Şimdi Ara

SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!! (369. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12.029
Cevap
198
Favori
983.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 367368369370371
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Xv de 2014 ler makyajsız. 2015 olarak hem makyajsız hem makyajlı var. 2015 makyajlılar şimdiki 2017 ler ile çok benzer.

Motor ve mekanik düzen zaten aynı. Premiumla elegance arasında deri koltuk (sürücü elektrikli), sunroof ve anahtarsız giriş farkı var. Bunlar olsun derseniz premium bakın. Ama özellikle siyah deri koltuk istemediği için elegance arayanlarda var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gucluu

Merhabalar,

Ben de XV almayı düşünüyorum. Yıllar önce Forester kullanmıştım 2006 da. Memnunduk gidişinden.

Fakat o zaman satarken çok düşük fiyata satmak zorunda kalmıştım. Şimdi de diyorum ki temiz bir ikinci el XV alayım. Bu sefer ben fiyatı düşüreyim.

2014, 2015 yada 2016 modelleri arasında çok fark var mı ? Yani ses yalıtımı yada aksesuar açısından.

Bayi de 2017 XV elegance'ın içini beğendim açıkcası ancak bunların içi daha önceki modeller ile aynı mıdır ?

Daha önceden bildiğim ustam ile konuştum o da XV alacaksan beyaz al premium al diyor.

Sizlere bir danışmak istedim.

İyi GÜnler

Çok bildiğini sanan ve kendini otorite olarak gören piyasayı belirleyen ustalara selam olsun.

Oysa ki mantık en önce aracın temiz,problemsiz,bütçeye ve zevke uygun olması gerektiğini söyler.Sonuçta her şey zevk ve tercih meselesidir,bazen de kısır 2.elde şartlar tercihlerin önüne geçer.

O zaman bazı bizler beyaz ve premium kullanmayan XV sahipleri olarak yanmışız.

Örneğin ben deri koltuk ve sunroof tan bıktığım için Premium almadım,gönlümdeki renk koyu gri olmadığı halde de şu an çok memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Freebirdx -- 27 Mayıs 2017; 19:0:45 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Freebirdx

quote:

Merhabalar,

Ben de XV almayı düşünüyorum. Yıllar önce Forester kullanmıştım 2006 da. Memnunduk gidişinden.

Fakat o zaman satarken çok düşük fiyata satmak zorunda kalmıştım. Şimdi de diyorum ki temiz bir ikinci el XV alayım. Bu sefer ben fiyatı düşüreyim.

2014, 2015 yada 2016 modelleri arasında çok fark var mı ? Yani ses yalıtımı yada aksesuar açısından.

Bayi de 2017 XV elegance'ın içini beğendim açıkcası ancak bunların içi daha önceki modeller ile aynı mıdır ?

Daha önceden bildiğim ustam ile konuştum o da XV alacaksan beyaz al premium al diyor.

Sizlere bir danışmak istedim.

İyi GÜnler

Çok bildiğini sanan ve kendini otorite olarak gören piyasayı belirleyen ustalara selam olsun.

Oysa ki mantık en önce aracın temiz,problemsiz,bütçeye ve zevke uygun olması gerektiğini söyler.Sonuçta her şey zevk ve tercih meselesidir,bazen de kısır 2.elde şartlar tercihlerin önüne geçer.

O zaman bazı bizler beyaz ve premium kullanmayan XV sahipleri olarak yanmışız.

Örneğin ben deri koltuk ve sunroof tan bıktığım için Premium almadım,gönlümdeki renk koyu gri olmadığı halde de şu an çok memnunum.

Çok haklısın bu konuda. Bende 2011 yılında seat ibiza almıştım. Yine çok bilen bizim halkımız seat alinir mi nasıl satacaksin ikinci eli yok vs diye söylemler olmuştu. Satma kararı aldığımda hemen sattım. Biz halk olarak herşeyi her zaman iyi biliriz. Ben subaru yu tercih ederken güvenliği önemli tuttum yüksek bir aracim olsun 4x4 olsun otomatik olsun sunroof olsun deri koltuk olsun navigasyon olsun (maalesef yok) istedim. Çünkü hiç bir aracimda bu özellikte aracim olmamıştı durumum elvermemisti. Bir hevesdi gerçekleştirdim. Rengi de eşim istedi koyu gri ben ise mavi istemiştim. 1 hafta öncede birisi su soruyu sordu bana "neden 4x4 aldın. Insan neden 4x4 araba alir ki? Köye gittin yagmur yağdı her yerde çamur var kullanirmisin arabayı dedi" neden kullanmiyim. Ben bu araci kullanmak için aldim zevkle kullanırım hemde denemiş olurum dedim. Oturduğumuz sitede insanlar kar yağdığında aracını kullanmazken ben hiç tereddüt bile etmedim yola çıkmaktan. Insanımız 4x4 olunca sadece dağa cikmak geliyor aklına ama güvenliği hiç bir zaman düşünmüyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• MKarmil kullanıcısına yanıt
    Merhaba,ne mutlu ki siz de o bilince ermişsiniz.

Bir zamanlar bana da o sorgulamayı yapan çevremdeki (satamazsın,2.eli yok,parçası pahalı,...) yerli / yaygın yedek parça ve servisi olan araç fanatiklerinin bir çoğu şu anda 4x4 e geçti.

Şu ana kadar hiçbir aracımı 2.elini veya yedek parçasını düşünerek almadım,sadece kendi zevkim ve kriterlerim için aldım,inanın satarken de bırakın zararı istediğim fiyatlara benim gibi düşü en kullanıcılara sattım.

• Freebirdx F kullanıcısına yanıt
    Aslında herhangi bir marka ve model için herhangi bir ustaya sorsanız en üst paketi al, beyaz al der. İster subaru xv olsun, isterse volkswagen passat :)))

• waylander W kullanıcısına yanıt
    Bayiilerde bolca kitapçık var... o kadar sayfa bastırılmaz. Gidin isteyin , verirler. Vermezlerse bana özelden yazın bi çaresine bakarız. O kadar subaru kullandık bir kitapçık vermeyeceklerse artık.
  • waylander W kullanıcısına yanıt
    Evet öyle bir saplantı vardırdır toplumda,belki kiri lekeyi,çiziği göstermediğindendir.. aksilik şimdiye kadar da hiç beyaz arabam olmadı,kısmet değilmiş :)

• Yorumlar için çok teşekkür ederim.,

2006 model Forester 2.0 benzinli model kullanmışlığımız var. O araçtan çok memnunduk ancak benzin fiyatı felan bir de o araçlar 4 vites idi derken sattık. Sonrasında A3 1.6 TDI DSG, Jeep Commander 3.0 CRD ve Honda CRV 1.6 Executive kullandım. Subaru'nun yoldaki gidişi hakikaten bence çok rahat ve güzel idi. Bir tek Jeep Commander tabii ki kıyas kabul etmez arazi ve kar performansında.

Arabaları seviyorum ama artık mantıklı araba almak istiyorum, yani hem benim seveceğim hem çok pahalıya patlamayacak.Bu yüzden 2015 CRV aracımı sattım ve bir XV almayı planlıyorum.

Geriye doğru 3-5 sayfa okuduğumda eski modellerde ses yalıtımının kötü olduğu idi. Bu konuda hangi yıl ve sonrasına bakmam lazım ?

Bir de 2014 modellerdeki radyo ünitesini söküp double din atıyorum Clarion felan bir cihaz takılabiliyor mu ?

Eğer kafa ünitesi değişiyor ise 2014 modeller de çok cazip duruyor bence. Ama radyoyu değiştirip yeni model bir kafa ünitesi taktırmayı düşünürüm o modellerde muhtemelen.

İyi Günler

• Sevgili XV dostları merhaba,

Bu hafta sonu beni epeyce üzen bir durumla karşı karşıyayım. Bir hatırlatma ile konuya gireyim. Ocak ayında sıfır km XV aldım. Araca yola çıkmadan önce seramik kaplama uygulaması yapıldı.

Gelelim ne olduğuna. Pazar günü arabayı yıkamaya götürdüm. Dönüşte eve geldim, otoparkta bir baktım ki aracın boyasının üzerinde 1-2 cm çapında çatlaklar ve kabarmalar var. En az 5-6 tane var bunlardan. Evet biliyorum bunun sebebi kuş pisliği. Fakat ben neden seramik kaplamayı hem de yetkili serviste piyasanın neredeyse iki misli para ödeyerek yaptırdım?

Araç satılırken bana seramik kaplama tavsiye edildi. Koyu renk araçlarda daha elzem olduğu, arabanın boyasını kuş pisliği, reçine gibi etkenlerden koruyacağı, bir kez yaptırmanın ömür boyu koruma sağlayacağı söylendi.

Ben aynı uygulamayı herhangi bir oto yıkamacıda gerçekten yarı fiyata yaptırırdım. Arkasında kurumsal bir isim olsun diye aracı aldığım yer olan Daloğlu Otomotiv'i tercih ettim.

Bu durumu fark edince hemen aracın satışında bana yardımcı olan Nur Hanım'a ulaştım. Aracı servise getirmemi ve özellikle geldiğimde kendisini bulmamı ve birlikte hareket etmemizi istedi. Henüz servise gitmedim. Bana önerecekleri ne olabilir? En iyi ihtimalle diyecekler ki, hasarlı kısımları boyayalım ve seramik uygulamasını yenileyelim. Peki ya, aracın daha beş aylıkken üç parçasının boyanarak kaybettiği değer ne olacak?

Eski aracım da bir Subaru'ydu. O da kuş pisliği ve reçineden çok etkilenirdi. Ama o 10 yıllık arabaydı. Ben bu uygulamayı neden yaptırdım, çünkü oturduğum apartmanın otoparkında çok fazla ağaç reçinesi ve kuş pisliğine maruz kalınıyor.

Aynı otoparkta bugüne dek Honda, Daihatsu, Seat, Jeep marka araçlar park ettim. Hiçbiri Subaru kadar etkilenmedi aynı durumdan.

Bu arabaya da kuş pislediğini fark ettim. Dedim ki hemen gidip sileyim. Sonra dedim, aman o kadar seramik yaptırdık, yarın yıkatacağım nasılsa, bir şey olmaz. ama sonuç bu...

İki fotoğraf ekliyorum. Boyanın parlaklığından rahat görülüyor mu bilmiyorum. Bundan sonraki süreçte Daloğlu Otomotiv'in konuyla ilgili ne yapacağını da olumlu/olumsuz burada paylaşacağım. Umarım beni memnun edecek bir çözümle yaklaşırlar.

Ancak şu ana kadarki deneyimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, seramik kaplama denen şey tam bir fiyaskodur.

• quote:

Yorumlar için çok teşekkür ederim.,

2006 model Forester 2.0 benzinli model kullanmışlığımız var. O araçtan çok memnunduk ancak benzin fiyatı felan bir de o araçlar 4 vites idi derken sattık. Sonrasında A3 1.6 TDI DSG, Jeep Commander 3.0 CRD ve Honda CRV 1.6 Executive kullandım. Subaru'nun yoldaki gidişi hakikaten bence çok rahat ve güzel idi. Bir tek Jeep Commander tabii ki kıyas kabul etmez arazi ve kar performansında.

Arabaları seviyorum ama artık mantıklı araba almak istiyorum, yani hem benim seveceğim hem çok pahalıya patlamayacak.Bu yüzden 2015 CRV aracımı sattım ve bir XV almayı planlıyorum.

Geriye doğru 3-5 sayfa okuduğumda eski modellerde ses yalıtımının kötü olduğu idi. Bu konuda hangi yıl ve sonrasına bakmam lazım ?

Bir de 2014 modellerdeki radyo ünitesini söküp double din atıyorum Clarion felan bir cihaz takılabiliyor mu ?

Eğer kafa ünitesi değişiyor ise 2014 modeller de çok cazip duruyor bence. Ama radyoyu değiştirip yeni model bir kafa ünitesi taktırmayı düşünürüm o modellerde muhtemelen.

İyi Günler

Merhaba,
    Güçlü araçlar kullanmışsınız.
    Xv sizi hiç üzmez, 4 çekeri zaten harika
    Yalnız ben 170 BG 320ied aracımdan sonra doğal olarak Xv de ara hızlanmalardan hiç memnun değilim
    Teyp olayına gelince, benim önceki sayfalarda Newfron adaptasyonu paylaşımım var, bakabilirsiniz.
    hatta üründe Mirrorlink te var, Xperia, HTC1 gibi modellerde direk ekran yansıtılabiliyor
    Bu arada unutmayın 2015 nisana kadar olan modellerin teyp leri eski tip 2015 mayıs sonrası yeni touch screen teypler gelmişti

• mdarcan M kullanıcısına yanıt
    Dostum bu hasarların kuş pisliği olduğuna emin misiniz, bana sanki ufak çaplı bazı sert cisimlerin çarpması gibi geldi.

Her seramik kaplama kuş pislediğinde böyle oluyor ise seramik kaplamanın adı yıllar önce unutulmuş olurdu diye düşünüyorum
  • Thai-Fun kullanıcısına yanıt
    Evet eminim. Fırsat bulursam yarın servise gidip görüşeceğim. Yıkamada çıkmayıp da sonra kendim silerek temizlediğim reçine damlayan yerde de var aynı deformasyon.

• descartes46 kullanıcısına yanıt
    Her yerde kamera var E5 de. 80 i geçemiyorsun, TEM de süratini kontrol ediyorlar artık giriş çıkış gişe.

Hızlanma olayından vazgeçtim.

Bir tane 2015 yeni ekranlı premium XV yi gözüme kestirdim. Kısmet ise bir de XV kullancağız herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mdarcan

Evet eminim. Fırsat bulursam yarın servise gidip görüşeceğim. Yıkamada çıkmayıp da sonra kendim silerek temizlediğim reçine damlayan yerde de var aynı deformasyon.

Benim aractada var seramik kaplama. Reçine yi bilmem ama kus pisliklerinde etkili. Yalnız seramik var diye fırça ile yikattiyorum harelenme çok çok azda olsa var.

• quote:

Her yerde kamera var E5 de. 80 i geçemiyorsun, TEM de süratini kontrol ediyorlar artık giriş çıkış gişe.

Hızlanma olayından vazgeçtim.

Bir tane 2015 yeni ekranlı premium XV yi gözüme kestirdim. Kısmet ise bir de XV kullancağız herhalde.

Kameraların hepsi çalışmıyor. Çalışan kameralar ise belli saatlerde aktif ama hangi saatlerde olduğunu bilmiyorum. Bir arkadaşım söylemişti. Şöyle örnek vereyim: geçen sene annem iki dizinden protez ameliyatı olmuştu. Maslakdan Büyūkçekmece ye kadar emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldim. Çünkü aşırı trafik vardı ve dur kalk yapmak istemiyordum dizlerdeki protezleri ve anneme zarar vermemek icin. O zaman bende polo vardı.(yaklaşık 2 ay sonra eve ceza geldi).ameliyat sonrası 2 hafta sonra kontrole Büyūkçekmece den maslak a otobanda dahil olmak üzere emniyet şeridinden gittim (aşırı trafik ve dur kalk yapmamak için). Ceza gelmedi. Iki kez daha kontrole aynı yoldan emniyet şeridinden gidip geldim yine ceza gelmedi. Emniyet şeridini kullanmayı önermiyorum tabikide sağlık için yapmak zorundaydım mecburen. Birde e5 de deneyin kitleyin 80 km ye aracınızı ve sol şeritten gidin arkadan gelen ya sellektor yapacak yada saglayacak sizi. Ben cok denedim kimse 80 km hizla gitmiyor. Birde yanimdan gecerken tip tip bakiyorlar. Yanlis yapan ben gibi. Esimin hamile olduğunu ogreninceye kadar e5 de tem de çok sürat yaptim (hiç ceza gelmedi) ama bebisimiz olunca 80 km en fazla yada 50 km duruma göre.

• Aracımın 2.Yıl bakımını dün yaptırdım.Gördüğüm üzere Servislerde işçilik ücretleri gerçekten çok yüksek,geçen yıl yapılan ilk bakımda 1.2 Saat için 144TL ödenmiş(Saat ücreti 120 TL) dün benim yaptırdığım bakımda 1.8 saat için 234 TL (Saati 130TL) ödedim.
    15 ve 30 Bin Km de yapılanlar tamamen aynı olduğu halde olayı zaman olarak 0.6 saat fark yaratılmış,kesinlikle Max 20-30 dk da halledilecek olay Servis mantığına göre 1.8 saatte tamamlanarak ,girdi oluşturuluyor.

Bu yıl ilave olarak da Moror Yağ Kanal temizliği başlığı altında 130 TL ilave ödedim,vakum ile kanallarda kalan tüm yağ çekilip,direk 5lt yağ konuyor.

Toplam 710 TL ödedim,dediğim gibi 234Tl si işçilik,ayrıca yağ ücreti buna dahil değil Motul Motor yağını da ben kendim götürdüm,serviste Total vardı.Maliyet 710 + 165 TL oldu.

Bu arada ben Motora 5LT nin biraz altında yağ konduğunu düşünüyordum ama tam 5LT konuyormuş ,bu yüzden her ihtimale karşı 1LT Motul alıp olası eksiltmeye karşı yanımda bulundurmayı düşünüyorum.

Yağ konusu ile ilg bir not ,aracımı 6 ay önce almıştım ve bu süreçte aktif olarak kullandım ,ondan önce araç 6 ay kadar kapalı garajda arada çalıştırılarak muhafaza edilmiş yani kullanılmamış,yağ çubuğuna sıklıkla bakarım ve seviyenin hiç düşmediğini gözlemledim,aslında bir miktar eksiltmesi çok normal ve yazın muhtemelen sıcaktan tolerans limitlerinde biraz azalıp buharlaşacak,geçmiş sayfaları okuyup bir dönem yağ eksiltme sıkıntısını gören ve bu araca ilgi duyanlar adına belirtmek istedim,ayrıca bu olayın detayını da öğrendim,yağ eksiltme değil motor yağ bloğundaki yapısal bir problemin sensörleri harekete geçirmesi olayı imiş.

Herkese güvenli sürüşler.

• Yağ hariç 710 tl yüksek bir rakam. Demekki yağla beraber 1000 tl diyecekler. Bende ilk bakımı 2016 ağustosda 630tl ye yaptırmıştım, artış normal değil. Sanki koymadıkları yağın parasını sizden başka kalemde almışlar gibi geldi. Yakınlarda yag dahil bakım yaptıranlar paylaşırsa durum aydınlanır.

Bence piyasa şartlarında 700tl gibi rakamlar normal sayılır, üstü fazlası.

• Fatura kalemleri;

İşçilik 234.

Atık filtre bedeli 2 tl

Motor yağ kanal temizliği 130.

Yağ filtresi 28.86

Hava filtr 80.35

Polen filtr 86.98

Tapa 1.73

Bakım kimyasalları 25.50

Cam suyu 5.90

Motor yüzey temizleme 4.99

Filtreler Subaru Made in Japan (Polen ve Hava filtr pahalı sayılır)

Yağ kendileri koysaydı 55TL/lt

• mdarcan M kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun diyeyim.

17 yıldır bir fiil boya koruma kullanan bir araç sahibiyim,şimdiye kadar hep Ziebart ve bir kaç kere de Sonax kullandım.Edindiğim tecrübe ve bilgiye göre araç için en tehlikeli konu 1.kuş pisliği 2.si de çam ve ağaç reçineleridir.Hiç bir firma bu ikisi için garanti vermez ama güneş kapsamında UV yıpranmalarına verirler.Yani siz korumam var diye bu ortamlara aracınızı sokarsanız zarar görebilirsiniz ve zaten görmüşsünüz de,yapmanız gereken mümkün old kadar ağaç altına bırakmamanız ve kuş pisliklerine hemen müdahele etmeniz gerekir.Kuş pisliği resmen asit yani aşındırıcıdır ve boyanın verniğini geçerek metale kadar nufus eder.Ben yazın Marmaris'te 45C sıcakta bile araçlarımı ağaç altı yerine güneş altına park ederim,bir çok kişi buna anlam veremez ama yapılması gereken en uygun hareket budur.

Sizin araçta büyük ihtimalle uygulama hatası olmuş çünkü hiç bir Subaru servisi bu işin uzmanı değil ve sadece bu tarz uygulamaları aksesuar gibi müşterilere sunmakta,her otomotiv firması böyledir.Çünkü bu iş gerçekten uzmanlık gerektirir.

Benim de aracım koyu renk,ben de Ziebart a gittiğimde seramik yerine Dark Diamond Gloss tavsiyesi aldım ve yaptırdım,şimdiye kadar sahip olduğum tüm araçlarda açık renk old için hep Diamond Gloss yaptırdım,inanılmaz faydasını gördüm,yenilemelerini de yaptırdığım için aracım yıkanınca üzerinde su durmazdı ve 4-5 yıl kadar kullanıp satarken kimse orj boyası olduğuna inanmıyordu.Şu anda da aynen böyle.Kesinlikle artık bu marka hariç hiç bir alternatife yönelmem,Sonax da dahil.

Ustası da çok önemli,yani uygulaması.Ürün kalitesiyle tüm bu etmenler ortak bir paydada buluştuğunda sonuç mükemmele yakın oluyor.

Boya korumayı,özellikle Ziebart bu işin duayeni,aracını seven herkese tavsiye ediyorum,satarken dahi emsalleriyle arasında fiyat farkı oluşuyor.

Bu konularda ben biraz hassasım ve aracıma değer veriyorum,doğal sünger ve kaliteli bir şampuan haricinde hiç bir zaman araç yıkattırmıyorum,bu yüzden Ziebart yıkama yapmadığı için,şimdilik sadece Sonax'a gidiyorum.

Dışarıda sıkılan köpükle kesinlikle araç yıkattırmayın,içinde çok zararlı kimyasal aşındırıcılar mevcut,boyanın sonunu getiriyor.

Son olarak boya olayını araç markalarına mal etmek yanlış olacaktır,artık bu iş neredeyse tüm markalarda teknolojik olarak benzer yapılıyor ve uzun garantiler veriliyor.

• Freebirdx F kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

Ben de bu sayede bilgi edinmiş oldum. Beni daha çok üzen, satış esnasında bu uygulamanın kuş pisliği, reçine ve güneşin etkisini ortadan kaldıracağının söylenmesi. Kuş pisledi ve olan bu. Seramik kaplama olmasaydı ben o kuş pisliğini gördüğüm anda gidip silerdim. Şimdi, dediğim gibi, nasılsa seramik var, nasılsa arabayı yarın yıkatacağım, diyerek üstüne düşmedim. Apartmanın otoparkında ağaç altı olmayan yer yok. Bu kaplamayı yaptırmamdaki neden de biraz da buydu zaten. Olan oldu artık, yapacak bir şey yok.
  • 
Sayfa: önceki 367368369370371
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.