Şimdi Ara

SÜREKLİ AŞIRI TERLEME SORUNU ve GECE TERLEMESİ ÇÖZÜM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
6
Favori
16.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

BU YAZI 29 MART 2021 TARİHİNDE YENİDEN DÜZENLENDİ VE YENİ BİLGİLER EKLENDİ, YAZI BASİTLEŞTİRİLDİ.
    Aşağıda cevaplar bölümünde bazı yazdıklarım artık kifayetsiz kalmış olabilir. Aslolan bu başlıktaki bilgilerdir.

. . LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUNUZ

Bu sorunu yaşayan birçok insan var. Ben de geçen yıl aynı durumu yaşamış ve çözüm için çok uğraşmış biri olarak sizlere katkım olsun istedim.

Sokakta yürürken, ayakkabımı bağlarken, evde küçük bir iş yaparken vs sürekli terleme oluyordu. Geçen yaz benim için kabus gibiydi.
    Geceleri çok terliyor, en az 1-2 defa uyanıp komple kıyafet değiştiriyordum. Özellikle bu gece terleme olayı hayattan soğutmuştu beni.
    Birkaç kez farklı doktorlara gittim. Hormon tahlilleri vb tahliller yapıldı, fakat hepsi normal görünüyordu.

Son gittiğim yaşlı dahiliye uzmanına derdimi uzun uzun anlattım. Bana diğer hastalıklarımı ve kullandığım ilaçları sordu.
    Onları da söyledim. Ama "hiçbirşeyin yok, bünye meselesi vs" deyip geçti. Fakat normal değildi. Kendim araştırmalara koyuldum.

Bir yerdeki makalede, terleme sebepleri arasında "REFLÜ" de yazıyordu. Bende reflü var ve çoğu insanda vardır sanırım.
    Ve sürekli ilaç kullanımı olmasın diye reflü ilaçlarını bırakmıştım. Doktora bunu söylemiştim ama hiçbir şey demedi??

Öncelikle istikrarlı şekilde reflü ilaçlarımı kullanmaya başladım. Kısa sürede tüm o terleme olayım bitti şükürler olsun. Kaç yıllık dahiliye uzmanı bile böyle bir detayı bilmiyor, beni uyarmadı! Sonradan ona özel olarak gittim ve durumu anlattım.
    "Allah Allaaah.. Reflü terleme mi yapıyormuş, çok ilginç" dedi.. Yani doktorlar yeni bilgileri hiç okumuyor, kendini geliştirmiyor!
    Nasıl mezun oldularsa o eski bilgilerle devam ediyor çoğu... Neyse...

ÇÖZÜM İÇİN ÖNCE İLAÇ, SONRA KALICI DOĞAL YÖNTEMLER GEREKİYOR. Doğal yöntemleri az sonra anlatacağım.
    İlaç isimlerini yazayım ilk olarak :

1- PULCET veya LANSOR MİDE KORUYUCU TABLET : Kahvaltıdan yarım saat önce aç karna, günde 1 tane..

2- RENNİE ÇİĞNEME TABLETİ : Akşam yemeğinden yarım saat sonra 1 veya 2 tablet..

Bu ilaçları maksimum 2 ay kullanıp sonra bırakınız. Sürekli mide hapı içmek yaşlılıkta kemik erimesine sebep olabiliyor. Ayrıca sindirim sistemi ve pankreas enzimlerini ve böbrekleri de olumsuz etkileyebiliyor.
    Tedavi bittikten sonra bazı günler mide yanması vs şikayetiniz olursa, yemek sonrası 1 tane RENNİE TABLET alabilirsiniz.

Mide hapları çok mecbursanız kısa bir süreliğine kullanılmalı. Sonra tekrar bırakılmalı..

Terlemenin sebebi illa ki reflü olmayabilir ama en yaygın sebebi budur. Belki reflü olduğunuzu bilmeden sürekli terliyorsanız, bu yazdıklarımı dikkate alın derim.
    SÜREKLİ TERLEMENİN ve GECE TERLEMESİNİN BİR NEDENİ DE REFLÜ HASTALIĞIDIR.

* * *

GELELİM DOĞAL KORUNMA YÖNTEMLERİNE :

1- SU UYGULAMASI (BU EN ÖNEMLİSİDİR) :
    İlaç tedavisi bittikten sonra her sabah kahvaltıdan en az yarım saat önce aç karnına 1 bardak ılık su içiniz.
    Sıcak asla olmamalı ve musluk suyu olmasın. Suyun PH değeri yumuşaktır ve asitsizdir. Bu da sabah midenizdeki asitli ortamı tolore eder. Yani bir nevi mide hapının yaptığını yapar.

Ve yemeklerden hemen sonra su içmeyin. Çünkü midenin yemeği sindirmesi için asite ihtiyacı var ve yemek sonrası midede asit artar. Ama yemek üstüne su içince midedeki asit miktarı azalır ve sindirim durur. Bu da reflüye ortam hazırlar. Yemekten en az 2 buçuk saat sonra su için.

Ama yemek sonrası hemen su içmek ihtiyacı duyuyorsanız suya biraz limon sıkıp öyle için. 1 bardak suya 20 damla limon damlatıp karıştırın.
    Mesela yemekten hemen sonra mecburi ilaç alan insanlar öyle yapsın. Ayrıca ayran, portakal suyu, meyve suyu vs gibi hafif ekşimsi içeceklerle de ilaç alabilirsiniz.

Limonlu su asidik olduğu için sindirimi durdurmaz. Ama aç karna asla limonlu su içmeyin. Aç karna normal sudan başka hiçbir şey içmemek gerekiyor.
    Ayrıca sabah kahvaltısında çayınıza 3-4 damla limon sıkmak ta faydalı olacaktır. O da sindirime katkı sağlar ve reflüden korur.

Ayrıca yemeklerde ekşili salatalar yemeniz hızlı sindirime katkı sağlar ve o da reflü riskini azaltır.

NOT : Vücudun günlük su ihtiyacını mutlaka giderin, suyu azaltmayın. Günde 2 litre su veya sıvı alın.

2- GECE YEMEĞİ ASLA YEMEYİN..
    Reflünün en büyük sebebidir. Uyumadan en az 3 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Yemek yiyip kısa süre içince yatmak, mideden yemeklerin boğaza geri kaçmasına sebep olur ve reflü tekrar başlar.

3- YEMEKLERDEN SONRA EN AZ 2 SAAT ASLA YATMAYIN, UZANMAYIN..
    Bu yine yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçmasına sebep olabilir. Zamanla yine gastrit, reflü ve mide fıtığı yapar.

ilk etapta mide ilacı kullanımını mutlaka öneriyorum, bu çok daha hızlı sonuç getirecektir. İyileştikten sonra ilaçları bırakıp, başta SU DİYETİ olmak üzere bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

REFLÜ TEDAVİ EDİLMEZSE, MİDE VE GIRTLAK KANSERİNE YOL AÇABİLİYOR.
    Ama yazdığım gibi sürekli mide ilacı kullanmanın da ciddi sakıncaları var.

Bu bilgileri herkesle paylaşmak istedim. Allah sağlıklı günler nasip etsin.

. .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotbes -- 23 Temmuz 2021; 18:28:0 >

• Güncel olsun, faydası dokunsun.
  • dostum benim midemde de sorun var ve terleme de var aynı detaylı konuşalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: tırıvırı123

dostum benim midemde de sorun var ve terleme de var aynı detaylı konuşalım

Yukarıda yazdıklarımı dikkate alın ve reflü tedavisini sıkı şekilde uygulayın.
    Kronik reflü iseniz, ilaçlarınızı sürekli kullanmalısınız.

Ama iyi hissedince ilaca kısa aralar vermenizi öneririm.
    Faydasını göreceğinize inanıyorum.

Benim terleme sorunum bu şekilde bitti şükürler olsun.

Haa bir de, özellikle akşamları mideyi fazla üzecek acılı vs yiyeceklerden kaçının.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotbes -- 18 Aralık 2017; 11:54:15 >
  • BAŞLIK GÜNCELLENMİŞTİR...
  • Güncel olsun, insanlara faydası dokunsun.
  • Bende cok terliyorum kendimi bildigim bileli. Corapsiz gezemem evde. Ellerde su gibi hep. Arastirayim bakalim yazdiklarinizi, tesekkurler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paetzold

Bende cok terliyorum kendimi bildigim bileli. Corapsiz gezemem evde. Ellerde su gibi hep. Arastirayim bakalim yazdiklarinizi, tesekkurler.

Mutlaka deneyin derim. Eğer midenizde ekşime, yanma hissi duyuyorsanız zaman zaman, zaten bir reflü şüphesi kaçınılmaz.
    Tabii terlemenin tek sebebi reflü olmayabilir. Olabilir de...

Sebebi bulununca, çözüm mümkün.. Yeter ki vazgeçmeyin, inat edin, başarabilirsiniz.
    Sorunu çözdükten sonra hayatınız yeni bir tat ve anlam kazanacak, inanın bana..
    Daha önce yaşamıyormuşum, diyor insan...

Çok geçmiş olsun.
  • Valla hocam ben bu dertten çok sıkıntılıyım.Acayip terliyorum gömlekle tişörtle sanki havuza girmişim gibi oluyor terlediğim zaman.Doktora gittim hormonlara baktırdım gayet normal.Reflü desen bildiğim kadarıyla yok.Sizin araştırmalarınızda başkabir şey göze çarpmışmıy dı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: veyso90

Valla hocam ben bu dertten çok sıkıntılıyım.Acayip terliyorum gömlekle tişörtle sanki havuza girmişim gibi oluyor terlediğim zaman.Doktora gittim hormonlara baktırdım gayet normal.Reflü desen bildiğim kadarıyla yok.Sizin araştırmalarınızda başkabir şey göze çarpmışmıy dı?

Hayır başka hiçbir sorun yoktu, tüm tahlillerim tertemiz idi.

Reflü bazen kendini net olarak belli etmez, bazı kişileri ise rahatsız bile etmez.
    Ben reflü olduğumu doktor bana söylediğinde öğrendim.
    Ondan öncesinde de midemde yanma ve ekşime hissi vardı sanırım ama ben bunu önemsemediğim için, rahatsız etmiyordu.
    Hayatımı şikayetsiz normal yaşıyordum.

Denemekle hiç birşey kaybetmezsiniz. Bu ilaçları en az 1 ay kullanıp deneyin derim?
    Ben olsam alır kullanırdım bir süre..

Geçmiş olsun

• hocam benım sırtım cok terlıyor problemı cozer mı dedıklerın
  • 9600_G_T kullanıcısına yanıt
    Başlıkta da belirttim, terlemenin tek sebebi reflü değildir.
    Reflü, terlemenin sebeplerinden bir tanesidir.

Sadece sırt yani lokal bir bölgenin terlemesi, farklı bir sorundan da olabilir.

Bir doktora (dahiliye uzmanı) müracaat etmekte fayda var.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotbes -- 18 Aralık 2017; 11:52:59 >
  • Yeni edindiğim tecrübe ve bilgiler dahilinde başlığı düzenleyip ilaveler yaptım.

Gerçek soğuk sıkım çörek otu yağı da kullanıyorum artık, mükemmel bir ürün bu.. Sadece mide ve terleme değil, birçok şeye faydalı..
    Vazgeçmeden sürekli kullanırsanız, bir süre sonra faydasını görürsünüz.
  • bende geceler özellikle deli gibi terliyorum 1-2 üzerimi değiştiriyorum
    yatak ve yastık ıslanıyor.koku tarif bile edilemez oluyor.

sanırım midesel bir sorun oluyor
    geniz akıntımda mevcut

çay içtiğim zaman
    ekmek yediğim zaman ğeğirti oluyor.
    çayı 2 gündür kestim.
    akşamları da fazla yemek yemiyorum.

çörek otu yağını mutlaka deneyeğim

umarım geçer
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenup

bende geceler özellikle deli gibi terliyorum 1-2 üzerimi değiştiriyorum
    yatak ve yastık ıslanıyor.koku tarif bile edilemez oluyor.

sanırım midesel bir sorun oluyor
    geniz akıntımda mevcut

çay içtiğim zaman
    ekmek yediğim zaman ğeğirti oluyor.
    çayı 2 gündür kestim.
    akşamları da fazla yemek yemiyorum.

çörek otu yağını mutlaka deneyeğim

umarım geçer

Yazdığınız tüm belirtiler midedeki sorunu gösteriyor ve terlemeyi bunun yaptığını düşünüyorum.

Ama ilk etapta çörek otu yağıyla birlikte mutlaka ilaç ta kullanın.
    Benim öngörüm en az 2-3 ay..
    Bir süre sonra ilacı azaltarak bırakır ve çörek otu yağı gibi doğal mide destekleriyle devam edersiniz.

Ayrıca ilaç kullanıp tedavi olunmayan REFLÜnün, mide kanserine dönüşme ihtimali vardır, Allah korusun.

Şifalar diliyorum.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotbes -- 27 Aralık 2017; 22:38:28 >

• Başlık güncellenmiştir.
  • Ben de tam tersine terleme özürlüsüyüm ben ne yapmalıyım ?
  • Petegrus kullanıcısına yanıt
    Bulunmaz nimet :)
  • anti depresanlarda terlemeyi önemli ölçüde arttırabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.