Şimdi Ara

Su sogutma projesi (CM COSMOS 1000). RESIMLI MONTAJ ASAMASI EKLENDI. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
1
Favori
21.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar sizlede psu m ile yasadigim aci bir olayi anlatayim. su anda psum yuzunden sistemi az kalsin yakacaktim

sali gunu kurulumunu tamamladigim ve 15 gun emek sarfettigim sistemimi nihayet calistirmstim. herneyse aksama kadar kendi halinde birakmistim ve icindeki hava kabarciklarinin cikmasini bekliyordum.

aksam saat 9 civari hadi bir oyun acayim da performansi deneyeyim dedim. lost plant i ekran karti haric diger parcalari overclock yapmadan calistirdim. 710mhz gpu ya ve 1200mhz de ramlere overclock yaptim. oyunu actim ve performance testini baslattim. hersey yolunda gidiyordu ve tum ayarlar fulldeyken 1400*1050 cozunurlukte max 68 fps ve 45 average fps gordum. tam sevinmisken hevesim kursagimda kaldi sistem dondu. reset attim fakat ekrana goruntu gelmedi ve ekran karti takili olmadigi zaman ki uyari sesini verdi. bir an icin karti yaktim diye sinirlendim ve o sinirle sistemi kapatim yattim.

ertesi gun bir arkadasdan odunc radeon 1900 xt aldim ve sisteme takip acmayi denedim. fakat sistem yine ayni uyariyi verince once derin bir ohh cektim. ekran kartinda problem olmadigini anladim ve bu sefer aklim anakarta takildi. ilk once su sizma ihtimaline goz attim fakat ekran karti olmadigi ve hata sesi vermesine ragmen makine boot oluyordu. iyice suphelendim ve butun bloklari sokup eski fanlarini yerine taktim.

daha sonra bir tanidigin pc magazasina gidip sistemi tamamen dagittim ve masanin uzerinde calistirmayi denedim. bu seferde ekran karti ve harddiskler takili olmamasina ragmen sistemi aciyordum fakat 5 saniye gecmiyordu ki kendini kapatiyordu. bu durum cok canimi sıktı. anakartında garantisi haliyle gittigi icin tanidik bir elektronikci abimize yardim etmesini rica ettim. cok sagolsun yardimci oldu. karti inceledik ve bir sorun goremedik. uzerini biraz temizleyip inceledikletn sonra yeniden denemeye karar verdik. bu sefer baktik ki makine aciliyor ve rahatca boot ediyordu. fakat her 20 deneyisimizde bir aciliyordu. sonra elektronikci abimiz senin psu gitmis dedi.

gelin gorun ki ekran kartinda baslayan maceram psu da son buldu. bundan sonra tagan markasindan mumkun oldukca uzak durmaya calisacagim. sistemde sadece gpu overclocklu halde olmasi ve sadece tek ekran karti bulunmasina ragmen psu uzerinde belirtildigi gibi 1100w peak performansa erisemedigini birkac review i okuduktan sonra ogrendim. max 800w cikis kapasitesine sahip. aldigim yere ilk olarak psu yu iade etmeye calisacagim. eger kabul etmezler ise yenisi ile degisimini talep edip bir kenara koyacagim. belki satarim yada dandik bir pcye takarim.

simdi ise yeni bir psu arayisi icine girdim. high power markasinin 1200w lik bir psu sunu gozume kestirdim. reviewlerini inceledim ve bircok psu dan daha iyi oldugunu gordum.
    olan kurdugum sisteme oldu. su anda daginik vaziyette butun parcalari sokuk bir kenarda bekliyor.

ek olarak: psu nun bozuldugunu anladigim gun suyun renginin yemyesil oldugunu gordum. halbuki saf su kullanmistim. butun parcalari sokup alkol banyosuna yatirmam gerekti.

birde lanet olasi psu yuzunden iki siringa arctic cooling mx2 termal macun ziyan oldu

• büyük geçmiş olsun

thermaltake 1,5kw toughpower serisini denemeni öneririm
    (yada imkanın var ise 2 elektrik kutusu)

bize sıvı soğutmanın fotoğraflarını yollayacaktın merakla bekliyoruz
  • evet arkadasim fotolari koyamamamin nedeni pcnin calismiyor olusu. bugun yeni psu nun siparisini verecegim.
    testlerde verimi en yuksek ve en sessiz psu olarak su anda high power gozukuyor.

/>

Su sogutma projesi (CM COSMOS 1000). RESIMLI MONTAJ ASAMASI EKLENDI.

/>

quote:

Orjinalden alıntı: ata326

büyük geçmiş olsun

thermaltake 1,5kw toughpower serisini denemeni öneririm
    (yada imkanın var ise 2 elektrik kutusu)

bize sıvı soğutmanın fotoğraflarını yollayacaktın merakla bekliyoruz

• o grafikteki değerler 320 wattta dikkat edersen 1000/1200/1500 (arttıkça o listede 2-3 tane elektrik kutusu kalır) watta dayayınca onlar yavaş yavaş dökülecektir ve thermaltake in %80+ sertifikası var %73 anlamsız bir değer biraz daha araştırmanı öneririm
    fiyatta tt tabiki pahalı ama sisteminizin fiyatı çok yüksek zaten o elektrik kutusu çok sorun çıkarmaz diye düşünüyorum
    sadece öneri(bir ara tt nin 800 wattlık elektrik kutularından alıp 2 tane takçam sonuçları yollarım)
  • watt arttikca psu nun verimlilik grafiginde bir degisiklik olmaz. icinde kullanilan komponentlerle alakali bir durum. tam tersine watt arttikca psu verimlilik grafigi dususe bile gecebilir. sadece ripple degerlerinde degisim gozlenebilir fakat sadece artis olur.

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/atx-psu7_20.html

quote:

Orjinalden alıntı: ata326

o grafikteki değerler 320 wattta dikkat edersen 1000/1200/1500 (arttıkça o listede 2-3 tane elektrik kutusu kalır) watta dayayınca onlar yavaş yavaş dökülecektir ve thermaltake in %80+ sertifikası var %73 anlamsız bir değer biraz daha araştırmanı öneririm
    fiyatta tt tabiki pahalı ama sisteminizin fiyatı çok yüksek zaten o elektrik kutusu çok sorun çıkarmaz diye düşünüyorum
    sadece öneri(bir ara tt nin 800 wattlık elektrik kutularından alıp 2 tane takçam sonuçları yollarım)

• arkadaslar bugun pcyi tekrar calistirdim psu da hicbir sorun yok. tamamen overclock yaptim fakat henuz test etmedim. format attim vs. oyunlari kurdum ufak bir test yaptim. pc yaklasik 6 saatir calisiyor ve islemci ile gpu 44 derecede idle da sabit durumda. oyun actigimda cpu 52, gpu 57 dereceyi gecmiyor. lost planette hersey full kalite dx10 ve 1400*1050 de minimum 30 fps, average olarak 40 fps. max da 59 fps goruyorum. gpu 700mhz shader ve 1200mhz ram lerde overclocklu.

bu aksam veya yarin resimleri koymaya baslayacagim.
  • Evet arkadaslar beklenen resimleri koyuyorum. Cok resim oldugu icin kucultmek durumunda kaldim artik idare edin.

MONTAJ ASAMASI

Bu resim grubu calismanin ilk asamalarini gosteriyor. Fan izgaralarini resimdeki Dremel araci yardimiyla kesip cikardim. Bu kesilen yere bu sayfanin en altinda goreceginiz tornada aluminyumdan yaptirdigim su haznesi adaptoru oturacak. Onun icine de hazne yerlesecek.

Bu grupda kesilen yerin kenarlarini taslandiktan ve PVC fitil cekildikten sonraki halini gorebilirsiniz. Daha sonra arkadaki fan yuvasinin onune yerlestirilen Swiftech radyator adaptoru kendi uydurdugum vida seti ile montajladiktan sonraki hali bulunuyor. Ayrica silikon titresim onleyicileri kesmek durumunda kaldim yoksa fanlar radyatore oturmuyordu. Birde su haznesini kasaya montajladim.

Bu grupda hazneyi farkli acilardan cektigim fotolardan gorebilirsiniz. Daha sonra kasanin icine surucu yuvalarinin bulundugu kesime vidaladigim diger radyator mevcut. Emektar Stacker ida yavas yavas dagitmaya basliyoruz bu arada.

Bir sonraki resimlerde kablo toplama calismalarini gorebilirsiniz. Fan kablolarini saklamak icin kasanin icine kablo kanali dosedim. Actigim delik sayesinde ise kabolarin kasaya rahatca girdigini gorebilirsiniz. Ayrica su anda yanmis olan Tagan PSU sunun kablo gizleme asamasinda cektigim resimleride bulunuyor. Gercekten cok ugrastirmisti fakat PSU yaninca sil bastan yapmak zorunda kaldim.

Bu grupda yine kablo toplama calismalarini gorebilirsiniz.

Burada ise arkadan dolasan PSU kablolari nedeni ile kapanmayan yan kapagin kapanmasi icin kestigim kisimlari gorunuyor. Birde ilk pompanin oturacagi yerin, su filtresinin ve termometrelerin montaj asamalarinin goruntuleri bulunmakta.

Yavas yavas sogutma sistemi sekillenmeye basliyor. Ilk rekorlarin ve borularin takilmis olarak goruyorsunuz. Yaklasik olaraj 8.ci is gunundeyim.

Bu fotoda sonunda su bloklarini takma asamasina gelmis bulundugumu gorebilirsiniz. Isin en keyif veren kismi burasi oldu.

Fakat aksilikler bu noktadan sonra basladi. Ramlerin uzerindeki isi yayicilari cikartirken chiplerden birisi kalkti ve RAM in birisini cope atmak zorunda kaldim. Daha sonra 4GBlik Crucial Ballistix Tracer siparisi verdim. Onun disinda ekran karti blogunu taktim.

Bu resimde ise bloklarin tamami takili vaziyette. Yavas yavas sona yaklasirken parcalari kasanin icine oturtmaya basliyorum.

Ve tamamlanmis haliyle sistemin ilk calistirilmasi. Fakat sevincim kursagimda kaliyor ve PSU yu yakiyorum. Yaklasik bir hafta suren ariza tespiti yuzunden bir hafta vakit kaybediyorum. Daha sonra yeni bir PSU siparisi veriyorum. PSU degisimi yuzunden kasayi tamamen sokmek durumunda kaliyorum ve PSU kablolarini gizlemek amacli yaptirdigim kutunun yeni PSU ya uymayisi nedeniyle o parcayi iptal ediyorum. Ayrica kasa tabaninda duran pompayida biraz on tarafa almam gerekiyor.

Yeni ve eski PSU lari bu resimde gorebilirsiniz. Su anda sistem stabil durumda calisiyor.

Evet arkadaslar yaklasik 3 hafta suren calisma ve 2 ay suren bir hazirlik ve arastirma surecinden sonra bu su sogutma macerasindan iste bu sekilde ciktim. Yakinda test sonuclari ile tekrar geri gelecegim. Takip eden tum donanimhaber uyelerine tesekkurlerimi sunarim.

Ilave: Detayli birkac resim linki ekledim. Resimler cok buyuktur!!! Detay isteyen arkadaslar icin koydum.

http://img158.imageshack.us/img158/7827/dscf8498as0.jpg
    http://img125.imageshack.us/img125/1539/dscf8503yb6.jpg
    http://img104.imageshack.us/img104/6871/dscf8487yq9.jpg
    http://img110.imageshack.us/img110/4527/dscf8479gr4.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sigma3d -- 26 Ocak 2008; 20:20:58 >

• umarım harcadığım o kadar paraya değmiştir. yoksa bu kadar para kesinlikle harcanmaz diye düşünüyorum.
  • hocam o stacker fazlaysa bana sat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shanke -- 26 Ocak 2008; 21:53:56 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: dangerousman

umarım harcadığım o kadar paraya değmiştir. yoksa bu kadar para kesinlikle harcanmaz diye düşünüyorum.

neye değcekse oda ayrı isterse 10 ghz yapsın yine o uğraş ve verilen paraya değmez
  • quote:

Orjinalden alıntı: IC3M4N

quote:

Orjinalden alıntı: dangerousman

umarım harcadığım o kadar paraya değmiştir. yoksa bu kadar para kesinlikle harcanmaz diye düşünüyorum.

neye değcekse oda ayrı isterse 10 ghz yapsın yine o uğraş ve verilen paraya değmez

eğer arkadaş aradığını bulmuş istediğine ulaşmışsa değer diye düşünüyorum. tabi şahsi fikrim o kadar para harcamaya gerek olmadığıdır o ayrı.
  • Curcuna, kalabalık, keşmekeş...Böyle bir sistemim olsa, kasa kapağını açmaya korkarım beni de yutar diye. En ufak bir arızada sök, tak, yerlerini değiştir..Bu kalabalıkta arıza tesbiti bile birkaç gün alır ve hiç çekilmez bir durum bence. Tahminime göre, bu sistem iki aya kalmaz bir yerlerinden kırpılmaya başlanır..Zaten vga bloklar alüminyum olunca, başka söze gerek kalmıyor.
    Ama yine de arkadaşı tebrik ediyorum. En azından sistem stabil çalışıyorsa, azim ve gayretle arzusunu yerine getirmiş oldu..
    Güzel günlerde kullanılması dileklerimle..

Not: Stacker kasaya talibim..
  • evet sok tak gercekten bunaltiyor adami. ama en azindan psu disinda problem cikmadi henuz. gayet stabil calisiyor henuz bir kitlenme olmadi. daha fazla overclock potansiyeli mevcut fakat stabilite ve parca omru acisindan 3.2ghz ve 700mhz gpu sinirini asmiyorum. eskisine nazaran sessiz oldu birde. birde asla 50 derece nin uzerine cikmiyor parcalar beni memnun eden bu oldu.

isteyen arkadaslarin hevesi kursaginda birakmam istemem gerci fakat stacker a kardesime yapacagim bir pc toplayacagim bu arada
  • Hayirli olsun sistemin gule gule kullan...

Yanliz o kadar cok 90 derece dirsek kullanmissin ki gereksiz sekilde... zaten direncli bir sisteme olabildigince ekstra direnc eklemissin ve yazik olmus... ondeki D5 pompanin girisine bile 3 adet 90 derece dirsek koymussun... Pompa bozulsa garanti kapsami disinda bile birakabilir o dirsekler...

Dirsek sakin kullanma diye de uyarmistim seni ama havada kalmis...

Neyse daha bir dolu sey daha var ama o dirsekleri gordukten sonra baska soz soyleyesi gelmiyor insanin...

Artik bi dahaki sefere...
  • dostum alınma ama yeteneklisin o parayı harcayıp bi okadar kullanışsız ve çirkin bu sistemi herkes yapamaz . . . .
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertert

dostum alınma ama yeteneklisin o parayı harcayıp bi okadar kullanışsız ve çirkin bu sistemi herkes yapamaz . . . .

cirkin derken neyi kastettiniz anlamadim. icini mi, kullandigim parcalari mi yoksa kasayi mi? yoksa oraya buraya led neon takmadigim icin mi cirkin olmus? yada kasayi mi boyamam gerekiyordu... yada sticker falan yapistirsam daha mi iyi olurdu demek istediniz ?

dalga gecer gibi sordunuz...
    siz buna cirkin diyorsaniz daha cirkinini henuz gormemissiniz demektir

nede olsa kasanin onune gecip saatlerce icini izleyecek halim yok. kapaklarida kapali duruyor. yanina plexi kapak ta takmadim. sonucta cirkin olabilecegini dusundugum bir yer goremiyorum... sanat eseri olsun diyede yapmadim. hergun kasa icinden parca sokup degistiren bir insanda degilim. sadece performans ve sessizlik icin yaptim ve degdigini dusunuyorum. akvaryum pompasida takabilirdim yada el yapimi su kabida kullanabilirdim. hazir sistemde alabilirdim nihayetinde fakat gittim daha derli toplu ve hazir setlerde bulunmayan kaliteli parcalar aldim nesi cirkinmis anlamadim dogrusu. kullandigim parcalarida yurtdisinda bircok insan kullaniyor nihayetinde... cok para tutmasinin sebebi de budur.

bircok pcnin icinin benim sistemimden kotu durdugunu rahatlikla soyleyebilirim.

quote:

Hayirli olsun sistemin gule gule kullan...

Yanliz o kadar cok 90 derece dirsek kullanmissin ki gereksiz sekilde... zaten direncli bir sisteme olabildigince ekstra direnc eklemissin ve yazik olmus... ondeki D5 pompanin girisine bile 3 adet 90 derece dirsek koymussun... Pompa bozulsa garanti kapsami disinda bile birakabilir o dirsekler...

Dirsek sakin kullanma diye de uyarmistim seni ama havada kalmis...

Neyse daha bir dolu sey daha var ama o dirsekleri gordukten sonra baska soz soyleyesi gelmiyor insanin...

Artik bi dahaki sefere...

tesekkurler hocam. o dirsekleri mecburen kullanmak zorunda kaldim cunku boruyu o sekilde egmem mumkun olmuyordu. bukulunce kiriliyordu. tum baglantilari seri yaptim en azindan.

bu arada en kisa zamanda aluminyum parcalari bakir olanlarla degistirecegim. suyun rengi bembeyaz kesti cunku. anlasilan tepkimeye girdi bile.
    sistemin stabil ve performansli calismasi benim icin yeterli oldu.

• Beyler sonuc olarak 2000 ytl civarı bi adama koymıcaksaki okadar büyük bi mebla değil neden diceksiniz farkında olmadan modifiye ugruna kucuk kucuk derken belli bir meblayı zaten veriyoruz arkadasım mantıklı yaparak birden bu parayı verip kendi iç huzurunu rahatlatmış bana kalırsa tebrik ederim ender bir çalışma ki benm hayatta en cok değer verdiğim şeylerden biridir çalışmanın ender olması ve özgün olması bunu başarmışsın bravo tek kelimeyle harika . .
  • pahallı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GetFlash -- 3 Mayıs 2009; 10:35:06 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmet91barut

Beyler sonuc olarak 2000 ytl civarı bi adama koymıcaksaki okadar büyük bi mebla değil neden diceksiniz farkında olmadan modifiye ugruna kucuk kucuk derken belli bir meblayı zaten veriyoruz arkadasım mantıklı yaparak birden bu parayı verip kendi iç huzurunu rahatlatmış bana kalırsa tebrik ederim ender bir çalışma ki benm hayatta en cok değer verdiğim şeylerden biridir çalışmanın ender olması ve özgün olması bunu başarmışsın bravo tek kelimeyle harika . .

quote:

Orjinalden alıntı: dehsetor

hocam bence cok kaliteli olmuş dehşet duruyo hayırlı olsun gülegüle kullanman dilegiyle...

eyvallah arkadaslar cok sagolun. sizlerede bunun gibi sistemler kurmak nasip olsun

• o kadar sorun ve beladan sonra çok güzel olmuş
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.