Şimdi Ara

Subaru Vivio&Suzuki Maruti&Suzuki Alto(Max.9 bin tl bandında araç)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
27
Cevap
1
Favori
3.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi max.9 bin tl olmak üzere, yakıtı çok az yakan, sorunu-sıkıntısı az olan ve sağlam araç arıyorum 3 haftadır ve geniş incelemelerim sonucu listemi bu 3 araca kadar düşündüm, tipleri de çok şirin geldi.Başlarda tipo-uno vs lerde karar kılmışken bu üç araca denk geldim tipo-uno söylenene göre şehir içi 100 km/10-11 lt yakarken bu araçlar 100 km/4-6,5 lt arası yakıyormuş.Parçaları da gayet sağlam denildi.Sorularıma geçecek olursam

1-Forumda 6-7 yıl önce yazılan başlıklara denk geldim birkaç yerde parçalarının pahalı olduğu yazıyordu.Şu an hâlâ böyle midir?

2-Suzuki maruti için 2000-2001 çıkışlı o fiyatlara pazarlıkla bulunabilir gibi sanki.Suzuki alto ve subaru vivio için en az kaç model araba bakmak gerekiyor 2000 model sonrası ikisinde de çok pahalı, alto genelde 1989-1985 arası, subaru ise 1998-1990 bandında o fiyatlara bulunabiliyor.Yani şu yıla kadar inebilirsin araştırmalarında dediğiniz en ideal sorunsuz sıkıntısız yıl nedir?

3-Altonun bu kadar düşük modellerde o fiyata bulunabilmesi ondan vazgeçemeyi düşündürüyor.Maruti japon motoru değil Hindistan motoru japondan şaşma diyor sorduklarım ama altonun o fiyata model olarak çok düşük modellerde ancak bulunabilmesi marutinin de 2001 gibi yüksek modellerde de bulunabilmesi marutiyi düşünmeme sebep oluyor? Fakat aralarında en çok istediğim vivio gibi, onun da parçaları pahalı diyorlar.

4-Üniversite öğrencisiyim ve şehir içinde ve bazen de şehir dışına çok uzun yollarda aktif kullanmam gerekecek.Hangisiyle uzun yol yapmak eziyettir, zordur, hangisi rahattır sorun yaşatmaz? Bazen mesela tüm Marmara'yı i, Karadeniz'i veya Ege'yi arabamla gezmek istiyorum hangisi buna imkan sağlar.

5-Bu üç araç max kaç hıza çıkabiliyorlar? En yüksek hangi hızda rahatlıkla sürülür sonrasında araba titremeye başlar?

6-Bu araçları kullananlar veya deneyimi olan arkadaşlar hangisini önerir

Aklıma şu an gelen sorular bunlar.Üstüne bir şeyler eklemek isteyenler varsa memnuniyetle dinlerim.Şimdiden teşekkür ederim her cevap için.

• Tatava Yapma, Lada al geç.
  • debroglienindalgaboyu D kullanıcısına yanıt
    Çok sert oldu sanki hocam cevap yine de teşekkür ederim :) lada hiç düşünmedim baktım bir süre ısınamadım.Bu üç arasında düşünüyorum
  • Tuvnerayı çağırın
  • bu arabalarla şehir içi gez öpte başına koy
  • Lada samara uygun fiyat aralığına sahip olmakla beraber sağlam ve ucuz parça fiyatlı bir araçtır. bence onu da listeye almak uygun olur hele ki uzun yol yapacam derseniz bu 3 araç yerine samara daha iyi olacaktır...

2004 model enjeksiyonlu lpgli örnek (9binin az üstünde ama bahsettiğiniz 3 araçtan daha iyi olur, daha alt modelleri 9bin seviyelerinde):

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-lada-2004-1.5-78hp-injeksiyonlu-benzin-lpg-lada-samara.vize-2019-da-427078504/detay

• Amacınız ve beklentileriniz için güzel araçlar gibi duruyor kağıt üstünde ancak bu araçlar sizi üzer.bir miktar daha para ekleyip başka araçlar bakın.
  • meddah58 kullanıcısına yanıt
    Nasıl üzer hocam, Sizce eksileri ve beni yoracak tarafları nedir ?
  • kocaballi kullanıcısına yanıt
    Hocam samara sanki dağda taşta uzun yolda daha iyi gidecek bir araç gibi.Genelde çok uzun olmayan mesafeler giderim yüksek ihtimal (gerçi İstanbulda beylikdüzünde oturuyorum nereye baksan uzak) subaru vivioya çok ısındım büyük değil tam öğrenci arabası hatta küçük şirin bir havası var gibi belki de ondan samara uzak geliyor.Vivio ile ilgili de detaylı bilgi yok ne yazık ki, samara uno tipo çok kullanılan araçlar o yüzden kime sorsak kitap yazacak kadar biliyor.Bu vivio&maruti&alto gibi çok bilinmeyen araçlar için dezavantaj sanırım
  • O alacağın arabaların hiç bir parçasına öğrenci olarak gücün yetmez . Nedeni ise o parçayı bulmak için Sanayı Sanayı gezeceksin , parçayı buldun taktırmak için ayrı gezeceksin , su yakmıyor sonuçta arabalar. Ayrıca bulduğun parça orJinal olmayacak o parçayı uyduracak usta arayacaksın . Bu liste uzar gider bu en basiti. Zaten bazı arkadaşlar yazmış hyundai uno lada bak. Öğrencisin diğerleri üzer seni. Üniversite yi bitir iş güç sahibi ol . Sonra git bu araçları al hobi olarak yaptır bin. Sonra gel burda konu aç her aşamasını anlat bizde zevkle okuyalım . Çok uzun oldu kusura bakmayın. Ben bile yoruldum yazarken
  • doubt777 D kullanıcısına yanıt
    Hocam yazınızı okuduktan ve birkaç arkadaş da sizin gibi tepkiler verdikten sonra yedek parça fiyatlarını karşılaştırdım maruti ile tiponun.Gerçekten denildiği gibi 2 kat fark ediyor neredeyse.Peki siz tipo için ne dersiniz, yakıt tüketimi ucuzluk nasıldır.Bu 3 araçta yakıt tüketimi mükemmelmiş, tipo çok fark eder mi
  • Kardeşim bana kalsa uno al en uygunu o . Tipo eğer diJital göstergeli olursa ona dikkat et çalışıyormu diye. Birde bu arabaların eski olduğunu unutma . Karbüratör lü araç biraz nazlı olur kışın iyi anlayan biriyle bak al . Eğer aküsü ateşlemesi iyiyse hiç birşey olmas zaten kötü olsada bişe farketmez akü dahil 300 liraya tüm bakımını yaparsın
  • DAEWOOD TİCO yu dalisteye ekleyin derim.
  • Eski bir maruti sahibiyim. Aracın iç hacmi çok çok küçük. Bunun yanı sıra park ederken vs çok rahat. Park yeri aramana gerek kalmıyor. Araç 80 kmden sonra çok fazla ses çıkartıyor, içeride muhabbet edemezsin. Yani uzun yol facia. Frenleri güzel değil. LPG de 16 kuruş gibi bir tüketimi var. Benim aracın yağı kalmamıştı motor yatak sardı komple 1.500 tl gibi bir rakama maloldu motor yapmak. Ben 4.250 gibi bir rakama almıştım 94 modelini 3 sene önce. Şimdi bu kadar pahalı oldu mu :)

Not: Uzun yol falan işin içindeyse ben Lada öneririm. Daha konforlu araç. Ama şunu aklından çıkarma bu araçlara güvenip uzun yola çıkılmaz. Özellikle de araçtan anlamıyorsan hemen müdahale edemeyeceksen öyle Türkiye turu falan çok zor. Bunlar şehir içinde bire yolda bırakabilme potansiyelinde araçlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emre-45 -- 1 Mayıs 2017; 16:17:37 >
  • @doubt777 tamamdır hocam teşekkür ederim.Tipo ve uno tekrar listemde, geçen sefer de yakıt tüketimi medeniyle çıkarmıştım, tip olarak da şık duruyorlar zaten.

@mamlamoz tico yüzde hiç duymamıştım bakayım hocam.Peki Vivio gibi maruti gibi benzini koklayan başka bildiğiniz araç var mıdır parça sıkıntısı da pek olmayan
  • Celciusavogadro kullanıcısına yanıt
    rica ederim hocam ama o paraya alınabilecek en sorunsuz ve masrafsızları bunlar kolay gelsin
  • Motorları küçük olsa bile bu arabalar yaşlı.

İlk yıllarındaki mükemmel ekonomiyi beklemek doğru olmaz. LPG ile teorik olarak mümkün ama o yaşta araçların LPG ye tepkisi ve uyumu nasıl olur?

Tavsiye zor gerçekten bu fiyatlarda. Piyasa çok yüksek artık. UNO benzini içer.
  • 75hp 7 kullanıcısına yanıt
    Bu aralar twingo yüzde araştırıyorum hocam gerçekten çok iyi duruyor.Onun hakkında görüşleriniz nedir ?
  • Yaşlı ise japon olsun. Daha dayanıklıdır. Twingoyu bilmiyorum. Tavsiyem Corsa b olabilir, 94 model benzinli 1.2 45 HP swing, rahat, yumuşak sürüşü olan ve oturaklı bir araçtı. Ama yakıt tüketimi için çok yavaş gitmek gerekiyordu. Uzunyolda 70 - 80 km ile giderim, şehiriçi de trafiğe takilmam derseniz Corsa iyidir. Sehirici 7 civarına dusurebilmistim en az... O fiyata bulunur mu bilmem.
  • Lada samara alabilecegin en iyi arac hatta tek kapisini bulursan tam ogrenci isi olur.Tas gibi arabadir yolda birakmaz karda kista tek mars calisir.Yol tutusu suan cogu b segmenti arabadan iyidir fren mesafesi uzundur onun icin iyi lastik secimi sart.Parcalari heryerde bulunur ve gayet uygundur.Lpgli samaralara bakmani oneriyorum yakiti koklar.Konfor yok suspansiyonlar sert fakat ufak tefek duzenlemelerle biraz daha iyi yapabilirsin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.