Şimdi Ara

Sunucu kurmak.!!-Basit bir sunucu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben basit bir sunucu kurmak istiyorum bunu VMWARE de yapmak istiyorum.
    Bu sunucuda sadece veri tabanı çalıştıracağım.
    MsSQL sadece.
    C# ile yaptığım formlar arasında veri alışverişi yaptırmak isiyorum.
    Bu sunucuyu evde barındıracağım.
    Ticari amaçlı değil öğrenme amaçlı.
    Bu server sadece local de değil ağ ile çalıştırmak istiyorum.
    VMWare e windows server 2003 kurmaya çalıştım.Lisans kodu sahibi olmadığım için kurulumu da yapamadım.
    1- Sunucu kurabilmek için ne kadar ve nasıl bir teknik bilgi bilmem gerekir?(öncelikli soru)
    2-Ben nasıl bir sunucu kurabilirim?
    3-Bu ilişkiyi nasıl sağlayabilirim?

• Size yardımcı olsa olsa @ULTILIX olur.
  • önce anlamaya çalışalım. eksik varsa söylersin
    yapmak istediklerin {
    evde bir bilgisayarın var
    bu bilgisarın içinde windows kurulu ve içinde vmware sanallaştıma yazılımı yüklü
    vmware içine windows 2003 yükleyeceksin
    bu suncuya evdeyeken erişebiliyorsun fakat ev dışında diyelim başka şehirde bir arkadaşın var oda bu sql sunucu üzerinde denemeler yapacak
    }

öncelikle bilgisayarına sanallaştırma yazılımı kurup içine tekrar işletim sistemi kurmak ile uğraşma.
    Direk bilgisayarının üzerine mssql kur
    https://www.microsoft.com/en-in/sql-server/sql-server-downloads (express versiyonu bedava)

gelelim işin bağlantı kısmına.
    öncelikle yerel ağdaki bilgisayarların mssql sunucuna erişmesi için 1433 porta izin ver
    bilgisayarının vista veya server 2008 daha yeni bir işletim sistemi yüklü olduğunu varsayıyorum.
    Cmd yönetici olarak aç ve aşağıdaki kodları yaz.

netsh advfirewall firewall add rule name="Zoo TCP Port 1433" dir=in action=allow protocol=TCP localport=1433
    netsh advfirewall firewall add rule name="Zoo TCP Port 1433" dir=out action=allow protocol=TCP localport=1433

şuanda yerel ağdaki tüm cihazlar mssql sunucuna erişebiliyor.
    Eğer large-scale NAT arkasında değilsen ( CGNAT da derler) modeminden port yönlendirmesi yaparak arkadaşlarının sunucuya erişmesini sağlayabilirsin.

CGNAT arkasındaysan statik ip alarak bu problemi çözebilirsin. Statik ip istemezsen intranet.ahmetozer.org sistemini kullanabilirsin.

• emin2074 kullanıcısına yanıt
    Öğrenciysen Dreamspark server 2012 r2 yi bedava veriyor. Bu Windows 8.1 in server sürümüdür. Öğrenci değilsen bir öğrenci yakının üzerine hesap açıp alabilirsin.
    Edit: Server 2016(W10'un server versiyonu) dreamspark'a gelmiş saldırın.

https://imagine.microsoft.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 15 Kasım 2017; 11:42:59 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba;

Sunucular konusunda bilgi istiyorsun ve bir yerden başlamak lazım ancak 2 haftadır açtığın konuya hiç mesaj yazmamışsın!

İlk adım; bir Host' a ihtiyacın var, Vmware tercihinle devam edelim. Elinde bulunduğun PC/Server' a öncelikle bunu kurmalısın.

Vmware 6.5 - 6.0 - 5.5 - 5.0 ....... kullanacağın PC/Server'ın donanım özelliklerine göre bu versiyonların ESXI iso larını indirip kurulum yapmalısın.
    (internette döküman, video vs bolca mevcut)

Artık bir Host' un var, bu host a istediğin sanal makinaları kururabilirsin. Bunun için VMware vSphere Client yazılımını kullanacaksın.

Buraya kadar geldiğinde diğer sunucuların bu host' a nasıl kurulacağını konuşuruz.

Not: Elinde bulunan PC/Server' ın RAM, HDD, CPU bilgilerini yazarsan üzerine kurulacak VM leri seçmek daha kolay olacaktır.

Kolay gelsin...
  • cemcakmak kullanıcısına yanıt
    vmware son sürümü var bu pek önemli değil diye düşünüyorum
    windows server iso sunu buldum ancak key hiçbir yerde bulamadım günlerce aradım
    birçok isoda başıma geldi bu
    cihaz özelliğinin önemli olduğunu sanmıyorum
    sadece kod gönderip alacak küçük kısa kodlar

teşekkürler
  • ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    mssql mevcut doğrudan cihaz üzerine mssql den erişim yapmak riskli olmaz mı?
    genele yayınlarsam ne olucak programı?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.