Değeri çok oynak olduğu için para olarak kullanmaya müsait değil" yorumu yapmışlar ya, Türkiye'deki mevduatların yarıdan fazlasının dövize dönmesi (üstelik TL faizi bu kadar yüksekken) konuyu gülünç hale getiriyor.

TL çok oynak olduğu için insanlar dövizde. Kripto paranın arkasında hiçbir şey yok, tüm değer arz-talep ilişkisine bağlı, ama arkasında koskocaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin olduğu TL kripto para gibi de değil. Sürekli değer kaybediyor...

Ben TCMB olsam bu yayını bu dönemde yapmazdım. Tamam, onların da işi zor, anlıyorum. Bağımsız falan değiller eyvallah da, komik oluyor yani.

Bizi, TL ile geleceği belli olmayan tırt kripto ile karşılaştırtıyorsunuz kendi elinizle. İnanın bunu yaparken utanıyorum. Ama ne yapayım? Ben de finans yüksek lisansı mezunu bir işletme mezunuyum. Uzmanlığım bu yani...

• Kripto paraların asli değeri yoktur demişler ama ben bitcoin bozdurduğum'da banka hesaplarımı dondurdularmasını biliyorsunuz o ne olacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnadoluEfes -- 2 Haziran 2021; 16:43:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnadoluEfes

Kripto paraların asli değeri yoktur demişler ama ben bitcoin bozdurduğum'da banka hesaplarımı dondurdularmasını biliyorsunuz o ne olacak ?

o ne demek? anlamadım?

• forvet09 kullanıcısına yanıt

Hesaba yüksek miktar giriş olunca devlet baba hemen sen gel buraya bu para nerden geldi diye soruyor hesapları donduruyor sonra senden bu paranın gelirini ıspatlamanı istiyor

• quote:

Hesaba yüksek miktar giriş olunca devlet baba hemen sen gel buraya bu para nerden geldi diye soruyor hesapları donduruyor sonra senden bu paranın gelirini ıspatlamanı istiyor

kripto para alım-satımı yapan aracı firmadan paranın gelmesi yeterli olmuyor mu?

• forvet09 kullanıcısına yanıt

Hesaba yüksek miktar giriş olunca devlet baba hemen sen gel buraya bu para nerden geldi diye soruyor hesapları donduruyor sonra senden bu paranın gelirini ıspatlamanı istiyor küçük limitlere birşey diyeceğini sanmam ama mebla büyük olursa bunu yapıyorlar burda şu durum ortaya çıkıyor devletin saymadığı birşeyi nasıl ıspatlatacaksınız ?

• quote:

Hesaba yüksek miktar giriş olunca devlet baba hemen sen gel buraya bu para nerden geldi diye soruyor hesapları donduruyor sonra senden bu paranın gelirini ıspatlamanı istiyor küçük limitlere birşey diyeceğini sanmam ama mebla büyük olursa bunu yapıyorlar burda şu durum ortaya çıkıyor devletin saymadığı birşeyi nasıl ıspatlatacaksınız ?

gelir yeri belli, burada anlamadığım neyin peşine düşüyor?

al sat işlemlerinin dökümü ile durum düzeltilir sanırım. aracı kurum bunları veriyor mu?

• Sadece Türkiye değil diğer ülkelerin merkez bankalarının ürettiği para ölü paradır yok olacaktır. Doge bile bugün lirayı geçti ama yarın doları diğer gün Euro'yu geçebilir. İşte bu kriptoların ne kadar güçlü olduğunu gösterir

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.