Şimdi Ara

Su sogutma projesi (CM COSMOS 1000). RESIMLI MONTAJ ASAMASI EKLENDI.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
1
Favori
21.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Imzamda gorulen sistemim icin bir su sogutma sistemi dusunuyorum. Kasadan gelen gurultu deli ettigi, daha iyi bir sogutma performansi ve ayrica su sogutmayi denemek icin boyle bir girisimde bulundum. Parcalarin bir kismini siparis verdim ve hepsi Ingiltere den Aralik ayinda gelecekler. Biraz pahaliya gelecek bir sistem ama degecegini dusunuyorum.

Satin aldigim parcalari BOLD ile yaziyorum.

Aqua Computer Cuplex XT Di

Aqua Computer Aquagrafx 8800 GTX Waterblock * 2

Aqua Computer Ramplex * 2

EK Water NF68 Northbridge Waterblock

EK Water NF4 Southbridge Waterblock

EK Water VRM NF68 Waterblock

Eger temin edebilirsem EK Waterblocklari yeni cikan Aqua Computer Twinplex XT Di ve Aqua Computer EVGA VRM MOSFET Waterblock ile degistirmeye calisacagim.

Hedefim kasa icinde hic fan kullanmayarak (PSU ve harddisk sogutma fani haric) sogutma islemini butun parcalar uzerinde gerceklestirmek. Su anda kasa icinde 10 adet fan bulunuyor ve overclock yapinca tam bir bas agrisi yapiyor.

Sogutmak icin ise ayri ayri radyator pompa tank uclemesi yerine Zalman Reserator XT dusunuyorum. Fakat tek basina Reserator XT yeterli gelir mi bilmiyorum. Bir diger sorun da kasam Stacker 810 olmasina ragmen ici karman corman o yuzden icine radyator pompa tank uclemesi koymak istemiyorum. Ayrica bu kasayi iyice bir agirlastiracak. Gerci kasayi CM Cosmos 1000 ile degistirmeyi dusunuyorum su anda Firebal in stoklarinda goruluyor.

Ayrica harddiskler icinde su sogutma bloklari almayi dusunuyordum fakat Cosmos 1000 in kendi HDD slotlarina su blogu takamayacagimi dusunerek bundan vazgectim.

Bir de deneysel olarak anakart uzerinde bulunan Voltaj regulatorlerinin yanindaki siyah parcalari (isimlerini bilmiyorum) Alphacool MCX Grafik setiyle (normalde geforce 6800 u sogutmak icin tasarlanmis) sogutmak icin kullanmayi dusunuyorum (henuz satin almadim). Bloklari yapistirmak icin ise Arctic Silver Premium Thermal Adhesive dusunuyorum. Bunu da sizin fikirlerinizi alarak yapmayi uygun gordum fakat kasanin icinde ilginc bir goruntu olusturacagindan eminim

Planlanan baslangic tarihi Ocak 2008. O zamana kadar yazacaginiz onerileri goz onunde bulundurarak parca alimina devam edecegim. Ise kalkistigim zaman buradan asama asama sizleri bilgilendirecegim.

Yaklasik olarak maliyet (kalbi hassas olanlar burayi okumasin) 1500 YTL. Fiyata butun baglanti parcalari dahil. Piyango dan para cikti diyelim

Cevap ve onerileriniz icin simdiden tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sigma3d -- 26 Ocak 2008; 19:58:44 >

• Bu arada soylemeyi unuttum. Cuplex XT Di su anda alabileceginiz en iyi su sogutma blogu.

• kulanacagız parcalar cok guzel.parcaların hic birini kullanmadım ve uyumluluk ve performans hakındada bilgim yok.
    fakat Reserator XT hakında soyleyeceklerim var.

birincisi okadar (sb,sb,mosfet,gpu,cpu) parcayı sogutmada yetersiz kalır radyator olarak. 360*120cmlık radyator alıp kasa zeminine oturtmak cok daha mantıklı bence
    ikincisi 300l/h pompa kesinlikle cok yetersiz bir pompa olacaktır o sistem icin. laing D5 gibi bir pompa getirtebilirdiniz
    ucuncusu Reserator XT bildiğim kadarıyla aliminyumdur. her ne kadar anodize edilmiş olsada genede bakırla etkileşime giriyor(StrangerXT).
    dorduncusu tamammen kasa ici su sogutma bence her zaman cok daha guzeldir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: jeofizikci

kulanacagız parcalar cok guzel.parcaların hic birini kullanmadım ve uyumluluk ve performans hakındada bilgim yok.
    fakat Reserator XT hakında soyleyeceklerim var.

birincisi okadar (sb,sb,mosfet,gpu,cpu) parcayı sogutmada yetersiz kalır radyator olarak. 360*120cmlık radyator alıp kasa zeminine oturtmak cok daha mantıklı bence
    ikincisi 300l/h pompa kesinlikle cok yetersiz bir pompa olacaktır o sistem icin. laing D5 gibi bir pompa getirtebilirdiniz
    ucuncusu Reserator XT bildiğim kadarıyla aliminyumdur. her ne kadar anodize edilmiş olsada genede bakırla etkileşime giriyor(StrangerXT).
    dorduncusu tamammen kasa ici su sogutma bence her zaman cok daha guzeldir.

hmm evet bakirin aluminyum ile tepkimeye girme olasiligi aklimdan cikmis uyari icin sagol. birde dedigin gibi pompa olayina takildim. birde kisa bir hesap kitap isine girince dedigin gibi pompa radyator tank olarak ayri aldigimda reserator xt ye oranla 400 ytl kara geciyorum. hem de tum seti aqua computer dan almis oluyorum.

soyle guzel bir setup buldum.

http://www.leftclicks.co.uk/userimgs/watercooling/aqua_Aquabay.htm

fakat pompa olarak en iyi cozum aquastream rev 3.5 i bulabildim. 300 l/h - 500 l/h arasi pompalama sagliyormus. parcalari sadece ingiltere den vergi ve gumruk olayi olmadan getirtebildigim icin fazla bir alternatifim yok.

hmm az once bir site buldum. burada eheim in 1264 modeli bile bulunuyor (saate 4500l ) peki bu fazla mi gelir
    http://www.atlantisaquatics.co.uk/acatalog/eheim.html

• 8800 ultra SLI gördüm değil mi imzanda !!!

ve sen herhalde bu SLI kartları da soğutmayı düşünüyorsun

tek loop bunların hepsini soğutmana imkan yok malesef , araya 2 tane 360 rad koysan bile pompan yetmez

bu sistemi soğutmanın tek yolu 2 loop bir soğutma yapmak
    1 loop sadece SLI kartlar için , bir diğer loop da cpu ve çipset için

ve bunların da hepsi malesef cm stacker a pek girmez gibi , SLI loop u da pasif soğutmanı önermem açıkcası
    oc yapmayacaksan cpu ve çipseti pasif soğutabilirsin belki ama SLI loop u için mutlaka sağlam bir radyatöre ihtiyacın olacak
  • sli olayını gormemesim 360x120 bile zor yeter.
    eheim in 1264 alabilirsiniz. yada daha dusuk olarak "laing D5" bir numra pompadır
  • evet laing d5 i inceledim gayet uygun gorundu pompa olarak onu sectim. en buyuk avantaji 12v akimla calismasi. pompa icin ayrica kasaya 220v cekmek istemiyorum cunku.

hala radyatorde kararsizim. iki loop da kasaya girmeyecek. tek loop da cift rad tek pompa cozumunu deneyecegim. evet iki tane ultra sli var kasada. koca kasa su haliyle bile hallac pamugu gibi psu kablolari ortaligi karistiriyor. buyuk olasilikla cosmos 1000 e gececegim. HDD yuvalari kasayi oldukca rahatlatiyor cunku.

soyle bir cozum geldi aklima.

radyatorlerin birisini kasanin dis kismina su adaptor sayesinde monteleyecegim.
    http://www.chilledpc.co.uk/shop/product_info.php?products_id=169

otekisini ise su adaptor sayesinde ic kisma yerlestirecegim.
    http://www.leftclicks.co.uk/userimgs/watercooling/aquasystem_rad_mounts.htm

kasanin psu sunun alt kisimda olmasi 360 lik rad takmak icin ideal gercekten.

pompa ve resevuar sistemini de su sekilde tutturacagim. laing d5 in oturmasi icinse ufak bir modifiye gerekebilir.
    http://www.leftclicks.co.uk/userimgs/watercooling/aqua_Aquabay.htm
    http://www.leftclicks.co.uk/userimgs/watercooling/aquatube_details.htm

bu arada loop asagi yukari su sekilde olacak.

• iyi güzel yapmışsında kardeşim yaptmış olduğun tabloya baktım

doğrusu işin zor her bi şeyi su soğutmayla soğutacaksın valla yaparsan helal olsun dicek fazla bişey yok

7 adet blok 2x360 radyatör ben senin yerinde olsam zaten bu kadar para vermeyi gözden çıkarmışsın 2 pompa kullanırdım daha iyi olurdu bence yada kasada 2 ayrı sistem kurardım dahada iyi olurdu örneğin;1 sistemi GPU lar için diğer sistemide CPU N/B RAM VS. olrak kullanırdım buda benim fikrim...
  • evet insallah elimde patlamaz da bu kadar emek para zaman bosa gitmez. zaten iki loop/pompa secenegini de yedek plana aldim.

bu arada parcalarin listesini fiyatlari ile veriyorum. (para birimi ingiliz sterlini)

2 x AquagraFX 8800GTX Black - 119.96£
    1 x Laing D5-Pump 12V D5-Vario ½ Thread - 66.39£
    2 x Ramplex - 58.75£
    1 x Cuplex XT Di 775 G¼ - 51.11£
    1 x Black ICE GT Stealth 360 Triple Radiator - Chrome - 50.51£
    1 x Black ICE GT Stealth 360 XFlow Triple Radiator - Black - 37.99£
    1 x Aqua Computer - Aquatube rev. 1.1 Black - 30.53£
    12 x Plug & Cool Elbow Connector - 28.20£
    1 x EVGA 680i – Acetal - 23.44£
    1 x EK-NF4 rev 1.1 – Acetal - 22.99£
    1 x EK-Mosfet EVGA 680i – Acetal - 22.49£
    8 x G¼ Inch to 8mm - Metal Angled Plug & Cool Connector - 21.15£
    12 x Plug & Cool Straight Connector - 20.44£
    1 x Aqua Aquabay AT Rev 1.5 with steel bezel for Aquatube - 18.78£
    1 x Steel bezel for Airplex XT/PRO and EVO 360 Silver - 18.51£
    1 x Steel bezel for Airplex XT/PRO and EVO 360 Black - 18.51£
    3 x Waterblock Mounting Hardware - 17.97£
    1 x Swiftech RadBox MCB-120 Revision 2 - Black - 14.99£
    8 x G¼ Inch to 8mm - Metal Straight Plug & Cool Connector - 13.63£
    1 x Enzotech Forged Copper VGA Memory Heatsink - 11.99£
    6 x Plastic Plug & Cool Elbow connector - 10.58£
    3 x Arctic Cooling MX-2 Thermal Compound - 10.50£
    4 x Plug & Cool Plastic T Connector - 10.34£
    4 x Plug & Cool Y Connector - 9.35£
    1 x 5¼ Inch bay installation brackets - 9.34£
    2 x Case lead through plug&cool metal - 5.87£
    1 x Arctic Silver Arcticlean 60ml Kit - 4.99£
    1 x AquaStream Decoupling kit - 4.99£
    2 x Plug & Cool 8mm to 10mm Adapter - 4.70£
    4 x Plug & Cool Stopper - 4.70£
    2 x NB/SB Core Protective Pad - 4.58£
    1 x LGA 775 Waterblock Backplate Metal - 4.50£
    2 x Laing D5 G¼ connection kit - 2.94£
    2 x Tubing Clips - 2.35£
    1 x ATX PSU Bridging Tool 20 pin - 1.20£

yedek pompa
    1 x Laing D5-Pump 12V D5-Vario ½ Thread - 66.39£
    2 x Laing D5 G¼ connection kit - 2.94£

Ozellikle connector ve fitting leri fazlaca siparis verdim. Hem ileride lazim olabilir hem de yedek bulunsun diye. Sonucta parcalarin cogu TR de mevcut degil. Listedekilerin hepsi Ingiltere den gelecek. Sadece hortumu buradan alacagim.

Yaklasik 1900 YTL tutacak. Bu fiyata Cosmos 1000 kasa, yedek pompa, modifikasyon icin gerekli olabilecek boya metal kablo kanali vs gibi ekstralarda dahil degil.

• hocam o fiyata su soğutma alacağına bi sistem daha kurarsın. doğru düzgün bir hava akımı cm stacker da bence yeterli olacaktır. bu kadar uğraşmana ve parana kesinlikle değmez.Amacım eleştirmek falan değil yani yanlış anlama ama bence sadece soğutma için vereceğin 1900 ytl ye yazık edersin...
  • olsun yinede kisisel zevk meselesi diyelim kasada zaten cok iyi bir hava sogutma mevcut, arctic cooling den 5 tane 120 lik fan ve zalman 9700led mevcut. zaten kasamin su anki fiyati 7000 ytl ye yakin geliyor. 0 yuzden 2000 ytl lik ikinci bir sistem kesmez beni birde su sistemine merakim vardi. onun disinda makine crysis de overclock u yemeyince sinir oldum ve tamam artik adam gibi bir sogutma sart dedim.
  • 1900 YTL'ye su soğutma alacağına 2 adet Waterbox yaptırırsın (Biri işlemci+N/B) Diğeride ekran kartlarını besler. Üstelik daha soğuk çalışırlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AnacoN

1900 YTL'ye su soğutma alacağına 2 adet Waterbox yaptırırsın (Biri işlemci+N/B) Diğeride ekran kartlarını besler. Üstelik daha soğuk çalışırlar.

afiiniza siginiyorum ama waterbox tam olarak nasil bir sistemdir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sigma3d

quote:

Orjinalden alıntı: AnacoN

1900 YTL'ye su soğutma alacağına 2 adet Waterbox yaptırırsın (Biri işlemci+N/B) Diğeride ekran kartlarını besler. Üstelik daha soğuk çalışırlar.

afiiniza siginiyorum ama waterbox tam olarak nasil bir sistemdir?

Gaz destekli su soğutma olarak düşünebilirsiniz. Diğer bir adı chillerdır.

Şuraya bir göz atın isterseniz.
    http://resim.donanimhaber.com/forumid_380/tt.htm

• hm tamam burada varmis.
    http://forum.donanimhaber.com/m_12620816/mpage_1/key_WAterbox//tm.htm#18359268

sorun su ki para tutan parcalar zaten bloklarin kendisi. aldigim bloklarin kalitesi de ayri bir mesele para tutan onlar sonucta. birde riskli bir is sonucta bu sistemi uzun vadede kulanmak icin aliyorum. terleme vs olaylari var gordugum kadariyla. tamam daha soguk olacagindan hic suphem yok ama sistemin karmasikligini gorunce oehh dedim. ustelik estetik takintim var bir de kasayi birkac ayda bir tasidigim icin problem yaratabilir.

evet pahaliya cikti sistem ama dedigim gibi piyango ciktigini farz edin

• Aradığın pompa hortumlarında problem çıkarabilir. Çok dikkat et, çünkü basınç arttıkça sızıntı ihtimali de artar. İki radyatörden önce iki tane normal boyutta pompa kullanırsan daha mantıklı olur gibi geldi bana. Pompanın gücü arttıkça büyüklüğü de artıyor aklında olsun...

Bu kadar ağırlığı tek kasaya taktıktan sonra o kasayı nasıl taşıyacaksın bilemeyeceğim.

Ek olarak anakartına ve ekran kartlarına çok dikkat et, bu kadar blok takacaksın, ağırlıktan dolayı parçalara zarar verebilirsin.

İki ram'e ve GPU'ya su giderken hortum ikiye ayrılıyor. Bu tip paralel bağlantılardan kaçınman gerekiyor. Ekran kartlarında da su alttakinden daha çok geçerken, üsttekinden daha az geçebilir, hatta üsttekinden hiç geçmeyebilir. Bunun için hortumu seri bağlaman daha mantıklı. Hem bağlantın da daha kolay olacaktır. Y aparatlarına ihtiyacın kalmaz...

• evet o y aparatina takilmadim degil aslinda. seri baglayinca ikinci karta giden su hayli bir isinacagindan korktum aslinda onu dusunurken. sistemi kurarken y aparati ile bir deneme yapacagim eger sorun cikarsa dedigin gibi seri baglantiya gececegim yada y aparatini yukari alacagim boylece iki kartada su gitmis olur.

agirlik olayina fazla takilmadim neden bilmiyorum. destek acisindan nb/sb/mosfet blocklarin altina backplate yapmayi dusunuyorum.

hala pompanin yeteri olup olmayacagina karar veremedim ama artik biraz gec cunku siparisi verdim. laing d5 vario 1500l./sa. hizinda su pompaliyor. uzerinde hiz ayari da mevcut ve oldukca kucuk bir pompa, eheim 1046 modeli kadar yer kapliyor ve 12v ile calisiyor. gerekirse diye ikinciyi de alacagim. gerekmez ise yedegim olmus olur. yada satabilirim.

quote:

Orjinalden alıntı: sertdemiry

Aradığın pompa hortumlarında problem çıkarabilir. Çok dikkat et, çünkü basınç arttıkça sızıntı ihtimali de artar. İki radyatörden önce iki tane normal boyutta pompa kullanırsan daha mantıklı olur gibi geldi bana. Pompanın gücü arttıkça büyüklüğü de artıyor aklında olsun...

Bu kadar ağırlığı tek kasaya taktıktan sonra o kasayı nasıl taşıyacaksın bilemeyeceğim.

Ek olarak anakartına ve ekran kartlarına çok dikkat et, bu kadar blok takacaksın, ağırlıktan dolayı parçalara zarar verebilirsin.

İki ram'e ve GPU'ya su giderken hortum ikiye ayrılıyor. Bu tip paralel bağlantılardan kaçınman gerekiyor. Ekran kartlarında da su alttakinden daha çok geçerken, üsttekinden daha az geçebilir, hatta üsttekinden hiç geçmeyebilir. Bunun için hortumu seri bağlaman daha mantıklı. Hem bağlantın da daha kolay olacaktır. Y aparatlarına ihtiyacın kalmaz...

• o paraya gider direk QX9650 alırdım herhalde
    soğutma falan derdi olmadan 4200 de kullanırdım günlük
  • haha evet birde o kismi var

quote:

Orjinalden alıntı: Auril

o paraya gider direk QX9650 alırdım herhalde
    soğutma falan derdi olmadan 4200 de kullanırdım günlük
  • quote:

evet o y aparatina takilmadim degil aslinda. seri baglayinca ikinci karta giden su hayli bir isinacagindan korktum aslinda onu dusunurken. sistemi kurarken y aparati ile bir deneme yapacagim eger sorun cikarsa dedigin gibi seri baglantiya gececegim yada y aparatini yukari alacagim boylece iki kartada su gitmis olur.

agirlik olayina fazla takilmadim neden bilmiyorum. destek acisindan nb/sb/mosfet blocklarin altina backplate yapmayi dusunuyorum.

hala pompanin yeteri olup olmayacagina karar veremedim ama artik biraz gec cunku siparisi verdim. laing d5 vario 1500l./sa. hizinda su pompaliyor. uzerinde hiz ayari da mevcut ve oldukca kucuk bir pompa, eheim 1046 modeli kadar yer kapliyor ve 12v ile calisiyor. gerekirse diye ikinciyi de alacagim. gerekmez ise yedegim olmus olur. yada satabilirim.

Seri bağlantı daha güvenlidir hocam,yüksek güçte bir pompa kullanırsanız eğer bir parçadan çıkan suyun başka parçayı ısıtması sözkonusu olmayacaktır,çünkü su o kadar da iyi iletken bir madde değil.
    Sonuça ametal,hızlı akan su olduktan sonra CPU-NB-RAM-VGA tek hortumda sorunsuz soğutulabilir.

Tabii rekorların geniş olması ve su virajlarının yumuşatılmış olması iyi olur.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.